Profilaktyka

PROGRAMY PROFILAKTYCZNE I PROJEKTY

_______________________________               

  PROGRAMY PROFILAKTYCZNE 
I PROJEKTY 
REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

_______________________________

 PROGRAMY  

_______________________________

 

Umysł ludzki jest niczym ogród: jeśli chcemy, żeby rosły w nim piękne kwiaty, musimy najpierw go wyplewić. (…) Powinniśmy także sporządzić listę wszystkich naszych talentów i cech pozytywnych. Kwiaty nie będą potrzebowały wiele czasu, aby zakiełkować. Staniemy się bardziej świadomi naszych własnych dobrych cech i uzdolnień.

John Powell SJ Twoje szczęście jest w tobie

logo apteczka

     Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia.

_______________________________

 

     Celem programu jest opóźnianie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków. W zajęciach uczestniczą uczniowie klas IV lub V szkół podstawowych i ich rodzice.

Program przyczynia się do:

  • opóźnia inicjację alkoholową wśród uczniów
  • ogranicza częstość picia alkoholu przez uczniów
  • zmniejsza intencję uczniów dotyczącą picia alkoholu w przyszłości
  • ogranicza postawy proalkoholowe uczniów
  • zwiększa wiedzę uczniów na temat problemów, jakie mogą wiązać się z piciem alkoholu przez dzieci i młodzież

W programie porusza się następujące tematy:

  • prawdy i mity na temat alkoholu
  • wpływ środków masowego przekazu na temat przekonań dotyczących alkoholu
  • rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z naciskami
  • powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia w młodym wieku

_______________________________

 

   Program „Spójrz inaczej” powstał w starachowickim środowisk pedagogów, psychologów i socjologów. Jego autorami są Andrzej Kołodziejczyk, Ewa Czemierowska – Koruba i Tomasz Kołodziejczyk.

Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Wykorzystują doświadczenia nauczycieli i rodziców i - zgodnie z ich sugestiami - uwzględniają potrzeby polskich dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi tzn. w taki sposób, aby umożliwić uczniom aktywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć, a następnie podsumowanie i opracowanie zdobytych doświadczeń.

Celem programu jest przygotowanie uczniów do :

  • lepszego rozumienia i akceptacji siebie oraz umiejętność wyrażania swoich uczuć,
  • wzrostu poczucia własnej wartości,
  • lepszego rozumienie innych ludzi,
  • zdobycia umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi,
  • lepszego przystosowania dzieci do wymagań szkolnych, większą otwartość uczniów i gotowość do współpracy z kolegami/ koleżankami,
  • zmniejszania się częstości   zachowań problemowych w klasie
  • zdobycia umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w kontaktach z innymi,
  • zdobycia umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie i podejmowania właściwych decyzji zdrowotnych oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji w sprawie używania substancji psychoaktywnych.

Program posiada rekomendacje Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Scenariusze zajęć w programie obejmują pięć działów tematycznych, ważnych dla profilaktyki uzależnień:

1. Przeżywanie i wyrażanie uczuć i emocji

2. Funkcjonowanie w grupie

3. Budowanie poczucia własnej wartości

4. Rozwiązywanie problemów i konfliktów

5. Troskę o zdrowie i problemy uzależnień

_______________________________

     Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. Młodzi ludzie podejmują kreatywne wyzwania w ramach proponowanych tematów. Dzięki temu nauczą się pracy metodą projektu, a także będą mieli okazję wcielić się w rózne role. Program Młodzi w Akcji jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

IDEA PROGRAMU:

  • Młodym ludziom się nie chce? – udowodnimy, że jest inaczej !
  • Robić coś z sensem i po swojemu.

______________________________

       

 

   „Loguj się z głową” to program profilaktyki przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. 
Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. 
Celem programu jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami. Wraz z raportami z badań jest on dostępny na stronach: Ośrodka Rozwoju EdukacjiKrajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii  w strefie dla profesjonalistów , a także w poradni on-line.

Program edukacyjny „Loguj się z głową” został opracowany przez Fundację Poza Schematami w ramach realizacji zadania publicznego. Zostało ono dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych określonego w Narodowym Programie Zdrowia.

________________________________

 

 

„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie”

Głównym celem kampanii jest zapobieganie używaniu środków psychoaktywnych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży szkolnej woj. łódzkiego. Akcja kierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów. Warsztaty mają za zadanie dostarczyć młodzieży rzetelnej wiedzy na temat konsekwencji używania nowych substancji psychoaktywnych należących
do grupy tzw. dopalaczy, pobudzić do autorefleksji w obszarze indywidualnych decyzji dotyczących używania tego typu substancji
oraz pomóc rozwinąć umiejętności przyjmowania postawy asertywnej w sytuacji kontaktu z substancjami psychoaktywnymi. Realizowana od 2013 r. Wojewódzka Kampania Edukacyjna „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” stała się skutecznym narzędziem walki z „dopalaczami”.

   

 

________________________________

     „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program propaguje wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. W programie uczestniczą dzieci  z  klas I – V szkół podstawowych. Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego udostępniane produkty cechują wysokie walory zdrowotne. Są to świeże i niskoprzetworzone:

  • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,
  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

 ________________________________

     Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" organizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współorganizatorem Programu jest Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie. Partnerem Programu jest Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie. Patronami honorowymi Programu są: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakład Higieny, Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronami Programu są: Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością. „Trzymaj Formę!" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. 

