Wydarzenia

    Grupa „Młodzi w Akcji” na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych.


        W dniu 10 czerwca 2020 roku reprezentanci grupy projektowej "Młodzi w Akcji" w składzie: Dominika Stępień, Patrycja Stępień oraz Dominika Ciołek wraz z opiekunką projektu: panią Katarzyną Kwapiszewską uczestniczyli w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, gdzie opowiadali o działaniach projektowych na terenie szkoły. Przez wzgląd na obecną sytuację całość imprezy odbywała się online, za pośrednictwem różnych platform internetowych.

 
   

            Uczniowie mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych wykładów, poznać młodych aktywnych działaczy w różnych sferach życia społecznego, a także wymienić się doświadczeniami na temat działań w projekcie. To było bardzo inspirujące doświadczenie dla uczniów. Mogli poczuć się częścią młodych ludzi "Zaangażowanych obywatelsko"   na rzecz swojego środowiska lokalnego. W przypadku naszego projektu na rzecz młodszych kolegów i koleżanek.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie zabraknie grupie energii i możliwości  do działań na rzecz innych.


     Uczennica klasy VI B Amelia Owczarek zajęła I miejsce w kategorii klas szóstych w X Powiatrowym Konkursie Literackim "Radość tworzenia"który odbył się 27 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu. Uczestnicy konkursu redagowali krótkie i długie wypowiedzi pisemne. Amelia okazała się mistrzynią w pisaniu instrukcji oraz sprawozdania  wśród szóstoklasistów z powiatu sieradzkiego. Gratulacje!

    Melania Miśkiewicz reprezentowała naszą szkołę w XXXIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży Szkolnej pod hasłem "MÓJ LAS" przygotowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody.


     W dniu 5 marca 2020 roku w Szkole Podstawowej Gminy Sieradz odbył się finał eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, zorganizowany przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sieradzu. Konkurs popularyzuje wśród dzieci i młodzieży znajomość przepisów przeciwpożarowych, znajomość zasad postępowania na wypadek pożaru, informacje o technikach pożarniczych oraz wiedzę z zakresu historii i tradycji ruchu strażackiego. Uczestnicy eliminacji gminnych rozwiązywali test składający się z 60 pytań.

Uczeń naszej szkoły - Paweł Szumiela z klasy VI b zajął III miejsce w grupie pierwszej – uczniowie klas I –VI.


Szkolny Konkurs Poezji i Piosenki o Św. Janie Pawle II.

     W dniu 29 maja 2020 r odbył się konkurs, którego celem było zainteresowanie uczniów postacią Papieża Polaka.  Wzięło w nim udział 7 indywidualnych wykonawców i jeden duet. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki związane ze Św. Janem Pawłem II, a wszystko odbywało się za pośrednictwem komunikatora Skype. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem wystąpiła podczas internetowego spotkania. Uczestnicy dostarczyli nam wielu emocji.  Podsumowaniem działań jest filmik, podczas którego uczniowie prezentują swoje utwory. Dyplomy i nagrody zostały osobiście dostarczone przez Organizatorów. Oto nasi uczniowie, uczestnicy konkursu.  

 

 


  ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "WIOSENNA PRZYRODA POD LUPĄ"

     18 maja 2020 roku komisja w składzie: Ewa Czyżak, Katarzyna Kwapiszewska, Anetta Strzelczyk, obradując za pomocą komunikatora internetowego Skype, rozstrzygnęła konkurs plastyczny "Wiosenna przyroda pod lupą". Konkurs skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem zachęcał dzieci do tropienia pierwszych oznak wiosny, pobudzał wrażliwość na piękno przyrody, chęć rozwijania wyobraźni, umiejętność szczegółowej obserwacji natury. Wyniki konkursu znajdują się w załączonym protokole, a zdjęcia w albumie fotograficznym szkolnej strony.

Dziękujemy uczniom za twórczą aktywność plastyczną w „koronawirusowym” czasie.

 

Protokol_SKP-WPPL.pdf


PREZENT DLA JANA PAWŁA II.

           Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, uczniowie klasy 3 i 4 przygotowali urodzinowe prezenty dla Ojca Świętego. Jan Paweł II na pewno spogląda na nas z Domu Ojca i cieszy się z każdego upominku wykonanego z sercem i poświęceniem. Wraz z tymi własnoręcznie wykonanymi prezentami, uczniowie ofiarują dar pamięci i modlitwy.

 

 

 

 

 


Wcielili się w role fotografów.

           Piątoklasiści mieli okazję sięgnąć po aparat fotograficzny i wykonać zdjęcia swoim własnym kompozycjom. Wyzwanie nie było łatwe, bo ich zadaniem było przedstawienie martwej natury. Takie i inne zagadnienia związane z malarstwem i fotografią omawiali uczniowie klasy V podczas zdalnych lekcji z języka polskiego. Wszyscy podeszli do swoich zadań profesjonalnie. Zobaczcie sami.


Przygotowali kartki wielkanocne.

          Uczniowie klasy IV nie nudzą się w domu i udowadniają, że zdalna nauka również może być ciekawa. Utrwalając umiejętności redagowania życzeń i adresowania kartek pocztowych z języka polskiego, wykonali również kartki z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.



Uczniowie klasy VIII na "Targach edukacyjnych".

     Dwanaście szkół średnich z Sieradza, Zduńskiej Woli, Warty, Wojsławic, Karsznic zaprezentowało się na "Targach edukacyjnych" w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz. Placówki rozpoczynają kampanię informacyjną, skierowaną do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Forma prezentacji jest bardzo ciekawa, ponieważ uczniowie szkół podstawowych Gminy Sieradz w jednym miejscu mogą poznać oferty edukacyjne szkół średnich regionu. Uczniowie szklas VIII obejrzeli prezentacje wszystkich szkół. Były to pokazy, filmy, prezentacje multimedialne. Przy stoiskach czekali przedstawiciele szkół, którzy rozdawali ulotki, odpowiadali na pytania, prezentowali wytwory swej pracy. Można było obejrzeć dzieła plastyczne, techniczne, skosztować pyszne naleśniki. Uczniowie klasy VIII, którzy wiedzą już, do której szkoły złożą dokumenty utwierdzili się w swym przekonaniu, natomiast wahający sie z podjęciem decyzji mieli szansę zdobycia dodatkowych informacji. Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych ruszy co prawda w maju, jednak dobrze, że placówki już teraz wychodzą na zewnątrz ze swoją ofertą.

                     


Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole.

                Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego 21 lutego, zorganizowano w naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego.

 W tym czasie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spróbować swoich sił w różnorakich rozgrywkach polonistycznych. Były wśród nich: łamańce językowe, krzyżówki ortograficzne, rebusy z przysłowiami, mandale ortograficzne, wykreślanki polonistyczne, związki frazeologiczne w rysunkach ukryte, trimino synonimy oraz wiele innych. Poprawiali błędy, rozmawiali na temat znanych im regionalizmów, wyszukiwali ciekawostki na temat naszego języka. Uczniowie klasy IV rywalizowali w „bieganym” dyktandzie, inni grali w scrabble. Każda z klas przygotowała również plakaty z hasłami: „Język polski jest „ą” „ę” oraz „To, co ojczyste, jest mi bliskie”. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się podczas przerw stanowiska z zadaniami do wykonania.

     Dodać należy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Dzień ten ma na celu pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.


Reprezentowały szkołę w konkursie literackim.

 

                 Trzy uczennice naszej szkoły z klas: IV, VIB oraz VII wzięły udział w VIII Powiatowym Konkursie Literackim „Radość tworzenia”, który odbył się 27 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu.

            Dziewczynki spróbowały swoich sił w redagowaniu krótkich i długich wypowiedzi pisemnych. List, zaproszenie, instrukcja, sprawozdanie, opowiadanie twórcze – to tylko niektóre z nich. Już dziś gratulujemy reprezentantkom naszej szkoły i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

 

 


 Wizyta w "Naszym Radio"

     W dniu 26.02.2020 r. część grupy projektowej "Młodzi w Akcji" razem z opiekunami: panią dyrektor Agnieszką Rychlewską i panią Katarzyną Kwapiszewską uczestniczyła w wyjeździe do Sieradza. Przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, ponieważ udzielali wywiadu do "Naszego Radia". Opowiedzieli o działaniach projektowych, o grach, które funkcjonują w naszej szkole. Rozmawiali z panią redaktor Klaudią Pawlak i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.


