Pierwsze wzmianki o szkole w Chojnem pochodzą z 1634 roku. Założycielem szkoły był Zygmunt Zapolski, syn Stanisława Zapolskiego, podsędka sieradzkiego, fundatora kościoła chojeńskiego. Pierwszym nauczycielem został Piotr z Burzenina, a w 1670 roku Walenty Krowanowicz. Kolejne informacje o szkole są relacjami najstarszych mieszkańców Chojnego i pochodzą z końca XIX wieku. Na przełomie XIX i XX stulecia przeznaczono na szkołę budynek z czerwonej cegły. Do lat 20 - tych XX wieku zajęcia odbywały się w tzw. „czerwonej szkole" oraz w mieszkaniach prywatnych, między innymi u państwa Stępniów i Gotkowiczów. Poprawa warunków nauczania nastąpiła dzięki Tomaszowi Mastejowi, kierownikowi szkoły w latach 1920 - 1938, który nabył od Juliana Langego, właściciela dworu Chojne, 70 mórg (40 ha) lasu, a od rodziny Piekarskich działkę pod budowę. Na działce wybudował dom z piętrowym poddaszem i od roku 1932 udostępnił go do użytku szkoły. Do roku 1932 lekcje odbywały się w ciasnej, przepełnionej tzw. czerwonej szkole. Od roku szkolnego 1932/1933 klasy I, II miały lekcje w „czerwonej szkole”, a klasy III – VII w domu Tomasza Masteja nazwanej „białą szkołą”. Liczba uczniów w latach 1923-39 wahała się w granicach 200-250 osób.
"Biała szkoła"
W latach 1936 – 1937 dokonano rozbudowy istniejącej w Chojnem starej „czerwonej szkoły” (budynek o powierzchni 160 m2), dobudowując piętrowe skrzydło (o powierzchni 384 m2). Od roku szkolnego 1938/1939 klasy uczące się w domu Masteja rozpoczęły naukę w rozbudowanym budynku, który był w stanie pomieścić wszystkie klasy od I do VII. Kierownik szkoły, Tomasz Mastej, w roku 1938 przeprowadził się wraz z rodziną do Zelowa. Do drugiej wojny światowej oprócz kierownika uczyli w szkole jeszcze: państwo Smagaczowie, pan Glinkowski, pani Lisowska, panie Wańkowskie oraz ksiądz Frąckiewicz. Nowym kierownikiem szkoły został pan Świderski. Po wybuchu II Wojny Światowej szkoła funkcjonowała do 14 grudnia 1939 r. pod kierunkiem nauczyciela pochodzenia niemieckiego, pana Trautmana. W nocy z 13 na 14 grudnia okupanci aresztowali pedagogów (z wyjątkiem kierownika niemieckiego pochodzenia) i wywieźli: mężczyzn do obozu a kobiety do Generalnej Guberni. W okresie wojny na terenie obwodu szkoły był poligon, a budynek szkoły przeznaczono do rozbiórki. Pozrywano podłogi, wyjęto ramy okienne, drzwi wraz z futrynami.
"Czerwona szkoła" i budynek z 1938 r.
Częściowo zdewastowany podczas okupacji budynek szkoły, składający się z pięciu izb lekcyjnych, kancelarii, pokoju na pomoce, korytarzy i kotłowni, w 1945 roku wyremontowano. Kierownikiem rozpoczynającej działalność po wojnie szkoły został Stefan Wągrowski i sprawował on tę funkcję do roku szkolnego 1949/1950. W skład nauczycieli wchodzili: Cecylia Wieczorek, Konstanty Idzikowski, Zenon Pertliński, Feliks Szczepański. Do szkoły w Chojnem należał również Punkt Filialny w Bobrownikach, składający się z czterech oddziałów. Pracował tam jeden nauczyciel. Następnym kierownikiem szkoły w Chojnem był Feliks Szczepański, a w skład nauczycieli wchodzili: Cecylia Wieczorek, Anna Szczepańska, Jan Szturma, Zenon Pertliński. W roku 1951/52 Jan Szturma przeniesiony został do szkoły w Monicach, a na jego miejsce skierowano Annę Szewczyk. Od 1 października 1952 r. funkcję kierownika szkoły sprawował Czesław Ulężałka, ponieważ Feliks Szczepański wraz z Anną Szczepańską oddelegowani zostają do powiatu skierniewickiego. W roku szkolnym 1953/54 kierowniczą funkcję pełniła Maria Lebiedzińska, a do grona nauczycielskiego należeli: Jan Lebiedziński, Wanda Pełka, Apolonia Jasiewicz, Krystyna Wojtysiak.
