________________________________________________________________
Biblioteka szkolna
zaprasza
uczniów klasy I
na uroczyste pasowanie na czytelnika,
które odbędzie się w dniu 31 marca 2025 r. o godz. 9.50.
________________________________________________________________
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
DLA KLAS I - VIII
Cele konkursu:
Zasady :
- klasy I – III „Awantura o Basię” Kornela Makuszyńskiego,
- klasy IV – VI „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika,
- klasy VII – VIII „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego,
(prezentacja tekstu nie powinna przekraczać 2 minut),
Konkurs odbędzie się 24 kwietnia 2025 r. (czwartek)
od godz. 9.00 w świetlicy szkolnej
________________________________________________________________
________________________________________________________________
CYKL SPOTKAŃ
"CZYTANIE NA PRZERWIE - POZNAJEMY POLSKIE LEGENDY"
W bibliotece szkolnej odbył się cykl spotkań „Czytanie na przerwie – poznajemy polskie legendy” dla uczennic i uczniów z klas I – III, podczas których zaprezentowane zostały mniej popularne legendy: Przerwany hejnał, Piast Kołodziej, Boruta z Łęczycy. Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Ponadto należy pamiętać, że legendy są tradycją, którą możemy spotkać w każdej kulturze. Ma je każdy naród i każda społeczność. Legendy przechowują historię, życiową mądrość i wartości. Stoją na straży tożsamości i pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy już odeszli. Każda legenda czegoś nas uczy. Choć jest to opowieść fikcyjna zawiera elementy prawdy historycznej, często opowiada o tym jak powstało jakieś miasto czy państwo lub po prostu związana jest z jego historią. Legendy są pierwszymi elementami tradycji, z którą spotykają się dzieci. To one przybliżają im historię naszego narodu i uczą co jest dobre, a co złe.
„Czytanie na przerwie” ma w naszej szkole wielu zwolenników wśród uczniów, zwłaszcza klas młodszych, którzy chętnie odwiedzają bibliotekę.
________________________________________________________________
LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE IV
Jak corocznie w klasie IV odbyła się lekcja nt. katalogów w bibliotece. Było to 21 stycznia 2025 r. Uczniowie poznawali katalogi tradycyjne i katalogi on-line. Samodzielnie wyszukiwali wybranych pozycji w wyżej wymienionych katalogach. Lekcja przebiegała według następującego schematu:
Uczniowie byli zaangażowani w przebieg zajęć, z uwagą przystąpili do realizacji proponowanych przez nauczycielkę czynności. Zajęciom towarzyszyła sympatyczna atmosfera.
________________________________________________________________
BIBLIOTEKA SZKOLA
ZAPRASZA UCZNÓW KLASY I
DO UDZIAŁU W AKCJI CZYTELNICZEJ
"CZYTAM SAM"
Akcja czytelnicza polega na wypożyczeniu z biblioteki szkolnej i przeczytaniu jak największej liczby książeczek z serii „Czytam sobie” w okresie od 20 stycznia 2025r. do 14 marca 2025r. (można wypożyczać na okres ferii zimowych). Wypożyczoną książkę należy zwrócić do biblioteki w ciągu 4 dni (z wyłączeniem ferii). Każdą książkę należy wpisać do Karty Czytelnika podając autora i tytuł książki oraz wykonać ilustrację dowolną techniką plastyczną na kartce w formacie B5 (wielkość zeszytu). Prace należy podpisać na odwrocie strony zamieszczając informacje: tytuł książki, imię i nazwisko dziecka. Wypełnione Karty Czytelnika wraz z ilustracjami należy oddać do biblioteki do 19 marca 2025r.
Podsumowanie akcji „Czytam sam” odbędzie się podczas uroczystego pasowania na czytelnika w II połowie marca 2025r.
________________________________________________________________
KONKURS "ZIMA W PRZYSŁOWIACH"
BIBLIOTEKA SZKOLNA
zaprasza uczniów klas IV – VIII
do udziału w konkursie „Zima w przysłowiach”
30 stycznia 2025 r. godz. 9.00
Regulamin_konkursu_ZIMA_W_PRZYSLOWIACH.docx
________________________________________________________________
"CZYTANIE NA PRZERWIE - POZNAJEMY POLSKIE LEGENDY"
BIBLIOTEKA SZKOLNA
zaprasza uczniów klas I – III
na cykl spotkań „Czytanie na przerwie – poznajemy polskie legendy”:
14 stycznia 2025 r. – legenda pt. „Przerwany hejnał”,
21 stycznia 2025 r. – legenda pt. „Piast”,
28 stycznia 2025 r. – legenda pt. „Boruta z Łęczycy”.
Spotkania będą się odbywać wg następującego harmonogramu:
klasa I – godz. 8.45 – 8.55 (1 przerwa)
klasa II - godz. 9.40 – 9.50 (2 przerwa)
klasa III - godz. 10.35 – 10.45 (3 przerwa)
________________________________________________________________
WYCIECZKA KLASY II DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
"ZWYCZAJE ANDRZEJKOWE"
Andrzejki od dawien dawna kojarzą się z magią i wróżbami. To doskonała okazja do zabawy dla dzieci. W tym celu dzieci z klasy drugiej naszej szkoły wybrały się na warsztaty andrzejkowe do biblioteki pedagogicznej, gdzie w atmosferze tajemniczości uczestniczyły w zabawach przygotowanych przez wróżki. A były to: skrzynia zawodów, wyścig butów, wróżenie imion z serduszka, wróżba z butelką, moneta w studni, wróżba z pływającymi imionami, przepowiednie i inne. Zajęcia były też okazją do pozyskania informacji o tradycji wigilii św. Andrzeja iobrzędach ludowych związanych z andrzejkami oraz dobrej zabawy we wspólnym gronie.
Ponadto panie bibliotekarki zaprosiły dzieci do teatru ilustracji kamishibai na „Opowieść o Czarnym Smoku”, którą wysłuchały w skupieniu i z uwagą.
Pobyt w bibliotece pokazał, że biblioteka to nie tylko świat książek, ale także miejsce zabawy i nauki… Miejmy nadzieję, że biblioteka będzie się kojarzyć dzieciom nie tylko z książką, ale też z tym, co daje w pierwszej kolejności przyjemność, ale zarazem rozwija.
