Konkurs matematyczny „Fenek” – wyniki.
W dniu 3 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyła się sesja wiosenna ogólnopolskiego konkursu matematycznego „Fenek”. Konkurs ten powstał z myślą o wszystkich uczniach klas I-III szkoły podstawowej.
Konkurs ma za zadanie motywować uczniów do dalszego rozwoju i wzbudzić miłość do matematyki. Zadania wzbudzają ciekawość oraz logiczne myślenie u dzieci. Kolorowe ręcznie malowane rysunki oraz bardzo przejrzysta forma testu jest przyjazna dla uczniów i wzbudza w nich pozytywne emocje. Trudu rozwiązania nieszablonowych logicznych zadań podjęło się w naszej szkole 12 uczniów z klas drugich i 8 uczniów z klas trzecich. Czekaliśmy
z niecierpliwością na wyniki i 10 czerwca nadeszły pocztą.
Laureaci konkursu Fenek:
5 miejsce Marcelina Owczarek kl.2
7 miejsce Mateusz Pełka kl.2
8 miejsce Bartosz Ratajczyk oraz Kaja Pośpiech kl. 2
10 miejsce Oliwia Niewiadomska oraz Jakub Raj kl. 1
Koordynatorem konkursu była p. Agata Woźniak przy współpracy p. Edyty Sylwestrzak i Natalii Grochulskiej.
Podsumowanie działalności koła naukowego.
Działalność koła jest ukierunkowana przede wszystkim na rozwój zainteresowań przyrodniczych uczniów. Stąd zajęcia miały charakter badawczo - laboratoryjny. Głównymi punktami zajęć były doświadczenia i obserwacje.
Poniższa prezentacja przedstawia szerg doświadczeń i działań jakie podejmowali uczniowie pod przewodnictwem nauczycielki
p. B. Klimczak
Miasteczko ruchu drogowego.
W dniu 10.06.2025r. uczniowie klasy 4 mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości z zakresu ruchu drogowego. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego mogli je doszlifować pokonując rozstawione na sali gimnastycznej miasteczko ruchu drogowego. Musieli wykazać się znajomością znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz praktycznymi umiejętnościami poruszania się rowerem.
Na szczęście obyło się bez większych zdarzeń drogowych, choć nie brakowało sytuacji stresowych – wymuszenie przejazdu. Takie zajęcia to doskonała lekcja, jak należy postępować na drodze.
Warsztaty kulinarne w skansenie.
W dniu 6 czerwca uczniowie klasy III wraz z opiekunami p. Katarzyną Kwapiszewską i p. Edytą Sylwestrzak udali się na wycieczkę do skansenu w Sieradzu. Celem wycieczki było poznanie dawnych tradycji kulinarnych naszego regionu oraz integracja uczniów poprzez wspólne działanie i zabawę.
Na miejscu uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z p. Pawłem Kieroniem, który w ciekawy sposób opowiedział o tradycyjnych potrawach przygotowywanych w domach wiejskich w dawnych czasach.
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mogli obejrzeć proces przygotowywania kwosku, a także samodzielnie uczyć się robienia klusek turlanych. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach zdobywając nowe doświadczenia praktyczne.
Po zakończeniu zajęć uczniowie udali się do pizzerii Da Grasso, gdzie zjedli pizzę. Kolejnym punktem programu była zabawa na placu zabaw oraz zasłużona porcja lodów na zakończenie wycieczki.
Wyjazd był bardzo udany – uczniowie wrócili zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń i z nową wiedzą na temat lokalnych tradycji kulinarnych.
Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka w dn. 30 maja 2025 r. przy szkolnym boisku orlik odbył się Piknik Rodziny.
Organizatorami była Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem wraz z Radą Rodziców oraz Sołectwo Chojne.
W tym wyjątkowym dniu Pani Dyrektor przywitała wszystkich obecnych gości tj. organizatorów, nauczycieli, pracowników, rodziców, mieszkańców a przede wszystkim najmłodszych – wszystkie dzieci.
Nauczyciele, rodzice, sołectwo, a także partnerzy szkoły tj. OSP w Chojnem i KGW Chojne przygotowało wiele atrakcji. Były dmuchańce, bańki mydlane, kolorowe tatuaże, pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego, cukrowa wata, gofry, grill i wiele innych Nauczyciele przygotowali mnóstwo atrakcji angażujących nie tylko dzieci, ale również rodziców tj. zabawy, konkursy, zawody sportowe. Zespół taneczny uświetnił ten dzień występami ze wspaniałą choreografią, atrakcją był również Eco-pokaz mody w wykonaniu rodziców i p. dyrektor stroi zaprojektowanych przez uczniów podczas zajęć techniki.
Na zakończenie coroczną tradycją była kurtyna wodna zaaranżowana przez druhów z OSP.
Za współpracę i zaangażowanie Dziękujemy wszystkim współorganizatorom.
_______________________________________________________________________________________
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wiosna w poezji dziecięcej”.
W dniu 29 maja 2025 r. uczennice z klasy II i III naszej szkoły uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wiosna w poezji dziecięcej” dla klas I – III organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej.