 

   

   

________________________________                          

   

     Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka. Na zajęciach uczniowie wspólnie z wychowawcą mają możliwość poruszania ważnych kwestii zdrowotnych. Poznają budowę skóry człowieka, związki pomiedzy nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe a zachorowalnością na nowotwory. Ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie metod skutecznej profilaktyki pierwotnej nowotworów jest ogromnie ważna nie tylko dla młodego pokolenia.

________________________________ 

     Realizowany od 2010 roku program stanowi ogniwo w cyklu programów antynikotynowych dla dzieci i młodzieży. Adresatami programu są uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

Cele szczegółowe programu to:

  1. Zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
  2. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
  3. Kształtowanie postaw asertywnych.

 

Partnerami programu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.
Nad programem pracował zespół złożony z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Realizacja programu w szkole zakłada przeprowadzenie cyklu zajęć warsztatowych z uczniami wg zaproponowanych scenariuszy zajęć.

______________________________

              

 

     Bieg po zdrowie to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Grupa, do której jest skierowany, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów. Program zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą stosować w codziennym życiu.

 _______________________________              

   Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Nauczyciel klasy I po zgłoszeniu do programu otrzymuje komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.

________________________________


Znalezione obrazy dla zapytania logo policyjnej akademii bezpieczeństwa  Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi w ramach projektu profilaktycznego  „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa” organizuje „Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie”. Turniej adresowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego. Uczestniczą w nim pary zawodników złożone z dziewczynkii chłopca, którzy reprezentują swoją szkołę. Dzieci uczestniczą w eliminacjach szkolnych, powiatowych i ostatecznie w etapie wojewódzkim. Podczas zawodów uczniowie wykazują się sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód zbliżony do tego, który pokonują kandydaci do Policji. Przeszkody dostosowane są do wiekui rozwoju fizycznego uczestników. Ponadto, uczniowie odpowiadają na 15 pytań z wiedzy ogólnej dotyczących bezpieczeństwa, m.in. w domu, w szkole, na ulicy, w kontakcie z „nieznajomym”, czy agresywnym psem.  

________________________________

  

  

   „Zdrowo i Sportowo” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do nauczycieli, wychowawców i trenerów dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (klasy 1-3), a więc do 10 roku życia. To również kampania skierowana do rodziców i wszystkich opiekunów dzieci.

Celem jest z jednej strony zwiększanie świadomości dorosłych opiekunów dzieci na temat roli i wagi aktywności fizycznej (również odpowiedniego odżywiania i odpoczynku, tzn. właściwej dawki i jakości snu) w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz psychicznym dziecka, a także przeciwdziałaniu pandemii chorób cywilizacyjnych (w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2, wad postawy).

Ważną rolę odgrywa równie aspekt uświadomienia zmiany w podejściu do wczesnej specjalizacji w sporcie oraz świadomego minimalizowania zbyt wczesnej rywalizacji.

 

________________________________

   

 „Psia lekcja” to program edukacyjny Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, skierowany do: przedszkoli, szkół podstawowych - klas I-V, bibliotek, organizacji, innych placówek wychowawczo - oświatowych.

Program wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia z obszaru:

  • Opieka nad psem
  • Bezpieczne życie z psem, (szkolenia i zabawy)
  • Potrzeby psa
  • Sposoby komunikacji psów
  • Co to jest dogoterapia?
  • Jak pies może pomagać dzieciom w szpitalach?
  • Jak przygotować się na nowego psa w domu?
  • Co to jest hodowla a co to jest pseudohodowla?
  • Jaki jest pies ze schroniska?

 

________________________________

PROJEKTY  

________________________________

 


   

     Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja skierowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic, szkół ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych.

CELE OGÓLNE PROJEKTU:

  • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  • Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
  • Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.
  • Integracja zespołu klasowego.
  • Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
  • Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
  • Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  • Kształtowanie postawy empatii wśród dzieci i młodzieży.
  • Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.
  • Integrowanie szkół polonijnych i polskich poprzez realizację projektu “Emocja”.
  • Budowanie przyjaznego klimatu integracji.
  • Eliminowanie zachowań agresywnych.
  • Przygotowanie dzieci do powrotów do Polski bądź ewentualnej migracji.

_______________________________

 

     Celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Każdy inny – wszyscy równi” jest:

·       uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

·       rozwijanie empatii wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

·       kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

·       likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

·       przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.

_______________________________ 

             

Projekt edukacyjny Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

Jego głównym celem jest profesjonalne wspieranie w rozwiązywaniu problemów e-uzależnień oraz realizowanie działań profilaktycznych. Podejmowanie działań w zakresie profilaktyki e-uzależnień oraz działań edukacyjnych zmierzających do redukcji szkód wynikających z korzystania z zasobów sieci.

Wśród uczniów będą przeprowadzane różne formy działań tj. warsztaty, pogadanki, ankiety itp. Zachęcamy do zapoznania się https://dbamomojzasieg.pl/soc/

______________________________

     Głównym celem projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową - prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.

______________________________

 

     Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

Do realizacji programu zaprasza Program realizowany jest pod patronatem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z partnerami (policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne).

_______________________________

   

 Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe odbywa się pod patronatem platformy edukacyjnej „Bliżej przedszkola”. 
W ramach realizacji projektu podejmowane są różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Kształtuje  u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

Cele projektu

  • promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
  • zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;
  • stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;
  • oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;
  • wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych.