________________________________________________________________
DZIEŃ GIER Z KARTKĄ PAPIERU I DŁUGOPISEM
W dniu 14 listopada 2024 r. biblioteka szkolna zaprosiła uczniów na „Dzień gier z kartką papieru i długopisem” i zaproponowała ponadczasowe gry towarzyskie dla dzieci i nie tylko. Do tych gier nie potrzeba skomplikowanych instrukcji, planszy, pionków czy też konsoli. Oto one:
Kółko i krzyżyk
Rysujemy dwie pionowe oraz dwie poziome linie, tworząc w ten sposób siatkę. Następnie kolejno rysujemy kółko, bądź krzyżyk. Wygrywa ta osoba, której uda się narysować 3 symbole w jednej linii.
Państwa – miasta
Rysujemy tabelę i ustalamy, co będziemy wpisywać w kolejnych kolumnach. Najczęściej są to takie kategorie jak: państwa, miasta, zwierzęta, rośliny, rzeczy, imiona, potrawy. Następnie losujemy literę, od której będą zaczynać się nasze słowa. Wszyscy uczestnicy piszą jednocześnie, ten, który ukończy najwcześniej zaczyna odliczanie do 10. Po tym czasie nie dopisujemy nic! Następnie liczymy punkty: brak odpowiedzi – 0, odpowiedź powtarzająca się – 5, odpowiedź, której nikt inny nie podał – 10, gracz, który jako jedyny posiada odpowiedź – 15. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej punktów.
Łapki
Na jednej kartce odrysowujemy swoją dłoń – to jest nasza „Łapa”. Na odrysowanej dłoni piszemy liczby od 1 do 100 – rozmieszczamy je losowo. Następnie pierwsza osoba mówi liczbę od 1 do 100, a druga osoba stara się jak najszybciej tę liczbę odnaleźć. Pierwsza osoba rysuje w tym czasie kółeczka wokół swojej dłoni. Gramy na zmianę. Kto pierwszy zapełni przestrzeń wokół łapy, ten wygrywa.
Statki/okręty
Rysujemy kwadratowe plansze 10×10 kratek. I oznaczamy je symbolami: poziomo – 1-10, pionowo A-J. Następnie na polu umieszczamy statki 4 jednomasztowce, 3 dwumasztowce, 2 trzymasztowce i 1 czteromasztowiec. Nasze zadanie polega na odgadnięciu, gdzie znajdują się statki przeciwnika. Kto pierwszy „zatopi” wszystkie statki – wygrywa.
Jest to propozycja gier, z których można skorzystać gdy doskwiera nuda, gdy jesteście w miejscach, gdzie nie ma żadnych zabawek, które pozwalają miło spędzić czas.
Grono uczniów chętnie skorzystało z propozycji biblioteki i podczas przerw przystąpiło do rozgrywek. Wystarczy kartka papieru, długopis i już – rozrywka pod ręką!
Biblioteka życzy powodzenia!
________________________________________________________________
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają, bawią, ale także wychowują.Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. W naszej szkole w klasie drugiejodbyło się spotkanie z ulubionymi bohaterami „W świecie bajek” w atmosferze wesołej zabawy. Pojawiły się takie postacie jak: Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Pinokio, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek. Dzieci po wylosowaniu biletu do świata bajek podejmowały się różnych aktywności. W kalamburach za pomocą gestów i mimiki, bez używania słów odgadywały tytuł wybranej bajki; na podstawie fragmentów tekstów także rozpoznawały bajkę; rozwiązywały krzyżówkę, uczestniczyły w zabawie ruchowej„Z Kopciuszkiem na balu”; układały „bajkowe puzzle” oraz na podsumowanie zajęć oddały się wspomnieniom z bajkowego balu odpowiadając na pytania dotyczące wybranych bajek. Podczas spotkania dzieci były uśmiechnięte, a przeniesienie do świata bajek sprawiło im radość.
________________________________________________________________
SZKOLNY KIERMASZ KSIĄŻEK
W ramach współpracy z Hurtownią i Księgarnią w Tuliszkowie w dniu 17 października 2024 r. odbył się w naszej szkole kiermasz książek. Celem kiermaszu była promocja książki i czytelnictwa w środowisku szkolnym. Wszystkie sprowadzone książki były pięknie wydane i w bardzo atrakcyjnych cenach. Tematyka też była różnorodna: słowniki, repetytoria, książki kulinarne, poradniki, literatura dziecięca, książki edukacyjne dla najmłodszych, kolorowanki. Było w czym wybierać! Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Zainteresowanym dziękujemy za przybycie.
Kiermasz przyniósł też wymierną korzyść dla biblioteki, gdyż wypracowany został rabat - 11 książek trafiło do biblioteki: 4 pozycje to Bajki – wspierajki i 7 książeczek z serii „Czytam sobie”.
Kiermasz zorganizowała nauczycielka biblioteki Anna Płaszczyk.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
WARSZTATY RĘKODZIEŁA
Rękodzieło dla dzieci to doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych oraz kreatywności wśród najmłodszych. W naszej szkole we współpracy z miejscowym kołem gospodyń 15 wrzesnia 2024 roku zorganizowane zostały warsztaty rękodzieła dla dzieci uzdolnionych artystycznie z klas I – IV. Dzieci pod kierunkiem pań: Bogumiły, Barbary, Sylwii i Sabiny z Koła Gospodyń Wiejskich Chojne uczyły się sztuki tworzenia kwiatów z bibuły i krepiny, poznały też zasady składania papieru do wykonania wycinanek. Powstały liczne prace.
Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci mogły odkrywać swoje talenty, rozwijać wyobraźnię i spędzić czas w twórczy sposób. W warsztatach uczestniczyło 39 dzieci, dla których miejmy nadzieję, poznane aktywności będą doskonałą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.
Składamy podziękowanie dla KGW Chojne.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
BIBLIOTEKA SZKOLNA
ZAPRASZA UCZNIÓW UZDOLNIONYCH ARTYSTYCZNIE
Z KLAS I - IV
NA WARSZTATY RĘKODZIEŁA*
ZORGANIZOWANE WE WSPÓŁPRACY
Z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH W CHOJNEM
w dniu 15 października 2024 r.
grupa I – klasy I i II w godz. 8.55 – 9.50
grupa II – klasy III i IV w godz. 9.50 – 10.45
*Rękodzieło: kwiaty z bibuły i wycinanki
________________________________________________________________
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole głośne czytanie odbywało się na przestrzeni kilku dni tj. od 27.09.2024 r. do 02.10.2024 r. i było znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.
