Profilaktyka

WYDARZENIA PROFILAKTYKI

 

 

                                                                                                            

AKTYWNA PRZERWA W MARCU

      

   

 WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

"APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

   W lutym została zrealizowana ostatnia część "Apteczki Pierwsze Pomocy Emocjonalnej" - MARZENIA. Zakończyła ona przygodę uczniów klasy III i IV z niezwykle ciekawym i przydatnym programem profilaktycznym. Dziesięciomiesięczna praca dobiegła końca. W przyszłym roku szkolnym do spotkania z "Apteczką" zaproszeni zostaną kolejni uczniowie.  

   

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

 

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 3 - KRAINA MOCY SŁÓW

29 stycznia 2025 r.

     W dniu 29 stycznia 2025 roku uczniowie klasy I ze szkolnej świetlicy wzięli udział w trzecim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Mocy Słów. Uczniowie wysłuchali bajki o ciepłym i puchatym, posługiwali się słowami ciepłymi i puchatymi, demonstrowali uczucia w formie ruchowej, słownej i graficznej. Uczniowie rozwijali swoje umiejetności komunikacyjne, uświadamiali sobie znaczenie zyczliwości wobec innych i wrażliwości na potrzeby drugiej osoby.  Zwrócili uwagę na stwierdzenie, że dobro podarowane innym pomnaża się i wraca do nas ze zdwojoną siłą.

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

 

"APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

     W styczniu odbywały się zajęcia dziewiatej części "Apteczki Pierwsze Pomocy Emocjonalnej" - WDZIĘCZNOŚĆ

   

      

 

   Odczuwanie WDZIĘCZNOŚCI buduje poczucie szczęścia, zadowolenia z tego co nas spotyka. Uświadamianie sobie, że możemy być wdzięczni za to, że mamy rodzinę, okazywanie wdzieczności przyjacielowi za wspólną zabawę, rozmową, to dostarczanie naszemu organizmowi witaminy W odpowiedzialnej za nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z życia.

       

   

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                               

ŚWIATOWY DZIEŃ BRAILLE'A - 4 stycznia

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LEGO - 28 stycznia

   Światowy Dzień Braille’a, ustanowiony z inicjatywy ONZ. Obchodzimy go w rocznicę urodzin twórcy tego pisma − Louisa Braille’a. Opracowany przez niego alfabet pomaga osobom z dysfunkcją narządu wzroku czytać, uczyć się i poruszać się we współczesnym świecie. Podstawą tego alfabetu jest sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta.  To pismo uniwersalne, posługują się nim osoby niewidome na całym świecie. Można się go nauczyć w każdym wieku. W dniu 09 stycznia Zespół ds. PPP przygotował na szklnym korytarzu stacje zadaniowe z wykorzystaniem klocków Lego, dzięki którym uczniowie mogli poprzez zabawę poznać pismo Braille'a oraz świetnie bawić się przygotowując konstrukcje z klocków Lego.

   

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

"APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

   W grudniu odbywały się zajęcia ósmej części "Apteczki Pierwsze Pomocy Emocjonalnej" - ŻYCZLIWOŚĆ

         

     Współzawodnictwo i rywalizacja odgrywają coraz większą rolę w życiu dziecka. Tymczasem ba dania naukowe potwierdzają, że okazywanie życzliwości i pomaganie innym ludziom daje szczęście i zwiększa optymizm. Kształtowanie wrażliwości przejawia się w dbaniu o innych, w delikatności, a także gotowości niesienia pomocy, dzielenia się, wspierania. I dlatego właśnie postawie życzliwo ści poświęcone będą zajęcia ósmej części programu APTECZKA   

 WIECEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

   Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. Podczas spotkań z pedagogiem specjalnym  uczniowie mogli doświadczyć jak trudno wykonywać codzienne czynności mając ograniczenia ruchowe. Przybliżono także tematykę Amp Futbol, co stało się wspaniałą motywacją do dążenia do celu, pomimo spotykanych trudności.

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

O PROGRAMIE BEZPŁATNYCH SZCZEPIEŃ PRZECIW HPV

   Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV. Na podstawie analizy międzynarodowych wytycznych praktyki klinicznej dotyczących stosowania szczepionek przeciwko HPV wskazano, że rutynowe szczepienie przeciwko HPV jest zalecane od 9. r.ż. niezależnie od płci (AIH 2023, WHO 2022, CPS 2018, ACS 2020) lub od 11. r.ż. ze wskazaniem, że można je podawać już od 9. r.ż. (ACOG 2020, CDC 2021). Wyniki przeglądu systematycznego wskazały, że skuteczność szczepionki była najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spadała z każdym kolejnym rokiem rozpoczęcia szczepienia.

   W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/dla-szkol

                                                                                                            

AKCJA EDUKACYJNA 

„HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!"

 

   W dniu 28 listopada 2024 roku uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w spotkaniu z pracownicami  Krajowej Izby Skarbowej:  p. Agnieszką Królikowską, p. Moniką Sowała oraz p. Magdaleną Kubiak w rmach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia prowadzone przez trenerów KAS miały  przede wszystkim ostrzec młodzież przed niebezpieczeństwem jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych oraz zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych. Celem spotkania było  uświadomienie, że rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 1 - KRAINA WYOBRAŹNI

27 listopada 2024 r.

 

   W dniu 27 listopada 2024 roku uczniowie klasy I ze szkolnej świetlicy wzięli udział w drugim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Wyobrażni. Pobudzając swoją fantazję i kreatywność ogladali film, brali udział w zabawach, słuchali opowiadania, bawili się przy muzyce, wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem wyobraźni, a nastepnie kodowania. Uświadamiali sobie rolę wyobraźni w osiaganiu celów, konieczności snucia marzeń, bo to od nich zależy jakość naszego życia. 


WIĘCEJ ZDJEĆ

                                                                                                            

"APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

   W ostatnim tygodniu listopada dobiegły końca zajęcia realizujące siódmą część "Apteczki Pierwsze Pomocy Emocjonalnej" - SZCZEROŚĆ

   

       

    

   Uczniowie klasy III i IV biorący udział w zajęciach uświadomili sobie, że szczerość jest cennym intrumentem pozwalającym wyrazić siebie, swoje uczucia, pragnienia. Celem wychowania jest kształtowanie postawy szczerości opartej o dobro, prawdę i pożyteczność. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

   20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem, to również okazja, aby uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. W czasie przerw na szkolnym korytarzu uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach. W ciekawy sposób mogli dowiedzieć się o swoich prawach. Rozegrano grę „TAK” , „NIE”, w której uczniowie decydowali czy mają prawo np.  do miłości, do nauki. Uczniowie rozwiązywali testy i memory o prawach dziecka. Równocześnie z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie obchodzili Dzień Pluszowego Misia.

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIEWIDOMYCH

   W dniu 13 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Celem tego święta jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.

 

   Data związana jest z dniem urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Intencją obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych jest przybliżenie społeczeństwu problemów z jakimi borykają się osoby niewidome i słabowidzące oraz uwrażliwienie na potrzeby tych osób.

   
 

   W ramach obchodów tego święta, w dniu 19 listopada, uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatach poprowadzonych przez przedstawicielki Polskiego Związku Niewidomych – Koło Terenowe w Sieradzu  p. Alicję Nyziak i p. Ewę Wróbel-Raźną. Uczniowie obejrzeli film „N jak niewidomy” oraz doświadczali różnych aktywności, by dowiedzieć się jak funkcjonują osoby niewidome. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                         

DZIEŃ TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI

Dzień Tolerancji i Życzliwości w naszej szkole obchodzony był 18 listopada br. Tolerancja objawia się w szacunku akceptacji i uznaniu, świadomości, że każdy z nas może sie róznić. Z tej okazji  w klasach I - III odbyły się zajęcia, podczas których podjęta została tematyka „Różni, ale podobni w swych upodobaniach” Na korytarzach szkolnych zostały zawieszane "Darmowe komplementy” ułatwiające pozytywną komunikację. Uczniowie na przerwach grali w gry karciane, rozdawali kolorowanki związane z tematem. Takie dni przypominają nam,  jak ogromną moc mają proste gesty i słowa. W codziennym pędzie zapominamy  o tym, aby być dla siebie życzliwym, tolerancyjnym.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

"APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

     W pierwszym tygodniu listopada zakończyła się kolejna część "Apteczki Pierwsze Pomocy Emocjonalnej" - część 6 - ZDROWIE, która miała na celu zachęcenie uczniów do zdrowego stylu życia. Zwrócono uwagę na:

  • zdrowe odżywianie;
  • znaczenie wody;
  • ruch, aktywność fizyczną;
  • znaczenie świeżego powietrza;
  • higieniczny tryb życia.

 

   

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

AKTYWNA PRZERWA W LISTOPADZIE

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

 

 

"APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

  

   W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy III I IV kontynuują realizację „Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Dzieci uczestnicza w zajęciach, celem których jest rozwijanie podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Program składa się z 10 części tematycznych koncentrujących się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, rozwijających odporność psychiczną oraz optymistyczne podejścia do życia. W bieżacym roku szkolnym realizowane będą kolejne bloki tematyczne. Rodzice uczniów, tak jak w ubiegłym roku szkolnym, przed rozpoczęciem każdej kolejnej części informowani są o celowości danej tematyki, o korzyściach płynących z zajęć dla dzieci. 


W październiku uczniowie rozpoczęli realizację "Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej" od części 5 - WYTRWAŁÓŚĆ.

      

   

         

   

      

 

      WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WAŻENIA TORNISTRÓW

   Przeciążone plecaki uczniów w szkołach są uciążliwe dla uczniów i martwią dorosłych. Aby walczyć z tym zjawiskiem, został wprowadzony Ogólnopolski Dzień Tornistra, który po raz pierwszy obchodziliśmy w dniu 1 października 2018 roku. Celem święta jest ukazanie problemu ciężkich plecaków uczniowskich i wprowadzenie działań profilaktycznych poprzez edukację ukierunkowaną na profilaktykę wad postawy uczniów i ich problemy z kręgosłupem spowodowane nadmiarem książek w plecaku.

tornister 02.jpgZalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego:

  • waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała;
  • tornister powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców;
  • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie;
  • cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej;
  • plecak powinien mieć równe, szerokie szelki;
  • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jego
    jak najlepsze przyleganie do pleców;
  • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej;
  • plecak należy nosić na obu ramionach;
  • konieczne jest kontrolowanie zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

 

 

    

   Po raz siódmy w naszej szkole (zgodnie z tradycją) odbyły się działania związane z Ogólnopolskim Dniem Tornistra.  Pielęgniarka szkolna w dniu 16 września przeprowadziła w klasie I ważenie uczniów i ich plecaków. Na podstawie wyników opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu - Anetta Strzelczyk przygotowała informację zwrotną dla uczniów i ich rodziców, czy waga plecaka danego dziecka mieści się w normie w odniesieniu do wagi ciała. W dniu 17 października odbyło się spotkanie w klasie I. Dziewczęta ze SKW - Julia Roman i Amelia Woźniak wraz z Anettą Strzelczyk przedstawiły informację na temat celowości działań związanych z Ogólnopolskim Dniem Tornistra i "Października, jako miesiaca ważenia tornistrów". Podczas spotkania najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak powinien wyglądać wzorcowy plecak, biorąc pod uwagę jego konstrukcję i zawartość oraz otrzymali informację o wadze ich plecaka w dniu ważenia przez szkolna pielęgniarkę.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

AKTYWNE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE

     „Aktywne przerwy” to pomysł, który pojawił się w roku szkolnym 2022/2023 na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce. Uczniowie polubili dni z przerwami, podczas których korzystają z gier planszowych. W świetlicy szkolnej i na korytarzu przed salą pojawiają się stanowiska z grami. Akcję koordynuje zespół do spraw wychowania i profilaktyki.

                                                                                                              

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

 

     Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. A co najważniejsze -  spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.

  10 października szkolny zespół d/s wychowania i profilaktyki juz po raz trzeci zaprosił uczniów do świętowania, edukowania i przede wszystkim grania w gry planszowe w świetlicy szkolnej podczas czterech przerw międzylekcyjnych. Uczniowie mieli do dyspozycji miedzy innymi: Dobble, Kolory, Uno, Warcaby, Szachy, Bierki, Pamięć, Krzesła. Gry cieszyły się zainteresowaniem a przerwy międzylekcyjne minęły w przyjemny sposób szybciej niż zwykle.  

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

WARZYWNO - OWOCOWE STWORKI DLA ZDROWIA

Wykonanie warzywnego portretu według podanego wzoru lub własnego pomysłu

7 października 2024 r. 

 

    

     Uczniowie klasy drugiej wykazali się kreatywnością i wykonali niezwykle pomysłowe warzywno-owocowe stworki. Okazało się, że warzywa i owoce są nie tylko bogatym źródłem witamin, ale dostarczają również mnóstwo ciekawej zabawy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

4 października (pierwszy piątek poaździernika)

 

 

     To radosne święto obchodzone jest od 1999 roku w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia jest Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”.