Dziewczynki konkurowały z reprezentantami gospodarzy oraz z uczennicami i uczniami ze szkół z Kłocka i Rzechty. Po serii przesłuchań jury konkursowe wyłoniło zdobywców I, II, III miejsca w kategorii klas pierwszych, drugich i trzecich. Nasze uczennice uplasowały się na następujących pozycjach:
Julia Grabia – I miejsce w kategorii klas trzecich,
Łucja Salamon – II miejsce w kategorii klas drugich,
Hanna Wawrzyniak – III miejsce w kategorii klas drugich.
Gratulujemy nagrodzonym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.
Więcej zdjęć
Zwyciężyły w Międzyszkolnym Konkursie Literacko-Plastycznym.
Nasi uczniowie, jak co roku, reprezentowali szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Literacko-Plastycznym organizowanym w Szkole Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej z okazji urodzin patrona. Konkurs inspirowany jest twórczością tego pisarza.
Tegorocznym zadaniem konkursowym było napisanie opisu zwierzęcia na podstawie fragmentu książki Teodora Goździkiewicza oraz wykonanie jego ilustracji. Do rywalizacji przystąpiły cztery szkoły gminne w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie pracowali w 3-osobowych grupach. Po wylosowaniu nazwy zwierzęcia
i przeczytaniu fragmentu książki patrona uczniowie redagowali opis i wykonali ilustrację.
Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:
Młodsza kategoria wiekowa: Marcelina Owczarek z klasy II, Amelia Kos z klasy III oraz Alicja Salamon z klasy IV.
Starsi uczniowie: Lena Kaczmarek z klasy V, Maja Bartczak z klasy VI oraz Viktoria Nowak z klasy VII.
Obie grupy zostały nagrodzone. Młodsze dziewczęta zajęły I miejsce w swojej kategorii wiekowej, starsza grupa uplasowała się natomiast na IV miejscu.
Podczas konkursu powstały bardzo ciekawe prace plastyczno-literackie, które można podziwiać na zdjęciach.
Gratulujemy wyników wszystkim uczestnikom.
Wycieczka dwudniowa w opolskie.
W dniach 26-27. 05.2025r. klasy 4,5,6 oraz delegacja klasy 7 pod opieką pp.: Renaty Dominiak, Emilii Mędrek, Karoliny Plichta, Roberta Staniuchy i Jana Fryncel uczestniczyły w wycieczce w opolskie.
W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzali wspaniały zamek w Mosznej, rynek w Nysie oraz fortyfikacje pruskie Fortu Nysa.
Po intensywnych doznaniach przerwanych smacznym posiłkiem przyszedł czas na odpoczynek w zacisznych pokojach Szarej Wilii w Opolu. Przytulne wnętrze hotelu, kolacja oraz rozgrywki w kręgle stanowiły uwieńczenie pierwszego dnia. Noc upłynęła spokojnie, wszyscy regenerowali siły na kolejny dzień.
Wtorek zaczęliśmy od wyprawy na stronę czeską, aby stąd wyruszyć na zdobycie szczytu Biskupia Kopa.
I choć niektórzy opadali z sił, to wszyscy zameldowaliśmy się na wierzchołku. Po górskiej peregrynacji był obiad,
a potem zwiedzaliśmy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i wybrane zakątki Opola. Wszystkim chyba szczególnie spodobało się Muzeum Polskiej Piosenki – interaktywne, zachęcające do zabawy, własnych interpretacji znanych opolskich szlagierów.
Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną był czas na zakup pamiątek i innych drobiazgów. Po prawie
4. godzinnej jeździe dotarliśmy pod szkołę, skąd uczestnicy wycieczki zostali odebrani przez ich stęsknionych rodziców i opiekunów.
Więcej zdjęć
Sukces naszych uczennic podczas XIII Powiatowego Konkursu Literackiego „Radość tworzenia”.
Organizatorem konkursu jest co roku Szkoła Podstawowa
nr 1 im. Władysława Reymonta
w Sieradzu, która zaprasza do udziału uczniów klas IV-VIII z terenu miasta i gminy Sieradz.
W tegorocznej edycji wzięło udział 60 uczestników, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych.
Z wielką przyjemnością informujemy zatem, że uczennica klasy VII – Lena Pawlak zajęła III miejsce, a Małgorzata Woźniak z klasy V otrzymała wyróżnienie.
Głównym celem konkursu było wyłonienie talentów polonistycznych,
a także stworzenie uczniom możliwości do sprawdzenia poziomu swojej wiedzy
i umiejętności. Uczestnicy samodzielnie redagowali dłuższe i krótsze formy wypowiedzi pisemnej na podany temat.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszej rywalizacji
w przyszłym roku szkolnym.
III miejsce w Konkursie Recytatorskim „Opowiem Wam wierszem”.
Viktoria Nowak, uczennica klasy VII, stanęła na podium konkursu recytatorskiego organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu i zajęła III miejsce. Miejsce wśród zwycięzców zapewnił jej wiersz Antoniego Słonimskiego „Alarm”.
Konkurs odbył się 22 maja, a wzięło w nim udział 44 uczestników z powiatu sieradzkiego.
Naszą szkołę reprezentowała także Kornelia Cieślicka z klasy VI.
Gratulujemy wysokiej lokaty w konkursie Viktorii i zachęcamy dziewczęta do dalszego samorozwoju.
Bohaterowie naszych ulic - „Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę! 2”.
Chojne, miejscowość, w której mieści się nasza szkoła, słynie z ulic kwiatowych. Konwaliowa, Azaliowa, Tulipanowa – to tylko niektóre z nich.
