Wydarzenia

Rok Szkolny 2021/2022

Odkrywamy historię nasze miejscowości.

 

           W dniu 31 maja 2022r. klasa 7 uczestniczyła w plenerowej lekcji historii. Naszym przewodnikiem w odkrywaniu tajemnic, które skrywa Chojne był p. Ireneusz Wolman –pasjonat i dociekliwy badacz dziejów regionu sieradzkiego. Autor wielu książek i publikacji, wielki przyjaciel młodzieży i naszej szkoły.

         W trakcie pieszej wędrówki, w ktorej uczestniczyła również p.Agnieszka Rychlewska (Dyrektor szkoły) przybliżył uczniom historię i ciekawostki wybranych zabytków. Swoją barwną opowieścią z pewnością rozbudził zainteresowanie historią „naszej małej Ojczyzny”.

           Na zakończenie wędrówki wręczył najbardziej aktywnym słuchaczom egzemplarze Swoich książek. Dziękujemy!

więcej zdjęć

 


"Kot w butach".

 

       31 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły udali się do Sieradzkiego Centrum Kultury.
         Klasy I-III brały udział w musicalu  pt. „Kot w butach”, natomiast klasy IV-V uczestniczyły w spektaklu
pt. ”Chłopcy z Placu Broni”. Obydwa wydarzenia zostały zaprezentowane przez Teatr „ACZEMU”. Uczniowie bardzo ciepło i emocjonalnie odebrali grę aktorów.
              Na szczególne uznanie zasługuje bogata scenografia, kostiumy i oprawa muzyczna spektakli. Po zakończeniu wszyscy odprężeni i w dobrych humorach powrócili do szkoły.


Przedstawienie "Kot w butach".

          W dniu 31 maja 2022r. klasy I - III gościły w Sieradzkim Centrum Kultury na przedstawieniu pt."Kot w butach". Aktorzy w brawurowy sposób zaprezentowali swoją wersję klasycznej bajki Charles'a Perrault. Uczniowie mogli podziwiać piękną charakteryzację artystów, poczuć atmosferę kontaktu z prawdziwą sztuką.

 

więcej zdjęć

 


 

IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski 

„Zwierzęta w poezji” – Chojne 2022

 W dniu 13 maja 2022 roku odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski zatytułowany „Zwierzęta w poezji”.

W konkursie przygotowanym przez p. Monikę Adamiak, p. Anettę Strzelczyk I P. Ewelinę Zbrońską wzięło udział 8 uczniów w czterech kategoriach wiekowych: oddziały przedszkolne, uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV – VI, uczniowie klas VII – VIII.

Wyniki konkursu znajduja sie w zakładce Konkursy.

 

Więcej zdjęć


 

Europejski Dzień Języków Obcych.

       Dnia 12 maja 2022r. w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Obchody tego święta miały na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych. Wybrane klasy miały za zadanie przygotować prezentację wylosowanego przez siebie kraju.

Klasa IV - Hiszpania

Klasa V- Wielka Brytania

Klasa VI- Francja

          Uczniowie przygotowali krótkie występy artystyczne, plakaty. Przebrali się w stroje w barwach wylosowanych krajów. Uczniowie poszczególnych klas pochwalili się dobrą znajomością obcego słownictwa.
Nie zabrakło w tym dniu pokazów tańca oraz piosenek typowych dla danego państwa. Różnorodne prezentacje pozwoliły uczniom na zaprezentowanie swoich wybitnych talentów. Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.        

           Ponadto zostały rozstrzygnięte dwa międzyszkolne konkursy języka angielskiego: dla klas I-III „Words” oraz dla klas IV-VI na plakat „Dlaczego warto uczyć się języków obcych”.

           W kategorii klas młodszych II miejsce zajęła Zuzanna Ratajczyk z klasy I oraz III miejsce Filip Bakowicz z klasy II, natomiast wśród klas starszych I miejsce uzyskała Magdalena Mil   z klasy VI. Uczniowie otrzymali dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe.

Serdeczne gratulacje dla zwycięzców!

Serdecznie dziękuję uczniom oraz wychowawcom za trud i pracę włożoną w przygotowanie obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych.

więcej zdjęć

 


 

XIII Szkolny Konkurs Recytatorski „Zwierzęta w poezji” – Chojne 2022
 

                    W dniu 9 maja 2022 roku odbył się XIII Szkolny Konkurs Recytatorski zatytułowany „Zwierzęta w poezji”.