 

_______________________________

 

  

Celem „Projektu z ZUS”, jest upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznają podstawy systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, jego uczestników oraz świadczenia przysługujące ubezpieczonym. 

Zadaniem uczestników projektu jest wykonanie materiału wyjaśniającego, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

Celem projektu jest prezentacja jakiegoś zagadnienia lub rozwiązanie problemu. Uczniowie posługują się przy tym różnymi sposobami. Projekt jest metodą przyjazną dla uczniów. Aktywizuje ich i doskonali umiejętność pracy w grupie. Dzięki niej łatwiej przyswajają i utrwalają wiedzę. Realizacja przebiega na zajęciach doradztwa zawodowego. 

_______________________________  

     Projekt pod patronatem honorowym  Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Polak ma essę”. Głównym założeniem tego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego jest utrwalanie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów, tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci, a także nauki przez zabawę. Dodatkowo - doskonalenie  umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym naturalnego wyrażania uczuć.

 

_______________________________ 

 

     Ogólnopolska kampania „Otwórz się na Pomoc” prowadzona przez Polska Press Grupa, to akcja, która jednoczy działania na rzecz dzieci i młodzieży ukierunkowane na walkę m.in. z uzależnieniami i różnymi formami przemocy. Interaktywny projekt o zdrowiu psychicznym, uzależnieniach i przemocy zawiera bezpłatne gry oraz wydania on-line gazetek profilaktycznych.

#PomagamyPomagać #OtwórzSięNaPomoc

_______________________________         

  PROGRAMY PROFILAKTYCZNE 
I PROJEKTY 
REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

________________________________                 

 

   

     Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja skierowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic, szkół ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych.

CELE OGÓLNE PROJEKTU:

  • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  • Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
  • Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.
  • Integracja zespołu klasowego.
  • Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
  • Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
  • Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  • Kształtowanie postawy empatii wśród dzieci i młodzieży.
  • Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.
  • Integrowanie szkół polonijnych i polskich poprzez realizację projektu “Emocja”.
  • Budowanie przyjaznego klimatu integracji.
  • Eliminowanie zachowań agresywnych.
  • Przygotowanie dzieci do powrotów do Polski bądź ewentualnej migracji.

_______________________________     

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka. Na zajęciach uczniowie wspólnie z wychowawcą mają możliwość poruszania ważnych kwestii zdrowotnych. Poznają budowę skóry człowieka, związki pomiedzy nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe a zachorowalnością na nowotwory. Ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie metod skutecznej profilaktyki pierwotnej nowotworów jest ogromnie ważna nie tylko dla młodego pokolenia.

            

________________________________     

Projekt edukacyjny Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

Jego głównym celem jest profesjonalne wspieranie w rozwiązywaniu problemów e-uzależnień oraz realizowanie działań profilaktycznych. Podejmowanie działań w zakresie profilaktyki e-uzależnień oraz działań edukacyjnych zmierzających do redukcji szkód wynikających z korzystania z zasobów sieci.

Wśród uczniów będą przeprowadzane różne formy działań tj. warsztaty, pogadanki, ankiety itp. Zachęcamy do zapoznania się https://dbamomojzasieg.pl/soc/

_______________________________               

 

   „Loguj się z głową” to program profilaktyki przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. 
Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. 
Celem programu jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami. Wraz z raportami z badań jest on dostępny na stronach: Ośrodka Rozwoju EdukacjiKrajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii  w strefie dla profesjonalistów , a także w poradni on-line.

Program edukacyjny „Loguj się z głową” został opracowany przez Fundację Poza Schematami w ramach realizacji zadania publicznego. Zostało ono dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych określonego w Narodowym Programie Zdrowia.

________________________________ 

 

 Program „Spójrz inaczej” powstał w starachowickim środowisk pedagogów, psychologów i socjologów. Jego autorami są Andrzej Kołodziejczyk, Ewa Czemierowska – Koruba i Tomasz Kołodziejczyk.

Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Wykorzystują doświadczenia nauczycieli i rodziców i - zgodnie z ich sugestiami - uwzględniają potrzeby polskich dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi tzn. w taki sposób, aby umożliwić uczniom aktywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć, a następnie podsumowanie i opracowanie zdobytych doświadczeń.

Celem programu jest przygotowanie uczniów do :

    • lepszego rozumienia i akceptacji siebie oraz umiejętność wyrażania swoich uczuć,
    • wzrostu poczucia własnej wartości,
    • lepszego rozumienie innych ludzi,
    • zdobycia umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi,
    • lepszego przystosowania dzieci do wymagań szkolnych, większą otwartość uczniów i gotowość do współpracy z kolegami/ koleżankami,
    • zmniejszania się częstości   zachowań problemowych w klasie
    • zdobycia umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w kontaktach z innymi,
    • zdobycia umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie i podejmowania właściwych decyzji zdrowotnych oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji w sprawie używania substancji psychoaktywnych.

Program posiada rekomendacje Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Scenariusze zajęć w programie obejmują pięć działów tematycznych, ważnych dla profilaktyki uzależnień:

1. Przeżywanie i wyrażanie uczuć i emocji

2. Funkcjonowanie w grupie

3. Budowanie poczucia własnej wartości

4. Rozwiązywanie problemów i konfliktów

5. Troskę o zdrowie i problemy uzależnień

_______________________________              

 

 

„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie”

Głównym celem kampanii jest zapobieganie używaniu środków psychoaktywnych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży szkolnej woj. łódzkiego. Akcja kierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów. Warsztaty mają za zadanie dostarczyć młodzieży rzetelnej wiedzy na temat konsekwencji używania nowych substancji psychoaktywnych należących
do grupy tzw. dopalaczy, pobudzić do autorefleksji w obszarze indywidualnych decyzji dotyczących używania tego typu substancji
oraz pomóc rozwinąć umiejętności przyjmowania postawy asertywnej w sytuacji kontaktu z substancjami psychoaktywnymi. Realizowana od 2013 r. Wojewódzka Kampania Edukacyjna „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” stała się skutecznym narzędziem walki z „dopalaczami”.