Grono pedagogiczne i uczniowie 1954 r.
10 sierpnia 1954 roku stanowisko kierownicze objął Adam Czyżewski. Do grona pedagogicznego należeli również: Jan Lebiedziński, Maria Lebiedzińska, Wanda Pełka, Apolonia Jasiewicz, Barbara Grzelewska. Z końcem roku szkolnego 1954/55 szkoła liczyła 174 uczniów. Do Organizacji Harcerskiej, której opiekunem od 1 stycznia 1955 roku była Barbara Grzelewska, należało 82 dzieci. Obwód szkoły obejmował następujące wsie: Chojne, Chałupki, Borzewisko, Stoczki, Wiechucice, Wiechutki, Zalesie. Przez kilka następnych lat skład grona pedagogicznego nie zmieniał się. W roku 1956/57 uczęszczało do szkoły 192 uczniów. W roku szkolnym 1957/58 została utworzona szkoła dla klas I – IV w Soczkach, z nauczycielem Kazimierzem Świniarskim. Dlatego też, od wspomnianego roku szkolnego, do szkoły w Chojnem uczęszczało 176 uczniów (bez uczniów ze Stoczek). Nauczycielka Wanda Pełka została przeniesiona do szkoły w Bobrownikach, a na jej miejsce przyszła Daniela Czyżewska. Nauczyciele pracujący w szkole uzupełniali swoje kwalifikacje pedagogiczne i tak w 1961 roku wszyscy mieli już przygotowanie pedagogiczne. W roku szkolnym 1960/61 w szkole rozpoczęła działalność Organizacja Zuchów pod opieką Marii Wojciechowskiej, absolwentki Liceum Pedagogicznego w Zduńskiej Woli. Do „Zuchów” należeli uczniowie z klasy II, III i IV. Była zorganizowana szkoła wieczorowa dla klasy VII. W szkole dziennej uczyło się 250 uczniów. Ze względu na dużą liczbę dzieci w klasie VI w roku szkolnym 1961/62 zostały utworzone dwie klasy VI a i VI b. Inspektor Oświaty skierował do pracy w Chojnem nauczycielki: Walerię Śpiewak i Janinę Świątek, absolwentki Liceum Pedagogicznego. Nauczyciel Jan Lebiedziński przeniósł się do szkoły w Bobrownikach. Do Chojnego przybywa Kazimiera Maślińska, która ukończyła dwuletnią szkołę maturalną - studium nauczycielskie ze specjalnością języka polskiego. W roku szkolnym 1962/63 do szkoły uczęszczało 243 uczniów. Kierownik Adam Czyżewski ukończył SN w systemie zaocznym na kierunku matematyka. Barbara Grzelewska rozpoczęła naukę w SN by prowadzić wychowanie muzyczne a Janina Świątek w Piotrkowie Trybunalskim SN o specjalności - historia z wychowaniem muzycznym. Na własną prośbę, z powodu zamążpójścia, do Janiszewic przenosi się Maria Wojciechowska. W roku szkolnym 1964/65 do grona nauczycieli dołącza małżeństwo: Jadwiga i Zygmunt Miłoszowie.
Wycieczka do Krakowa – Barbakan – 1964 r.