Wywiadu można było posłuchać 27 lutego 2020 r. na antenie "Naszego Radia".

https://www.nasze.fm/news,34460

 


"Młodzi w Akcji" - podsumowanie.

       Od grudnia uczestniczyliśmy w projekcie: „Młodzi w Akcji” to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. Nasz projekt – Kronika sportowa  miał nauczyć dzieci gier podwórkowych, w które często bawili się nasi rodzice i dziadkowie.

1.      Początkowo do projektu zgłosiło się wielu uczniów, jednak z biegiem czasu zostawało nas coraz mniej. Finalnie została najlepsza 10-tka, która intensywnie pracowała nad zadaniami. A od czego się zaczęło? Od wspólnych warsztatów i poznawania siebie nawzajem. Następnie rozpoczęliśmy wywiady, by dowiedzieć się jak najwięcej o grach. Zgłębialiśmy też wiedzę w Internecie.

2.    Celem naszego projektu było nauczenie młodszych kolegów gier w które bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Zależało nam na tym, aby dzieci w miły i bezpieczny sposób bawiły się podczas przerw. W czasie projektu stworzyliśmy także Kącik zabaw, który jest bardzo fajnym miejscem do zabawy, odpoczywania i spędzania czasu.
Najbardziej jesteśmy dumni z efektu. Kącik "Świat Zabaw" daje dzieciom wiele radości i pozwala im miło
i bezpiecznie spędzić czas. Potwierdzeniem tego jest uśmiech bawiących się tam dzieci. To najpiękniejsze podziękowanie jakie możemy dostać.

           Chcielibyśmy także podziękować nauczycielom i rodzicom za pomoc w realizacji naszych działań. Bardzo się cieszymy, że nas wspieracie i inspirujecie. Dziękujemy! 

          Teraz też nie zatrzymujemy się, zadeklarowaliśmy Pani Kasi gotowość do dalszej pracy. Mamy już kilka pomysłów, ale nie chcemy ich zdradzać. Pewnie niedługo o nich usłyszycie. Jeśli jeszcze ktoś chciałby dołączyć na nas, zapytajcie Panią pedagog jak to zrobić.
Grupa projektowa Młodzi w akcji.


"Z buławą w plecaku".

    W dniu 20 lutego 2020r. klasa VIII miała przyjemność goscić w naszej szkole żołnierzy XV Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

    Uczniowie podczas spotkania mogli dowiedzieć się, jak wygląda codzienna służba w dzisiejszym wojsku oraz poznać proces rekrutacji do armii. W obecnych czasach dla wielu młodych ludzi zawód "wojskowy" stanowi doskonałą alternatywę, pełną przygód i ciekawego życia.

   Duże zainteresowanie wzbudziła też opowieść o udziale żołnierzy
w misjach zagranicznych wzbogacona zdjęciami.

 

 


Escape room na podsumowanie pracy z lekturą.

             Jedną z ciekawszych lektur omawianych w klasie VII okazała się z pewnością „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Przygodę z lekturą rozpoczęliśmy dość nietypowo, ponieważ obejrzeliśmy przedstawienie teatralne  „Wigilia u Pana Scrooge’a” przygotowaną przez uczniów innej szkoły, a udostępnione w internecie.

        Było to swego rodzaju streszczenie dla tych, którzy polegli podczas czytania. Potem nie było już tak łatwo. Kolejne dni z opowieścią wymagały od nas znajomości książki. Pracowaliśmy w grupach metodą stacji zadaniowych. Redagowaliśmy różne formy wypowiedzi pisemnych a także o dziwo – odwrotnie niż zazwyczaj sami opracowaliśmy krzyżówki do lektury. Być może inne klasy będą je kiedyś rozwiązywać.