W wyznaczonym czasie w każdej klasie była czytana wybrana książka. Dzieci usłyszały fragmenty lektur takich jak: „Brzydkie kaczątko” H. CH. Andersena, „Sposób na elfa” M. Pałasza, Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwy, „Chłopcy z Placu Broni” F. Molnara, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena, „Mały książę” Ch. Dickensa, „Zemsta” A. Fredry. Czytaliśmy także w oddziałach przedszkolnych: „Mała wiewiórka – najpiękniejsze bajki przedszkolne”, książeczki z serii „Frankiln”i „Żubr Pompik”T.Samojlika oraz w świetlicy szkolnej: „Pięciopsiaczki” W. Chotomskiej.
Czytaliśmy w różnym otoczeniu, głównie w salach przedszkolnych i lekcyjnych, w strefie ciszy na korytarzu, ale również na świeżym powietrzu w „Leśnym Zaciszu” w naszej miejscowości.
Do czytania zaprosiliśmy uczniów, wychowawców i rodziców.
Głośne czytanie było dobrą okazją wspólnego spędzenia czasu i poznania własnych możliwości uczniów. Czytajmy głośno i pamiętajmy o słowach polskiego poety – Mikołaja Reja:
„A to miej na pilnej pieczy,
Abyś czytał, kiedy tylko możesz”.
Pamiętajmy! Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Warto wspomnieć, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.
_______________________________________________________________
WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY IV
DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
NA WARSZTATY "TERAPEUTYCZNA MOC KSIAŻEK"
W dniu 16 września 2024 r. uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w warsztatach „Terapeutyczna moc książek” realizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu w ramach zadań Budżetu Obywatelskiego Łódzkie na plus na rok 2024.Były to warsztaty, których tematyka krążyła wokół ulubionych książek dzieci oraz ich roli w życiu każdego człowieka. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania czytanych książek, a kolejnym etapem była grupowa burza mózgów wokół tematu: Co nam dają książki? Wśród odpowiedzi dzieci pojawiły się następujące: książki dostarczają wiedzy, pozwalają się uczyć i czerpać mądrość, zaspakajają ciekawość, rozbudzają wyobraźnię i marzenia, dają pomysły do działania, pozwalają się zrelaksować, uczą myślenia.Ponadto w założeniach spotkania było rozbudzenie u dzieci umiejętności rozpoznawania i wyrażania własnych uczući empatii oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami takimi jak smutek, strach, złość czy gniew oraz pokazania roli książek w ich przezwyciężaniu. Uczniowie dowiedzieli się, że książki mogą pomóc, że zmieniają sposób patrzenia na trudne sytuacje i podnoszą na duchu.Warsztaty odbyły się pod kierunkiem pani psycholog.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
BIBLIOTEKA 2024/2025
________________________________________________________________
PODSUMOWANIE CYKLU SPOTKAŃ "WTORKOWE CZYTANIE"
W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
W roku szkolnym 2023/2024 w okresie od początku października 2023 roku do końca maja 2024 roku w bibliotece szkolnej, wzorem ubiegłego roku szkolnego, odbywały się spotkania pod hasłem „Wtorkowe czytanie”. Celem spotkań było rozbudzenie i pielęgnowanie chęci do czytania, a także potrzeby kontaktu z książką. W tym roku szkolnym przede wszystkim propagowane były wybrane pozycje lektur szkolnych. W klasach młodszych odczytywano opowiadania związane z bieżącymi wydarzeniami, świętami oraz propozycje z zasobów biblioteki. Uczniowie odwiedzali bibliotekę w cyklu dwutygodniowym: klasy I, II, III, IV oraz klasy V, VI, VII, VIII. W odczytywanie tekstów zaangażowani zostali przede wszystkim chętni uczniowie. Każdy z nich za odczytanie tekstu otrzymywał uwagę pozytywną o wartości + 10 punktów. Ponadto dodatkowo za co najmniej 3-krotne uczestnictwo w każdym półroczu uczeń pozyskiwał uwagę pozytywną o wartości + 10 punktów. Spotkania cieszyły się zainteresowaniem zwłaszcza wśród uczniów klas młodszych, z klas starszych uczestniczyli wybrani uczniowie.
________________________________________________________________
WYCIECZKA KLASY II DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
W dniu 21 maja 2024 r. klasa II już drugi raz w bieżącym roku szkolnym odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu. Uczniowie uczestniczyli, Tak jak wcześniej, pierwszoklasiści w zajęciach „Dinozaur w bibliotece”. Czekało na nich wiele ciekawych zadań i związanych z tym wrażeń. Czas minął szybko na rozpoznawaniu dinozaurów, poznaniu ciekawostek z ich życia, oglądaniu trójwymiarowych ilustracji, odgadywaniu zagadek oraz najciekawszym działaniu tj. odnajdywaniu skamielin w zaimprowizowanym wykopalisku. Radości było dużo.
________________________________________________________________
KONKURS CZYTELNICZO - PLASTYCZNY
"MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI" DLA KLAS I - III
ROZSTRZYGNIĘTY!
W dniu 8 maja 2024 r. rozstrzygnięty został konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater literacki” dla klas I - III, którego organizatorem była biblioteka szkolna. Przystąpienie do konkursu polegało na wykonaniu portretu bohatera/bohaterki czy bohaterów wybranej książki. Prace można było wykonać dowolną techniką plastyczną i złożyć w bibliotece. Do konkursu przystąpiło 8 osób z klas I-III. Jury dokonało wyboru najciekawszych prac kierując się następującymi kryteriami: estetyka wykonania, pomysłowość oraz oryginalność. Wyniki są następujące:
I miejsce – Liliana Bartczak z klasy III,
II miejsce – Hanna Kiełbik z klasy I,
III miejsce ex aequo – Kaja Pośpiech i Maja Pośpiech z klasy I.
Gratulujemy!
________________________________________________________________
WYCIECZKA KLASY I
DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny w dniu 25 kwietnia 2024 r. odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu. Tym razem byli to pierwszoklasiści. Uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Dinozaur w bibliotece”. Przygotowano dla nich szereg aktywności, które wzbogaciły wiedzę uczniów na temat prehistorycznych stworzeń i wzbudziły zainteresowanie tematyką. Ponadto uczniowie poznali nazwy zawodów powiązane z tematem takie jak: paleontolog, archeolog oraz pojęcia wykopalisko, skamielina. Dużą satysfakcję sprawiła dzieciom możliwość wydobycia skamielin z zaimprowizowanego wykopaliska oraz ułożenia szkieletu dinozaura z wyszukanych elementów. Ciekawostką zajmująca dzieci było też oglądanie książki o dinozaurach w trójkolorowych okularach 3D. Zwieńczeniem zajęć było wyklejenie dinozaura z wykorzystaniem ciastoliny.