W tymże roku szkolnym ważnym wydarzeniem dla Chojnego było powstanie przedszkola w budynku dworu szlacheckiego. Funkcję kierownika i wychowawcy w placówce objęła Krystyna Sykuła, absolwentka Studium Wychowania Przedszkolnego. W roku 1964/65 do siedmioklasowej szkoły w Chojnem szkoły uczęszczało 243 uczniów w dziewięciu oddziałach. Od następnego roku szkolnego szkoła w Chojnem, jak i inne w Polsce była szkołą ośmioklasową. Nauczycielka, Waleria Królikowska (z domu Śpiewak), podniosła kwalifikacje w SN na kierunku – filologia rosyjska. Planowane obniżenie stopnia organizacyjnego szkoły w Bobrownikach spowodowało zatrudnienie w szkole w Chojnem Mariana Gortata (kierownika szkoły w Bobrownikach) i jego żony Wandy Gortat (dawniej Pełka). Marian Gortat pracował co drugi dzień, gdyż objął także stanowisko podinspektora wychowania fizycznego w Wydziale Oświaty w Sieradzu. Ze szkoły w Sokołowie została przeniesiona do Chojnego Maria Drabent. W roku szkolnym 1969/69 w szkole założono wodociąg, a rok później (1970/71) centralne ogrzewanie. Liczba uczniów w tym czasie wahała się w granicach 203-220 osób. Od 1 IV 1970 r. przy szkole działał zespół muzyczny prowadzony przez Kazimierza Jacyka. Członkowie zespołu uczyli się grać na swoich instrumentach: akordeonach, gitarach, mandolinach. Podczas wakacji budynek szkolny wykorzystywany był przez Szkolne Schronisko Wycieczkowe na noclegi dla obozów wędrownych. 1 września 1971 odeszła ze szkoły długoletnia nauczycielka Maria Lebiedzińska, która podjęła p[racę w Słomkowie Suchym (pow. Sieradz). Jadwiga Błaszczyk przeszła do jednoklasowej szkoły w Bogumiłowie.
Grono pedagogiczne i absolwenci – 1971/1972
W roku szkolnym 1972/73 do szkoły w Chojnem uczęszcza 182 uczniów, a pani Wiktoria Miłek rozpoczyna pracę nauczając matematyki i fizyki po skończonym Studium Nauczycielskim o specjalności matematyka. 1 stycznia 1973 roku powstaje gmina z siedzibą w Sieradzu. Pochłania ona dotychczasowe rady, również radę w Monicach, której podlegała szkoła w Chojnem. W nowopowstałej gminie utworzono Gminną Szkołę w Charłupi Małej, której podlegały pozostałe szkoły, w tym szkoła w Chojnem. Do gminy Sieradz należały 22 szkoły. W roku szkolnym 1973/74 czteroklasowe szkoły w Bobrownikach i Stoczkach stają się filiami szkoły w Chojnem. Dzieci z Bobrownik i Stoczek należą do obwodu szkoły w Chojnem i jednocześnie stają się jej uczniami w klasach IV – VIII. W tym samym roku szkolnym Wanda Gortat podejmuje studia w Krakowie na filologii polskiej. Pozostali nauczyciele pracujący w Chojnem mają ukończone Studium Nauczycielskie, a tym samym posiadają wykształcenie pedagogiczne. Punkt filialny w Stoczkach opuszcza w roku szkolnym 1975/76 Marek Skrzypiński, a Kazimierz Świniarski w 1976/77 odchodzi na emeryturę. Natomiast w punkcie filialnym w Bobrownikach pracę podejmuje Danuta Rzeźnik absolwentka Studium Nauczycielskiego o specjalności zajęcia praktyczno-techniczne. W szkole w Chojnem w tymże roku szkolnym studia magisterskie kończy Wanda Gortat. Adam Czyżewski kontynuuje naukę na kierunku - pedagogika szkolna a Marian Gortat - nauczanie początkowe. Janina Kiełbik (Świątek) podejmuje studia na Uniwersytecie Łódzkim - kierunek historia. Pracę podejmuje na 1/2 etatu Stefan Szewczyk – nauczyciel geografii. W roku szkolnym 1977/78 w punkcie filialnym w Stoczkach pracę rozpoczyna Zdzisław Gotkowicz po ukończonym Studium Nauczycielskim. W szkole w Chojnem podejmuje pracę Janina Zientalak – mgr filologii polskiej, a na emeryturę odchodzi nauczycielka języka polskiego Apolonia Jasiewicz. Marian Gortat zostaje zatrudniony na stałe. Od roku szkolnego 1978/79 szkoła podstawowa w Chojnem podlega pod Zbiorczą Szkołę Gminną w Sieradzu. Do szkoły w Chojnem uczęszcza 203 uczniów. Pracę podejmują nauczycielki: Grażyna Kuźniak i Elżbieta Majek – Sagan. Obie panie są magistrami filologii polskiej. W tymże roku z przedszkola w Chojnem odchodzi nauczycielka Krystyna Sykuła, która przeprowadza się do Sieradza. Jej miejsce zajmuje Genowefa Stępień, absolwentka Studium Wychowania Przedszkolnego, która obejmuje funkcję wychowawcy i dyrektora. W roku 1980/81 do szkoły uczęszcza 203 uczniów i powstaje klasa przedszkolna tzw. „zerówka”, która liczy 16 dzieci. W klasie „0” pracę podejmuje Lidia Adamczyk (obecnie Zielińska), absolwentka LO, która uzupełnia kwalifikacje pedagogiczne w Studium Nauczycielskim na kierunku wychowanie przedszkolne. Rosnąca liczba dzieci w szkole, a tym samym zbyt mała liczba sal wymogła planowanie rozbudowy budynku. W roku 1981, w ramach kapitalnego remontu rozpoczęto pierwszy etap rozbudowy, zakończony w roku 1983 oddaniem do użytku 3 izb lekcyjnych, sanitariatów, szatni oraz pokoju nauczycielskiego (306 m2 powierzchni). W 1984 roku wykonano dokumentację drugiego etapu rozbudowy szkoły.