   

   

________________________________               

 

     Bieg po zdrowie to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Grupa, do której jest skierowany, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów. Program zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą stosować w codziennym życiu.

_______________________________              

     Realizowany od 2010 roku program stanowi ogniwo w cyklu programów antynikotynowych dla dzieci i młodzieży. Adresatami programu są uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

Cele szczegółowe programu to:

  1. Zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
  2. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
  3. Kształtowanie postaw asertywnych.

 

Partnerami programu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.
Nad programem pracował zespół złożony z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Realizacja programu w szkole zakłada przeprowadzenie cyklu zajęć warsztatowych z uczniami wg zaproponowanych scenariuszy zajęć.

______________________________


Znalezione obrazy dla zapytania logo policyjnej akademii bezpieczeństwa  Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi w ramach projektu profilaktycznego  „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa” organizuje „Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie”. Turniej adresowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego. Uczestniczą w nim pary zawodników złożone z dziewczynkii chłopca, którzy reprezentują swoją szkołę. Dzieci uczestniczą w eliminacjach szkolnych, powiatowych i ostatecznie w etapie wojewódzkim. Podczas zawodów uczniowie wykazują się sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód zbliżony do tego, który pokonują kandydaci do Policji. Przeszkody dostosowane są do wiekui rozwoju fizycznego uczestników. Ponadto, uczniowie odpowiadają na 15 pytań z wiedzy ogólnej dotyczących bezpieczeństwa, m.in. w domu, w szkole, na ulicy, w kontakcie z „nieznajomym”, czy agresywnym psem.    

________________________________               

 Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Nauczyciel klasy I po zgłoszeniu do programu otrzymuje komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.

_______________________________               

     Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" organizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współorganizatorem Programu jest Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie. Partnerem Programu jest Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie. Patronami honorowymi Programu są: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakład Higieny, Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronami Programu są: Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością. „Trzymaj Formę!" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. 

 

   

   

________________________________               

„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program propaguje wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. W programie uczestniczą dzieci  z  klas I – V szkół podstawowych. Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego udostępniane produkty cechują wysokie walory zdrowotne. Są to świeże i niskoprzetworzone:

  • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,
  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

________________________________

 

  

   Celem „Projektu z ZUS”, jest upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznają podstawy systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, jego uczestników oraz świadczenia przysługujące ubezpieczonym. 

Zadaniem uczestników projektu jest wykonanie materiału wyjaśniającego, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

Celem projektu jest prezentacja jakiegoś zagadnienia lub rozwiązanie problemu. Uczniowie posługują się przy tym różnymi sposobami. Projekt jest metodą przyjazną dla uczniów. Aktywizuje ich i doskonali umiejętność pracy w grupie. Dzięki niej łatwiej przyswajają i utrwalają wiedzę. Realizacja przebiega na zajęciach doradztwa zawodowego.

________________________________               

  PROGRAMY PROFILAKTYCZNE 
I PROJEKTY 
REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

________________________________                 

 

Nasza szkoła ponownie bierze udziału w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka w edycji 2021/2022. Na zajęciach uczniowie wspólnie z wychowawcą poruszać będą ważne kwestie zdrowotne. Ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie metod skuecznej profilaktyki pierwotnej nowotworów. Każdy bowiem uczeń powinien znać budowę skóry oraz wykazywać związek pomiędzy nadmierną ekspozycją na  promieniowanie ultrafioletowe a zachorowalnością na nowotwory skóry.

_________________________________________________________________________________________

Projekt edukacyjny Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

Jego głównym celem jest profesjonalne wspieranie w rozwiązywaniu problemów e-uzależnień oraz realizowanie działań profilaktycznych. Podejmowanie działań w zakresie profilaktyki e-uzależnień oraz działań edukacyjnych zmierzających do redukcji szkód wynikających z korzystania z zasobów sieci.

Wśród uczniów będą przeprowadzane różne formy działań tj. warsztaty, pogadanki, ankiety itp. Zachęcamy do zapoznania się https://dbamomojzasieg.pl/soc/

Wyniki badań - Smartfon - korzystanie                                 Wyniki badań - granie na ekranie

_____________________________________________________________________________________________________       

                                                                  

  Kampania „Mała – wielki człowiek” została książka przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę w szkole podstawowej i rozpoczynających pierwsze kroki w nauce swoich książek. Ma charakter ogólnopolski  i jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Utwór Narodu i Sportu. Szkoła otrzymuje pakiety czytelnicze dla uczniów i materiały dla nauczycieli. Są to: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, ikonograficznej ikony ilustratorki Iwony Chmielewskiej; „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, jak jest opiekunem dziecka, jak również zbiorem pomysłów na materiały dla dzieci i materiałów z podręcznikami; Kreatywny – z literami do wycinania. Więcej na: http://wielki-czlowiek.pl/                       

_________________________________________________________________________________________

  

Celem „Projektu z ZUS”, jest upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznają podstawy systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, jego uczestników oraz świadczenia przysługujące ubezpieczonym. 