Chcąc zrealizować kolejne zadanie w ramach projektu, podczas zajęć koła polonistycznego przyjrzeliśmy się sieradzkim ulicom poświęconym bohaterom. Wybór padł na dwóch znanych Polaków – Juliana Tuwima i Św. Jana Pawła II. Uczestnicy w dwóch małych grupach przygotowali plakaty poświęcone tym postaciom. Następnie powiesili je na korytarzu szkolnym, tak, aby inni mogli przypomnieć sobie ich biografie.
Rozgrywki w piłkę nożną.
20 maja na boisku przy szkole podstawowej nr 4 w Sieradzu odbyły się Igrzyska Dzieci w piłce nożnej na szczeblu miejsko-gminnym. Reprezentacja naszej szkoły w kategorii chłopców składająca się z uczniów klas 4,5,6 zajęła w tych rozgrywkach 4 miejsce.
23 maja byliśmy gospodarzem zawodów piłki nożnej w ramach Igrzysk Dzieci na szczeblu powiatowym. Drużyna dziewcząt reprezentująca naszą szkołę zajęła 4 miejsce.
Lekcja z Mistrzem.
19 maja w ramach realizowanego przez szkołę programu Mały Mistrz, uczniowie klasy trzeciej mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach z mistrzem. Lekcję poprowadził multimedalista mistrzostw Polski i złoty medalista z 2023 roku w skoku w dal, pan Andrzej Kuch. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda codzienność profesjonalnego sportowca, zobaczyć obuwie lekkoatletyczne, medale zdobyte przez naszego gościa oraz uczestniczyć w prowadzonej przez niego lekcji.
„Kocham Cię Polsko” – uroczysty apel.
Święta Majowe to okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Uroczysty sposób obchodzenia świąt narodowych uczy młodych ludzi poszanowania dla tradycji.
Dlatego, aby upamiętnić Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas IV w dniu 29 kwietnia przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Spotkanie było okazją do refleksji nad krwawą i smutną przeszłością, ale nade wszystko celebracją chwil wyniosłych i radosnych.
Po uroczystym apelu społeczność szklona uczestniczyła w biegu z okazji Konstytucji 3 maja.
Był to wyjątkowy czas, który po raz kolejny uświadomił nam, jak ważne są patriotyzm, pamięć historyczna
i wspólne przeżywanie narodowych wartości.
Emilia Mędrek, Karolina Plichta
Poranek Wielkanocny
15 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem odbył się Poranek Wielkanocny. Uroczystość rozpoczęła p. Anetta Strzelczyk, witając gości, wśród których znalazł się ks. proboszcz Rafał Zatorski, rodziców i uczniów. Klasa II i VI zaprezentowały część artystyczną. Rozpoczęto ją uczczeniem Zmartwychwstania Jezusa – uczniowie klasy VI odegrali krótką scenkę przy Grobie Pańskim, następnie przedstawiono zwyczaje, obrzędy i tradycje związane z Wielkanocą. Urozmaiceniem występu był taniec wiosenny w wykonaniu rytmicznej grupy świetlicowej, taniec „kurczaków w skorupkach” w wykonaniu uczennic klasy II i VI, śpiew chóru i scholi katolickiej działającej przy naszej szkole oraz gra na skrzypcach w wykonaniu uczennic: Alicji Salamon z klasy IV i Małgorzaty Woźniak z klasy V. Całość uwieńczona została degustacją potraw wiosenno – wielkanocnych przygotowanych przez oddziały przedszkolne i klasy I-VIII.
„Powiatowe Potyczki Matematyczne 2025 r.”
W dniu 14 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im Marii Konopnickiej w Sieradzu odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu „Potyczki Matematyczne 2025”, który został przeprowadzony
10 kwietnia 2025 r.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu we współpracy z Pracownią Rozwijania Uzdolnień Dzieci i Młodzieży „Asymptota” w Łasku. Uczniowie startowali w pięciu kategoriach wiekowych od klasy IV do klasy VIII. Mieli do rozwiązania cztery zadania otwarte w ciągu 60 minut. Była to dobra okazja do sprawdzenia wiedzy matematycznej i porównania swoich umiejętności z umiejętnościami rówieśników z innych szkół. Z naszej szkoły najwyższe lokaty uzyskali:
kategoria – klasy IV: III miejsce – Alicja Salamon
kategoria – klasy VII: I miejsce – Kacper Michalski
Zwycięzca konkursu – Kacper Michalski będzie kontynuować swoje zmagania matematyczne 28 kwietnia 2025r. w Buczku podczas „Międzypowiatowych Potyczek Matematycznych 2025”.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy kolejnych sukcesów!
Emilia Mędrek
Konkursy recytatorskie w naszej szkole.
7 kwietnia w naszej szkole odbyły się konkursy recytatorskie: VIII Przedszkolny Konkurs Recytatorski oraz XVI Szkolny Konkurs Recytatorski. Natomiast 10 kwietnia miał miejsce XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku tematem przewodnim zaprezentowanych utworów było "Zdrowie w poezji". Wyniki konkursów z nazwiskami laureatów i zajętymi miejscami znajdują się w zakładce "Konkursy".
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO „PINGWIN”.
Do konkursu przystąpiło 19 uczniów. Każdy z uczestników miał do rozwiązania test składający się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były 4 warianty odpowiedzi, z których tylko 1 był prawidłowy. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymywał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielanie odpowiedzi – 0 punktów.