I etap rozbudowy szkoły
W roku szkolnym 1984/85 punkt filialny w Bobrownikach ulega likwidacji, dlatego też mgr Danuta Rzeźnik przechodzi do szkoły podstawowej w Chojnem. Na emeryturę odchodzi Barbara Grzelewska – nauczycielka muzyki i Marian Gortat uczący geografii. Pracę podejmuje po ukończonym Studium Nauczycielskim Dorota Czyżewska (obecnie Sanojca).
W roku szkolnym 1985/86, po 36 latach w zawodzie nauczycielskim, ze stanowiska dyrektora rezygnuje mgr Adam Czyżewski. Funkcję dyrektora szkoły obejmuje nauczycielka – mgr Janina Kiełbik. W tymże roku szkolnym odchodzi na emeryturę Wanda Gortat, a na jej miejsce przyjęta zostaje Lidia Harasimowicz – mgr filologii polskiej. Pracę rozpoczyna także Joanna Czyżewska – nauczycielka z dwuletnim stażem po Studium Pedagogicznym. W tym czasie grono pedagogiczne liczy 15 osób (wraz z panią dyrektor). W jego skład wchodzą nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin: Waleria Królikowska (dawniej Śpiewak), Wiktoria Miłek, Elżbieta Majek – Sagan, Grażyna Kuźniak, Maria Drabant, Lidia Zielińska, Lidia Harasimowicz, Dorota Czyżewska oraz emeryci pracujący w wymiarze 1/2 etatu: Adam i Daniela Czyżewscy oraz Wanda i Marian Gortatowie.
Rozbudowę szkoły rozpoczętą przez dyrektora Adama Czyżewskiego kontynuuje dyrektor Janina Kiełbik. Rok 1987 to oddanie budynku w stanie surowym, ogrodzenie placu szkolnego, wybudowanie studni głębinowej. W roku 1988 zakończono II etap rozbudowy: oddanie do użytku kotłowni i jednej izby lekcyjnej, otynkowanie budynku gospodarczego z doprowadzeniem do niego centralnego ogrzewania, przeprowadzenie konserwacji dachu i utwardzenie wjazdu do szkoły betonowymi płytami. W roku 1990 rozebrano starą parterową część budynku szkolnego, czyli dawną „czerwoną” szkołę. Był to początek III etapu rozbudowy szkoły, ponieważ powstały w miejscu starej „czerwonej” szkoły nowe fundamenty pod lewe, nowoczesne, piętrowe skrzydło budynku. W 1991 roku zakończono budowę murów i dachu oraz wykonano prace blacharskie. Rok 1992 to rok gromadzenia brakujących materiałów budowlanych. W 1993 roku wykonano ścianki działowe oraz założono instalację centralnego ogrzewania oraz wykonano prace wykończeniowe. Założono instalację elektryczną, wykonano tynki wewnętrzne i zewnętrzne, położono glazurę w sanitariatach, parkiet w sali zajęć ruchowych, pomalowano wszystkie pomieszczenia i elewację. Do 1 września 1993 roku szkoła w Chojnem podlegała pod Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół z siedzibą w Charłupi Małej pod kierownictwem mgr Antoniego Firlita. 1 września 1993 roku nadzór administracyjny nad placówką obejmuje Urząd Gminy w Sieradzu, będący od tej pory organem prowadzącym szkołę. Funkcję wójta gminy sprawował wówczas mgr Edward Gabara. 3 listopada 1994 roku w obecności wykonawców, władz kuratoryjnych i gminnych oraz dyrektor Janiny Kiełbik dokonano odbioru szkoły. Oddana do użytku nowa część szkoły zajmuje 915 m2 powierzchni użytkowej. Składają się na nią 3 klasopracownie, gabinet dyrektora, sanitariaty na piętrze, pomieszczenia socjalne oraz sala zajęć ruchowych, świetlica, kuchnia wraz z zapleczem, pomieszczenia socjalne i sanitariaty na parterze.