Zadaniem uczestników projektu jest wykonanie materiału wyjaśniającego, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

Celem projektu jest prezentacja jakiegoś zagadnienia lub rozwiązanie problemu. Uczniowie posługują się przy tym różnymi sposobami. Projekt jest metodą przyjazną dla uczniów. Aktywizuje ich i doskonali umiejętność pracy w grupie. Dzięki niej łatwiej przyswajają i utrwalają wiedzę. Realizacja przebiega na zajęciach doradztwa zawodowego.

 _____________________________________________________________________________________

 

   

     Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja skierowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic, szkół ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych.

CELE OGÓLNE PROJEKTU:

  • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  • Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
  • Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.
  • Integracja zespołu klasowego.
  • Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
  • Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
  • Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  • Kształtowanie postawy empatii wśród dzieci i młodzieży.
  • Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.
  • Integrowanie szkół polonijnych i polskich poprzez realizację projektu “Emocja”.
  • Budowanie przyjaznego klimatu integracji.
  • Eliminowanie zachowań agresywnych.
  • Przygotowanie dzieci do powrotów do Polski bądź ewentualnej migracji.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny pt. Z kulturą mi do twarzy

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021 / 2022 (punkt 1 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; punkt 2 – wychowanie do wartości, zaangażowanie społeczne; punkt 3 – wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacja patriotyczna, poznawanie polskiej kultury).

 Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:

Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele); Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób. Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

Cele szczegółowe:

  • promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno
  • rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką
  • współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym
  • wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm
  • kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych
  • kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku
  • zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie
  • współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

 

 

 

     Młodzi w Akcji+ to ogólnopolski program, którego celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia poprzez realizację projektów społecznych. Zespoły uczniowskie w czasie trwania programu wybierają ścieżkę tematyczną, zgodnie z którą tworzą własny projekt. Uczniowie uczą się debatować o sprawach lokalnych, tworzyć reportaż o swoich sąsiadach czy planować rozwój najbliższej okolicy razem z jej mieszkańcami. Do programu zaproszone są szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Z każdej szkoły uczestniczą w programie zespoły składające się z około 3 uczniów i uczennic w wieku od 14 do 19 lat oraz nauczyciel.

Program Młodzi w Akcji + jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Uniwersytet SWPS. Program „Młodzi w akcji+” jest realizowany w ramach projektu nr POWR.03.01.00-00-T065/18 pt. „Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych”, zwanym dalej Projektem. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytet III: Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Program “Młodzi w akcji” jest współ/finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu "Szkoła ucząca się". 

 


 

 

 

   Program „Spójrz inaczej” powstał w starachowickim środowisku pedagogów, psychologów i socjologów. Jego autorami są Andrzej Kołodziejczyk, Ewa Czemierowska – Koruba i Tomasz Kołodziejczyk.

Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Wykorzystują doświadczenia nauczycieli i rodziców i - zgodnie z ich sugestiami - uwzględniają potrzeby polskich dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi tzn. w taki sposób, aby umożliwić uczniom aktywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć, a następnie podsumowanie i opracowanie zdobytych doświadczeń.

Celem programu jest przygotowanie uczniów do :

      • lepszego rozumienia i akceptacji siebie oraz umiejętność wyrażania swoich uczuć,
      • wzrostu poczucia własnej wartości,
      • lepszego rozumienie innych ludzi,
      • zdobycia umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi,
      • lepszego przystosowania dzieci do wymagań szkolnych, większą otwartość uczniów i gotowość do współpracy z kolegami/ koleżankami,
      • zmniejszania się częstości   zachowań problemowych w klasie
      • zdobycia umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w kontaktach z innymi,
      • zdobycia umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie i podejmowania właściwych decyzji zdrowotnych oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji w sprawie używania substancji psychoaktywnych.

Program posiada rekomendacje Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Scenariusze zajęć w programie obejmują pięć działów tematycznych, ważnych dla profilaktyki uzależnień:

1. Przeżywanie i wyrażanie uczuć i emocji

2. Funkcjonowanie w grupie

3. Budowanie poczucia własnej wartości

4. Rozwiązywanie problemów i konfliktów

5. Troskę o zdrowie i problemy uzależnień

 


 

 

   „Loguj się z głową” to program profilaktyki przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. 
Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. 
Celem programu jest dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci i młodzież przed e-uzależnieniami. Wraz z raportami z badań jest on dostępny na stronach: Ośrodka Rozwoju EdukacjiKrajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii  w strefie dla profesjonalistów , a także w poradni on-line.

Program edukacyjny „Loguj się z głową” został opracowany przez Fundację Poza Schematami w ramach realizacji zadania publicznego. Zostało ono dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych określonego w Narodowym Programie Zdrowia.

 


 

 

„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie”

Głównym celem kampanii jest zapobieganie używaniu środków psychoaktywnych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży szkolnej woj. łódzkiego. Akcja kierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów. Warsztaty mają za zadanie dostarczyć młodzieży rzetelnej wiedzy na temat konsekwencji używania nowych substancji psychoaktywnych należących
do grupy tzw. dopalaczy, pobudzić do autorefleksji w obszarze indywidualnych decyzji dotyczących używania tego typu substancji
oraz pomóc rozwinąć umiejętności przyjmowania postawy asertywnej w sytuacji kontaktu z substancjami psychoaktywnymi. Realizowana od 2013 r. Wojewódzka Kampania Edukacyjna „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” stała się skutecznym narzędziem walki z „dopalaczami”.