     W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień wspólnie z Dniem Kuriera (29 września). Uczniowie zostali obdarowani przez "kuriera uśmiechu" pozytywnymi myślami. W szkolnej fototece poszukiwany był "Najpiękniejszy usmicyh świata". Podczas przerwy uczniowie brali udział w krótkim quizie dotyczącym pracy kuriera.  Szkolnemu świety patronowała Fundacja Dr Clown. 

dyplom_dzien_usmiechu_(34).pdf

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

2 października

     Z początkiem  września w naszej szkole zainicjowane zostały działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy. W każdej klasie metodą warsztatową zostały wdrożone Standardy Ochrony Małoletnich, z którymi to zapoznali się także rodzice podczas zebrań. Omówione zostały zagadnienia, takie jak: przemoc psychiczna, przemoc fizyczna, przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc.  Warsztaty przebiegły w sympatycznej atmosferze. Teraz każdy uczeń naszej szkoły wie, jak postępuje  dobry kolega.

      

   

   Z okazji Międzynarodowego Dnia bez Przemocy  ustanowionego w 2007 roku przez ONZ, kazda klasa przygotowała plakat  dotyczący profilaktyki przemocy .

WIĘCEJ ZDJEĆ

                                                                                                            

MAŁY MISTRZ - ZDROWIE I SPRAWNOŚĆ MŁODYCH POKOLEŃ!

 

 

 

     Od września 2024 roku w naszej szkole realizowany jest ogólnopolski program Mały Mistrz skierowany  do dzieci klas I – III szkół podstawowych. Ideą programu jest promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci, podniesienie atrakcyjności zajęć z wykorzystaniem sprzętu sportowego przekazanego w ramach realizacji zadań. Formuła programu opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, zdobywania odznak, wklejanych do specjalnych legitymacji. W ramach realizacji programu raz w tygodniu zajęcia sportowe w klasach  I – III prowadzi pan Robert Staniucha.

           

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 1 - KRAINA KREATYWNOŚCI

 

                                                       

                 

   W dniu 25 września 2024 roku podczas zajęć świetlicy na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy I wzięli udział w pierwszym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Kreatywności. Uczniowie wymieniali mocne strony swoich kolegów i koleżanek. Zajęcia pozwoliły dzieciom rozbudzić wiarę we własne możliwości, odkryć talenty, mocne strony u siebie i swoich rówieśników. Rozwijając swoją kreatywność, tworząc pracę plastyczną, wypowiadając się na forum grupy uczniowie integrowali się czerpiąc radość z pracy i wspólnych zabaw. Zajęcia prowadziła Anetty Strzelczyk.

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

PIERWSZA POMOC

 

     W drugim tygodniu września br. odbyły się pierwsze zajęcia uczniów naszej szkoły, podczas których pielęgniarka szkolna, pani Aneta Skoczna, uświadomiła uczestników, jak ważną rolę odgrywa pierwsza pomoc w ratowaniu człowieka. Dzieci poznały czynności podtrzymujace życie poszkodowanego, zmniejszajace skutki wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby.  W pierwszej kolejności uczniowie klasy II uczyli się jak prawidłowo przeprowadzić resyscytację krążeniowo-oddechową (RKO) oraz w jaki sposób ułozyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. W ciągu roku szkolnego przewidziane są warsztaty dla wszystkiuch klas. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA 
29 września 2024 r. 

     Serce to jeden z najbardziej zapracowanych narządów. Kurczy się ponad 100 000 razy na dobę, dziennie toczy blisko 7 ton krwi. Warto więc wiedzieć czego potrzebuje, aby dobrze pracować, a co mu szkodzi. W ramach obchodów Światowego Dnia Serca w klasach I - III odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie mogli sprawdzić, jak bije ich serce. Poszukiwali także sposobów na zadbanie o nie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

KREATYWNE DNI NIETYPOWE

     Celem projektu jest innowacyjne podejście do przygotowywania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie dzieci we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz zabawną formę świętowania. Obchodząc różne nietypowe święta rozwijamy u dzieci kreatywność, ale także empatię, szacunek wobec otoczenia, uwrażliwiamy dzieci na różne potrzeby zwierząt a także wzmacniamy w nich samych poczucie własnej wartości. Dzieci mają możliwość otworzyć się na nowe możliwości wyrazu, opanowania stanów emocjonalnych poprzez kreatywne ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę.

PROJEKT scalony w jeden plik. Tylko ten plik edytujemy.

                                                                                                              

ROK SZKOLNY 2024/2025

                                                                                                              

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA SUPER KLASĘ

SUPER KLASĄ EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ ZOSTAŁA KLASA II
(Drugi naz z rzędu!!!)

   

SUPER KLASĄ IV - VIII ZOSTAŁA KLASA VI

   

                                                                                                             

"APTECZKA PIEWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ"

 

     

WIĘCEJ ZDJĘĆ

        

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

W drugim półroczu, po feriach zimowych uczniowie klasy II i III uczestniczyli w zajęciach programu „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” realizowanym w naszej szkole po raz pierwszy. W klasie II zajęcia prowadziła wychowawczyni Edyta Sylwestrzak, natomiast w klasie III - Anetta Strzelczyk (w ramach zajęć świetlicy szkolnej brali udział w zajęciach dzieci korzystające ze świetlicy i nie zapisani do niej – wszyscy za zgodą rodziców). Zajęcia sprzyjały kształtowaniu podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych, przygotowywały do radzenia sobie z trudnościami. Program składający się z 10 części tematycznych koncentrujących się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, rozwijający odporność psychiczną oraz optymistyczne podejścia do życia bardzo spodobał się uczniom. W drugim półroczu roku szkolnego 2023/2024 zrealizowane zostały cztery części tematyczne: „Apteczka Skarbów”, „Optymizm”, „Przyjaźń”, „Kreatywność”. Wchodząc w każdą kolejną część programu rodzice uczniów informowani byli listownie o celowości danej tematyki zajęć, o korzyściach płynących dla dzieci z zajęć. Realizacja „Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” kontynuowana będzie w kolejnym roku szkolnym, kiedy to uczniowie będą odpowiednio w klasie III i IV.

                                                                                                             

PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW 

JAŚ I MAŁGOSIA NA TROPIE

      

     Klasa V zrealizowała w czerwcu bieżącego roku szkolnego Program Domowych Detektywów  dla uczniów w wieku 10-12 lat  oraz ich rodziców i nauczycieli ukierunkowany na zapobieganie inicjacji alkoholowej. Składał się z pięciu zajęć prowadzonych w szkole przez wychowawcę i pedagoga szkolnego przy współpracy liderów rówieśniczych oraz zadań wykonywanych wspólnie przez rodziców i dziecko w domu. W kolejnych tygodniach realizacji programu wykorzystywane były cztery zeszyty zawierające krótkie historyjki komiksowe, w których poruszane są takie tematy jak: problemy związane z piciem alkoholu przez nastolatków, wpływ reklamy na zachowanie dzieci, rodzaje presji rówieśniczej oraz negatywne konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Zeszyty i aktywności domowe zaplanowano w taki sposób, aby sprzyjały podejmowaniu rozmów pomiędzy rodzicami i dziećmi na temat picia alkoholu oraz używania innych substancji, a także, aby były pomocne w ustalaniu w rodzinie zasad dotyczących picia. Uczniowie byli zapoznawani z materiałami przez nauczyciela oraz odpowiednio przeszkolonych liderów rówieśniczych i zachęcani przez nich do wspólnej pracy z rodzicami w domach. Bardzo ważną częścią programu było zorganizowany w szkole podsumowanie działań poszczególnych grup tzw. Wieczór Jasia i Małgosi, podczas którego uczniowie przedstawili wykonane przez siebie prace związane z tematem programu oraz zainicjowali wspólną zabawę. 

Wszyscy otrzymali dyplomy i słodycze za udział a liderom wręczono dodatkowe podziękowanie za ich pracę wraz z drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że każdy uczeń po realizacji programu pozwoli sobie w gronie rodzinnym i samodzielnie na drobną refleksję na temat szkodliwego wpływu alkoholu na młody rozwijający się organizm.

                                                                

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 5 - KRAINA ODWAGI

 

 

     W dniu 19 czrwca 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia w roku szkolnym 2023/2024 w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja. Uczniowie klasy I przenieśli się do Krainy Odwagi. Najpierw wysłuchali a następnie omówili opowiadanie Anny Gawlickiej "Mateuszek boi się ciemności". Następnie rozmawiali o tym czego sie boją, by później kształtować umiejetność "oswajania" strachu. Uczniowie poznali znaczenie strachu w życiu człowieka, uświadomili sobie, że są sytuacje, kiedy strach jest potrzebny. Na podsumowanie zajęć wypełnili kartę "Strach, lęk".

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

"TRZYMAJ FORMĘ!" 2023/2024

  W dniu 3 czerwca 2024 roku w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie społeczności szkoły mające na celu podsumowanie działań uczniów klas V - VIII związanych z realizacją Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!" w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie klas V - VIII realizując działania projektowe związane z programem „Trzymaj Formę!” mieli doskonałą możliwość poznania, jak ważne jest dbanie o zdrowie, aktywność fizyczną, zbilansowany, przemyślany sposób odżywiania się.

Uczniowie klasy V przedstawili zasady zdrowego żywienia.

  

Uczniowie klasy VI w formie inscenizacji przedstawili rozkład posiłków
w ciągu dnia, podstawowe składniki odżywcze.

   

Uczniowie klasy VII przygotowali prezentację multimedialną na temat praw konsumenta.

Dziewczęta z klasy VIII zaprezentowały przykłady aktywności fizycznej.

   

Podczas prezentacji klas odbył się również pokaz układu rytmicznego grupy świetlicowej.

   

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

22 maja

 EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z DYSRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

     W maju obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. W związku z tym dniem wykonaliśmy kolejne działanie w ramach projektu "Każdy inny, wszyscy równi". Uczniowie poznali pojęcie dyskryminacji oraz mogli doświadczyć z jak wielkim trudem  jest funkcjonowanie z deficytami. Uczniowie podczas przew mogli malować obrazy bez użycia rąk. To była wspaniała zabawa. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

 

   WYCIECZKA DO ZLEWNI MLEKA W CHOJNEM

    W dniu 29 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy I z wychowawczynią, p. Agatą Woźniak odwiedzili zlewnię mleka w Chojnem. Pani Monika Owczarek przekazała dzieciom ciekawe informacje na temat procesu produkcji i przetwarzania mleka. Zaproponowane działanie wzbogaca realizację w szkole unijnego „Programu dla szkół”.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

 

AKTYWNA PRZERWA
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TAŃCA

 

   

   Międzynarodowy Dzień Tańca, obchodzony na świecie 29 kwietnia, został ustanowiony w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Datę święta wybrano na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

   Szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaproponował uczniom szkoły spędzenie trzech pierwszych przerw międzylekcyjnych tańcząc belgijkę. Uczniowie, tak jak w ubiegłym roku szkolnym, spędzili przerwy aktywnie, a co najważniejsze relaksacyjnie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 4 - KRAINA EMPATII

   W dniu 17 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy I ze szkolnej świetlicy wzięli udział w czwartym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Empatii. Podczas zajęć rozpoznawali i nazywali uczucia, akceptowali doświadczenia innych i własne, kształtowali szacunek do siebie i drugiego człowieka. Dużo satysfakcji sprawiło dzieciom odczytywanie emocji innych na podstawie mimiki i postawy ciała. Uczniowie bawili się tworząc postać Emocjacza na podstawie wskazówek udzielanych przez nauczyciela. Mimo tych samych wskazówek uczniowie stworzyli różniące się od siebie portrety Emocjacza. Na koniec grali w "Pamięć - emocje". 

 

            

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

PIJ MLEKO! BĘDZIESZ WIELKI!

 

 

     W dniu 12 kwietnia 2024 roku uczniowie klas I – III wzięli udział w spotkaniu z panią Dominiką Patyńską z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Wart-Milk w Sieradzu. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat wartości odżywczych mleka i jego przetworów. Prowadząca zaprezentowała film przedstawiający sieradzką mleczarnię oraz omówiła proces powstawania produktów mlecznych. Zarówno uczniowie, jak i obecni na spotkaniu nauczyciele mieli okazję zapoznać się z bardzo ciekawą ofertą Wart-Milk. Podczas spotkania rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny „Pij mleko! Będziesz wielki!”, skierowany do uczniów  klas I – III. Podczas rozdania nagród obecny gość przekazał gadżety reklamowe mleczarni dla wszystkich uczestników konkursu.

Wyniki konkursu "Pij mleko! Będziesz wielki!":

I miejsce – Hanna Kiełbik – klasa I

II miejsce – Nikola Mil – klasa I

III miejsce – Liliana Bartczak – klasa III

Wyróżnienia:

Hanna Wawrzyniak – klasa I

Krzysztof Barczyński – klasa II

Wszyscy obecni uczniowie na zakończenie spotkania otrzymali produkty „MU!” ufundowane przez mleczarnię.

      

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

EDUKACJA W GOSPODARSTWIE ROLNYM

 

      

 

    W dniu  5 kwietnia  uczniowie klasy I oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego p. Woźniaków w Chojnem. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą rolnika. Dzieci oglądały nowoczesne maszyny służące do codziennej pracy, z bliska przyglądały się zwierzętom. Zobaczyły krowy, małe króliczki, gęsi, kury. Gospodarze  w interesujący sposób mówili o swojej pracy w gospodarstwie oraz odpowiadali na pytania dzieci. Wszyscy wrócili do szkoły w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczniów. Ogromne podziękowania należą się państwu  Woźniakom  za przekazanie ciekawych wiadomości, poświęcony dzieciom czas i miłe przyjęcie!