Najlepsze wyniki w tym konkursie uzyskały następujące uczennice:
Alicja Salamon z kl. 4 – 14 miejsce
Maja Kaczmarek z kl. 5 – 18 miejsce
Wszystkim uczestnikom gratulujemy za udział w konkursie i uzyskanie wspaniałych wyników!
Emilia Mędrek
Z wizytą w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.
W dniu 27 marca 2025 r. klasa III uczestniczyła w warsztatach muzealnych.
Dzięki spotkaniu z panią Karoliną Antczak uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat zastosowania i obróbki gliny. Podczas bezpośredniego kontaktu, z tym plastycznym tworzywem, uczestnicy rozwijali umiejętności manualne, pobudzali wrażliwość, uczyli się wytrwałości i cierpliwości.
Uczniowie z powodzeniem opanowali technikę lepienia
z wałeczków. Świetnie ze sobą współpracowali i dobrze się bawili.
A wykonane przez siebie naczynia mogli zabrać do domu.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam historię Sieradza i regionu.
Przeżycia i emocje, które towarzyszyły uczniom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy.
Opiekę nad uczniami sprawowały p. Anna Płaszczyk i p. Edyta Sylwestrzak.
Wiosenna wycieczka.
21 marca 2025 r. klasy V i VI uczestniczyły w wiosennej wycieczce do Sieradza, która urozmaicona została profilaktycznym przedstawieniem teatralnym pt. „Talenty” oraz warsztatami kaligraficznymi przeprowadzonymi
w Pedagogicznej Bibliotece w Sieradzu.
Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie pięknego i starannego pisania, posłując się skuwką
i atramentem. Wspólnie spędzony czas zakończył się posiłkiem w restauracji Mc Donald oraz spacerem po Galerii Sieradzkiej.
Targi Edukacyjne.
14 marca 2025r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Targach Edukacyjnych organizowanych przez Szkołę Podstawową Gminy Sieradz.
Podczas tego wydarzenia ósmoklasiści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną poszczególnych szkół ponadpodstawowych oglądając prezentacje oraz przechadzając się po stoiskach promujących daną placówkę.
Spotkanie z adwokatem
W dn. 7 marca zostały przeprowadzone warsztaty z adwokatem mec. Marcinem Śpiewak "Małoletni w świetle przepisów prawa cywilnego i karnego". Uczniowie kl. VI - VIII zdobyli fachową wiedzę na temat przepisów regulujących ich prawa, ale również obowiązki. Uczniowie dowiedzieli się min. jakie sankcje reguluje prawo karne za np. hejt, stalking, groźby, a takaże uszkodzenie czy kradzież cudzego mienia.
Mecenas opowiedział również jak wygląda ścieżka zawodowa tego zawodu, a także czym zajmuje się adwokat. Uczniowie wysłuchali ponadto wiele ciekawostek z branży adwokackiej.
Zdrowe kanapki dla Edmunda – „Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę! 2”
Zdrowe kanapki to jedno z pierwszych zadań, które z ogromną przyjemnością wykonały uczennice klasy V w ramach kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę! 2”. Postanowiły zdrowo nakarmić Edmunda – jednego z głównych bohaterów lektury „Opowieści z Narnii”. To zapewne z powodu jego zamiłowania do ptasiego mleczka.
Zobaczcie, jak im się to udało :)
Wycieczka do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Sieradzu.
W dniu 5 marca 2025 r. uczniowie klasy III wraz z opiekunami: p. Katarzyną Kwapiszewską i p. Edytą Sylwestrzak wyjechali do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Sieradzu.
W tym ciekawym miejscu uczniowie mieli okazję rozwijać wyobraźnię, samodzielnie eksperymentować, odkrywać własne talenty, poznać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie.
Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła część wystawowa. Uczniowie swobodnie poruszali się między eksponatami tworząc własne filmy animowane, sprawdzając czy twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała lub mierzyli się z siłą grawitacji. Była również okazja, by posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem co wywoływało uśmiechy i zachwyty.
Majsternia okazała się wspaniałym miejscem natomiast dla tych osób, które lubią myśleć, konstruować
i główkować. Bez instrukcji i podpowiedzi dzieci potrafiły zbudować trwałe i stabilne mosty lub latające obiekty. Chętnie sobie pomagały i współpracowały ze sobą.
Wycieczka choć krótka dostarczyła uczniom dużo radości, uśmiechu, zabawy i wiedzy.
Dzień Bezpiecznego Internetu w wydaniu teatralnym.
Przypadający w tym roku na 11 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu stanowił świetną okazję do przypomnienia najważniejszych informacji dotyczących zagrożeń, które czekają na nas wszystkich w wirtualnym świecie. Przestrogi ujęte zostały w formie teatrzyku przygotowanego przez klasę 5 pod kierunkiem pp.: Renaty Dominiak i Jana Fryncel.
Scenki przedstawiające rodzinę wraz z uzależnioną od komputera córkę, wzbogacone odwiedzinami w trakcie snu duchów reprezentujących różne formy zagrożeń (niczym jak w dickensowskiej „Opowieści wigilijnej”) miały wszystkich skłonić do refleksji i zastanowienia. Reakcje oglądających przedstawienie uczniów klas IV – VIII były pozytywne. Wykazywali zainteresowanie, a po występie z przejęciem oklaskiwali występujących. Słowa uznania należą się Naszym młodym aktorom, którzy zaprezentowali się niczym prawdziwi mistrzowie sceny teatralnej.