 

 

     Bieg po zdrowie to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Grupa, do której jest skierowany, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów. Program zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą stosować w codziennym życiu.


 

     Realizowany od 2010 roku program stanowi ogniwo w cyklu programów antynikotynowych dla dzieci i młodzieży. Adresatami programu są uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

Cele szczegółowe programu to:

  1. Zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
  2. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
  3. Kształtowanie postaw asertywnych.

 

Partnerami programu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.
Nad programem pracował zespół złożony z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Realizacja programu w szkole zakłada przeprowadzenie cyklu zajęć warsztatowych z uczniami wg zaproponowanych scenariuszy zajęć.



Znalezione obrazy dla zapytania logo policyjnej akademii bezpieczeństwa  Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi w ramach projektu profilaktycznego  „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa” organizuje „Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie”. Turniej adresowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego. Uczestniczą w nim pary zawodników złożone z dziewczynkii chłopca, którzy reprezentują swoją szkołę. Dzieci uczestniczą w eliminacjach szkolnych, powiatowych i ostatecznie w etapie wojewódzkim. Podczas zawodów uczniowie wykazują się sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód zbliżony do tego, który pokonują kandydaci do Policji. Przeszkody dostosowane są do wiekui rozwoju fizycznego uczestników. Ponadto, uczniowie odpowiadają na 15 pytań z wiedzy ogólnej dotyczących bezpieczeństwa, m.in. w domu, w szkole, na ulicy, w kontakcie z „nieznajomym”, czy agresywnym psem.    


 

 Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Nauczyciel klasy I po zgłoszeniu do programu otrzymuje komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.


     Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" organizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współorganizatorem Programu jest Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie. Partnerem Programu jest Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie. Patronami honorowymi Programu są: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakład Higieny, Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronami Programu są: Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością. „Trzymaj Formę!" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. 

 

 

   

 „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program propaguje wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. W programie uczestniczą dzieci  z  klas I – V szkół podstawowych. Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego udostępniane produkty cechują wysokie walory zdrowotne. Są to świeże i niskoprzetworzone:

  • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,

  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

________________________________               

  PROGRAMY PROFILAKTYCZNE 
I PROJEKTY 
REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

________________________________                

 

     Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka realizuje swoje cele poprzez rozszerzenie w 2020 roku zakresu prowadzonej powszechnej edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia wprowadzając zajęcia o zdrowiu w szkołach np. w ramach godzin z wychowawcą. W edycji 2020/2021 odbywa się na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA) i wpisuje się w obszar Narodowej Strategii Onkologicznej przyjętej Uchwałą Rady Ministrów nr 10 z dnia 4 lutego 2020 roku tj. Inwestycje w edukację, prewencja pierwotna i styl życia – Ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie profilaktyki pierwotnej nowotworów.


 

              Kampania - "Narkotyki? To mnie nie kręci! - Nie próbuję. Pomagam"           

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przystąpili do kampanii „Narkotyki? To mnie nie kręci. Nie próbuję. Pomagam”.  
Kampania skierowana jest do uczniów szkół  podstawowych (V-VIII klasa) i ponadpodstawowych, nauczycieli i rodziców/opiekunów. 

Diagnoza problemu
Kampania zakłada  dążenia do usystematyzowania pomocy rówieśniczej w przypadku zagrożeń związanych z używaniem narkotyków lub dopalaczy. Przyjęto, że do zmagania się z tak poważnymi problemami, jak używanie narkotyków i dopalaczy oraz ryzykiem, jakie za sobą niosą, warto zaangażować siły grupy. Z jednej strony wpływ grupy często wiąże się z eksperymentami z używkami, z drugiej zaś brak akceptacji grupy jest źródłem silnej frustracji w wieku dorastania, która również może pchać w niezdrowe sposoby polepszania sobie samopoczucia. Praktyka pracy z młodzieżą jednoznacznie wskazuje, że atmosfera grupy rówieśniczej, normy w niej przyjęte, relacje panujące w tej grupie są najsilniejszymi i najskuteczniejszymi czynnikami wpływającymi na funkcjonowanie młodych osób.

Cele
Materiały kampanii przygotowują uczniów do podjęcia pomocy rówieśniczej. Młodzież zapoznaje się z obszarami:

  • kształtowania zaufania,
  • określenia odpowiedzialności za rozwiązanie problemu,
  • badania własnej gotowości i motywów pomagania,
  • badania zasobów, z których mogą skorzystać,
  • doskonalenia umiejętności postrzegania otoczenia,
  • ćwiczenia technik komunikacji przydających się w roli pomagacza.

Uczniowie wraz z nauczycielem, w oparciu o materiały, wypracują swoje własne adekwatne do warunków klasy procedury i ścieżki postępowania, które staną się dla nich wszystkich przejrzystym, dostępnym modelem działania.

Adresaci kampanii

  • uczniowie szkoły podstawowej (V-VIII klasa),
  • nauczyciele,
  • rodzice/opiekunowie.