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

  SPOTKANIA PROFILAKTYCZNE Z POLICJĄ

 

 

    W dniu 4 kwietnia 2024 roku odbyły się spotkania profilaktyczne w klasach V – VIII z mł. asp. Bożeną Grobelną i asp. sztab. Agnieszką Kulawiecką z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Policjantki dostarczyły uczniom wiedzy na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, zachęciły do właściwych postaw obywatelskich.  Zwróciły uwagę na zagrożenia związane z cyberdziałalnością  oraz koniecznością reagowania na hejt. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

2 kwietnia

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W ramach projektu  ”Każdy inny - wszyscy równi” nasza szkoła włączyła się w akcję na znak solidarności z osobami z autyzmem. Wydarzenie obchodziliśmy 5 kwietnia ze względu na wiosenną przerwę świateczną. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W klasach 0 - III zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu, odbyła się projekcja filmu, a uczniowie klas VI  i V stworzyli plakaty. Zorganizowano ćwiczenia, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.

WIĘCEJ ZDJEĆ

 

 

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

21 marca

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

   21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Symbolem święta są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

     W naszej szkole uczniowie na znak solidarności z osobami z zespołem Downa założyli dwie skarpety nie do pary. W klasach I – III przeprowadzono pogadanki na temat święta, a uczniowie na przygotowanych szablonach projektowali własne skarpety. Wystawa prac ozdobiła szkolny korytarz.

WIĘCEJ ZDJĘC

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 3 - KRAINA MOCY SŁÓW

13 marca 2024 r.

   W dniu 13 marca 2024 roku uczniowie klasy I ze szkolnej świetlicy wzięli udział w trzecim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Mocy Słów. Uczniowie wysłuchali bajki o ciepłym i puchatym, posługiwali się słowami ciepłymi i puchatymi. Uczniowie rozwijali swoje umiejetności komunikacyjne, uświadamiali sobie znaczenie życzliwości wobec innych i wrażliwości na potrzeby drugiej osoby.  Zwrócili uwagę na stwierdzenie, że dobro podarowane innym pomnaża się i wraca do nas ze zdwojoną siłą.

                                                                                                              

MŁODZI W AKCJI - ZNÓW W AKCJI

   

     Po raz kolejny w naszej szkole przystąpiono do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Młodzi w Akcji pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pięcioro uczniów z klasy ósmej pod opieką pani pedagog – Katarzyny Kwapiszewskiej ochoczo zabrali się do pracy, która miała na celu "zachęcanie młodych ludzi do działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia przez realizowanie projektów społecznych”. Uczniowie od grudnia poszukiwali pomysłów i zastanawiali się, jakie działanie będzie miało znaczenie dla naszej społeczności szkolnej. Jako cel tegorocznego projektu obrano „Kącik ciszy”, czyli zorganizowanie miejsca odpoczynku, przygotowania się do zajęć lekcyjnych przez starszych uczniów szkoły. W projekcie można wyróżnić trzy ważne etapy:

  • Działanie I – Zbiórka środków na kanapy.

Młodzież projektowa zaplanowała na terenie szkoły kilka akcji, podczas których pozyskano środki finansowe. Dzięki uprzejmości opiekunów Samorządu Uczniowskiego, podczas balu karnawałowego (18 stycznia 2024 r.) stworzyli stoisko animacyjne, gdzie: kolorowali włosy, robili tatuaże i balonowe zwierzątka. Natomiast 25 stycznia 2024 roku na szkolnym korytarzu przygotowali Sklepik Społeczny, w którym za symboliczne opłaty można było zakupić upieczone przez młodzież babeczki. Podczas obu zbiórek zebrano 862,60 zł,  a całość kwoty przekazano na zakup kanapy do zaplanowanej inicjatywy.

  • Działanie II – Zajęcia o ciszy.

W dniu 25 stycznia 2024 uczniowie odwiedzili swoich młodszych kolegów z klas I–III. Przygotowali dla nich prezentację, w której przedstawiono wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły. Zwrócono szczególną uwagę na spostrzeżenia większości uczniów, że  w szkole jest zdecydowanie za głośno. Uczniowie potrzebują miejsca na korytarzu, by posiedzieć spokojnie, w skupieniu. Podczas spotkania omówiono korzyści płynące z „ciszy”, a także zagrożenia jakie niesie ze sobą „hałas”. Nawet najmłodsi słuchacze zgodnie stwierdzili, że potrzebny jest w szkole „Kącik ciszy”.

  • Działanie III – Otwarcie „Kącika ciszy”.

W dniu 12 marca 2024 roku nastąpiło oficjalne podsumowanie działań projektowych, mianowicie przygotowanie i otwarcie „Kącika ciszy”, w którym szczególnie uczniowie klas starszych będą mogli odpoczywać i w spokoju przygotowywać się do kolejnych lekcji. Na szkolnym korytarzu stanęły trzy kanapy, które nadały temu miejscu prestiżowego, młodzieżowego wyglądu. Serdecznie dziękujemy za wsparcie Radzie Rodziców oraz pani Dyrektor Agnieszce Rychlewskiej. Od dziś czas spędzany w nowym miejscu z pewnością będzie pozytywnie nastrajał do podejmowania trudów nauki.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie na różnych etapach projektu :)

Grupa projektowa Młodzi w Akcji.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

ZAPROSZENIE UCZNIÓW KLAS I - III
DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYMU 

"PIJ MLEKO! BĘDZIESZ WIELKI!"

  Szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaprasza uczniów klas I - III naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym. Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym regulamienie.

Termin dostarczenia prac - 4 kwietnia 2024 rok. 

Regulamin konkursu: Regulamin_konkursu_Pij_mleko__Bedziesz_wielki_.pdf

                                                                                                              

WYNIKI  MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

"BEZPIECZEŃSTWO W SIECI"

CHOJNE 2024

 

W dniu 23.02.2024 r. komisja w składzie: Ewa Czyżak, Anetta Strzelczyk, Edyta Sylwestrzak rozstrzygnęła Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Bezpieczeństwo w sieci”. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. T. Masteja w Chojnem. Osoba odpowiedzialna za przebieg konkursu była Renata Dominiak.

Wyniki konkursu:

I miejsce

  • Hanna Otrębska - SP im. T. Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej,
  • Adam Olbiński - SP im. T. Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej

II miejsce

  • Bartłomiej Kulczycki - SPGS w Sieradzu

III miejsce

  • Alicja Strumińska - SP im. T. Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej,
  • Michał Dudek - SP im. T. Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej

Wyróżnienie

  • Maja Kolenda - SP im. T Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej,
  • Nicola Mil - SP im. T. Masteja w Chojnem

Gratulujemy Laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

 

                                                                                                              

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł w dniu 6 lutego (ferie zimowe). Jego obchody trwają do końca marca br. Z tej okazji w dniu 22 lutego w naszej szkole odbyły się 2 spotkania w klasie VI i VII pod hasłem: Bądź bezpieczny w Internecie. Zajęcia przeprowadziła nauczycielka – bibliotekarka z Biblioteki pedagogicznej w Sieradzu – pani Paulina Banasiak. Poruszone zostały zagadnienia bezpieczeństwa, cyberprzemocy i wirusów. Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem ze strony uczniów.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 2 - KRAINA WYOBRAŹNI

  W dniu 24 stycznia 2024 roku uczniowie klasy I ze szkolnej świetlicy wzięli udział w drugim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Wyobrażni. Pobudzając swoją fantazję i kreatywność brali udział w zabawach, słuchali opowiadania, wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem wyobraźni, a nastepnie kodowania. Uświadamiali sobie rolę wyobraźni w osiaganiu celów, konieczności snucia marzeń, bo od nich zależy jakość naszego życia. 

 

      

  WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI

POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE W SIERADZU

 

      W dniu 16 stycznia 2024 roku uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy  Rodzinie - p. Zbigniewem Berlińskim i p. Jolantą Dobrowolską. Uczniom przybliżono wiedzę
z zakresu profilaktyki przemocy. Uczniowie dowiedzieli  się o odpowiedzialności nieletnich i pełnoletnich za popełnienie czynu karalnego oraz o zagrożeniach współczesnego świata.  Prelegent zaprezentował skutki popełniania czynów niedozwolonych oraz sposobów reagowania i zwracania się o pomoc. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA

MODUŁ 1 - KRAINA KREATYWNOŚCI

 

         

 W dniu 29 listopada 2023 roku podczas zajęć świetlicy na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy I wzięli udział w pierwszym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Kreatywności. Uczniowie przypomnieli sobie co to są emocje, jakie są ich rodzaje. Uświadomili sobie, że radość, strach czy złość odgrywają w życiu człowieka ważną rolę. Wymieniali mocne strony swoich kolegów i koleżanek. Zajęcia pozwoliły dzieciom rozbudzić wiarę we własne możliwości, odkryć talenty, mocne strony u siebie i kolegów, koleżanek. Rozwijając swoją kreatywność, tworząc pracę plastyczną, wypowiadając się na forum grupy uczniowie integrowali się czerpiąc radość z pracy i wspólnych zabaw. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Kwapiszewska - szkolny pedagog przy wsparciu Anetty Strzelczyk.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

AKTYWNE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE

     „Aktywne przerwy” to pomysł, który pojawił się w roku szkolnym 2022/2023 na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce. Uczniowie polubili dni z przerwami, podczas których korzystają z gier planszowych. Raz w miesiącu w świetlicy szkolnej i na korytarzu przed salą pojawiają się stanowiska z grami. Akcję koordynuje zespół do spraw wychowania i profilaktyki.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

     W ubiegłym roku szkolnym po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Gier Planszowych. W tym roku szkolnym również nie zapomnieliśmy o obchodach święta gier. Planszówkowe rozgrywki podczas przerw międzylekcyjnych to wspaniały sposób na relaks, miło spędzony czas z koleżankami, kolegami wspierający jednocześnie rozwój wiedzy i wyobraźni. 

 

   

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

10 października

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

     Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Dlatego też warto dbać o siebie i swój dobrostan psychiczny. W ramach obchodów święta uczniowie dowiedzieli się, jak troszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. https://www.youtube.com/watch?v=NE0tNdyKq6M. Losowali pozytywną myśl na ten dzień, podjęli także próbę stworzenia swoich pozytywnych afirmacji.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

1 PAŹDZIERNIKA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WAŻENIA TORNISTRÓW

   Przeciążone plecaki uczniów w szkołach są uciążliwe dla uczniów i martwią dorosłych. Aby walczyć z tym zjawiskiem, został wprowadzony Ogólnopolski Dzień Tornistra, który po raz pierwszy obchodziliśmy w dniu 1 października 2018 roku. Celem święta jest ukazanie problemu ciężkich plecaków uczniowskich i wprowadzenie działań profilaktycznych poprzez edukację ukierunkowaną na profilaktykę wad postawy uczniów i ich problemy z kręgosłupem spowodowane nadmiarem książek w plecaku.

tornister 02.jpgZalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego:

  • waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała;
  • tornister powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców;
  • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie;
  • cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej;
  • plecak powinien mieć równe, szerokie szelki;
  • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jego
    jak najlepsze przyleganie do pleców;
  • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej;
  • plecak należy nosić na obu ramionach;
  • konieczne jest kontrolowanie zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

 

   

  W dniu 2 października 2023 roku już po raz szósty w naszej szkole rozpoczęły się działania związane z Ogólnopolskim Dniem Tornistra.  Pielęgniarka szkolna przeprowadziła w klasie I i IV ważenie uczniów i ich plecaków. Na podstawie wyników dzieci z klasy I i IV, czyli rozpoczynające nowe etapy kształcenia otrzymały informację zwrotną, czy waga ich plecaka mieści się w normie w odniesieniu do wagi ciała. Podczas spotkania klasy I z koleżankami z klasy VII najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak powinien wyglądać wzorcowy plecak, biorąc pod uwagę jego konstrukcję i zawartość.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

 

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA 
29 września 2023 r. 

 

     Serce to jeden z najbardziej zapracowanych narządów. Kurczy się ponad 100 000 razy na dobę, dziennie toczy blisko 7 ton krwi. Warto więc wiedzieć czego potrzebuje, aby dobrze pracować, a co mu szkodzi. W ramach obchodów Światowego Dnia Serca w klasach I - III odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie mogli sprawdzić, jak bije ich serce. Poszukiwali także sposobów na zadbanie o nie.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

 

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIESŁYSZĄCYCH 
29 września 2023 r. 