W konkursie przygotowanym przez p. Monikę Adamiak, p. Anettę Strzelczyk i p. Ewelinę Zbrońską wzięło udział 8 uczniów trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV – VI, uczniowie klas VII – VIII.

Wyniki znajdują się w zakładce Konkursy.

 

    

Więcej zdjęć

 


 

V Przedszkolny Konkurs Recytatorski "Zwierzęta w poezji”

W dniu 9 maja 2022 roku odbył się V Przedszkolny Konkurs Recytatorski "Zwierzęta w poezji”.

W konkursie przygotowanym przez p. Renatę Dominiak wzięły udziała dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Więcej zdjęć


 

Bogowie olimpijscy z wizytą w klasie V.

       4 maja 2022 r. uczniowie klasy piątej brali udział w projekcie „Podsumowanie wiedzy
o bogach greckich”. Wcześniej losowali imiona bogów, by potem starannie przebrać się za wybraną postać i opowiedzieć o niej całej klasie.

     Słuchacze mogli zadawać pytania prezentującym się bogom i boginkom. W ten sposób uczniowie utrwalili sobie zdobytą wiedzę mitologiczną, a także uruchomili swoją wyobraźnię
w celu przygotowania przebrania i wejścia w rolę. Lekcja odbyła się w altanie na świeżym powietrzu.

 

                                                                                     Monika Adamiak


Wycieczki szkolne w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę” w roku szkolnym 2021/2022

Nasza szkoła wystąpiła z wnioskiem i otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki do wykorzystania środki  przeznaczone na finansowanie przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” na rok szkolny 2021/2022.

W I turze (I półrocze) przyznano dofinansowanie na dwie wycieczki szkolne o łącznej                                    kwocie dofinansowania 10 000 zł.

W II turze (II półrocze) przyznano dofinansowanie na cztery wycieczki o łącznej                                        kwocie dofinansowania 30 000 zł.

Z dofinansowania skorzystało w sumie 169 uczniów naszej szkoły.

Młodsze dzieci (kl. I-III) odwiedziły Warszawę, (starówkę, bulwary, Muzeum Warszawy oraz Centrum Nauki Kopernik), Wrocław (Interaktywne centrum - Hydropolis, Muzeum Przyrodnicze, Most Grunwaldzki) i Łowicz (Muzeum Łowicza oraz Zespół Pałacowo-Ogrodowy Arkadia).

Starsi uczniowie (kl. IV-VIII) podczas dwudniowej wycieczki zwiedzali Warszawę (starówkę, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, bulwary wiślane, Muzeum Warszawy, Łazienki Warszawskie, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik). W I półroczu zwiedzili Łowicz (Muzeum Łowicza oraz Zespół Pałacowo-Ogrodowy Arkadia w Nieborowie). 

Podczas wycieczek opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy oraz nauczyciele wspomagający - Dziękujemy!

  

Więcej zdjęć z każdej wycieczki w zakładce Album Fotograficzny

_________________________________________________________________________________________

Dzień Ziemi - Otwarcie Ekologicznej pracowni 

Dzień Ziemi 2022 zbiegł się z w naszej szkole z uroczystym otwarciem Eko-pracowni powstałej dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi.

Uczniowie kl. I-III pod opieką wychowawców przygotowali występy artystyczne o tematyce ekologii. Pomysłowe stroje, zabawne rymowanki i rytmiczne piosenki miały uświadomić wszystkim jak duże znaczenie dla wszystkich ma ochrona środowiska i dbałość o przyrodę. W drugiej części uroczystości nastąpiło przecięcie wstęgi przez dyrektor szkoły oraz przedstawiciela SU. Powstała eko-pracownia nada dziedzińcowi naszej szkoły właściwej funkcji, użyteczno – dydaktycznej i będzie stanowiła doskonałe miejsce do poszerzania wiedzy, ale także wypoczynku dzieci. W swoim przemówieniu p. dyrektor wyraziła swoje zadowolenie z nowego miejsca w szkole, które uatrakcyjni proces edukacyjny. Podziękowała nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie projektu ogrodu i jego realizacji tj. p. A. Kwiatkowskiej, E.Sylwestrzak, N. Grochulskiej.  Zwróciła się do wszystkich uczniów o dbanie za wszystkie elementy wyposażenia i szanowanie każdej rośliny. Dzięki temu w przyjaznej atmosferze będą mogły być realizowane zajęcia przyrodniczo-ekologiczne dla wszystkich uczniów. Na zakończenie uroczystości przedstawiono wyniki zorganizowanych dla wszystkich dzieci na tą okazję konkursów ekologicznych: wiedzowym i plastycznym.