W skład kampanii:  Narkotyki? To mnie nie kręci. Nie próbuję. Pomagam! – wchodzą następujące materiały:

  1. W sieci wsparcia – karta pracy dla uczniów z klas V-VIII;
  2. Jak mierzyć się z problemami? – karta pracy dla uczniów z klas V-VIII;
  3. Co masz, a co możesz stracić?  Jak się bronić? – karta pracy dla uczniów z klas V-VIII;
  4. Jak wspierać swoje dziecko? – ulotka edukacyjna dla rodziców/opiekunów;
  5. Narkotyki? To mnie nie kręci! Nie próbuję, pomagam – scenariusze zajęć dla nauczycieli;
  6. Narkotyki? To mnie nie kręci! Nie próbuję, pomagam – 4 audycje edukacyjne na płycie CD, czas trwania każdej ok. 3 minut;
  7. Dopalacze, narkotyki? Łatwo wsiąść. Trudniej się zatrzymać – plakat edukacyjny, format B3;
  8. Dopalacze, narkotyki? Zabawa wysokiego ryzyka!;
  9. Certyfikat dla szkół/placówek biorących udział w kampanii;
  10. Certyfikat dla nauczycieli/koordynatorów kampanii.

 


Narodowe Centrum Edukacji Żywnieniowej IŻŻ Instytut Żywności w Żywienia Narodowy program zdrowia   Ministerstwo zdrowia

Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym ugruntowanie wiedzy o prawidłowym odżywianiu się. Uprzejmie informujemy, że w realizacji treści z zakresu edukacji zdrowotnej można wykorzystać zasoby internetowego Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ), które zostało utworzone w 2017 r. przez Instytut Żywności i Żywienia.

Na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej www.ncez.pl zamieszczone są materiały na temat żywienia dzieci
i młodzieży (np. zbilansowane jadłospisy) oraz informacje o aktualnych wydarzeniach i kampaniach edukacyjnych kierowanych do rodzin i szkół.

W ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia powstało także Centrum Dietetyczne Online (CDO), czyli bezpłatna internetowa poradnia dietetyczna, do której dostęp jest możliwy poprzez stronę internetową www.poradnia.ncez.pl

Za pośrednictwem CDO każda osoba może skorzystać z profesjonalnej konsultacji dietetycznej. W konsultacjach mogą brać udział rodzice, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom prawidłowy sposób odżywiania, zmienić niewłaściwe nawyki żywieniowe czy zastosować dietoterapię w przypadku nadwagi i otyłości.


Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. W zimowej edycji programu młodzi ludzie podejmą kreatywne wyzwania w ramach jednego z czterech proponowanych tematów. Dzięki temu nauczą się pracy metodą projektu, a także będą mieli okazję wcielić się w role etnologów, reporterów i artystów. 

Udział w programie jest bezpłatny, a do programu mogą się zgłosić chętni uczniowie z klas V - VIII. Program Młodzi w Akcji jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się.

IDEA PROGRAMU

Młodym ludziom się nie chce? – udowodnimy, że jest inaczej !

Nauczyciele i rodzice często narzekają na to, że młodym ludziom nie chce się w nic angażować: spędzają za dużo czasu przed ekranem telefonu i komputera, nie są w stanie się na niczym skupić, odkładają ważne rzeczy na później i tracą czas na społecznościowych forach, nie potrafią pracować zespołowo, brać odpowiedzialności i wywiązywać się z zadań. Jedni twierdzą, że są po prostu leniwi. Angażując się w projekt chcemy udowodnić, że dzieci i nastolatki potrafią się angażować, jeśli tylko widzą sens swojego działania. Wierzymy w to, bo pracując z tysiącami nauczycieli z całej Polski, wielokrotnie sprawdziliśmy, że młodzi ludzie chcą i lubią robić coś z innymi i dla innych.

Robić coś z sensem i po swojemu.

Przykłady można by mnożyć. Zresztą nie tylko z programów CEO - co roku setki tysięcy dzieci i nastolatków biorą udział w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiej Akcji Humanitarnej, CARITAS, roznoszą “szlachetne paczki”, a także organizują własne charytatywne zbiórki i akcje pomocy. Bo widzą sens i chcą zrobić coś dobrego!
Problemy i formy działania są różne, ale łączy je jedno - młodzi ludzie nie robią tego “na niby” czy “na ocenę”, ale żeby coś naprawdę zmienić na lepsze. Zyskują doświadczenie autentycznego społecznego działania, ze wszystkimi jego trudnościami i radościami. Sami organizują pracę swoich zespołów i przekonują się, ile cierpliwości i czasu to wymaga. Doświadczają czasem poczucia bezsilności, ale także własnego wpływu na świat wokół nich. Dowiadują się, że w życiu publicznym samemu niewiele da się zdziałać, że trzeba umieć przekonać do swojego pomysłu innych ludzi i instytucje. Mogą popełniać błędy, by potem je naprawiać - to naturalny element społecznego działania, ale także procesu uczenia się. Dobrze, gdy mogą pokazać to, co robią szerszej publiczności - całej klasie, szkole, rodzicom i innym mieszkańcom swojej miejscowości, może nawet lokalnym władzom i mediom. Dla wszystkich to będzie lekcja obywatelskiego zaangażowania - dorośli jej także potrzebują.

 Regulamin_programu_Mlodzi_w_Akcji.pdf


 

Bieg po zdrowie to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Grupa, do której jest skierowany, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.

Program zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą stosować w codziennym życiu.


 

Wojewódzka Kampania Edukacyjna Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi
„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie”

Głównym celem kampanii jest zapobieganie używaniu środków psychoaktywnych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży szkolnej woj. łódzkiego.