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WIDZEW
Spotkanie ze sportowcami zorganizowano w ramach akcji "Widzew On Tour". Piłkarze Widzewa zostali powitani bardzo entuzjastycznie. Naszą szkołę odwiedzili rzecznik prasowy klubu Marcin Tarociński oraz piłkarze Jakub Ługowski i Jakub Grzejszczak. Ten pierwszy czeka jeszcze na debiut ekstraklasowy. Młodzi kibice zadawali piłkarzom mnóstwo pytań, mieli okazję na zdjęcie, ale obdarowani zostali także widzewskimi gadżetami. Nie jest to jedyna inicjatywa w ramach współpracy z klubem sportowym. W ub. roku uczniowie mieli możliwość kibicowania swoim idolom podczas meczu na stadionie Łódź-Widzew. Na szkole widnieje również upamiętniający mural, którego sponsorem jest RTS WIDZEW! Owocna współpraca możliwa jest dzięki Widzew Fan Club Sieradz z p. Łukaszem Banasiem na czele.
Dziękujemy!!!
Pleciemy koszyki.
W dniu 17.01.2025r. klasa 5 wraz z opiekunami pp.: Renatą Dominiak
i Janem Fryncel miała przyjemność gościć w Muzeum Okręgowym w Sieradzu na warsztatach poświęconych plecionkarstwu.
Tą zapomnianą sztukę rękodzielniczą przybliżył wszystkim prowadzący te zajęcia p. Paweł Kieroń. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu,
z którego uczniowie dowiedzieli sięz jakich materiałów można było pleść
i dlaczego praktycznie wszyscy mieszkańcy wsi oddawali się tej sztuce w okresie zimowym.
Następnie po krótkim instruktażu każdy mógł spróbować swoich sił w wyplataniu. Wszyscy przekonali się, że nie jest to łatwe. Wymaga dużej zręczności, cierpliwości i odrobiny siły.
Czas przeznaczony na warsztaty szybko upłynął i choć nikomu nie udało się w tak krótkim czasie upleść całego koszyka to chyba każdy nabrał większego szacunku dla rękodzielniczej pracy naszych przodków.
Więcej zdjęć
Przedświąteczny seans w kinie.
W czwartek 12. 12. 2024 r. uczniowie klasy IV wybrali się pociągiem na wycieczkę do kina Helios w Kaliszu na film pt. „Renifer Niko i zaginione sanie Świętego Mikołaja”.
Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, oraz bezpiecznego zachowania
w środkach transportu. To również doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej.
Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które sprawiły że w oczach widzów pojawiło się wzruszenie i łezka w oku. Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się do restauracji na małe co nieco.
Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany ….
Emilia Mędrek, Karolina Plichta
Więcej zdjęć
Spotkanie Wigilijne
W dniu 18 grudnia 2024 roku odbyło się tradycyjne Spotkanie Wigilijne z przedstawieniem jasełkowym i poczęstunkiem świątecznym dla całej społeczności szkolnej.
W bieżącym roku szkolnym inscenizację pt. „Cud narodzin” przygotowali uczniowie klasy trzeciej i piątej oraz chór szkolny z instrumentalistami wykonującymi utwory na skrzypcach i gitarach. Nie zabrakło występów wokalno-tanecznych dzieci z oddziałów przedszkolnych. Spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, przyjaciele szkoły.
Warsztaty piernikowe klasy 5.
Klasa 5 w dniu 5 grudnia 2024r. uczestniczyła w warsztatach piernikowych zorganizowanych w restauracji Incognito w Sieradzu.
Mistrz kulinarnego rzemiosła p.Krzysztof Kaczmarek przybliżył najpierw uczniom historię powstania pierników, a następnie poinstruował, jak z przygotowanych składników uformować ciasto. I zaczęła się zabawa
w kucharzy. W ruch poszły dłonie i wałki. Po kilkunastu minutach ciasto było gotowe.
Oczekiwanie na upieczenie pierników umilił uczniom poczęstunek przygotowany przez restaurację.
Gotowe już pierniki zostały udekorowane, a następnie spakowane tworząc fantazyjną paczuszkę – gotowy prezent dla najbliższej osoby. Zajęcia podobały się uczniom, a pozyskane umiejętności wykorzystają już w najbliższym czasie pomagając w przygotowaniu świątecznych wypieków.
Więcej zdjęć
Uczennice naszej szkoły podczas promocji kalendarza na 2025 rok
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu
W dniu 3 grudnia 2024 roku w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbyła się uroczysta gala promująca wydanie kalendarza Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Sieradzu na 2025 rok ze sportem w roli głównej. Do wydawnictwa pozowali niepełnosprawni uczniowie ośrodka. Dziewczęta z naszej szkoły wraz z uczniami SOSz–W, tancerzami z Młodzieżowego Domu Kultury w Sieradzu wzięły udział w występach na scenie uświetniając uroczystość. Nasza szkoła po raz trzeci została zaproszona do współpracy ze SOSz-W. W latach ubiegłych były to występy uczniów na ludowo oraz o tematyce „Kosmos” pod opieką pani Agaty Woźniak. W bieżącym roku szkołę reprezentowała grupa rytmiczna pod opieką pani Anetty Strzelczyk.