________________________________________________________________
REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZO-PLASTYCZNEGO
„MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI”
DLA KLAS I - III
1.Cele konkursu:
2.Uczestnicy konkursu :
3.Warunki uczestnictwa:
4. Kryteria oceny:
5. Zasady nagradzania:
Biblioteka szkolna zaprasza do uczestnictwa w konkursie.
Regulamin_konkursu_czytelniczo.pdf
________________________________________________________________
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zaproponowano uczniom udział w grach bibliotecznych, takich jak: koło fortuny, kramik z zagadkami, zagadki Czarnoksiężnika, zabawę w skojarzenia oraz idiomy. Gry cechował różny stopień trudności, dzięki czemu wszyscy uczniowie mogli w nich uczestniczyć. Ponadto dostępność dla wszystkich zapewniło usytuowanie na korytarzu szkolnym. Z gier uczniowie mogli korzystać podczas trzech przerw śródlekcyjnych. Wielu spośród uczniów wykazało zainteresowanie zaproponowanym przez bibliotekę działaniem. Z gier bibliotecznych w dalszym ciągu można korzysta w bibliotece szkolnej.
________________________________________________________________
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Zgodnie z tradycją biblioteki szkolnej uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelnika tj. oficjalnie zostali przyjęci do grona czytelników. Uroczystość odbyła się w dniu 11 kwietnia 2024 roku. Pierwszaki wraz z wychowawczynią oraz dyrektor szkoły p. Agnieszka Rychlewska z uwagą obejrzeli przestawienie pt. „Urodziny Kopciuszka” przygotowane przez starsze koleżanki z klasy trzeciej. Kandydaci na czytelników zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi w bibliotece, nauczyli się wierszyka o poszanowaniu książek oraz wykazali się znajomością bajek i bajkowych postaci. Następnie złożyli obietnicę następującej treści: Obiecuję uroczyście zawsze dbać o książki i korzystać z ich mądrości. Na pamiątkę wydarzenia pani dyrektor wręczyła wszystkim uczniom dyplomy pasowania na czytelnika, a koleżanki z klasy trzeciej zakładki do książek. Następnie dzieci zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych oraz wypożyczały wybrane pozycje do domu. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów. Życzymy dzieciom, aby biblioteka kojarzyła się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani.
________________________________________________________________
WYCIECZKA KLASY II
DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
"PODRÓŻ DO ŚWIATA ZMYSŁÓW"
Tym razem do Biblioteki Pedagogicznej zawitała klasa druga. Celem wycieczki było poznanie biblioteki oraz udział w zajęciach „Podróż do świata zmysłów”. Poprzez połączenie nauki z zabawą uczniowie poznawali zmysły takie jak: dotyk, węch, wzrok, słuch. Tworzyli księgę zmysłów, uczestniczyli w zabawach ruchowo-sensorycznych, rozpoznawali przedmioty przez dotyk, węchem rozpoznawali aromaty. Ponadto zwiedzali bibliotekę. Poznali czytelnię, wypożyczalnię oraz magazyny książek. Wszystkim czynnościom wykonywanym przez dzieci towarzyszyła przyjazna atmosfera, przychylność i serdeczność nauczycielek biblioteki. Wycieczka odbyła się w dniu 29 lutego 2024 r.
________________________________________________________________
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł w dniu 6 lutego (ferie zimowe). Jego obchody trwają do końca marca br. Z tej okazji w dniu 22 lutego w naszej szkole odbyły się 2 spotkania w klasie VI i VII pod hasłem: Bądź bezpieczny w Internecie. Zajęcia przeprowadziła nauczycielka – bibliotekarka z Biblioteki pedagogicznej w Sieradzu – pani Paulina Banasiak. Poruszone zostały zagadnienia bezpieczeństwa, cyberprzemocy i wirusów. Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem ze strony uczniów.
________________________________________________________________
LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE IV
W dniu 15 lutego w klasie IV odbyły się zajęcia biblioteczne zapoznające uczniów z katalogami w bibliotece. Lekcja przebiegała według następującego schematu:
Uczniowie byli zaangażowani w przebieg zajęć, zwłaszcza w tworzenie kart katalogowych do wybranych pozycji z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży. Zajęciom towarzyszyła sympatyczna atmosfera.
________________________________________________________________
SPOTKANIE Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM
Z inicjatywy nauczycielki Anny Płaszczyk w dniu 24 stycznia 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klasy IV i V (w dwóch turach) z autorem książek i wydawcą oraz kronikarzem i regionalistą – Ireneuszem Wolmanem.
Ireneusz Wolman jest absolwentem naszej szkoły (rocznik 1977) i mieszkańcem Chojnego od urodzenia (z kilkuletnimi przerwami). Realizuje swoje zainteresowania również jako przewodnik turystyczny i propagator piękna, historii oraz tradycji Ziemi Sieradzkiej. Miłośnik górskich wędrówek. Kronikarz ogólnopolskich rajdów górskich Służby Więziennej. Współpracuje z różnymi instytucjami (stowarzyszenia, szkoły, biblioteki) w zakresie kształtowania wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych i prospołecznych, poprzez udział w różnych spotkaniach, prelekcjach i zajęciach z młodymi ludźmi. Często gościł w naszej szkole w związku z organizowanymi wycieczkami po miejscowości, gawędami czy zakończeniem roku szkolnego. Jest osobą znaną wśród uczniów. Na początku spotkania Ireneusz Wolman opowiedział kilka historii i anegdot ze swoich lat dziecięcych. Następnie krótko przedstawił karierę zawodową oraz zdradził uczestnikom, skąd wzięło się jego zainteresowanie historią Polski i regionu. Opowiedział także, co zapoczątkowało jego proces twórczy. W swoim dorobku ma już 27 książek i innych opracowań. Uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się prelekcji, zadawali też pytania. Oto niektóre z nich:
Już od pierwszych minut spotkanie przebiegało w luźnej, przyjaznej i miłej atmosferze. Autor chętnie odpowiadał na pytania, jednocześnie pozwalając uczestnikom na przerywanie i dopytywanie jego wypowiedzi, co spotkało się z ogólną aprobatą i zadowoleniem dzieci.