 

     

   Uczniowie klas I-III, razem z naszym pedagogiem oraz logopedą rozmawiali o trudnościach funkcjonowania osób z niedosłuchem, niesłyszących oraz o tym, jak dbać o słuch. Nauczyli się także kilku ważnych słów w języku migowym: "Proszę", "Dziękuję", "Przepraszam". Miło stwierdzić, że nasi uczniowie potrafią także przywitać się i pożegnać za pomocą znaków miganych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

ROK SZKOLNY 2023/2024

                                                                                                              

SZKOLNY ZESPÓŁ DO SPRAW WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI ŻYCZY DZIECIOM Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
ORAZ WSZYSTKIM UCZNIOM
WAKACJI PEŁNYCH WRAŻEŃ
Z ZACHOWANIEM ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

Bezpieczne_wakacje.pdf

                                                                                                            

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Moduł 5 - Kraina Odwagi

 

     W dniu 9 maja 2023 roku odbyły się ostatnie zajęcia w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja. Uczniowie przenieśli się do Krainy Odwagi. Najpierw wysłuchali a następnie omówili opowiadanie Anny Gawlickiej "Mateuszek boi się ciemności". Następnie rozmawiali o tym czego sie boją, by później kształtować umiejetność "oswajania" strachu. Uczniowie poznali znaczenie strachu w życiu człowieka, uświadomili sobie, że są sytuacje, kiedy strach jest potrzebny. Na podsumowanie zajęć wypełnili kartę "Strach, lęk".

 

    

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                            

AKTYWNA PRZERWA
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TAŃCA

 

   

   Międzynarodowy Dzień Tańca, obchodzony na świecie 29 kwietnia, został ustanowiony w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Datę święta wybrano na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

   W dniu 4 maja 2023 roku, po przerwie związanej ze świętami majowymi, szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki przy współpracy dziewcząt z klasy VI zaproponował uczniom szkoły spędzenie trzech pierwszych przerw międzylekcyjnych tańcząc belgijkę. Uczniowie spędzili przerwy aktywnie, a co najważniejsze relaksacyjnie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

"TRZYMAJ FORMĘ!" 2022/2023

  W dniu 21 kwietnia 2023 roku w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie społeczności szkoły mające na celu podsumowanie działań uczniów klas V - VIII związanych z realizacją Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!" w roku szkolnym 2022/2023. Podczas spotkania nawiązano do Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia i upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. To właśnie ten dzień rozpoczyna Miesiąc Zdrowia. Celem święta jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przebiegał pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Uczniowie klas V - VIII realizując działania projektowe związane z programem „Trzymaj Formę!” mieli doskonałą możliwość poznania, jak ważne jest dbanie o zdrowie, aktywność fizyczną, zbilansowany, przemyślany sposób odżywiania się.

Uczniowie klasy V zaprezentowali interesującą, pełną treści a zarazem zabawną inscenizację na temat zasad zdrowego żywienia. 

Uczniowie klasy VI przedstawili prezentację multimedialną na temat rozkładu posiłków w ciągu dnia, podstawowych składników odżywczych. 

Uczniowie klasy VII omówili prawa konsumenta.


 

Uczniowie klasy VIII zaprezentowali film przedstawiający przygotowany zestaw ćwiczeń gimnastycznych. 

Spotkanie uatrakcyjnił występ taneczny grupy świetlicowej, który pochwalił się efektami pracy podczas zajęć wdrążających do aktywności fizycznej po obowiązkowych zajęciach szkolnych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                                 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

"PIJ MLEKO! BĘDZIESZ WIELKI!"

ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

   W dniu 18 kwietnia 2023 roku komisja konkursowa w składzie: Czyżak Ewa, Dominiak Renata, Kwapiszewska Katarzyna biorąc pod uwagę:

  • zgodność pracy z tematem,
  • pomysłowość,
  • oryginalność,
  • estetykę wykonania,
  • walory artystyczne: kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania,

 

rozstrzygnęła Szkolny Konkurs Plastyczny „Pij mleko! Będziesz wielki!”

Wyniki konkursu: 

Kategoria klas I – III:

I miejsce – Michał Żmudziński – klasa I

II miejsce – Krzysztof Barczyński – klasa I

III miejsce – Liliana Bartczak – klasa II

Kategoria klas IV – VI:

I miejsce  - Maria Woźniak – klasa V

II miejsce – Oskar Mil – klasa V

III miejsce – Viktoria Nowak – klasa V

Kategoria klas VII – VIII:

I miejsce – Maja Żmudzińska – klasa VII

II miejsce – Magdalena Mil – klasa VII

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki.

Protokol_-_SKP_Pij_mleko.pdf

 

                                                                                                             

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

"PIJ MLEKO! BĘDZIESZ WIELKI!"

     Szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaprasza uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym. Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym regulamienie.

Termin dostarczenia prac - 14 kwietnia 2023 rok. 

Regulamin konkursu: KONKURS_mleko.pdf

                                                                                                             

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Moduł 4 - Kraina Empatii

 

    W dniu 28 marca 2023 roku uczniowie klasy II i również klasy III ze szkolnej świetlicy wzięli udział w czwartym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Empatii. Podczas zajęć rozpoznawali i nazywali uczucia, akceptowali doświadczenia innych i własne, kształtowali szacunek do siebie i drugiego człowieka. Dużo satysfakcji sprawiło dzieciom odczytywanie emocji innych na podstawie mimiki i postawy ciała. Uczniowie bawili się tworząc w dwóch grupach postać Emocjacza na podstawie wskazówek udzielanych przez nauczyciela. Mimo tych samych wskazówek uczniowie stworzyli różniące się od siebie portrety Emocjacza. Na koniec spotkania wykonali według szablonu kostę uczuć.

 

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

     21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa. Nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. W tym dniu okazaliśmy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Kolorowanie skarpetek i założenie przez dzieci, młodzież, nauczycieli dwóch różnych skarpetek pokazały, że akceptujemy i rozumiemy osoby z zespołem Downa. Nasza akcja miała na celu przypomnienie, jak waże jest zrozumienie inności i dawanie wszytkim równych szans w życiu. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                          

AKTYWNA PRZERWA
Z WYKORZYSTANIEM CHUSTY ANIMACYJNEJ

 W trzeci poniedziałek marca szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaproponował uczniom zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Uczniowie aktywnie, zarówno ruchowo, jak i ćwicząc koncentrację uwagi spędzili trzy kolejne przerwy międzylekcyjne.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Moduł 3 - Kraina Mocy Słów

  W dniu 21 lutego 2023 roku uczniowie klasy II ze szkolnej świetlicy wzięli udział w trzecim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Mocy Słów. Uczniowie wysłuchali bajki o ciepłym i puchatym, posługiwali się słowami ciepłymi i puchatymi, demonstrowali uczucia w formie ruchowej, słownej i graficznej. Uczniowie rozwijali swoje umiejetności komunikacyjne, uświadamiali sobie znaczenie zyczliwości wobec innych i wrażliwości na potrzeby drugiej osoby.  Zwrócili uwagę na stwierdzenie, że dobro podarowane innym pomnaża się i wraca do nas ze zdwojoną siłą.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

AKTYWNA PRZERWA NA ZAKOŃCZENIE KARNAWAŁU

   

  Uczniowie uczestniczą w comiesięcznych poniedziałkowych przerwach, podczas których chętnie korzystają z gier planszowych. Natomist w trzeci poniedziałek miesiąca, w dniu 20 lutego 2013 roku, szkolny zespół d/s wychowania i profilaktyki zaproponował uczniom "Muzyczną aktywną przerwę" na zakończenie karnawału. Uczniowie tańczyli taniec chocolate, belgijkę oraz bawili się przy muzyce "w krzesła". Przerwy minęły radośnie, tanecznie i niezmiernie szybko. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                             

"RÓŻOWA SKRZYNECZKA" W NASZEJ SZKOLE

W dniu 14 lutego 2023 roku w toalecie dziewcząt zamontowana została „różowa skrzyneczka”, a szkolny pedagog, pani Katarzyna Kwapiszewska, zapoznała dziewczęta z klas IV – VIII z celem akcji. Inicjatywa związana jest z działalnością fundacji „Różowa skrzyneczka”, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnieniem powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania.  

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

"DUŻE SPRAWY W MAŁYCH GŁOWACH - JAK ZROZUMIEĆ
OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ" 
- spotkanie uczniów klasy III z pedagogiem specjalnym.

     W dniu 10.01.2023 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu ze szkolnym pedagogiem - Katarzyną Kwapiszewską. Temat spotkania to: „Duże sprawy w małych głowach – jak zrozumieć osoby z niepełnosprawnością”. Uczniowie poznali różne rodzaje niepełnosprawności. Mogli także osobiście doświadczać różnych trudności. Zmierzyli się z pismem Braille, poruszali się na wózku, wykonywali czynności bez używania wzroku. To była nie tylko lekcja pełna wiedzy i doświadczeń, ale także świetna zabawa.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Moduł 2 - Kraina Wyobraźni

     W dniu 10 stycznia 2023 roku uczniowie klasy II ze szkolnej świetlicy wzięli udział w drugim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Wyobrażni. Pobudzając swoją fantazję i kreatywność brali udział w zabawach, słuchali opowiadania, bawili się przy muzyce, wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem wyobraźni, a nastepnie kodowania. Uświadamiali sobie rolę wyobraźni w osiaganiu celów, konieczności snucia marzeń, bo od nich zależy jakość naszego życia. 

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

GAZETKA INFORMACYJNA "CZYTAM, TO WIEM"
Z OKAZJI MIEDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

3 grudnia 2022 r.

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
"JESTEM ŻYCZLIWY DLA WSZYSTKICH"

21 listopada 2022 r.

 

      

WIECEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

KAMPANIA SPOŁECZNA 
"KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO"

          W dniu 2 listopada uczniowie klasy VIII wzięli udział w wyjątkowym koncercie związanym z kampanią społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” organizowana pod patronatem Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Główny cel akcji to zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem.  Koncert przygotowany przez strażaków Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu to cykl nagrań w brzmieniu rockowo-popowym. Strażacy przestrzegają, uczą i edukują młodzież w oparciu o opowieści, piosenki  i dokumentację fotograficzną z działań ratowniczych, w których brali udział. Opowieści dotyczą nie tylko samych działań ratowniczych, ale także kulis akcji ratowniczych takich jak np. przyjazd bliskiej rodziny na miejsce wypadku w celu identyfikacji zwłok. Spotkania prowadzone są w taki sposób, aby zaszokować młodzież i poruszyć ich wyobraźnię. Pokazać, że wszystkie te sytuacje dzieją się wokół nas a nie w amerykańskich filmach. Uzmysłowić młodym ludziom, że życie to nie gra komputerowa. Ma się tylko jedno życie, następnego nie będzie. GAME OVER. Wszystko jest przedstawiane w taki sposób, aby uczeń sam wysunął wnioski bez zbędnego komentarza.  Strażacy opowiadają o tragicznych zdarzeniach, jak i o swojej pracy, przedstawiając kolejne ofiary jako dane statystyczne meldunków ze zdarzeń.

                                                  

                                                                                                              

AKTYWNE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE

     „Aktywne przerwy” to świetny pomysł na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce. Po udanym „Dniu Gier Planszowych” szkolny zespół ds. wychowania i profilaktyki proponuje uczniom naszej szkoły w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca trzy pierwsze przerwy międzylekcyjne (po 1, 2 i 3 godzinie lekcyjnej) poświęcić na korzystanie z gier planszowych. Zapraszamy do świetlicy szkolnej i na korytarz przy świetlicy. Na uczniów czekać będą gry, będące doskonałą zabawą intelektualną. Podczas zabawy młodszych uczniów wspierać będą uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariatu z klas VI i VII.

                                                                                                              

KAMPANIA "WYBIERAJ BEZPIECZNĄ ŻYWNOŚĆ"

     Szkolny zespół ds. wychowania i profilaktyki zaprasza Rodziców do zapoznania się z kampanią „Wybieraj bezpieczną żywność”. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przygotował kampanię w celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz zachęcenia do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.  Kampania o zasięgu unijnym umożliwia konsumentom łatwy dostęp do praktycznych informacji przydatnych podczas kupowania i spożywania żywności – od pomocy przy czytaniu etykiet, przez informacje na temat istoty i zasadności stosowania suplementów diety, do wskazówek na temat przygotowania i przechowywania produktów spożywczych.

 

   

   

 

                                                                                                              

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Moduł 1 - Kraina Kreatywności

     W dniu 25 października 2022 roku podczas zajęć świetlicy na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy II wzięli udział w pierwszym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Kreatywności. Uczniowie przypomnieli sobie co to są emocje, jakie są ich rodzaje. Uświadomili sobie, że radość, strach czy złość odgrywają w życiu człowieka ważną rolę. Przez czas trwania modułu z ochotą brali udział w licznych zabawach, odgrywali  scenki. Zajęcia pozwoliły dzieciom rozbudzić wiarę we własne możliwości, odkryć talenty, mocne strony u siebie i kolegów, koleżanek. Rozwijając swoją kreatywność, tworząc pracę plastyczną, wypowiadając się na temat mocnych stron uczniowie integrowali się w grupie czerpiąc radość z pracy i wspólnych zabaw. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Kwapiszewska - szkolny pedagog przy wsparciu Anetty Strzelczyk.

                                                                                                              

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

         W dniu 25 października w szkole odbyły się dwa spektakle profilaktyczne wystawione przez aktorów z teatru Kurtyna z Krakowa. 

     "ZACZAROWANY ELIKSIR" to tytuł spektaklu dla uczniów młodszych z kl.0 - III. Bohaterem jest niesforna małpka Gapcio oraz łatwowierny piesek Dyzio, którzy ruszają w swoją kolejną wielką przygodę, pełną niesamowitych zwrotów akcji, śpiewu i tańca. Podczas wędrówki poznają tajniki zdrowego odżywiania oraz dobrych manier.