Budynek szkoły po rozbudowie
W latach dziewięćdziesiątych do obwodu szkoły w Chojnem należą miejscowości: Borzewisko, Bobrowniki, Okopy, Stoczki, Zalesie, Wiechucice, Wiechutki, Bogumiłów oraz Chałupki. We wsi Bogumiłów istnieje punkt filialny, do którego uczęszczają uczniowie klas 0 - III. Pracują tam nauczycielki po ukończonym Studium Nauczycielskim o specjalności nauczania początkowego: Monika Ciężkowska, Małgorzata Świniarska i Edyta Hadrowicz (obecnie Sylwestrzak). W 1990 roku powraca religia do szkół a zajęcia prowadzi ks. mgr Jerzy Kwiatkowski. W szkole w Chojnem pod dyrekcją pani Janiny Kiełbik pracę podejmują nowi nauczyciele. W 1987 roku Anna Kiełbik, Agnieszka Kwiatkowska a w 1988 roku Ewa Potakowska-Maniukiewicz i Zofia Przybylska. W 1991 rozpoczyna prace nowy katecheta Roman Kwiatkowski, a po jego odejściu w 1993 roku pracę rozpoczyna katechetka Małgorzata Polowczyk. W 1994 roku rozpoczynają pracę Anetta Strzelczyk i Piotr Drajling. Z punktu filialnego w Bogumiłowie przenosi się do Chojnego Edyta Sylwestrzak. Odchodzą na emeryturę nauczycielki Maria Drabent, Waleria Królikowska, Wiktoria Miłek a w 1996 roku Danuta Rzeźnik. Większość zatrudnionych wówczas nauczycieli to nauczyciele mianowani. Z liczby 16-tu, 13-tu posiada tytuł magistra.
Grono pedagogiczne i absolwenci – 1995/1996
W roku szkolnym 1996/97 szkoła liczy 24 dzieci uczęszczających do klasy „0” oraz 217 do klas I – VIII. Uczniowie korzystają z dziewięciu klasopracowni, sali audiowizualnej, sali zajęć ruchowych, świetlico-stołówki, biblioteki. Poza nielicznymi wyjątkami nauczyciele prowadzą lekcje zgodnie z kwalifikacjami. Potrzebujący uczniowie biorą udział w zajęciach wyrównawczych, terapii pedagogicznej w klasach I-III, gimnastyce korekcyjnej dla klas I-IV i w zajęciach koła biologicznego, matematycznego, polonistycznego, plastycznego oraz chóru szkolnego. W roku szkolnym 1997/98 Ewa Potakowska-Maniukiewicz przebywa na urlopie macierzyńskim i w jej zastępstwie pracuje Jadwiga Jeznach. W 1988 roku wójtem Gminy Sieradz zostaje Henryk Świniarski. Dworek szlachecki w Chojnem, w którym mieściło się przedszkole wraz z mieszkaniami lokatorskimi zostaje sprzedany. Dyrektorka przedszkola i jednocześnie nauczycielka – Genowefa Stępień zostaje zatrudniona w szkole w charakterze nauczyciel świetlicy w wymiarze ½ etatu. Likwidacji ulega Szkoła Filialna w Bogumiłowie. Pracująca w punkcie filialny nauczycielka, Monika Ciężkowska (SN-nauczanie początkowe) podejmuje pracę w Chojnem również jako nauczyciel świetlicy na rok szkolny 1998/1999.