            Musieliśmy zmierzyć się także w grze „Ja mam, kto ma?” a to wcale nie było takie proste. Pytania były naprawdę szczegółowe. Przy okazji Scrooge’a i jego spektakularnej przemiany nauczyliśmy się również pisać przemówienie. Nie jeden mieszkaniec Londynu byłby zachwycony! Lekcje z lekturą zakończyliśmy popularną zabawą escape room, podczas której szukaliśmy ukrytych przez Panią w sali polonistycznej wskazówek i zadań. Zabawa była wspaniała, bo do rozwiązywania zadań wykorzystywaliśmy nie tylko naszą wiedzę i umiejętności, słowniki, ale także kody QR i skanery kodów. W każdej chwili mogliśmy prosić o pomoc Panią, która czuwała nad naszą pracą
i udzielała odpowiednich wskazówek. Naszą wiedzę podsumowaliśmy rozwiązując quiz w aplikacji kahoot.

         Ta lektura z pewnością na długo zostanie zapamiętana.



Tajemnicze Kuferki Pana Kleksa.

        Jedną z lektur omawianych w klasie IV a jest „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Postanowiliśmy nieco oswoić lektury szkolne i rozpocząć przygodę z Adasiem Niezgódką i innymi uczniami Akademii w ciekawszy sposób.

            Każdy z uczniów otrzymał list od tego niezwykłego nauczyciela z zaproszeniem do szkoły przy ulicy Czekoladowej. Kilka dni przed lekturą czwartoklasiści rysowali swoją wymarzoną szkołę, opisywali sale i pomieszczenia, które miałyby się w niej znaleźć. Nie obyło się także bez redagowania opisu takiej szkoły. Pomysły były iście nieziemskie. Pod lupą znalazły się także nieszablonowe lekcje Ambrożego Kleksa – które urozmaiciliśmy fragmentami filmu. Najciekawszą lekcją była ta, podczas której uczniowie zaprezentowali Tajemnicze kuferki Pana Kleksa. Umieścili w nich przedmioty, które podczas czytania książki kojarzyły im się z nauką w tej niezwykłej szkole. Kolorowe szkiełka, pigułki na porost włosów, prawe oko w balonie, które Pan Kleksa wysłał na Księżyc, powiększająca pompka, plastry do leczenia chorych sprzętów – to tylko niektóre ze skarbów zgromadzonych przez naszych czwartoklasistów. Kuferki zostały zaprezentowane przez właścicieli i nagrodzone oklaskami i wspaniałymi ocenami.

 


 

 

11 lutego

Światowy Dzień Chorego 2020

W związku z przekazaniem wszystkich prac plastycznych,
które wpłynęły na konkurs
"KARTKA DLA CHOREGO NA DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO"
na rzecz Fundacji "Dr Clown",
społeczność naszej szkoły otrzymała podziękowanie.

 

 

 

 


„Świat zabaw”– efekt projektu „Młodzi w akcji”.

          Dziś, 3 lutego 2020 r.  odbyło się oficjalne otwarcie kącika "Świat Zabaw". Było to niezwykłe przeżyciezarówno dla dzieci, jak i organizatorów. Na 3 godzinie lekcyjne klasy: pierwsza, druga i trzecia pojawiły się w miejscu kącika. Oficjalnie zaingurowaliśmy efekt naszej pracy – były podziękowania, oficjalnie przecięcie wstęgi i co najważniejsze… po raz pierwszy zabawa ! .

             Organizatorzy nauczyli dzieci piosenek na powitanie i pożegnanie. Przedstawiono także cztery gry - "Szanse-amanse", "Głuchy telefon", "Kapsle" oraz "Klasy". Dzieci były bardzo grzeczne i chętnie bawiły się razem. Po piosence na pożegnanie  wszyscy rozeszli się do klas jednak na każdej następnej przerwie dzieci przychodziły i chętnie  się bawiły. To był naprawdę trafiony pomysł.

          ,,Młodzi w akcji’’ to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. Program ten jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie
z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się.

ZOBACZ WIĘCEJ W SZKOLNYM ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM !!!