       Uczniowie starsi tj. z kl IV - VIII obejrzeli spektakl pt." PRZESŁUCHANIE". Scenariusz rozgrywa się w szkole i dotyczy cyberprzestępcy. Hejt, brak wrażliwości i świat fikcji, to tylko z pozoru nic nie znaczące sprawy. Mogli się o tym przekonać bohaterowie. A uczniowie wyciągając wnioski i mając możliwość realnego zakończenia tej historii wpłynąć - podobnie, jak w życiu na jego przebieg.  

 

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

GAZETKA INFORMACYJNA "LUBIĘ WIEDZIEĆ"
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĄKAJACYCH SIĘ

22 października 2022 r.

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

GAZETKA INFORMACYJNA "DBAM O SIEBIE"
Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 października 2022 r.

                                                                                                              

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

     Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. A co najważniejsze -  spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.

     10 października szkolny zespół d/s wychowania i profilaktyki zaprosił uczniów do świętowania, edukowania i przede wszystkim grania w gry planszowe w świetlicy szkolnej podczas czterech przerw międzylekcyjnych. Uczniowie mieli do dyspozycji miedzy innymi: Taboo, 5 sekund, Dobble, Kolory, Uno, Warcaby, Szachy, Bierki. Gry cieszyły się zainteresowaniem a przerwy międzylekcyjne minęły w przyjemny sposób szybciej niż zwykle.  

                     

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

1 października 2022 r.

   W dniu 3 października 2022 roku już po raz piąty w naszej szkole odbyła się akcja informacyjna związana z Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Trzy uczennice z klasy VIII - Aleksandra Czupryniak, Małgorzata Janiak i Marlena Prekwa odwiedziły uczniów klasy I oraz IV, czyli tych którzy rozpoczęli nowe etapy edukacyjne. Dziewczęta przedstawiły informację na temat akcji mającej na celu zwrócenia uwagi na przeciążone szkolne tornistry i plecaki, konieczność dbania przez uczniów, rodziców i nauczycieli o prawidłowo spakowane dziecięce tornistry i plecaki. Dziewczęta zaprezentowały wzorcowy plecak ucznia i dały wskazówki co nosić, by plecak był lżejszy.  Ponadto uczniowie otrzymali informację dla siebie i rodziców ile procent wagi ich ciała ważył ich plecak podczas akcji ważenia plecaków dziecięcych przeprowadzoną przez szkolną pielęgniarkę.

      

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Pamiętajmy, że waga tornistra lub plecaka uczniowskiego powinna wynosić
od 10 % do 15 % wagi ciała ucznia!!!

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIESŁYSZĄCYCH 
29 września 2022 r. 

   

WIĘCEJ

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI 
15 września 2022 r. 

 

Od 2008 roku w dniu 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”, której bohaterką jest dziewczynka zmieniająca postrzeganie siebie, swoich możliwości dzięki małej kropce. Dzień Kropki powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci.

PAMIETAJMY, ŻE KAŻDE DZIECKO MA SWOJE MOCNE STRONY!!!
WYSTARCZY JE WSPIERAĆ I ROZWIJAĆ!!!

Celebrując Dzień Kropki w naszej szkole uczniowie obejrzeli film o małej Vashti https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ Dzieci z klas I - III rozwiązali krótkie zadania matematyczne.  Uczniowie podczas przerw przemieniali się w twórców i łącząc kropki, tworzyli dzieła sztuki. Na szkolnych drzwiach pojawiły się kartki w motywacyjnymi myślami.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

                                                                                                              

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

12.09.2022 – 16.09.2022

Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Temat przewodni akcji powstałej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym, to przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

W naszej szkole w ramach działań uczniowie klas I – III w dniu 12 września uczestniczyli w pokazie, a następnie sami pod czujnym okiem szkolnej pielęgniarki ćwiczyli prawidłowe mycie rąk. 13 września również uczniowie klas I – III dowiedzieli się o zaletach sczepień profilaktycznych, przenieśli się do „gabinetu lekarskiego”, by uczestniczyć w szczepieniu Misia Gucia. Szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki udostępnił ulotki dla uczniów i rodziców z informacjami o szczepieniach, rodzajach chorób zakaźnych, efektach profilaktyki. Uczniowie klas IV – VIII podczas godzin wychowawczych oglądali film edukacyjny, uczestniczyli w zajęciach na temat szczepień i profilaktyki chorób zakaźnych.

      

Więcej zdjęć

    

WIĘCEJ ZDJĘĆ  

                                                                                                              

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO - SPOŁECZNY 
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

     Działaniem sprzyjajacym przygotowaniu młodych ludzi do życia w społeczeństwie jest przystąpienie zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej do realizacji zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny - wszyscy równi”. Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Od września  uczniowie węzmą udział w różnego rodzaju przedsięwzieciach.

                                                                                                              

ROK SZKOLNY 2022/2023

                                                                                                              

 

KONKURS "SUPER KLASA" 2021/2022 ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

         

      

   

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!

Super_klasa_-_wyniki.pdf

 


Młodzi w Akcji +
2021/2022
zakończony :)
 
 
     

Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja

w szkolnej świetlicy 

Moduł 5 - Kraina Odwagi

 

     W dniu 16 czerwca 2022 roku odbyły się ostatnie zajęcia w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja. Uczniowie przenieśli się do Krainy Odwagi. Poznawali swoje słabe i mocne strony, pokonywali trudności kształtowali umiejetność "oswajania" strachu. Uczniowie poznali znaczenie strachu w życiu człowieka, uświadomili sobie, że są sytuacje, kiedy strach jest potrzebny. Uczyli się kontrolować emocje.  

 

   


"TRZYMAJ FORMĘ!" 2021/2022

 

W dniu 1 czerwca 2022 roku na forum szkoły w sali gimnastycznej zostały przedstawione efekty działań klas podsumowujące realizację programu „Trzymaj Formę!”.

Uczniowie pracując metodą projektu przygotowali prezentacje na temat: 

Klasa V – Treści programowe: Żywienie młodzieży, zbilansowana dieta. – Talerz Zdrowia – grupy produktów i ich rola w codziennej diecie. 

Klasa VI – Treści programowe: Żywienie młodzieży, zbilansowana dieta. – Rozkład posiłków w ciągu dnia. 

Klasa VII – Treści programowe: Wybrane elementy edukacji konsumenckiej. – Prawa konsumenta. 

Klasa VIII a – Treści programowe: Aktywność fizyczna. – Przykłady ćwiczeń z omówieniem metodycznym:  przykłady ćwiczeń mięśni brzucha,  ćwiczenia mięśni bioder. 

Klasa VIII b – Treści programowe: Aktywność fizyczna. – Przykłady ćwiczeń z omówieniem metodycznym:  przykłady ćwiczeń mięśni grzbietu,  ćwiczenia mięśni klatki piersiowej. 


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU

"Znamy siebie - efektywne uczenie się"

 

 W dniu  29 kwietnia 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs "Znamy siebie - efektywne uczenie się" przeznaczony dla uczniów klas IV - VIII.

I miejsce zajęła Maja Żmudzińska z klasy VI

II miejsce - Oskar Mil z klasy IV i Magdalena Mil z klasy VI.

Zespół do spraw wychowania i profilaktyki gratuluje laureatom:)


PROGRAM EDUKCJI ANTYTYTONIOWEJ DLA UCZNIÓW KLAS I - III

"NIE PAL PRZY MNI PROSZĘ"

    W dniach 21 -28 kwietnia  2022 r. w klasie II zrealizowany został program z zakresu edukacji antytytoniowej pt. „Nie pal przy mnie, proszę”. Zostało przeprowadzonych 5 zajęć warsztatowych: 

  • Co to jest zdrowie?
  • Od czego zależy nasze zdrowie?
  • Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
  • Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
  • Nie pal przy mnie, proszę.
     

   Przewodniczką w zajęciach była wiewiórka Wiki. W pracy z dziećmi wykorzystane zostały metody aktywizujące. Na podsumowanie zajęć  każdy uczestnik otrzymał znaczek do pokolorowania z logo programu oraz został zaproszony do narysowania plakatu pt. „Nie pal przy mnie, proszę”.

 


 

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM W KLASIE II

     W dniu 21 kwietnia 2022r. odbyło się spotkanie z dietetykiem w klasie II. Przyjechała do nas pani dietetyk - Ewelina Fulko. Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w lekcji. Poznali zasady zdrowego odżywiania - wiedzą jak wygląda talerz zdrowego żywienia, jakie produkty są wartościowe oraz jakich należy unikać. Wspólnie przygotowali pyszny i zdrowy koktajl mleczno-owocowy na drugie śniadanie.

 


 

PEDAGOGIZACJA RODZICÓW

"PROFILAKTYKA ROZWOJU MOWY DZIECKA"

Profilaktyka_rozwoju_mowy_dziecka.Kalina_Milek.pdf

 


 

PRZEDSTAWIENIA PROFILAKTYCZNE TEATRU KURTYNA Z KRAKOWA

     Dnia 25 kwietnia 2022 r. uczniowie oglądali spektakle zagrane przez aktorów z teatru Kurtyna. Przedstawienia wpisują się w realizacje szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego. 
       
Klasy I – III oraz  „0” obejrzały spektakl pt. „Mapa Skarbów” dotyczący podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia, dobre i złe strony Internetu. Edukacja zdrowotna - kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Kształtowanie postaw społecznych - wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, empatia i szacunek dla słabszych.


   Uczniowie z kl. klas IV – VIII oglądali spektakl pt. „Nowy Trend” dotyczący wiedzy na temat zachowań ryzykownych: troska o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w Sieci, rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory, umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji. Kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 


 

7 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

   Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce. W 2022 roku hasłem przewodnim jest: „Nasza planeta, nasze zdrowie”. 
     
W naszej szkole główne działania związane z obchodami Dnia Zdrowia odbędą się w połączeniu z Dniem Dziecka. W kwietniu w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na plakat „Zdrowie na talerzu – Wiem co jem.” Dzieci z oddziałów przedszkolnych poza konkursem wykonały plakaty na ten sam temat. Wystawa prac znalazła się na szkolnym korytarzu.

   

 


 

SZKOLNY KONKURS NA PLAKAT

"ZDROWIE NA TALERZU - WIEM CO JEM"

ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

 

W dniu 4 kwietnia 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs „Zdrowie na talerzu – wiem co jem”. 
 

Wyniki konkursu:

        Kategoria - uczniowie klas I – III:

  • I miejsce – Jagoda Jasińska-Juszczak
  • II miejsce – Maja Bartczak
  • III miejsce – Kornelia Cieślicka
  • Wyróżnienie: Wiktoria Domagalska, Zuzanna Ratajczyk

Kategoria - uczniowie klas IV – VI

  • I miejsce – Maja Żmudzińska
  • II miejsce – Magdalena Mil
  • III miejsce – Oskar Mil
  • Wyróżnienie – Jagoda Cieślicka

                             Kategoria - uczniowie klas VII – VIII

  • I miejsce – Karina Czarnecka

 

Szkolny zespół do spraw wychownia i profilaktyki gratuluje laureatom, a wszystkim uczestnikom kokursu dziękuje za wykonanie plakatów. 

 


 

 

Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja

w szkolnej świetlicy 

Moduł 4 - Kraina Empatii

 

     W dniu 30 marca 2022 roku uczniowie klasy III ze szkolnej świetlicy wzięli udział w czwartym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Empatii. Uczniowie rozwijali umiejetność rozumienia tego, co przeżywają inni, w jaki sposób przyjąć perspektywę drugiej osoby. Podczas zajęć akceptowali doświadczenia innych i własne, kształtowali szacunek do siebie i drugiego człowieka. Dużo satysfakcji sprawiło dzieciom odczytywanie emocji innych na podstawie mimiki i postawy ciała. Uczniowie bawili się tworząc w grupach a następnie indywidualnie postać Emocjacza na podstawie wskazówek udzielanych przez nauczyciela. Mimo tych samych wskazówek uczniowie stworzyli różniące się od siebie portrety Emocjacza. 

 


 

ZAPROSZENIE

DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE

 

 

 

  Szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaprasza uczniów klas IV - VIII do udziału
w SZKOLNYM KONKURSIE

„ZNAMY SIEBIE - EFEKTYWNE UCZENIE SIĘ”

Regulamin_konkursu_-_Znamy_siebie-efektywne_uczenie_sie.pdf

 


 

ZAPROSZENIE

DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE NA PLAKAT

"ZDROWIE NA TALERZU - WIEM CO JEM"

  Szkolny zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaprasza uczniów do udziału
w SZKOLNYM KONKURSIE NA PLAKAT
"ZDROWIE NA TALERZU - WIEM CO JEM".

 

Regulamin konkursu

Regulamin_konkursu_na_plakat_-_Zdrowie_na_talerzu.pdf

 


 

6 MARCA

EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

      Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2004 roku (w Polsce od 2007 roku).

     Wydarzenie ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty swojego dziecka, jeśli ma ono problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.

Logopeda – kto to taki?