W roku 1999 zostają w kraju przeprowadzone reformy: administracyjna, ubezpieczeniowa oraz edukacji. Przestaje istnieć województwo sieradzkie, wchłania je łódzkie. Sieradz zostaje miastem powiatowym. Od 1 września 1999 roku powstają sześcioletnie szkoły podstawowe i trzyletnie gimnazja. Były to zmiany nie tylko organizacyjne, ale również programowe. W szkole podstawowej wprowadzono programy zintegrowane dla klas I – III oraz blokowe dla klas IV – VI. Rok szkolny 1998/1999 kończą nie tylko ósmoklasiści ale też szóstoklasiści.
Po przeciwległej stronie ulicy, na wprost wejścia głównego do budynku, zostaje zagospodarowany plac. Urząd Gminy finansuje zakup i założenie betonowego płotu, Rada Rodziców porządkuje i wyrównuje teren. Powstaje plac zabaw i boisko dla uczniów szkoły.
W roku 1999/2000 do szkoły uczęszczało 176 uczniów do klas I – VI i VIII. Nauczycielka Anetta Strzelczyk, mgr filologii rosyjskiej, uzupełnia kwalifikacje na studiach podyplomowych z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i w roku 1999/2000 przejmuje obowiązki kierownika świetlicy. Monice Ciężkowskiej powierzona zostaje praca w jednej z grup w oddziale przedszkolnym. Zauważalne staje się zapotrzebowanie na naukę języka zachodnioeuropejskiego, dlatego w ramowym planie nauczania umieszczony zostaje język niemiecki. Jest on obowiązkowy w klasach IV i V, klasy II i III uczą się go w wymiarze 1 godziny z puli godzin do dyspozycji dyrektora. Zajęcia prowadzi germanistka Jadwiga Bursa. Język niemiecki wypiera ze szkoły dotychczasowy, obowiązkowy, język rosyjski. Jego naukę kontynuują klasa VI i VIII, która kończy szkołę w 2000 roku na starych zasadach. Od 1.09.2007 r. doo planu nauczania został wprowadzony również j. angielski.
Reforma edukacji spowodowała, że nauczycielki Lidia Harasimowicz oaz Ewa Potakowska – Maniukiewicz postanawiają zmienić miejsce zatrudnienia i z dniem 1 września 2000 roku odejmują pracę w Publicznym Gimnazjum Gminy Sieradz. Lidia Harasimowicz jako polonistka i zastępca dyrektora a Ewa Polakowska – Maniukiewicz jako nauczycielka chemii. W tym samym dniu na emeryturę odchodzi nauczycielka matematyki - Zofia Przybylska.
Od roku 2000/2001 istnieje tylko sześcioklasowa szkoła podstawowa. W szkole pracują; Janina Kiełbik – dyrektor oraz nauczyciele: Lidia Zielińska, Anna Płaszczyk, Edyta Sylwestrzak, Joanna Czyżewska, Grażyna Kuźniak, Elżbieta Majek-Sagan, Agnieszka Kwiatkowska, Piotr Drajling, Małgorzata Polowczyk, Jadwiga Bursa, Anetta Strzelczyk, Dorota Sanojca, Genowefa Stępień oraz Zofia Przybylska.
Od kolejnego roku szkolnego wieloletnia nauczycielka i od 15 lat dyrektor szkoły – mgr Janina Kiełbik, decyduje się odejść na emeryturę. W związku z powyższym organ prowadzący ogłasza konkurs. Przystępuje do niego nauczycielka Anna Płaszczyk i otrzymuje powołanie na stanowisko dyrektora z dniem 1 września 2001 roku. W tym samym dniu pracę podejmują nauczycielki: Magdalena Sieradzka – mgr matematyki i Magdalena Hajnrych – nauczycielka języka niemieckiego po studiach licencjackich, przeprowadzany od tej pory corocznie w kwietniu. 1 września 2003 roku na emeryturę odchodzi Genowefa Stępień, a na jej miejsce zatrudniona zostaje Elżbieta Śmigiera – nauczycielka wychowania przedszkolnego w zlikwidowanym przedszkolu w Charłupi Małej. Na urlop dla poratowania zdrowia wybiera się Grażyna Kuźniak, dlatego też na zastępstwo powraca Janina Kiełbik, by uczyć historii. W kolejnym roku szkolnym na urlop dla poratowania zdrowia odchodzi Dorota Sanojca. Jej godziny w grupie przedszkolnej przejmuje Elżbieta Śmigiera. Ponadto Magdalena Ograbek (Sieradzka) i Anetta Strzelczyk przebywają na urlopach macierzyńskich. Zastępują je mgr matematyki Bożena Czarnecka – emerytowana dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej oraz mgr informatyki Błażej Fraj. W roku szkolnym 2005/2006 nauczycielki M. Ograbek i A. Strzelczyk wracają do pracy po urlopach macierzyńskich.