Więcej o projekcie                              

_________________________________________________________________________________________

 

Pamiętamy o ważnych wydarzeniach.

 

                W dniu 28 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona kolejnej 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

                 O tym ważnym wydarzeniu, które miało podźwignąć Rzeczpospolitą z kolan i przywrócić Jej dawną chwałę opowiedzieli uczniowie klasy 7 przybliżając tematykę w formie teatralnych scenek.

       Każdy z nich miał możliwość przełamać swoje lęki i zaprezentować swoje możliwości przed całą szkolną publicznością. Przewijały się najważniejsze postacie owych czasów, na czele z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Występy uczniów okolicznościowymi pieśniami wzbogacił szkolny chór pod kierownictwem p. Ryszarda Mikołajczyka.

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się też taneczny występ uczennic, który przygotowała p. Emilia Mędrek.

 

więcej zdjęć

 

 


                                                          Targi Edukacyjne Szkół Ponadpodstawowych.

          22 kwietnia w Szkole Podstawowej Gminy Sieradz odbyły się Targi Edukacyjne Szkół Ponadpodstawowych.

          Uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami udali się, by poznać ofertę kształcenia szkół ponadpodstawowych powiatów: sieradzkiego i zduńskowolskiego. Przedstawiciele (uczniowie i nauczyciele) placówek w ciekawy sposób zaprezentowali swoje szkoły, ich walory i kierunki kształcenia (prezentacje, stoiska, pokaz prac, ulotki) co z pewnością pomoże ósmoklasistom dokonać wyboru odpowiedniej dla siebie ścieżki edukacyjnej.

więcej zdjęć


  Z wizytą w Jagiellończyku.

           21 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VIII B uczestniczyli w wycieczce do Sieradza, która łączyła w sobie edukację
i rozrywkę. Najważniejszym celem wyjazdu było odwiedzenie ILO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu podczas organizowanego przez tę szkołę tzw. Dnia Otwartego. Przyszli absolwenci mogli uczestniczyć w zajęciach pokazowych
z wybranych przez siebie przedmiotów, spotkać się z nauczycielami i uczniami liceum i pod ich przewodnictwem zwiedzić całą szkołę.
                W stworzonym dla odwiedzających punkcie informacyjnym dowiedzieli się jakie kroki muszą poczynić, by dostać się do szkoły ponadpodstawowej. Pierwszym i najważniejszym będzie zarejestrowanie się na stronie www.lodzkie.edu.com.pl. Uczniowie mogli rozwiać wszelkie wątpliwości związane z czekającą ich rekrutacją, zadając pytania pomocnym i świetnie przygotowanym gospodarzom goszczącej ich szkoły średniej. Uczniom towarzyszyły emocje i radość podczas zwiedzania. Dla wielu była to motywacja, by poczynić wszystkie możliwe starania niezbędne do realizacji marzeń.

       Na koniec VIII B udała się do restauracji Zahir na kebab i do Klubu Prorok na kręgielnie. Dzień zakończył się dobrą zabawą i rozrywką.

                                                                                                                              Monika Adamiak

więcej zdjęć


 

 Poranek Wielkanocny

Po dwuletniej przerwie do naszej szkoły powróciła tradycja obchodów Świąt Wielkanocy. Uczniowie szkoły
z Zespołu Obrzędowego "Chojne" pod przewodnictwem p. Agaty Woźniak zaprezentowali tradycje i obrzędy wielkanocne podczas widowiska artystycznego. 

Szczere życzenia, przepiękne dekoracje oraz świąteczne potrawy wprowadziły wszystkich w atmosferę Świąt Wielkanocnych. 

                           

   

więcej zdjęć w galerii

__________________________________________________________________________

Matematyczna Przerwa.

            W dniu 7 kwietnia w naszej szkole zorganizowana została „Matematyczna przerwa”. Uczniowie poznawali matematykę przyjemną i dającą każdemu radość.