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PINGWIN 2024.
W 19 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PINGWIN. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów
z klas IV-VIII.
Każdy z uczestników miał do rozwiązania test składający się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były 4 warianty odpowiedzi, z których tylko 1 był prawidłowy. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzyma 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielanie odpowiedzi –
0 punktów.
Wszystkie testy zostały przesłane do głównego organizatora. Teraz
z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Wyniki konkursu organizator zobowiązał się przekazać do dnia 16.01.2025 r.
Emilia Mędrek
Więcej zdjęć
Spotkanie ze sportowcem
W dniu 20 listopada naszą szkołę odwiedziła Julia Woźniak - reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet do lat 17. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zobaczyć, poznać i porozmawiać z młodą osobą zawodowo uprawiającą sport. Dowiedzieli się jaka jest droga do sukcesu, jak pogodzić ją z nauką i jakie są dalsze plany Julii. Z pewnością wydarzenie to zmotywuje do pracy, wytrwałości i zaangażowania również naszych uczniów.
Dziękujemy!!!
Spotkanie ze stomatologiem.
Uczniowie z klasy czwartej wiedzą jak dbać o zęby, ale wiedzy o higienie jamy ustnej nigdy za wiele. W związku z tym, w dniu 19 listopada 2024 roku zaproszono na zajęcia panią lek. dent. Małgorzata Kintzi -Pewniak.
Pani stomatolog tłumaczyła uczniom jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się czym jest próchnica, co ją powoduje i jak jej zapobiec, czego potrzebujemy do umycia zębów, jak często powinno się myć zęby by były czyste i zdrowe. Pani doktor obdarowała uczestników spotkania upominkami w postaci past do mycia zębów i kalendarza uśmiechu.
Celem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki zawodu dentysty, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów. Wizyta stomatologa przebiegała w miłej atmosferze, być może w przyszłości któryś z uczniów zostanie dentystą. Dziękujemy Pani doktor za obecność i przekazaną wiedzę.
Emilia Mędrek
Więcej zdjęć
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada obchodziliśmy dzień tabliczki mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia. W piątek zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych.
Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, który z dumą wkleili do zeszytów od matematyki i otrzymali plusa za aktywność.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom
i Asystentom oraz wszystkim uczestnikom.
Emilia Mędrek, Ewa Pakos
Podróżujemy pociągiem.
Z okazji Dnia Chłopaka (13.11.2024 r. ) klasa VI odbyła podróż pociągiem do Kalisza. Na miejscu uczniowie obejrzeli film pt. „Mój przyjaciel pingwin” inspirowany prawdziwymi wydarzeniami o niezwykłej przyjaźni między człowiekiem i małym pingwinkiem. Historia ta pokazuje, że potrafimy żyć w harmonii ze zwierzętami na naszej planecie.
Po seansie uczniowie mogli posilić się w restauracjach znajdujących się w galerii oraz odbyć spacer po centrum handlowym. Ponadto przejażdżka pociągiem dodatkowo pozostawiła niezapomniane wrażenia.
Ognisko patriotyczne.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem w dniu 8 listopada 2024 r. spotkali się przy ognisku patriotycznym. Po raz pierwszy w takiej formie uczczono rocznicę odzyskania niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się wykonaniem hymnu państwowego oraz przypomnieniem najważniejszych wydarzeń historycznych. Uczniowie każdej z klas, począwszy od najmłodszych grup przedszkolnych, odśpiewali przygotowaną pieśń lub piosenkę patriotyczną. Wykazali się oni ogromnym zaangażowaniem w uczczenie tego święta (wykonali samodzielnie transparenty, flagi i kotyliony). Palące się pośród uczestników ognisko wywołało podniosły nastrój. Uroczystość uświetnili swym przybyciem zaproszeni goście władz lokalnych:
Jarosław Kaźmierczak - wojt Gminy Sieradz
Jamroziak Katarzyna - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieradz i prezes OSP Chojne
Bogumiła Woźniak - radna Gminy Sieradz
Aneta Nowak - sołtys wsi Chojne
ks. Rafał Zatorski – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. świętej Anny w Chojnem
Ireneusz Wolman - publicysta
Emilia Kowalczyk - Przewodnicząca Rady Rodziców
W tym dniu także uczniowie uczestniczyli w warsztatach ludowych, podczas których zostali zapoznani przez członków Zespołu Obrzędowego z Chojnego z najbardziej znanymi tańcami regionu sieradzkiego. Mogli też nauczyć się podstawowych kroków np.: „Chodzunego” , „Kónika” czy „Owijoka”. Dzieci chętnie podejmowały próby taneczne.
Filmowy poranek.
W dniu 7 listopada 2024r. klasa 5 pod opieką pp.: Renaty Dominiak i Jana Fryncel odbyła wycieczkę klasową do Kalisza. Głównym punktem wyprawy był seans w kinie Helios.
Film „Mój przyjaciel pingwin” – oparty zresztą na oryginalnych faktach, przedstawiający dzieje niezwykłej przyjaźni człowieka i tytułowego pingwina przyciągnął uwagę oglądających, a kulminacyjne sceny poszukiwań zaginionego nielota
u niejednego wycisnęły łzę wzruszenia. Po seansie był czas na posiłek i zwiedzanie galerii. Warto dodać, że środek transportu stanowiły pociągi kolei regionalnych.