Z dniem 1 września 2006 roku decyduje się odejść na emeryturę polonistka Elżbieta Majek – Sagan, a katechetka Małgorzata Polowczyk postanawia podjąć pracę w pełnym wymiarze w Publicznym Gimnazjum Gminy Sieradz w Sieradzu. Z powodu braku godzin dydaktycznych w Chojnem Elżbieta Śmigiera przechodzi do szkoły w Dąbrowie Wielkiej. W tym czasie wszyscy zatrudnieni nauczyciele mają wykształcenie wyższe (w tym 12 osób magisterskie, 2 – licencjat). Jesienią 2006 roku odbywają się wybory samorządowe i nowym wójtem Gminy Sieradz zostaje Jarosław Kaźmierczak. W roku szkolnym 2006/2007 w związku z koniecznością przestrzegania rozporządzenia o kwalifikacjach, zatrudnionych zostaje kilku nowych nauczycieli: Monika Adamiak – mgr historii, Jolanta Dybowska – mgr wychowania plastycznego, Magdalena Matyszczak – Pyś – mgr wychowania muzycznego, Alina Kowal – mgr teologii. W dalszym ciągu pracuje katechetka, Małgorzata Polowczyk (4 godziny tygodniowo). W zastępstwie za Małgorzatę Hajnrych przebywającą na długim zwolnieniu lekarskim pracuje Katarzyna Rychlik posiadająca kwalifikacje licencjackie z języka niemieckiego. Z końcem roku szkolnego na emeryturę odchodzi Grażyna Kuźniak, a jej miejsce zajmuje Monika Adamiak. Monika Ciężkowska zostaje przeniesiona do pracy w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej. Powodem jest obniżenie stopnia organizacyjnego szkoły ze względu na niż demograficzny. W zakresie robót budowlano - remontowych od 1994 roku nie dzieje się nic ważnego. Systematycznie odnawiane są poszczególne pomieszczenia szkolne, w sali zajęć ruchowych położony zostaje parkiet, część podwórka wyłożona zostaje kostką brukową. Dopiero w roku 2007 następuje generalny remont budynku szkolnego. Przeprowadzona zostaje termomodernizacja, czyli remont dachu, wymiana okien, docieplenie ścian. Szkoła zyskała nowa elewację. Od 1 września 2007 roku do ramowego planu nauczania wprowadzony zostaje język angielski. Klasa I i II oraz IV i V uczą się w/w języka pod kierunkiem anglistki Ewy Tomczyk. Pozostałe klasy kontynuują naukę języka niemieckiego. Za germanistkę Małgorzatę Hajnrych przebywająca na zwolnieniu lekarskim zajęcia prowadzi Agnieszka Ślęzak (licencjat języka niemieckiego). W lipcu 2008 roku z pracy zrezygnowała nauczycielka muzyki Magdalena Matyszczak - Pyś. W roku szkolnym 2008/2009 uczęszcza do szkoły 145 uczniów oraz 18 dzieci do oddziału sześciolatków i 26 do ponownie utworzonej grupy przedszkolnej. Pracuje osiemnastu nauczycieli, wszyscy z wykształceniem wyższym: siedemnastu - magisterskie, jeden - licencjat, pięć osób posiada tytuł nauczyciela dyplomowanego, dziesięciu - mianowanego, czterech - kontraktowego, jeden - stażysty.
Bibliografia:
Anna Płaszczyk, Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem - monografia szkoły, Chojne 2008