Na zakończenie, w każdej grupie, najaktywniejszy uczeń został nagrodzony książką autorstwa Ireneusza Wolmana. Były to uczennice: Maja Jasińska i Gabriela Bobrowska.
Bardzo dziękujemy Autorowi za spotkanie!
________________________________________________________________
KONKURS WIEDZY NA PODSTAWIE LEKTURY "DZIECI Z BULLERBYN"
W dniu 8 stycznia 2024 r. siedmioro dzieci z klasy II przystąpiło do konkursy wiedzy na podstawie lektury Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Dzieci rozwiązywały quiz zawierający 20 pytań. Każde pytanie zawierało 3 odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Rozwiazywaniu testu towarzyszyła rywalizacja, której wyniki są następujące:
I miejsce - Krystian Ozeg,
II miejsce - Amelia Kos,
III miejsce ex aequo – Lena Kulawiak i Iga Ubycha.
Zwycięzcy uczniowie nagrodzeni zostali książkami, a wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i zakładki do książek jako upominki niespodzianki.
Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!
Anna Płaszczyk
Edyta Sylwestrzak
________________________________________________________________
WYSTAWA MIKOŁAJKOWA I KSIĄŻEK O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ
________________________________________________________________
WYSTAWA ANIOŁÓW W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
________________________________________________________________
________________________________________________________________
"ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY"
BIBLIOTECE PEDAGOGICNEJ W SIERADZU
W dniu 28 listopada 2023 r. klasa III gościła w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu z okazji zbliżających się andrzejek, które są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Lekcja biblioteczna pt. „Andrzejkowy zawrót głowy” była ich zapowiedzią. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Bardzo miło spędziliśmy czas na zabawach i wróżbach, a naszymi przewodniczkami była Wróżka i Cyganka. Przygotowywaliśmy magiczną, kolorową miksturę; z tajemniczej skrzyni losowaliśmy karty z nazwami zawodów wykonywanych w przyszłości. O spełnieniu pomyślanych przez nas marzeń decydowały karty, z których wróżyła Cyganka. Natomiast Wróżka z magiczną kulą i z czarodziejską laską przepowiadała przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości naszemu spotkaniu. Zabawy, radości i uśmiechu było wiele.Do szkoły wracaliśmy zadowoleni i pełni wiary, że spełni się to, co sobie wywróżyliśmy.
_______________________________________________________________
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Chojne 2023/2024
Konkurs Pięknego Czytania odbył się w naszej szkole w dniu 16 listopada 2023 r. Przystąpiło do niego 16 uczestników. Każdą klasę reprezentowały 2 osoby. Konkurs przybrał formę rywalizacji w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I – III, IV – VI, VII – VIII. Ponadto przebiegał w dwóch etapach. Etap pierwszy polegał na zaprezentowaniu dowolnego tekstu, wybranego przez daną osobę w czasie nieprzekraczającym 2 minut. W drugim etapie konkurenci odczytywali wylosowany fragment tekstu z następujących książek:
- klasy I – III „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej,
- klasy IV – VI „Magiczne drzewo: Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki,
- klasy VII – VIII „Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy H. Kleibaum.
Ocenie jury konkursowego podlegały: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu, dobór tekstu wybranego przez ucznia. Wszyscy uczestnicy godnie się zaprezentowali, kolejne etapy przebiegały sprawnie, a jury dokonało wnikliwej oceny i wyłoniło MISTRZÓW PIĘKNEGO CZYTANIA z poszczególnych kategorii wiekowych.
MISTRZYNIAMI PIĘKNEGO CZYTANIA zostały:
z klas I – III: Zuzanna Ratajczyk z klasy III,
z klas IV – VI: Gabriela Bobrowska z klasy V,
z klas VII – VIII: Zofia Frankowska z klasy VIII.
Wyróżnieniami uhonorowani zostali następujący uczestnicy: Blanka Czarnecka z klasy V, Krzesimir Niesobski z klasy VI, Lena Pawlak z klasy VI, Julia Roman z klasy VII, Magdalena Mil z klasy VIII.
Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania za udział w konkursie, a nagrodzonym gratulacje.
________________________________________________________________
WARSZTATY KALIGRAFII
10 uczennic z klas V, VI, VII, VIII w dniu 23 października 2023 r. uczestniczyło w warsztatach kaligrafii w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu. Warsztaty zorganizowano w ramach zadania „Dobrze znać” z Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus” 2023. Zajęcia prowadziła p. Dorota Kuśmierczyk-Skotnicka. Po krótkim wprowadzeniu, poznaniu przyborów (stalówki, obsadki, atrament) dziewczynki przystąpiły do ćwiczeń praktycznych: trzymanie pióra, stawianie pierwszych linii, wzorów, liter. Bardzo je te ćwiczenia pochłonęły. Zaangażowanie w piękne pisanie było ogromne. Następnie kreśliły własne inicjały, gdzie dały upust pomysłowości i wyobraźni oraz odkryły pokłady cierpliwości. Warsztaty kaligrafii pokazały uczestniczkom jak pięknie pisać, ale dały też dużo satysfakcji.
________________________________________________________________
TEATRZYK LALKOWY
POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SIERADZU
W dniu 19 października 2023 r. uczennice i uczniowie z klas I, II i III naszej szkoły gościliw Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Celem naszej wizyty był udział w przedstawieniu teatru lalkowego „Bajka” z Nowego Sącza. Przedstawienie nosiło tytuł „Magiczne słowo”, a jego główną bohaterką była dziewczynka o imieniu Lenka, która byłą bardzo kapryśna i nie słuchała mamy.Pewnego dnia pokłóciła się z mamą i uciekła z domu. Podczas oglądania spektaklu dzieci otrzymały odpowiedź na następujące pytania: czy dziewczynka zrozumiała swój błąd? czy potrafiła przeprosić? czy odnalazła drogę do domu? W przedstawieniu brało udział 9 postaci: Narrator, Lena , Olga - siostra Leny, Mama Leny, Czarodziej, Lisiczka Rudziszka, Zajączek, Niedźwiedzica, Szkapa oraz Głosy.Przedstawienie dzieci oglądały z zaciekawieniem, w ciszy i skupieniu, oddając się nastrojowi muzyki towarzyszącej spektaklowi. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni do szkoły.