Logopeda to specjalista i profesjonalista zajmujący się:

•  profilaktyką wad wymowy - logopeda prowadzi w przedszkolach grupowe lub indywidualne zajęcia logopedyczne i logorytmiczne, a także przeprowadza przesiewowe badania logopedyczne, które mają pomóc w rozpoznaniu wad wymowy u dzieci;

•  terapią wad wymowy u dzieci i dorosłych a także następstw urazowych (afazja, dyzartria);

•  terapią zaburzeń głosu (powstałych najczęściej w wyniku nieprawidłowej emisji głosu lub po zabiegach mikrochirurgicznych na fałdach głosowych)

•  terapią zaburzeń mowy;

•  terapią zaburzeń w postaci dysleksji, dysgrafii, dysortografii;

•  terapią ssania, karmienia i połykania.

Zaburzenia mowy powstają na różnym tle, dlatego terapeuta – by je zdiagnozować, a potem leczyć – musi mieć rzetelną wiedzę z zakresu medycyny, psychologii, pedagogiki.

Logopeda to nie tylko terapeuta od wad wymowy. Pomaga namierzyć i usunąć bariery w komunikacji językowej, które mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Logopeda musi mieć gruntowną wiedzę z zakresu różnych dziedzin wiedzy.

  

  

     

Wykorzystane powyżej materiały graficzne pochodzą z zasobów Internetu.

GAZETKA INFORMACYJNA W NASZEJ SZKOLE

 


 

Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja

w szkolnej świetlicy 

Moduł 3 - Kraina Mocy Słów

 

     W dniu 25 stycznia 2022 roku uczniowie klasy III ze szkolnej świetlicy wzięli udział w trzecim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Mocy Słów. Uczniowie rozwijali umiejetność funkcjonowania poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych. Uczyli się poszanowania odmienności i otwartości. Rozumiejąc znaczenie obdarowywania innych życzliwością, dobrocią i uśmiechem uświadomili sobie życiową zasadę, że dobro podarowane innym pomnaża się i w dodatku wraca do nas ze zdwojoną siłą. Uczniowie wysłuchali bajki o ciepłym i puchatym, posługiwali się słowami ciepłymi i puchatymi, demonstrowali uczucia w formie ruchowej, słownej i graficznej.  

 


 

SZKOLNY KONKURS NA ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ SAL

został rozstrzygnięty

 

Oddziały przedszkolne

I miejsce:

Grupa 3-4 latków

          II miejsce: 

Grupa 4-5 latków

Grupa 5-6 latków

Klasy I– III

I miejsce: 

Klasa I

Klasa II

II miejsce: 

          Klasa III

Klasy IV– VI

I miejsce: 

Klasa VI

II miejsce: 

          Klasa IV

          III miejsce: 

          Klasa V

Klasy VII– VIII

I miejsce: 

Klasa VII

II miejsce: 

Klasa VIII b

III miejsce: 

Klasa VIII a

 

Dyplom_wystroj_sal_poprawione-2.pdf

 

GRATULACJE DLA UCZNIÓW I WYCHOWAWCÓW!!!


 

Samorząd Uczniowski

oraz Zespół do spraw wychowania i profilaktyki

zapraszają społeczność szkolną do wzięcia udziału 

w SZKOLNYM KONKURSIE NA ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ SAL

 

Regulamin_konkursu_plastycznego_na_wystroj_sali.pdf

 


 
Młodzi w Akcji +
2021/2022
 
 
     Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły realizują projekt młodzieżowy, w tej edycji pod nazwą "Młodzi w Akcji +". Tegoroczna edycja rozpoczęła się od warsztatów on-line dla uczniów i nauczycieli. Amelia, Paweł i Kornelia pod opieką pani pedagog przygotowują stronę, która ma na celu wspierać uczniów w przygotowaniu do egzaminu. Efekty projektu można na bieżąco oglądać tutaj: https://www.facebook.com/UczniowieSP/.
 
Mamy nadzieję, że strona będzie wsparciem dla uczniów podczas przygotowń do egzaminu.
 

 

Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja

w szkolnej świetlicy 

Moduł 2 - Kraina Wyobraźni

 

     W dniu 17 listopada 2021 roku uczniowie klasy III ze szkolnej świetlicy wzięli udział w drugim module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Wyobrażni. Pobudzając swoją fantazję i kreatywność brali udział w zabawach, słuchali opowiadania, bawili się przy muzyce, wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem wyobraźni, a nastepnie kodowania. Uświadamiali sobie rolę wyobraźni w osiaganiu celów, konieczności snucia marzeń, bo od nich zależy jakość naszego życia. 

 


 

13 listopada - Międzynarodowy Dzień Niewidomych

 

     Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych do naszej szkoły w dniu 16 listopada przyjechała interesująca osoba, która spotkała się z uczniami klas I - III oraz dziećmi z oddziałów przedszkolnych. Była to pani Katarzyna, która obserwuje świat za pomocą wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Opowiedziała ona dzieciom o tym, jak na co dzień funkcjonuje osoba niewidoma. Zaprezentowała dzieciom przedmioty, które ułatwiają jej codzienne życie. Dzieci uświadomiły sobie, iż pomimo trudności, które napotykają osoby z niepełnasprownościami, pragną one żyć pełnią życia, spełniając duże i małe marzenia. Podczas spotkania zostały również omówione sposoby pomocy osobom niewidomym.

 


 

Wyniki Szkolnego konkursu plastycznego na plakat 
„Dbamy o zdrowie w czasie pandemii’

 

 

W kategorii wiekowej uczniów klas I – III:

  • I miejsce – Maria Chodakiewicz – klasa I, Małgorzata Woźniak – klasa II,
    Wiktoria Domagalska – klasa III;
  • II miejsce - Liliana Bartczak – klasa I, Lena Kaczmarek – klasa II, Natalia Wdowiak – klasa III;
  • III miejsce  - Zuzanna Ratajczyk – klasa I, Kornelia Cieślicka – klasa III.

W kategorii wiekowej uczniów klas IV – VI:

  • I miejsce - Maria Woźniak – klasa IV;
  • II miejsce - Magdalena Mil – klasa VI;
  • III miejsce - Oskar Mil – klasa IV;
  • Wyróżnienie - Maja Pawlak – klasa IV.

W kategorii wiekowej uczniów klas VII – VIII:

  • I miejsce - Marlena Prekwa – klasa VII.

 

SZKOLNY ZESPÓŁ D/S PROFILAKTYKI I WYCHOWANIA

DZIĘKUJE WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU
ZA WYKONANIE PIĘKNYCH PRAC Z MĄDRYM PRZEKAZEM NA TEMAT PANDEMII COVID-19
I ZWRÓCENIE UWAGI NA KONIECZNOŚĆ SPECJALNEJ OCHRONY ZDROWIA.

 

Dyplomy i nagrody zostaną rozdane laureatom w klasach w dniach 8-10 listopada 2021 r.

 

Wszystkie prace można obejrzeć w zakładce "Album fotograficzny".

Tytuł galerii - Plakat "Dbamy o zdrowie w czasie pandemii".

 

Regulamin_konkursu_plastycznego_na_Plakat-Dbamy_o_zdrowie_w_czasie_pandemii.pdf


 

Rok szkolny 2021-2022 drugim rokiem
z Programem "Trzymaj Formę!"

TRZYMAJ FORMĘ!

to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

SPOSOBY NA ZDROWIE

I - Staraj się, aby twoja dieta była odpowiednio zbilansowana

II - Energia

III - Jedz warzywa i owoce co najmniej 5 razy dziennie!

IV - Spożywaj produkty zbożowe zwłaszcza pełnoziarniste!

V - Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych!

VI - Jedz codziennie 2 porcje produktów, które sa źródłem białka!

VII - Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach)!

VIII - Pamietaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie!

IX - Bądź aktywny. Trzymaj formę!

W tym roku szkolnym do aktywności zaproszeni zostali uczniowie klas V-VIII.

 

Trzymaj_Forme_2021-2022.pdf

 


 

Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja

w szkolnej świetlicy

     W dniu 20 października 2021 roku podczas zajęć świetlicy na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie wzięli udział w pierwszym module Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja - Kraina Kreatywności. Obejrzeli bajkę "Kropka", uczestniczyli w zabawie muzyczno ruchowej "Maluję kółeczko", tworzyli w kropce pracę "Jestem Mistrzem..., kreatywnie kodowali. Zajęcia miały na celu rozbudzenie wiary dzieci we własne możliwości, uświadomienie sobie swoich talentów, docenienie mocnych stron kolegów i koleżanek. Rozwijając swoją kreatywność, tworząc pracę plastyczną, wypowiadając się na temat mocnych stron uczniowie integrowali się w grupie czerpiąc radość z pracy i wspólnych zabaw.  

 


 

ZAPRASZAMY
UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY
DO WZIĘCIA UDZIAŁU
W KONKURSIE PLASTYCZNYM NA PLAKAT
"Dbamy o zdrowie w czasie pandemii"

 

 

Regulamin_konkursu_plastycznego_na_Plakat-Dbamy_o_zdrowie_w_czasie_pandemii.pdf

 

 


 

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących obchodzony jest w ostatnią niedzielę września. Święto zostało ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niesłyszących – ich prawa, osiągnięcia oraz trudności w życiu codziennym, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy 29 września. Panie Ewa Czyżak i Katarzyna Kwapiszewska przybliżyły problematykę wad słuchu, a także kulturę i upodobania środowiska osób dotkniętych problemem niedosłyszenia lub niesłyszenia. Uczniowie poznali niektóre znaki języka migowego. Dzieci uświadomiły sobie, że nieznajomość języka migowego jest najważniejsza, ale chęć rozmowy za pomocą gestów, mimiki. Mimiką i naturalnymi gestami można porozumiewać się z każdym człowiekiem.

MAMY DOKŁADNIE TAKIE SAME POTRZEBY I MARZENIA,
RÓŻNI NAS TYLKO SPOSÓB ICH WYRAŻANIA.

 


 

1 października 2021 r.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

 

 

   W dniu 1 października 2021 roku już po raz czwarty w naszej szkole odbyła się akcja informacyjna związana z Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Sześc uczennic z klasy VII - Maja Bakowicz, Aleksandra Czupryniak, Małgorzata Janiak, Julia Masierowska, Marlena Prekwa, Julia Śpiewak i trzy z klasy VI - Magdalena Mil, Amelia Prekwa, Maja Żmudzińska podzielone na trzy grupy przeszły po klasach z informacją na temat akcji. Przedstawiły społeczności szkolnej informacje na temat problemu ciężkich plecaków uczniowskich i konieczności dbania przez uczniów, rodziców, nauczycieli o prawidłowo spakowane dziecięce tornistry i plecaki. Dziewczęta zaprezentowały wzorcowy plecak ucznia i dały wskazówki co nosić, by plecak był lżejszy.  Rodzice uczniów klasy I otrzymali ulotkę z radami, jak pomagać dziecku w pakowaniu się do szkoły i na co zwracać uwagę, by tornister był lżejszy.

 


ROK SZKOLNY 2021/2022



 

KONKURS "SUPER KLASA" 2020/2021 ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

         

   

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!

 


OCENA SAL LEKCYJNYCH W RAMACH REGULAMINU "SUPER KLASA"

     Po wielu miesiącach zdalnego nauczania uczniowie mogli w końcu powrócić do stacjonarnej oceny wystroju, porządku w klasie. Podczas obostrzeń pandemicznych dzieci i młodzież nie zmieniają sal lekcyjnych, a przechodzą do uczniów nauczyciele. Klasowe sale stały się miejscem, w którym uczniowie spędzają większość pobytu w szkole i dlatego bardzo ważne jest, aby panował w nich ład i porządek. Niewątpliwie zadbana sala wspomaga proces uczenia się, sprzyja dobremu samopoczuciu uczniów i nauczycieli. W dniu 9 czerwca komisja w składzie: 2 członków zespołu ds. profilaktyki – p. Katarzyna Kwapiszewska, p. Anetta Strzelczyk oraz 2 członków Samorządu Uczniowskiego – Maja Bakowicz, Amelia Owczarek odwiedziła wszystkie klasy i oceniła w nich: dbałość o  aktualną gazetkę klasową, estetyczne ułożenie materiałów dydaktycznych oraz porządek na i wokół ławek uczniowskich. Oto rezultaty spostrzeżeń komisji:

Kategoria klas I –III:

I miejsce - klasa II

II miejsce - klasa III

III miejsce - klasa I

 Wśród starszych uczniów:

I miejsce - klasa VIIb

II miejsce - klasy V, VI i IV

 

Zachęcamy młodzież w kolejnym roku szkolnym do systematycznego dbania o miejsce w którym się uczy :)


 

W DNIU 8 CZERWCA 2021 ROKU NASZA SZKOŁA OTRZYMAŁA:

 


OBCHODY DNIA DZIECKA W KLASACH IV-VIII

 

    W tym roku Zespół do spraw wychowania i profilaktyki zaproponował uczniom i nauczycielom obchody Dnia Dziecka w formie zorganizowania różnych aktywności w klasach. Uczniowie w swoich zespołach klasowych brali udział w zajęciach:

  • LATAWCE – uczniowie podzieleni na grupy przygotowywali latawce, które później prezentowali na wystawie.
  • KULINARNE – uczniowie przygotowywali wybrane przez siebie posiłki, następnie wspólnie spożywane.
  • QUIZY MUZYCZNE – nauczyciel muzyki wraz z wychowawcami przygotowywał  quizy muzyczno-zabawowe np. Kalambury, Jaka to melodia itp.
  • SPORTOWE – nauczyciel wychowania fizycznego przygotował zadania dla klas np. zawody sportowe z możliwością przebiegu w razie ładnej pogody na Orliku, a w razie niepogody w sali gimnastycznej.
  • PRZYRODNICZE – uczniowie udali się na spacer, brali udział w podchodach itp.
  • ANGIELSKI NA WESOŁO  - zadania na wesoło z języka angielskiego np. Kalambury.
  • FILMOWE – oglądanie filmu wspólnie wybranego przez klasę.