             Podczas przerw uczniowie uczestniczyli w konkursie odpowiadając na krótkie pytania w swojej kategorii wiekowej, gdzie za poprawną odpowiedź mogli zdobywać słodkie upominki. Matematyczne działania przyjęły formę nauki przez zabawę, dzięki której możliwe było osiągnięcie zaplanowanych celów.

           Głównym zamiarem realizacji zajęć podczas czterech przerw było podniesienie poziomu kompetencji matematyczno – logicznych dzieci, rozwój logicznego myślenia, wykształcenie umiejętności posługiwania się pojęciami matematycznymi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak w ciekawy sposób można bawić się matematyką, a przy tym uczyć się, zdobywać nowe umiejętności, rozwijać matematyczną wyobraźnię.

Ewa Pakos, Emilia Mędrek

więcej zdjęć


 

Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu.

        W dniu 02 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy dzień świadomości autyzmu. Po raz kolejny w naszej szkole uczniowie i nauczyciele pokazali solidarność
z osobami z autyzmem, przygotowując niebieskie emblematy dla swoich grup. Wychowawcy w  każdej klasie przybliżyli  wiedzę dotyczącą autyzmu. Link poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=5n93mDQ8080

         Ponadto uczniowie uczniowie klas I-III oraz przedszkola w ramach działań dodatkowych projektu międzynarodowego "Emocja" - "Zapal się na niebiesko"  mogły przejść ścieżką sensoryczną, podczas której mogły doświadczyć trudność związanych
z odczuwaniem. To była prawdziwa lekcja empati.

więcej zdjęć


 Zaproszenie do udziału w konkursach recytatorskich

     Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem od wielu lat organizuje konkursy recytatorskie. W tym roku szkolnym 9 maja 2022 roku odbęda sie dwa konkursy skierowane do dzieci z oddziałów przedszkolnych, czyli V Przedszkolny Konkurs Recytatorski "Zwierzęta w poezji" oraz XIII Szkolny Konkurs Recytatorski "Zwierzęta w poezji" przeznaczony dla uczniów naszej szkoły.
Natomiast 13 maja 2022 roku odbędzie się IX Miedzyszkolny Konkurs Recytatorski. 

     Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie i przebieg konkursów: Monika Adamiak, Renata Dominiak, Anetta Strzelczyk, Ewelina Zbrońska serdecznie zapraszają do udziału.
Poniżej znajdują się ogłoszenia o konkursach oraz regulaminy.

Ogloszenie_-_V_PKR_2021-2022.doc

_regulamin_V_PKR_-_2022.pdf

Ogloszenie_-_XIII_SKR_-_2021-2022.doc

Regulamin_-_XIII_SKR_-_2021-2022.pdf

Ogloszenie_-_IX_MKR_2021-2022.doc

Regulamin_IX_Miedzyszkolnego_Konkursu_Recytatorskiego_-_2022.pdf


Kinomaniacy w Kaliszu.

            W dniu 1 kwietnia 2022r. klasy: 6,7 i dwójka uczniów z klasy 8A spędziły miłe wiosenne przedpołudnie 
w kinie w Kaliszu. Film pt."Uncharted" okazał się miłą rozrywką. Wielu na pewno odnalazło w nim odniesienia do przygód Indiany Jones`a, ale nie brakło też elementów komediowych i pouczających.

   Po seansie uczniowie skorzystali z posiłków w restauracji MacDonalds, a nastepnie wrócili do szkoły.

Opiekunami w trakcie wyjazdu byli: pp. Emilia Mędrek, Katarzyna Kwapiszewska i Jan Fryncel


Z wizytą na lotnisku.

                Klasa VI wraz z wychowawczynią p. E. Mędrek odwiedziła
w dniu 23 marca lotnisko  w Chojnem stworzone przez nieżyjącego już
p. Kowalskiego. Uczniowie podczas rozmowy z panem Janem Cieślakiem latającym paralotnią dowiedzieli się, jak można pięknie połączyć pasję z pracą.

     Celem tej wycieczki było uświadomienie zwiedzającym ile pokory, zaangażowania, wkładu i przygotowania wymaga praca lotnika, a także jak bardzo różni się prowadzenie pojazdów podniebnych od np. kierowania samochodem. Aby latać, trzeba kochać to co się robi i być świetnie przygotowanym pod względem technicznym i psychologicznym.