________________________________________________________________
BIBLIOTEKA ZAPARASZA DO UDZIAŁU
W SZKOLNYM KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA
Regulamin Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania
dla klas I – VIII
Cele konkursu:
Zasady :
- klasy I – III „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej,
- klasy IV – VI „Magiczne drzewo: Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki,
- klasy VII – VIII „Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy H. Kleibaum,
(prezentacja tekstu nie powinna przekraczać 2 minut),
Konkurs odbędzie się 16 listopada 2023 r. (czwartek)
od godz. 9.00 w świetlicy szkolnej
________________________________________________________________
WTORKOWE CZYTANIE W PAŹDZIERNIKU
Terminy spotkań w bibliotece szkolnej
10 października2023 r.
8.45-8.55 (pierwsza przerwa) – klasa I
9.40-9.50 (druga przerwa) – klasa II
10.35-10.45 (trzecia przerwa) – klasa III
11.30-11.45 (czwarta przerwa) – klasa IV
17 października 2023 r.
8.45-8.55 (pierwsza przerwa) – klasa V
9.40-9.50 (druga przerwa) – klasa VI
10.35-10.45 (trzecia przerwa) – klasa VII
11.30-11.45 (czwarta przerwa) – klasa VIII
________________________________________________________________
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września 2023 r.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
W naszej szkole, w dniu 29 września 2023 r., uczniowie wszystkich klas przystąpili do głośnego czytania. Także najmłodsi uczestniczyli w tym wydarzeniu, tj. dzieci z oddziałów przedszkolnych. Czytały dzieci i uczniowie, czytali dorośli, czytano sobie nawzajem. Z ust czytających wybrzmiewały teksty baśni, ulubionych książek, a nawet lektur. Spotkania odbywały się w klasach i świetlicy szkolnej, za organizację odpowiedzialni byli wychowawcy. Podziękowania dla organizatorów i uczestników.
_______________________________________________________________
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
BIBLIOTEKA SZKOLNA
zaprasza dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I – VIII do głośnego przeczytania, przez ok. 10 minut, wybranego fragmentu tekstuliterackiego.Każda klasa odczytuje tekst w dniu 29 września br. podczas lekcji uzgodnionej z wychowawcą.
_______________________________________________________________
PODSUMOWANIE PROJEKTU "WAKACJE Z KSIĄŻKĄ"
Do projektu czytelniczego „Wakacje z książką” przystąpiło 45 uczniów wypożyczając 62 książki na wakacje. Takie działanie zostało przedsięwzięte w naszej szkole po raz pierwszy i cieszy fakt, że spotkało się z zainteresowaniem. Spośród wypożyczających, 13 osób wzięło udział w konkursie na przedstawienie wybranej książki. Przedstawienie książki przybrało dwojaką formę tj.
1) napisanie recenzji zachęcającej rówieśników do przeczytania książki - 6 osób,
2) wykonanie plakatu promującego książkę – 7 osób.
W I kategorii zwyciężczynią okazała się Viktoria Nowak z klasy VI, która zredagowała recenzję książki „Harry Potter i kamień filozoficzny” autorstwa J.K. Rowling.
W II kategorii po zwycięstwo sięgnęła Wiktoria Domagalska z klasy V wykonując plakat do książki „Zosia z ulicy Kociej na tropie” Agnieszki Tyszki.
Wszyscy uczestnicy projektu zostali nagrodzeni pozytywnymi nagrodami w e-dzienniku, a uczestnicy konkursu dyplomami, upominkami w postaci zakładki do książki. Zwyciężczyniom wręczone zostały nagrody książkowe. Dla wszystkich uczestników projektu i konkursu - gratulacje!
________________________________________________________________
WTORKOWE CZYTANIE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Założenia cyklu spotkań w bibliotece szkolnej
________________________________________________________________
BIBLIOTEKA 2023/2024
________________________________________________________________
PROJEKT "WAKACJE Z KSIĄŻKĄ"
- plakat promujący książkę – może przedstawiać np. portret bohaterów, wybraną scenę z książki, hasło reklamujące książkę oraz obowiązkowo tytuł i autora,
- recenzję zachęcającą rówieśników do jej przeczytania. Recenzja ma zawierać od 8 do 10 zdań zapisanych poprawnie pod względem stylistycznym i ortograficznym.
________________________________________________________________
WTORKOWE CZYTANIE - CYKL SPOTKAŃ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
W roku szkolnym 2022/2023 w okresie od początku października 2022 roku do końca maja 2023 roku w bibliotece szkolnej odbywały się spotkania pod hasłem „Wtorkowe czytanie”. Celem spotkań było rozbudzenie i pielęgnowanie chęci do czytania, a także potrzeby kontaktu z książką. Podczas spotkań propagowana była poezja i prozy dziecięca i młodzieżowa. Odczytywano utwory związane z bieżącymi wydarzeniami, świętami, fragmenty ulubionych książek czy wierszy oraz propozycje z zasobów biblioteki. Uczniowie odwiedzali bibliotekę w cyklu dwutygodniowym: klasy I, II, III, VI oraz klasy IV, VI, VII, VIII.W odczytywanie tekstów zaangażowani zostali przede wszystkim chętni uczniowie. Każdy z nich za odczytanie tekstu otrzymywał uwagę pozytywną o wartości + 10 punktów. Ponadto dodatkowo za co najmniej 3-krotne uczestnictwo w każdym półroczu uczeń pozyskiwał uwagę pozytywną o wartości + 10 punktów. Spotkania cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów.
________________________________________________________________
„Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych ora elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” na kwotę 4000,00 zł., całość przedsięwzięcia 5000,00 zł. Środki przekazane zostaną na zakup książek, zakup elementów wyposażenia biblioteki (regał ekspozycyjny, pufy, rozdzielacze alfabetyczne) oraz realizacje działań promujących czytelnictwo. Wzbogacenie księgozbioru placówki ma na celu promowanie czytelnictwa, efektywne wykorzystanie metod edukacyjnych oraz kształtowanie u dzieci zainteresowania literaturą.
________________________________________________________________
AKCJA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"
W dniu 19 czerwca 2023 r. w godz. 9.50 – 10.35 do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam" włączyły się klasy I - VIII. Spotkaliśmy się na placu zabaw, gdzie w miłej atmosferze zasiedliśmy do czytania. Każdy z uczestników przyniósł ulubioną książkę. Czytaliśmy i odpoczywaliśmy na świeżym powietrzu w promieniach słońca.
7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 młodzież z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony w 2017 r. rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.