KWIECIEŃ ŚWIATOWYM MIESIĄCEM NA TEMAT AUTYZMU

 

 

2 kwietnia

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

   Święto obchodzone corocznie z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. 

Aby dowiedzieć się jak wygląda codzienność osób z autyzmem zapraszamy do obejrzenia filmu: 

https://www.youtube.com/watch?v=nW8NLnTB1wc.

Drodzy nauczyciele, uczniowie!

     Pokażcie, że nasza szkoła jest solidarna z osobami z autyzmen i zróbcie zdjęcie z niebieskim elementem. Swoje zdjęcie prześlijcie  do dnia 09 kwietnia na adres: katarzyna.kwapiszewska_spchojne@onet.pl


 

Zdalne powitanie wiosny 

Uczniowie klas IV – VIII podczas zajęć zdalnych wykonali hasła na pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Oto efekty ich pracy.

Amelia Woźniak - klasa IV

 

Krystian Osyda - klasa VII b

https://docs.google.com/presentation/d/1zEnD8tn28C-SUQmw2XW8UVIVlZ-69bDlR2pA3_ml01U/edit#slide=id.p

 

Weronika Osyda, Weronika Owczarek - klasa VII b

https://docs.google.com/presentation/d/12FQaeUYYBUScGuuwHz03fCMHiGqQHT-k-XCHT1q96kg/edit?usp=sharing

 

Amelia Owczarek, Kornelia Ubycha, Bartłomiej Michalski, Jakub Wiąz

https://eu.docworkspace.com/d/sAKjHNTuy_5Jc7ZXAraenFA

 

Wszystkie prezentacje klasy VII b razem

https://padlet.com/adamiakmoni/vh7dqq3zd1tzcve6

 


 

Wyniki "Konkursu plastycznego na najpiękniejszą Marzannę"

     W dniu 26 marca 2021 roku komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Kwapiszewska, Anna Płaszczyk, Ewa Tomczyk wyłoniła laureatów konkursu: 

I miejsce – Blanka Czarnecka – klasa II

II miejsce – Maja Bartczak – klasa II

III miejsce – Weronika Ciołek – klasa III, Oliwia Owczarek – klasa I

 Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy!


Wirtualny Poranek Wielkanocny

 

Zadania podzielone na kategorie wiekowe:

  • dla klas I-III

https://view.genial.ly/605ceb551a7ec00d656e6b61/presentation-poranek-wielkanocny-kl-i-iii?fbclid=IwAR0N58nGlk-7B-VEHmZbYtAKeFYOBk4G8HjYrLEoyt95RnTDtvB2vkLkBRs

  • dla klas IV – VIII

https://view.genial.ly/605f97bc22e8260d25456025/interactive-content-poranek-wielkanocny-iv-viii?fbclid=IwAR3KoUvfgH9yEksjeQ3XO0_TMVx6HdYiqdaj6gtUbRNckkvT584Ko7_EHAo

Uczniowie, którzy chcą się podzielić swoimi rozwiązaniami mogą wysłać wiadomość za pośrednictwem dziennika elektronicznego do pań: Eweliny Zbrońskiej lub Katarzyny Kwapiszewskiej.


21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa

 

 

     Patronat nad dniem sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Został on ustanowiony, aby okazać wsparcie i akceptację społeczną osobom dotkniętym tą chorobą. Żeby wesprzeć akcję organizatorzy zachęcają do założenia kolorowych, wesołych skarpetek nie do pary.

     

21 marca -  Światowy Dzień Zespołu Downa - dlaczego nosimy kolorowe skarpetki?

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa – 21.03 – nawiązuje do dodatkowego, 3. chromosomu występującego w 21. parze komórki matczynej bądź ojcowskiej. Powstała zygota posiada 47 zamiast 46 chromosomów. Obecność dodatkowego chromosomu powoduje zespół wad wrodzonych, czyli Zespół Downa, inaczej Trisomia 21. Osoby dotknięte Trisomią często mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. – Ale nie do pary są tylko skarpetki. Ludzie z zespołem Downa nawiązują silne relacje z innymi, potrzebują naszej akceptacji i wsparcia. Mimo, że różni, niczym jedna skarpetka od drugiej, potrafią wnieść w nasze życie mnóstwo kolorów i radości – wyjaśnia Kaja Bielawska, organizatorka kampanii #ZespolKolorowychSkarpetek.  Aby zmieniać postrzeganie osób z zespołem Downa, właśnie rusza kolejna odsłona kampanii edukacyjnej #ZespolKolorowychSkarpetek. Przyłączyć się może każdy. Wystarczy 21 marca założyć dwie krzykliwe skarpetki nie do pary, zrobić zdjęcie i zamieścić je w mediach społecznościowych z hashtagiem #ZespolKolorowychSkarpetek. 

"Nie do pary jest tu tylko chromosom!" 

Ty też możesz pokazać, że wspierasz dzieci z Trisomią.

Strona kampanii to:

  https://manymornings.com/wspieramy-swiatowy-dzien-zespolu-downa/#
 

O szczegółach akcji można przeczytać na:

 

https://www.facebook.com/FundacjaDrClownOddzialSieradz

 


 

 


  "NIE JESTEŚ SAM"

   "Nie jesteś sam" to ciekawa inicjatywa sieradzkich licealistek, które realizują projekt dotyczący zdrowia psychicznego.  Dziewczyny w mediach społecznościowych poruszają tematy dotyczące dbania o siebie i swoją psychikę, szczególnie w czasie pandemii. W klasach siódmych i ósmej poprowadziły spotkanie online, podczas którego zachęcały do zadbania o siebie i  o konieczność kształtowania poczucie własnej wartości. Uczniowie naszej szkoły mogli także uzyskać informację na temat szkoły średniej której uczennicami są licealistki.

Po tematy dotyczące troski o zdrowie psychiczne można zajrzeć:
https://www.facebook.com/Niejeste%C5%9Bsam-102993588484355

Podziekowanie_-Nie_jestessam.pdf


DZIEŃ WIOSNY

SZKOLNY DZIEŃ WIOSNY W DNIU 22.03.2021

Witamy_Wiosne.doc


Regulamin-Konkurs_na_najpiekniejsza_Marzanne.doc

REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

Regulamin-Konkurs_fotograficzny.doc


 

     Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół podstawowych. Podstawa programowa kształcenia ogólnego kładzie duży nacisk na to, aby rozwijać u uczniów postawy, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Jedną z nich jest postawa aktywnego obywatela, bardzo istotna społecznie. Temat projektu może być realizowany na zajęciach z wychowawcą (np. w ramach orientacji zawodowej (dla klas 4–6), na zajęciach z doradztwa zawodowego (klasy 7 i 8) oraz przez specjalistów (np. pedagog, psycholog).

Zadaniem uczestników projektu jest wykonanie materiału wyjaśniającego, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

Uczniowie wykonują pracę w następujących formach:

1) film: do 5 minut (w formacie avi, mp4);

2) plakat: preferowany format A2, karton (minimum 150 g/m2, tzw. brystol);

3) komiks: minimum 5 scenek.


 

     W marcu nasza szkoła przystapiła do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA). 

     Realizacja programu wpisuje się w obszar Narodowej Strategii Onkologicznej przyjętej Uchwałą Rady Ministrów nr 10 z dnia 4 lutego 2020 roku tj. Inwestycje w edukację, prewencja pierwotna i styl życia – Ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie profilaktyki pierwotnej nowotworów.

     Program realizuje cele poprzez rozszerzenie w 2020 roku zakresu prowadzonej powszechnej edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia wprowadzając zajęcia o zdrowiu w szkołach np. w ramach godzin z wychowawcą.

 


„SAFErzy” – Akcja Profilaktyczna
Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi

     Wojewódzka Komenda Policji w Łodzi podjęła działania profilaktyczne skierowane do uczniów szkoły podstawowej w związku z obchodami dnia Bezpiecznego Internetu: „SAFErzy”. Działania dotyczą bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu i jego zasobów. W związku z tym ogłoszony został również konkurs plastyczno-filmowy, którego celem jest zaktywizowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego surfowania w Internecie.

Konkurs kierowany jest do dzieci w 3 kategoriach wiekowych:

  1. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej;
  2. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej;
  3. uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej.

Szczegółowe informacje dot. konkursu znajdują się pod linkiem, w którym przeczytacie o zasadach konkursu:

https://lodzka.policja.gov.pl/el2/profilaktyka/bezpieczenstwo-w-si/57057,Konkurs-quotSAFErzyquot.html


TRZYMAJ FORMĘ!

to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

SPOSOBY NA ZDROWIE

I - Staraj się, aby twoja dieta była odpowiednio zbilansowana

II - Energia

Energię dostarczaną do organizmu mierzy się za pomocą kilokalorii  zwyczajowo nazywanymi kaloriami, a w skrócie kcal. Dla przykładu, dorosła, kobieta powinna dostarczać swojemu organizmowi około 2000 kilokalorii dziennie. Jeśli będzie się tego trzymać, zachowa prawidłową masę ciała. Mężczyzna może sobie pozwolić na 2500 kilokalorii dziennie. Jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne jest większe. Z kolei rozwijający się organizm, w wieku od 13 do 15 lat potrzebuje odpowiednio: dla dziewczyn do 2400, a dla chłopaków nawet 2850 kilokalorii dziennie. Jednak, żeby przyjąć taką ilość energii z pożytkiem dla organizmu, trzeba pamiętać, aby pochodziły one z wielu różnych produktów. Sprawdź swój BMI. Pomyśl, co możesz zrobić dla poprawy swojego zdrowia. Zbilansuj się. Spróbuj przeliczyć swoją dzienną aktywność na ilość spożywanych kalorii. Wykorzystaj kalkulatory kalorii i ruchu!

III - Jedz warzywa i owoce co najmniej 5 razy dziennie!

IV - Spożywaj produkty zbożowe zwłaszcza pełnoziarniste!

V - Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych!

VI - Jedz codziennie 2 porcje produktów, które sa źródłem białka!

VII - Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach)!

VIII - Pamietaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie!

IX - Bądź aktywny. Trzymaj formę!

Ruszaj się! Codziennie!


Bycie aktywnym fizycznie nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz  biegać maratonów, startować w wyścigach  kolarskich czy bić rekordów sportowych. Aktywnością jest każda forma ruchu – również chodzenie po schodach, spacer czy sprzątanie. Najważniejsze, żeby dążyć do 60 minut aktywności każdego dnia. Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz  o dobry wygląd  i kondycję, tym łatwiej będzie Ci to kontynuować w przyszłości. Nawet jeśli teraz, tak zwyczajnie po ludzku, po szkole nie chce Ci się już nawet kiwnąć palcem... Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, dzięki którym dowiesz się, jak sprytnie, małymi kroczkami opanować ten temat.


Pierwszy krok – zacznij już teraz!

Każdy rodzaj aktywności sprawi, że Twoja forma będzie powoli rosła. Z dnia na dzień zobaczysz, że życie jest coraz mniej męczące. Nawet po kilku godzinach z matematyką, zostanie Ci jeszcze wystarczająco dużo energii na spotkanie ze znajomymi! Codzienną aktywność fizyczną rozkręcaj stopniowo, aby uniknąć zakwasów i zniechęcenia.

Na początek spróbuj tego: 

  • schody zamiast windy
  • spacery z psem
  • jazda na rowerze

Drugi krok – ruszaj się regularnie!

Odpoczywaj aktywnie! Codziennie 60 minut ruchu to opcja dla ambitnych. Dla średniozaawansowanych 2 x 30 minut. Dla początkujących - 30 minut ruchu dziennie też przyniesie efekty, które poczujesz po kilku dniach. Nie musisz od razu zostać wyczynowym sportowcem.  Ale pomyśl tylko – ile spóźnień zaliczyłeś, bo uciekł Ci autobus? Czas się ogarnąć! Sam zdecyduj, co dla Ciebie jest najlepsze. cokolwiek wybierzesz – będzie dobrze!

Trzeci krok – zaproś przyjaciół!

Ćwicz z ludźmi, których lubisz! Wspólne ćwiczenia w dobrej atmosferze pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych takich jak empatia i  umiejętności liderskie. Podnoszą też samoocenę. Ćwicząc poznajesz nowych ludzi i poszerzasz swoje grono znajomych. Spacery, bieganie, rolki, rower, piłka. Razem jest fajniej i weselej. Można urządzić konkurs lub wyścigi. A przy okazji pogadać. Jeśli chcesz być na bieżąco w sprawach towarzyskich, nie ograniczaj się do siedzenia na fejsie!