Konkurs Pięknego Czytania „KSIĄŻKA MÓWI”.
W dniu 6 listopada 2024 r. uczennica Jagoda Cieślicka i uczeń Ruslan Mamedow z klasy VIII reprezentowali naszą szkołę w etapie rejonowym Konkursu Pięknego Czytania „Książka mówi”.
Zaprezentowali wiersze Czesława Miłosza pt. „Ojciec objaśnia”
i „Ganek”. Konkurs organizowany był przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego, a odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa w oparciu o utwory Patronów Roku 2024: Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Melchiora Wańkowicza, Marka Hłaski i Kazimierza Wierzyńskiego.
Do rywalizacji przystąpiło ponad 40 uczniów szkół podstawowych z rejonu Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Konkurencja była ogromna. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe tj. „Ziele na kraterze” Melchiora Wańkowicza.
Więcej zdjęć
W dniu 7 listopada w naszej szkole zostały wystawione dwa przedstawienia profilaktyczne teatru Magiczna Scena.
Dla uczniów klas V – VIII - spektakl pt. „Pułapki sieci”. Spektakl porusza temat bezpieczeństwa w sieci oraz uczy rozsądnego korzystania z Internetu. Porusza także problem używek, e-papierosów oraz przemocy. Wskazuje też jak ważna jest rola rodziców i nauczycieli w życiu młodego człowieka, szczególnie przy rozwiązywaniu problemów
Dzieci z OP 6-latki i uczniowie klas I – IV obejrzeli spektakl pt. „Galaktyczny przyjaciel”. W przedstawieniu poruszane są treści dotyczące konsekwencji nadużywania substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, NSP,
e-papierosy). Co oznacza zdrowy styl życia, dieta, aktywność fizyczna i dlaczego Fast Food-y nie powinny być podstawą odżywiania. Jak nawiązywać, kształtować oraz podtrzymywać relacje z rówieśnikami (sprawiedliwa ocena siebie i innych, przestrzeganie zasad i norm społecznych, szacunek do innych i pomoc słabszym). A także
w jaki sposób dbać o środowisko, szanować przyrodę oraz własne zdrowie.
Więcej zdjęć
Pamięć nie umiera......
Kontynuując tradycje szkolną z okazji Dnia Patrona Szkoły oraz Dnia Wszystkich Świętych dyrektor szkoły – Agnieszka Rychlewska wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej tj. uczniów, nauczycieli i rodziców w dn. 28 listopada odwiedzili grób patrona – Tomasza Masteja w Ksawerowie.
Złożone kwiaty oraz znicz symbolicznie oddają hołd i pamięć wobec pierwszego kierownika naszej szkoły.
Tenis stołowy.
25 października odbyły się igrzyska młodzieży szkolnej w tenisie stołowym na szczeblu powiatowym.
Reprezentacja dziewczynek w składzie Martyna Nowak i Viktoria Nowak zajęły III miejsce. Drużyna chłopców w składzie Oskar Mil i Wojtek Muszyński również zajęli III miejsce.
Gratulujemy!!!
NAGRODY WÓJTA
W ramach IX edycji „Gminnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów”, który ma na celu promowanie oraz wspieranie rozwoju wyróżniających się w nauce i uzdolnionych artystycznie uczniów, mieszkających na terenie Gminy Sieradz, 18 października b.r. przyznano nagrody wójta gminy:
Wśród laureatów znaleźli się najlepsi uczniowie naszej szkoły:
Gratulujemy!!!
Policyjna Akademia Bezpieczeństwa.
W dniu 29 października w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu w ramach akcji Policyjna Akademia Bezpieczeństwa, odbył się powiatowy "Konkurs sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwa".
Uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas drugich szkół podstawowych z terenu powiatu sieradzkiego. Do rywalizacji przystąpiło 8 szkól, które reprezentowały dwuosobowe drużyny. Uczniowie zmagali się w dwóch konkurencjach: test wiedzy składający się z 15 pytań zamkniętych oraz test sprawnościowy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II Hanna Wawrzyniak oraz Oskar Wachowicz.
Konkurs: Mój Różaniec
Październik to miesiąc Różańca Świętego. W naszej szkole zorganizowany został Konkurs na wykonanie różańca przez uczniów. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. Różańce wykonali uczniowie z klas I- III oraz IV – VI .
Uczestnicy Konkursu prześcigali się pomysłami i zaprezentowali swoje umiejętności. Różańce wykonane samodzielnie lub w rodzinnym gronie zachwycały i wzbudzały podziw wśród oglądających. Na wystawie konkursowej można było zobaczyć różańce wykonane z guziczków, koralików, fasoli, orzechów czy makaronu.
Różańce zostały opieczętowane numerem i podlegały ocenie poprzez głosowanie. Uczniowie i nauczyciele mogli oddać jeden głos na ten różaniec, który według nich na to zasłużył, niejako „przemówił do ich serca”. Wszyscy uczestnicy Konkursu starannie wykonali swoje prace i zadziwili pomysłowością poprzez wyszukany materiał i trud wykonania z niego całego różańca. Wybór jednego różańca, jako wyróżniającego się spośród tak wielu, nie był łatwy.