________________________________________________________________
WYCIECZKA KLASY III
DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
W dniu 30 maja 2023 r. uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu. Tak jak uczniowie klasy IV (wycieczka w marcu 2023 r.) mieli możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem biblioteki. Zwiedzić jej poszczególne pomieszczenia: pokój informacji , czytelnię, wypożyczalnię, pokój audiowizualny, oraz magazyny na księgozbiór. Poznali sposoby przechowywania książek: w magazynie czytelni są ułożone wg systemu Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD) – tj. wg określonych działów, natomiast w magazynie wypożyczalni wg kolejnych numerów. Wyszukiwanie w tradycyjnych katalogach alfabetycznych i rzeczowych bardzo zainteresowało uczestników wycieczki. Odwiedzili wypożyczalnię i pracownię audiowizualną, gdzieoglądali zbiory specjalne: płyty, kasety, nagrania. Kolejnym etapem zwiedzania była aula, w której obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Jak działają książki” oraz wysłuchali komentarza pani bibliotekarki. Mieli też możliwość zapoznania się z katalogiem online, w którym wspólnie z panią bibliotekarką wyszukiwali interesujące ich pozycje wg tytułów, autorów, tematów. Na zakończenie wizyty w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu wybudowali wieżęz wybranych książek i orzekli, że czas tu spędzony upłynął im bardzo szybko.
________________________________________________________________
KRÓTKA HISTORIA PISMA - OD MALOWIDEŁ ŚCIENNYCH DO PISMA KLINOWEGO
W dniu 23 maja 2023 r. w klasie V odbyła się lekcja biblioteczna „Krótka historia pisma – od malowideł ściennych do pisma klinowego”, podczas której uczniowie pozyskali informacje nt. początków pisma począwszy od rysunków naskalnych do pisma klinowego. Obejrzeli film edukacyjny „Najstarsze prehistoryczne malowidła”, zdjęcia rysunków naskalnych oraz ryciny z książek. Zdobyli wiedzę o technikach i metodach malowania w jaskiniach przez ludzi pierwotnych, wykorzystywanych narzędziach orazśrodkach artystycznych, którymi się posługiwali.Uczniowie z zainteresowaniem odnieśli się do wiadomości nt. pisma klinowego. Najbardziej zaciekawiło ich rozszyfrowywanie słów zapisanych pismem klinowym, które poprzedzone było informacjami o miejscu powstania, sposobie zapisywania na glinianych tabliczkach i narzędziach do tego potrzebnych. Część lekcji poświęcona została na wykonanie prac plastycznych z wykorzystaniem węgla i kredy do przedstawienia malowideł naskalnych. Zdjęcia prezentują efekty pracy uczniów.
________________________________________________________________
SPOTKANIA Z PRZDSZKOLAKAMI Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK
Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach 8 i 9 maja 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania z przedszkolakami z grupy 3-4 laków i 4-5 latków pod hasłem „Idziemy do biblioteki”. Tematem przewodnim były zasady zachowania się bibliotece w oparciu o fragment opowiadania „Basia i biblioteka” oraz z wykorzystaniem doświadczeń dzieci. Ponadto dzieci uczyły się segregować książki, przypisywać je do właściwego miejsca i porządkować. Przedszkolaki ze starszej grupy wiekowej doskonaliły też umiejętność spostrzegania, klasyfikowania, koordynacji wzrokowo-ruchowej, budowania wypowiedzi, wzbogacania wiedzy ogólnej i umiejętność liczenia podczas pracy z następującymi kartami: półki z książkami, Misia segreguje książki, w bibliotece - znajdź różnice, liczymy książki. Podsumowaniem wizyt w bibliotece było oglądanie krótkiego filmu edukacyjnego pt. Biblioteka z serii Kot-O-ciaki. Miłym akcentem było też wręczenie przez dzieci bukietu tulipanów pani bibliotekarce.
________________________________________________________________
KONKURS WIEDZY O LEKTURACH SZKOLNYCH
Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
W dniu 24 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na jego obchody w bibliotece szkolnej zorganizowany został konkurs wiedzy o lekturach szkolnych. Do konkursu przystąpiło 16 uczennic i uczniów z klas I, II, IV, V, VI, VII. Uczennice i uczniowie rozwiązywali quizy w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII. Każdy quiz zawierał 12 pytań i 2, 3 lub 4 odpowiedzi, spośród których należało wybrać właściwą. Z każdej grupy wiekowej jury w składzie: Anna Płaszczyk, Anetta Strzelczyk i Ewa Czyżak wyłoniło zwycięzcę. W kategorii klas I – III zostali nimi uczniowie klasy pierwszej Zofia Szymczak i Krzysztof Barczyński; w kategorii klas IV – VI Wiktoria Domagalska z klasy czwartej; a w kategorii klas VII – VIII Amelia Prekwa uczennica klasy siódmej.Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe. Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały dyplomy i nagrody niespodzianki – zagadki do książek.
Ponadto w dniach 24- 28 kwietnia w bibliotece działał „Kramik z zagadkami”, spośród przygotowanych zagadek można było losować wybrane, a udzielając odpowiedzi sprawdzić znajomość bajek, baśni i legend. Kramik cieszył się popularnością, zwłaszcza wśród uczniów klas I – VI.
________________________________________________________________
PEDAGOGIZACJA RODZICÓW
JAK CZYTANIE KSIĄŻEK WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?
Czytanie to nie tylko przyjemność i fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu z dziećmi, ale i doskonała okazja do budowania bliskości oraz silnych oraz trwałych więzi rodzinnych. Nade wszystko jednak to nauka wpływająca na rozwój dziecka.
• czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka,
• sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest bardziej otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze,
• regularne czytanie powoduje, że dziecko poznaje i uczy się nowych słów,
• dziecko czytając książki popełnia mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych,
• już dwudziestominutowe czytanie książki wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci u dziecka,
• dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje,
• wspólne czytanie książki z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi,
• systematyczne czytanie dziecku przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, które jest niezbędne w przypadku przewidywania następstw konkretnych zdarzeń (np. jeżeli padał deszcze, to trawa będzie mokra),
• czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów,
• odpowiednio dobrana książka może pomóc przystosować się dziecku do nowych sytuacji i wspomóc m.in. proces adaptacyjny w przedszkolu lub przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa.