Podsumowanie projektu "Ferie bez nudy!"

  W dniu 02 lutego 2021 r. pani Katarzyna Kwapiszewska podsumowała projekt "Ferie bez nudy!", który był realizowany w czasie zimowego wypoczynku. Zadania stworzone przez "Młodych w akcji" pod kierunkiem pań: Katarzyny Kwapiszewskiej i Eweliny Zbrońskiej realizowali uczniowie naszej szkoły. Najaktywniejsi otrzymali dyplomy i drobne upominki.

                                                                   Dziękujemy za wspólną zabawę:)

 

Klasa I - Miłosz Chebda, Filip Bakowicz, Oliwia Owczarek, Nikodem Kowalski, Lena Kaczmarek

  

Klasa III - Amelia Kędzierska, Weronika Ciołek 

 

Klasa V - Maja Żmudzińska

Klasa VI - Amelia Witych 


Ferie bez nudy!

Choć hasło "zostań w domu" przyświeca naszym tegorocznym feriom, zdecydowanie ferie spędzone w domu wcale nie muszą być nudne. Grupa projektowa "Młodzi w akcji" przygotowała zestaw zadań, z którymi mierzą się uczniowie. Najpiękniejszy bałwan, zadania sportowe, czy pozdrowienia z ferii, to tylko niektóre z zadań w pierwszym tygodniu zimowego odpoczynku.

              

 


 

"Młodzi znów w akcji".

     Uczniowie zaangażowani w projekt "Młodzi w akcji" wznowili działanie. Pod czujnym okiem  opiekunek projektu: Katarzyny Kwapiszewskiej i Eweliny Zbrońskiej pracowali nad planowaniem kolejnej edycji projektu. Pomimo, iż działania mogą skupić się tylko na onlinowych spotkaniach chcieliby nadal aktywnie pracować nad zadaniem: "Kampania zaufania".

     Za nimi spotkanie warsztatowe pełne pomysłów i świetnej zabawy. Już wkrótce poznamy zaplanowane przez młodzież działania. 

 

 


 

Projekt młodzieżowy „Młodzi w akcji” – kolejny rok w szkole.

 

 

 

     To właśnie grupa projektowa "Młodych w akcji" stworzyła Kącik „Świat zabaw” w naszej szkole.  Aktywne działania na rzecz społeczności szkolnej dostarczały wiele satysfakcji oraz radości w ubiegłym roku szkolnym. Pomimo pandemii i zdalnego nauczania grupa znów rozpoczyna działania. W tym roku będą to zadania dotyczące  ścieżki: „Kampanii zaufania”.

     Szczegóły: https://mlodziwakcji.ceo.org.pl/opis-programu.    

 

     W poniedziałek 09 listopada o godz. 13:00 za pośrednictwem komunikatora Skype odbyło się spotkanie dotyczące działań projektowych w I półroczu roku szkolnego.

 

 

 

 


1 października 2020 r.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

 

 

   W dniu 1 października 2020 roku uczennice z klasy VI przedstawiły społeczności uczniowskiej informacje na temat problemu ciężkich plecaków uczniowskich i konieczności dbania przez uczniów, rodziców i nauczycieli o prawidłowo spakowane dziecięce tornistry i plecaki. Dziewczęta zaprezentowały wzorcowy plecak ucznia i dały wskazówki co nosić, by plecak był lżejszy.  Ze względu na szkolne procedury bzpieczeństwa związane z COVID-19, informacje zostały przekazane w salach lekcyjnych, a nie jak w latach ubiegłych podczas ogólnego apelu w sali gimnastycznej. Aleksandra Czupryniak, Małgorzata Janiak i Julia Masierowska odwiedziły klasy I - IV, a Maja Bakowicz i Marlena Prekwa klasy V - VIII.


ROK SZKOLNY 2020/2021 


 

"CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE"

     W marcu 2020 roku oddziały przedszkolne naszej szkoły przystapiły do programu edukacyjnego  "Czyściochowe Przedszkole". Jest to nowy program dla przedszkoli w całej Polsce, organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę! Junior.  Celem programu jest zwrócenie uwagi przedszkolaków na ważny element codziennego życia - higienę osobistą. Dobrych nawyków, także higienicznych, dziecko uczy się od najmłodszych lat. To, co wtedy przyswoi procentuje w dorosłym życiu. Program "Czyściochowe Przedszkole" wspiera edukowanie i motywowanie przedszkolaków do codziennego dbania o higienę.


   "NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA"

   W dniu 06.02.2020 r. gościliśmy w szkole Bęsia i DJ Jonasa, czyli RYMcerzy. Są to raperzy, którzy odwiedzają szkoły ze swoim autorskim projektem profilaktycznym "Nie zmarnuj swojego życia" (link do szczegółowych informacji o projekcie: https://rymcerze.pl/ ).
   Celem projektu jest przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, poprzez realizację ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałania uzależnieniom i przyczynom przestępczości „Nie Zmarnuj Swojego Życia”. Grupą docelową są osoby w wieku 13 -19 lat uczęszczające do szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przebywające w zakładach poprawczych i domach dziecka. Spotkania współfinansowane są ze środków Funduszu Sprawiedliwości. W okresie od 1 kwietnia 2019 roku do 31 grudnia 2023 roku planowanych jest 500 spotkań z młodzieżą na terenie całej Polski.    Podczas spotkania uczniowie naszej szkoły usłyszeli historię Bęsia, otrzymując ogromną dawkę motywacji, by nie marnować w swoim życiu czasu, talentów i relacji międzyludzkich. Prowadzący spotkanie przekazali uczniom cenne hasła: "Żyj wartościami."; "Bądź sobą."; "Rozwijaj się."; "Myśl o przyszłości."; "Bądź kreatywny." Podczas spotkania odbył się także mini koncert raperów, a na pożegnanie wspólne zdjęcia i autografy. Mamy nadzieję, że młodzież wyniesie wiele ze spotkania i będzie chciała w przyszłości rozwijać skrzydła wykorzystując swe marzenia i talenty.


MŁODZI W AKCJI

             Kilka ostatnich miesięcy w naszej szkole upłynęło pod znakiem działania. „Młodzi w Akcji”. Pracę rozpoczęli kreatywnymi wyzwaniami, a konkretnie nad stworzeniem Kroniki Sportowej przypominającej dawne gry podwórkowe.

Uczestniczka projektu, Dominika opisuje: - Pierwsze spotkanie odbyło się 6 grudnia. Szukaliśmy gier w sieci, takich jak: kapsle, guma i klasy. Na koniec każdy miał przydzielone zadania np. wyszukać w sieci gry lub dopytać kogoś bliskiego o dawne gry polskie. I tak zaczęła się nasza przygoda.

Dziesięciu aktywnych uczniów naszej szkoły pod opieką pani pedagog Katarzyny Kwapiszewskiej spotykało się na warsztatach. Uczestnicy poszukiwali pomysłów,  realizowali działania, a także jednali sobie sojuszników. Każdego tygodnia odbywały się spotkania, żeby  pokazać efekty  i inspirować się do pracy.

Dominika S. opowiada: - Projekt, który realizujemy jest ważny, ponieważ uczymy innych, jak ambitnie spędzać czas wolny. Patrycja dodaje: - Poza tym chcemy, żeby dzieci się super bawiły na przerwach.

A najważniejsze, że sami uczestnicy świetnie bawią się przy organizowaniu zadania. Na efekty już nie trzeba będzie długo czekać, ponieważ w poniedziałek, 03 lutego 2020 roku wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły będą mogli zobaczyć podczas przerw efekty pracy "Młodych w Akcji". A im nie brakuje pomysłów na kolejne działania.

      


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W SIERADZU

 

     W dniu 9 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie uczniów z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu, które miało na celu upowszechnienie wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia e-papierosów, zażywania środków odurzających, a także hejtu oraz konsekwencji z tym związanych. Mł. asp. Bożena Grobelna, sierż. szt. Mateusz  Sierek oraz z sierż. Damian Rosiak w sposób wiarygodny i profesjonalny przedstawili informacje uczniom z klas: VIa, VI b, VII i VIII. Młodzież z uwagą i zainteresowaniem wysłuchała prowadzacych. Przedstawione treści przyczynią się nie tylko do poszerzenia wiedzy uczniów klas starszych, ale też skłonią ich do przemyśleń, które przyniosą korzyści wychowawczo-dydaktyczne.

 

   


WIDOWISKA PROFILAKTYCZNE TEATRU KURTYNA "SUPER PRANK" I "MIŚ NIEGRZECZNIŚ"

           22 listopada 2019 roku odbyły się w naszej szkole widowiska profilaktyczne Teatru „Kurtyna”. Jedno przeznaczone było dla uczniów klas IV – VIII pt. „SUPER PRANK”. Główny bohater właśnie zmienił miejsce zamieszkania i chyba nie za bardzo potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie jest jak inni koledzy, przez co czuje się gorszy. Nie umie dostosować się do grupy, w której niemądre pomysły są mile widziane. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega i podejmuje ryzykowną decyzję. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera. Z pewnością wszyscy teraz już wiedzą, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnych decyzji i w przeciwieństwie do bohatera takich nie podejmują. A co najważniejsze – nie warto dostosowywać się do grupy za wszelką cenę! Każdy z nas jest inny, i to jest piękne!!! Natomiast uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie pt.: „MIŚ NIEGRZECZNIŚ”.  To historia o małym psotniku, leśnym Misiu, który nie słuchał mamy. Słuchał rad kolegów, które tylko wpędzały go w kłopoty. Po kolejnej nauczce Miś zechciał być mądry i lubiany. Zastanawia się, co mogłoby w tym mu pomóc. Dochodzi do wniosku, że czytanie książek pomoże w dobrej przemianie… Oba spektakle dały uczniom dużą porcję walorów edukacyjnych z zakresu profilaktyki uzależnień i zarazem były niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Teatr Kurtyna z siedzibą w Krakowie jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 2000 roku. Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralno-profilaktycznych, organizowanych na terenie całej Polski.

                          


WZORCOWY TORNISTER

 

   W dniu 1 października 2019 roku w sali gimnastycznej odbył się apel informacyjny dla społeczności szkolnej, podczas którego uczniowie klasy VIII: Maja Firas i Konrad Rogala omówili prezentację multimedialną mającą na celu przypomnienie o 1 października, jako Ogólnopolskim  Dniu Tornistra i październiku - "Miesiącu Ważenia Tornistrów". Podkreślili, iż celem święta jest ukazanie problemu ciężkich plecaków uczniowskich i konieczności wprowadzenie działań  profilaktycznych poprzez  edukację  ukierunkowaną na profilaktykę wad postawy uczniów, sposoby odciążenia kręgosłupa uczniowskiego od przepełnionych plecaków. Na koniec prezentacji pani Lidia Zielińska zaprezentowała wzorcowy plecak ucznia.  
    W drugiej części apelu Maja i Konrad poinformowali o rozpoczęciu funkcjonowania po raz kolejny w szkole regulaminu "Bezpieczna przerwa". Przypomnieli 6 zasad, których muszą przestrzegać uczniowie naszej szkoły i omówili nagrody za wzorową postawę uczniowską oraz kary za niestosowanie się do zasad.


ŻYCIE TO NIE GRA

     Dnia 26 września 2019 r. klasa 8 wraz z wychowawcą Ewą Pietrzak udała się do  Teatru  Miejskiego do  Sieradza na  koncert profilaktyczny dla młodzieży zorganizowany przez Komendę Główną PSP z Sieradza.  Strażacy przestrzegali , uczyli i edukowali młodzież  w oparciu o opowieści i dokumentację fotograficzną (niejednokrotnie drastyczną) z działań ratowniczych w których brali udział. Opowieści dotyczyły nie tylko samych działań ratowniczych, ale także kulis akcji ratowniczych takich jak np. Przyjazd bliskiej rodziny ma miejsce wypadku w celu identyfikacji zwłok.

      Całe spotkanie prowadzone było w taki sposób, aby zaszokować młodzież i poruszyć ich wyobraźnię. Pokazać,  że wszystkie te sytuacje dzieją się wokół nas, a nie w amerykańskich filmach.  Brygadier Jarosław Wasylik próbował uzmysłowić młodym ludziom, że życie to nie gra komputerowa. Ma się tylko jedno życie, a następnego nie będzie. GAME OVER. Starszy brygadier Waldemar Kosowski zaprezentował czarny worek co wzruszyło młodzież. Opowiadano o tragicznym końcu zycia wśród młodych ludzi oraz o tym jak doszło do tragedii. Wszystko przedstawione było w sposób nieokazujący współczucia. Starszy ogniomistrz Janusz Ługowski opowiadał o tragicznych zdarzeniach, jak i o swojej pracy, przedstawiając kolejne ofiary jako dane statystyczne meldunków ze zdarzeń. Ta forma spotkania uzyskała bardzo dobre opinie wśród naszej młodzieży. Jeden z uczniów udzielił wywiadu rozgłośni Nasze Radio z Sieradza J Doczekajcie późnej starości! Nie zabijajcie i nie pozwólcie się zabić! W życiu piękne są tylko chwile …Takim akcentem Kapela PSP zakończyła koncert.

            

 

 ROK SZKOLNY 2019/2020