    Goście mogli też podziwiać samoloty zbudowane przez właściciela, co jednocześnie zbliżyło ich do poznania podstaw  pracy konstruktora maszyn. Przede wszystkim przekazano młodym ludziom, że w przyszłości można pracować, jednocześnie realizując swoją pasję i dzięki temu po prostu być szczęśliwym.

     Godzinę wychowawczą, podczas której odbyła się ta wycieczka, połączono z doradztwem zawodowym.

więcej zdjęć


Dzień "kolorowej skarpetki".

         Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa.  W dniu 21 marca , w  pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

      Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. W naszej szkole uczniowie także okazali swoją solidarność i właśnie w ten dzień założyli dwie skarpety nie do pary. Więcej informacji o Dniu kolorowej skarpetki pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=fw1rWTfCxIg&t=44s

https://www.youtube.com/watch?v=lbCgoYrYIqI

więcej zdjęć


Nasza szkoła dla Ukrainy

W dniach 3 marca – 11 marca 2022 roku w naszej szkole odbyła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy. Współpracowaliśmy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sieradzu, a akcję koordynowały opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu oraz pani pedagog - Katarzyna Kwapiszewska.  

Darczyńcy przynosili:

  • materiały opatrunkowe;
  • żywność długoterminową, wodę butelkową, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowaną, makarony, kasze, ryż, płatki błyskawiczne, mleka modyfikowane dla dzieci ( od 1 do 3), słoiczki z produktami żywienia dzieci - hermetycznie zapakowane;
  • środki higieny (kosmetyki, środki czystości, pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, pasty do zębów, ręczniki papierowe, szczotki i szczoteczki, itd.).

Wszystkie dary zostały odwiezione do magazynu - Punktu pomocowego dla Ukrainy. W galerii szkolnej znajduje się fotograficzna kronika, czyli zdjęcia darów z każdego dnia zbiórki oraz z czterech wyjazdów do Punktu pomocowego w Sieradzu.

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ZA WSPARCIE AKCJI !!!

 


 

Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty.

            W grudniu 2021r. uczniowie naszej szkoły wzieli udział w I Międzyszkolnym Konkursie „Kartka Bożonarodzeniowa w języku angielskim”.

         Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku angielskim, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej oraz pogłębianie znajomości języka angielskiego.
Lauretami zostały:

I miejce - Magdalena Mil kl. VI, Marlena Prekwa kl.VII

III miejsce - Ewa Woźniak kl. VII

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

                Gratuluję i życzę sukcesów w następnych konkursach!!!


   

 Pasowanie na czytelnika.

     Dnia 8 grudnia 2021roku uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

          Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki.

            Nowi czytelnicy zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, regulaminem i księgozbiorem dla najmłodszych. Przedstawiciele klasy samodzielnie odczytali krótkie wierszyki, rymowanki, zagadki na temat książki i biblioteki. Po rozwiązaniu zagadek, każdy nowy Czytelnik samodzielnie wybrał i wypożyczył pierwszą książkę, co sprawiło wiele radości. Każdy uczeń otrzymał także książkę „Pierwsze adecadło” w ramach kampanii „MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK”.

więcej zdjęć 


       

   Poznaj Polskę - Wycieczka do Łowicza.

         W dniu 7 grudnia 2021r. uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 mieli okazję poznać wybrane zabytki Łowicza w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”.

              W trakcie wycieczki mieli okazję podziwiać zgromadzone eksponaty w Muzeum w Łowiczu, a następnie zapoznać się zespołem pałacowo-ogrodowym w Nieborowie i znajdującym się nieopodal ogrodem sentymentalno-romantycznym w Arkadii. Szczególne zainteresowanie wzbudził sam pałac, gdzie uczniowie pod kierunkiem przewodnika mogli poczuć się jak goście na magnackim dworze.

           Opiekunami w trakcie tej wyprawy byli: pp Emilia Mędrek, Ewa Tomczyk, Ewelina Zbrońska, Katarzyna Kwapiszewska, Ewa Czyżak i Jan Fryncel.


Poznaj Polskę - Wycieczka do Warszawy

Dzięki przedsięwzięciu MEiN "Poznaj Polskę" udało się pozyskać środki na dofinansowanie wycieczki dla uczniów kl. I-III do Warszawy. Uczniowie odwiedzili Muzem Warszawy poznając legendy i tajemnice miasta oraz wystawy interaktywne w Centrum Nauki Kopernik. 

_____________________________________________________________________________________________   

Jesteśmy Eko!!!