Jeżeli czytanie książek w jakikolwiek sposób wpisane jest w codzienność zarówno w formie wieczornego czytania, czy też w sytuacji, gdy dziecko widzi, że rodzice czytają książki – czytanie staje się dla dziecka czymś zwyczajnym i naturalnym. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby niezależnie od formy – książki były obecne w życiu małego człowieka. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że gdy dorośnie będzie nie tylko czytało książki, ale także promowało czytelnictwo.
Jak czytanie wpływa na rozwój dzieci na różnych etapach życia?
Zdecydowanie warto czytać dzieciom książki od najmłodszych lat. Okazuje się, że:
Czytanie maluszkom od urodzenia do 3. roku życia
•wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka,
•uspokaja, wzmacnia poczucie przynależności do rodziny,
•usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową,
•uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków,
•dostarcza podstawowej wiedzy o otaczającym świecie, np. o ludziach i przedmiotach,
•przekazuje wzorce osobowe,
•buduje więź emocjonalną, daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa,
•uczy wyrażać własne potrzeby i oczekiwania wobec innych.
Czytanie dzieciom od 3. do 6. roku życia
•daje dziecku wiedzę o sobie i otaczającym go świecie,
•usprawnia myślenie, pamięć i mowę,
•rozwija kompetencje poznawcze,
•pomaga poznać, nazwać i wyrażać emocje, a także pokazuje, jak sobie z nimi radzić,
•daje nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w nieznanych dotąd sytuacjach,
•uczy rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń,
•pomaga oswoić trudne tematy i pokonywać lęki,
•rozwija zainteresowanie słowem pisanym oraz rozbudza w dziecku gotowość do nauki samodzielnego czytania,
•jest dla dziecka czasem relaksu, pozwalającym na odreagowanie emocji,
•rozwija kreatywność i wyobraźnię,
•uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski,
•jest świetnym pretekstem do rozmowy i wyprawy w miejsca związane z jej tematem.
Czytanie dzieciom od 6. do 10. roku życia
•ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji,
•wzbogaca słownictwo,
•pozwala rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość,
•rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia,
•daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami,
•pokazuje, jak panować nad własnymi emocjami,
•kształtuje osobowość oraz poczucie własnej wartości,
•umacnia więź z rodzicami i dziadkami,
•pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła,
•rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną,
•uczy oceny swojego zachowania z moralnego punktu widzenia,
•pomaga rodzicowi zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.
Opracowano na podstawie materiałów pozyskanych z Internetu:
https://uwazniej.pl/jak-czytanie-ksiazek-wplywa-na-rozwoj-dziecka/
https://www.babyboom.pl/maluszek/rozwoj/jak-czytanie-wplywa-na-rozwoj-dzieci
________________________________________________________________
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE
WIEDZY O LEKTURACH SZKOLNYCH
Regulamin konkursu: Regulamin_konkursu_wiedzy_o_lekturach_szkolnych.pdf
________________________________________________________________
PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKÓW
W dniu 20 marca 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli inscenizację, w której występował Czerwony Kapturek, Kot w butach, Krasnale i Książka. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek oraz uczyli się wierszyka o poszanowaniu książek. Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a „Książka” zakładką dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy, które wręczyła pani dyrektor Agnieszka Rychlewska i zakładki przygotowane przez starsze koleżanki. Ponadto uczniowie wypożyczyli książki. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
________________________________________________________________
WYCIECZKA KLASY IV DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W SIERADZU
W dniu 7 marca 2023 r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu. Podczas niej zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki, zwiedzili jej poszczególne pomieszczenia: pokój informacji, czytelnię, wypożyczalnię, pokój audiowizualny oraz magazyny na księgozbiór. Poznali sposoby przechowywania książek: w magazynie czytelni są ułożone wg systemu Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD) – tj. wg określonych działów, natomiast w magazynie wypożyczalni wg kolejnych numerów. Wyszukiwanie w tradycyjnych katalogach alfabetycznych i rzeczowych bardzo zainteresowało uczestników wycieczki. W pracowni audiowizualnej oglądali zbiory specjalne: płyty, kasety, nagrania. Szczególną uwagę dzieci przyciągnęły płyty analogowe oraz kieszonkowe wydania książek. Kolejnym etapem zwiedzania była aula, w której obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Jak działają książki” oraz wysłuchali komentarza pani bibliotekarki. Mieli też możliwość zapoznania się z katalogiem online, w którym wspólnie z panią bibliotekarką wyszukiwali interesujące ich pozycje wg tytułów, autorów, tematów. Zwieńczeniem pobytu w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu było wspólne wybudowanie wieży z wybranych książek. Czas spędzony w bibliotece spotkał się wśród uczniów z dużym zaciekawieniem.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
WALENTYNKA DLA BIBLIOTEKI
DROGA UCZENNICO, DROGI UCZNIU!
Przyjdź do biblioteki szkolnej i spraw sobie oraz pani bibliotekarce przyjemność na Dzień Świętego Walentego.
W bibliotece czekają na Ciebie przygotowane serduszka.
Jedno z nich przyklej na „Walentynce dla biblioteki”.
Na serduszku możesz napisać coś przyjemnego lub sympatycznego, bądź też wyrazić swoją opinię o bibliotece.
Czekam na Ciebie w dniach 7 - 14 lutego 2023 r.
Zapraszam :)
Anna Płaszczyk - nauczycielka biblioteki
________________________________________________________________
KONKURS "LITERACKA CHOINKA" ROZSTRZYGNIĘTY!
W bibliotece szkolnej, w miesiącu grudniu, odbył się konkurs "Literacka choinka", celem którego było ułożenie przez uczniów rymowanek, krótkich wierszyków lub zagadek na temat Świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów z klas I - VIII. Każdy uczestnik konkursu przygotował jedną pracę literacko-plastyczną.
Prace w trzech kategoriach wiekowych oceniało jury w składzie: Ewa Czyżak, Anna Płaszczyk, Anetta Strzelczyk.
W każdej kategorii wiekowej został wyłoniony jeden zwycięzca:
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek, a pozostali uczestnicy konkursu dyplomy i upominki (zakładki do książek dla uczniów klas I - VI, plany lekcji dla uczniów z klas VII - VIII).
Wszystkim uczestnikom pomysłodawca konkursu, Anna Płaszczyk, bardzo dziękuje oraz gratuluje pomysłowości podczas tworzenia prac literacko-plastycznych.
Prace uczestników zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej, a wystawę można oglądać do ferii zimowych.
________________________________________________________________
BIBLIOTEKA 2022/2023
________________________________________________________________