Akcja kierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych naszego województwa oraz ich rodziców i opiekunów. Warsztaty mają za zadanie dostarczyć młodzieży rzetelnej wiedzy na temat konsekwencji używania nowych substancji psychoaktywnych należących do grupy tzw. dopalaczy, pobudzić do autorefleksji w obszarze indywidualnych decyzji dotyczących używania tego typu substancji oraz pomóc rozwinąć umiejętności przyjmowania postawy asertywnej w sytuacji kontaktu z substancjami psychoaktywnymi.

Realizowana od 2013 r. Wojewódzka Kampania Edukacyjna „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” stała się skutecznym narzędziem walki z „dopalaczami”. W woj. łódzkim spadła bowiem liczba zatruć tymi środkami wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.


 

Ogólnopolski program Komendy Głównej PSP „Zgaś ryzyko” ma na celu ograniczanie liczby ofiar śmiertelnych w pożarach i wypadkach w najbliższych latach. Cel osiągnięty ma być poprzez szereg działań profilaktycznych i prewencyjnych skierowanych głównie do młodego pokolenia. Realizacja poprzez spotkania i pogadanki w szkołach oraz akcje prewencyjne w galeriach handlowych, pikniki i pokazy ratownicze w trakcie których prócz zabawy i rozrywki przemycane są wartości ratownicze i zasady bezpieczeństwa.


     Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W roku szkolnym 2019/2020 rozpoczyna sie XI-ta edycja Akademii. Nauczyciel klasy I po zgłoszeniu do programu otrzymuje komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje Ogólnopolski  Test Bezpieczeństwa. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplom dla uczniów.  


Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

     Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi od 14 lat w ramach projektu profilaktycznego  „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”, organizuje „Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie”. Turniej adresowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego. Uczestniczą w nim pary zawodników złożone z dziewczynki i chłopca, którzy reprezentują swoją szkołę. Dzieci uczestniczą w eliminacjach szkolnych, powiatowych i ostatecznie w etapie wojewódzkim. Podczas zawodów uczniowie wykazują się sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód zbliżony do tego, który pokonują kandydaci do Policji. Przeszkody dostosowane są do wieku i rozwoju fizycznego uczestników. Ponadto, uczniowie odpowiadają na 15 pytań z wiedzy ogólnej dot. bezpieczeństwa, m.in. w domu, w szkole, na ulicy, w kontakcie  z „nieznajomym”, czy agresywnym psem.


Program edukacji antytytoniowej
„Nie pal przy mnie, proszę”

Realizowany od 2010 roku program stanowi ogniwo w cyklu programów antynikotynowych dla dzieci i młodzieży. Adresatami programu są uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.
Cele szczegółowe programu to:
1. Zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
2. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
3. Kształtowanie postaw asertywnych.
Partnerami programu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu. Program umożliwia realizację zajęć różnymi metodami aktywizującymi dostosowanymi do możliwości rozwojowych dzieci. Zawarte zostały różnego rodzaju treści dotyczące zdrowia, dostosowane do percepcji dzieci. Program ma charakter profilaktyczny i ma na celu wykształcenie u dzieci świadomości oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni palą przy nich tytoń oraz w innych sytuacjach dotyczących zdrowia. Nad programem pracował zespół złożony z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Realizacja programu w szkole zakłada przeprowadzenie cyklu zajęć warsztatowych z uczniami wg zaproponowanych scenariuszy zajęć:

 - Zajęcia 1. Co to jest zdrowie?
- Zajęcia 2. Od czego zależy nasze zdrowie?
- Zajęcia 3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
- Zajęcia 4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
- Zajęcia 5. Nie pal przy mnie, proszę.

                                         


Program Profilaktyki Palenia Tytoniu
„Znajdź Właściwe Rozwiązanie”

W roku szkolnym 2010/2011 Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa łódzkiego rozpoczęła realizację programu edukacji antytytoniowej pod nazwą „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program skierowany był do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej oraz uczniów szkół gimnazjalnych, obecnie do uczniów klas starszych szkoły podstawowej, a także do ich rodziców i opiekunów. Partnerami wspomagającymi realizację programu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.

Głównym celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród dzieci i młodzieży.

Cele szczegółowe programu:

  1. Zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

  2. Zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego.

  3. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.

  4. Kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

  5. Integracja grupy.

  6. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w różnych trudnych i stresujących sytuacjach.

  7. Umocnienie poczucia własnej wartości wśród uczniów.

  8. Kształtowanie umiejętności niezbędnych w kontaktach interpersonalnych.

Zajęcia dotyczą nie tylko szkodliwości palenia tytoniu, ale również dają przykłady radzenia sobie w różnych sytuacjach. Poruszone są tematy dotyczące asertywności, komunikacji międzyludzkiej, akceptacji siebie i pozytywnego myślenia. Przewidziane są zajęcia w grupach, warsztatowe i wiele innych. Proponowane treści można wykorzystać w trakcie lekcji biologii, godzin wychowawczych oraz innych według uznania osób prowadzących.Tematy zajęć prowadzonych w trakcie realizacji programu z uczniami:
- Zajęcia 1. Poznajmy się bliżej.

- Zajęcia 2. Laboratorium ciała.

- Zajęcia 3. Naucz się mówić „nie”.

- Zajęcia 4. Znajdź właściwe rozwiązanie.

- Zajęcia 5. Uwierz w siebie.


„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie. Program propaguje wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. W programie uczestniczą dzieci  z  klas I – V szkół podstawowych. Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego udostępniane produkty cechują wysokie walory zdrowotne.Są to świeże i niskoprzetworzone:

  • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,

  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.