Według oddanych głosów udało się wyszczególnić różańce o największej ilości zdobytych punktów. Uczniowie zostali docenieni i nagrodzeni. Bardzo dziękujemy za podjęty trud dzieciom, rodzicom, i tym, którzy wspierali najmłodszych w ich wyszukanym sposobie wykonania różańca.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu i po prostu zachęcamy do modlitwy na różańcu.
Więcej zdjęć
Wizyta w teatrze.
Klasy V i VI 18.10.2024 r. wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Sieradzkiego Centrum Kultury.
Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica
i stara szafa” przygotowany i zrealizowany przez Teatr Edukacyjny z Wrocławia.
Przedstawienie wywołało wiele emocji, zwłaszcza, że niedawno na lekcjach języka polskiego omawiano lekturę. Dla niektórych była to okazja do utrwalenia i przypomnienia sobie treści z podstawy programowej.
Następnym celem wyprawy stała się restauracja McDonald’s w Sieradzu, gdzie uczestnicy wycieczki odpoczęli i zrelaksowali się przed powrotem do domu.
Muzyczne wędrówki z „Face2Face”
W dniu 15 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w koncercie muzycznym duetu akordeonowego „Face2Face”.
Skład zespołu stanowią pp.: Bartosz Kołsut i Paweł Janas. Muzycy zabrali uczniów w podróż po melodiach znanych i lubianych z różnych stron świata. W nowych aranżacjach nabrały one innego brzmienia. Słuchacze mogli też popisać się swoją erudycją muzyczną odgadując tytuły utworów. Wszyscy obecni mogli przekonać się, że akordeony nie odeszły do lamusa zyskując nowe życie. Świadczy również o tym fakt ich wykorzystywania
w wielu modnych obecnie kapelach folkowych i nie tylko.
Kolejne warsztaty kulinarne w pizzerii 105.
Uczniowie klasy III z okazji Dnia Chłopaka wraz z p. Anną Płaszczyk i p. Edytą Sylwestrzak wybrali się na warsztaty robienia pizzy do Pizzerii 105 w Sieradzu. Na miejscu zostali powitani przez sympatycznego szefa kuchni, który zapoznał uczniów z etapami przygotowania pizzy. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie formowały ciasto, nakładały sos pomidorowy, a następnie dobierały swoje ulubione dodatki. Każda zrobiona pizza była wypiekana w piecu, a unoszący się zapach zachęcał wszystkich do ich skosztowania. Wypieki wyglądały apetycznie i bardzo wszystkim smakowały. Po skończonej pracy znalazł się także czas na relaks na placu zabaw. Wszyscy wspaniale się bawili. Wycieczka odbyła się 7 października 2024 r.
Warsztaty kulinarne w pizzerii 105.
W ramach zapoznawania się z różnymi zawodami oraz miłego spędzenia Dnia Chłopaka uczniowie klasy IV w dniu 2 października odbyli wycieczkę do pizzerii „105”w Sieradzu.
Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą kucharza w pizzerii. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy, wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne pizze. Na stanowiskach pracy przygotowano wcześniej ciasto, podkładki oraz przeróżne składniki. Każdy mógł skomponować swoją, wyjątkową pizzę.
Wyglądały cudownie, a jeszcze lepiej smakowały. Wszystkim kucharzom aż się uszy trzęsły! Na zakończenie uczniowie wybrali się na spacer do pobliskiej galerii, gdzie przeczekaliśmy jesienny deszcz.
Poczynania uczniów wspierały p. Emilia Mędrek oraz p. Karolina Plichta.
Więcej zdjęć
Słodki poranek.
W dniu 30 września 2024r. klasa 5 udała się autobusem linii 103 do Sieradza, gdzie miała okazję skosztować słodkich delicji korzystając z gościnnych podwojów lodziarni MammaMia.
Każdy z uczestników po uważnym przestudiowaniu menu znalazł dla siebie coś pysznego, a obsługa zadbała, aby zamówienie wnet znalazło się na stoliku. Opiekunami w trakcie wycieczki byli pp.: Renata Dominiak i Jan Fryncel.
Rajd „Szlakiem walk nad Wartą 1939”.
W sobotę 21 września na ternie gminy Warta odbył się rajd organizowany przez PTTK Sieradz „Szlakiem walk nad warta 1939”, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.
Rajd rozpoczął się na cmentarzu w Warcie gdzie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, kolejnym punktem była symboliczna mogiła płk. pilota Stanisława Skarżyńskiego.
Uczestniczy rajdu przeszli śladami żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 roku do cmentarza we wsi Glinno. Gdzie swoje działania we wrześniu prowadzili żołnierze 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, artylerzyści oraz żołnierze 4BatalionuStrzelców.
Cały rajd zakończył się na terenie OSP Glinno.
Organizatorzy dla uczestników rajdu przygotowali wiele niespodzianek dotyczących tematu rajdu. Nasi uczniowie zdobyli nagrody w zagadkach wiedzy o stroju i wyposażeniu żołnierzy II Wojny Światowej- Adam Czupryniak, oraz konkursie piosenki patriotycznej 3 miejsce jak i indywidualnie w konkursie wiedzy historycznej- Martyna Nowak.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom rajdu.
Więcej zdjęć
Finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata pod hasłem
„Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku”.
20 września uczniowie klas I-VIII wraz z Kołem Naukowym wyruszyli do wyznaczonych miejsc w celu posprzątania i posegregowania śmieci.
Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.