Uczennica klasy V Lena Urbaniak zajęła III miejsce

 w gminnym konkursie edukacyjno-technicznym na najpiękniejszą torbę ekologiczną pod hasłem

„Moja modna ekotorba”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII ze szkół podstawowych z terenu Gminy Sieradz. Gratulujemysmiley


   

  Zachowaj bezpieczeństwo w sieci.

              W dniu 16 listopada odbyło się spotkanie z przedstawicielami K PP w Sieradzu. Reprezentanci : mł. asp. Bożena Grobelna oraz sierż. sztab. Mateusz Sierek opowiedzieli uczniom o zagrożeniach w internecie. Wskazali także konsekwencje  jakie może ponieść osoba małoletnia, która łamie prawo w internecie. Tam nikt nie może bezkarnie obrażać i oszukiwać.

               Mamy nadzieję, że dla uczniów kla VI - VIII była to dobra lekcja bezpiecznego korzystania z internetu.


           Konkurs recytatorski.

        W dniu 26 listopada odbył się Gminny Konkurs Recytatorski - " Klasyka dla Smyka. Tuwim Dzieciom"
dla klas I-III.

       W konkursie wzięło udział troje uczniów z naszej Szkoły. Uczeń Oliver Nowak recytował wiersz " Okulary"-otrzymał wyróżnienie, uczennice: Zofia Wiąz za recytację wiersza " Rzepka"- zajęła I miejsce, Blanka Czarnecka za recytację  wiersza " Lokomotywa" - zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  

 

więcej zdjęć


Osiągnięcia sportowe.

Pierwsze miesiące roku szkolnego 2021/2022 przyniosły wiele zadowalających wyników w dziedzinie sportu. Poniżej prezentujemy wybrane osiągnięcia naszych młodych sportowców.

Maja Żmudzińska zajęła I miejsce w Indywidualnych Biegach Przełajowych
na szczeblu powiatowym na Igrzyskach Dzieci w kategorii dziewcząt.
Odbyły się one 22.09.2021.W ten sposób awansowała do finałów wojewódzkich
w Uniejowie, na których zajęła 50 miejsce na 100 startujących.

Sztafetowe Biegi Przełajowe na szczeblu powiatowym w igrzyskach
dzieci i igrzyskach młodzieży. Burzenin 08.10.2021

Igrzyska młodzieży na szczeblu powiatowym w Tenisie
Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców. Chojne 14.10.2021

Chłopcy zajęli miejsce 5, dziewczynki miejsce 5.

Igrzyska dzieci na szczeblu powiatowym w Tenisie Stołowym
 w kategorii chłopców i dziewcząt. Chojne 18.11.2021.
Chłopcy zajęli miejsce 2 i awansowali do półfinałów wojewódzkich,
a dziewczynki zajęły 4.

Półfinały Wojewódzkie w Tenisie Stołowym w kategorii chłopców,
Igrzyska Dzieci 2021/22. Buczek 22.11.2021

Chłopcy zajęli 5 miejsce na 9 ekip.

 

Gratulujemy zawodnikom i ich trenerowi p.Robertowi Staniucha!

więcej zdjęć


Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

Uczniowie kl. 8a wraz z wychowawcą uczestniczyli w wyjątkowym widowisku muzyczno-teatralnym "Niepodległa" w SCK w Sieradzu. Dzieje Polski i Polaków w walce o wolność łączą pokolenia w miłości do Ojczyzny. Niezapomnianych przeżyć dostarczali tancerze, artyści z grupy teatralno-estradowej "Spectrum" i "Katharsis" oraz formacja taneczna "Infinite Groove". Dziękujemy!

                            

_________________________________________________________________________________________

Święto Niepodległości oraz Dzień Patrona.

     Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole niezwykle uroczyście 9 listopada 2021 r. Uczniowie oraz nauczyciele w eleganckich strojach oraz przygotowanych wcześniej kotylionach uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Na początku uroczystości wszyscy z wielkim zaangażowaniem odśpiewali hymn państwowy w obecności pocztu sztandarowego. Do historii Polski oraz patrona szkoły - Tomasza Masteja w swoim przemówieniu nawiązała p. Dyrektor Agnieszka Rychlewska. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli zgromadzonym sylwetkę patrona naszej szkoły. Pamięć o nim uczczono minutą ciszy, podczas której zapalono symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą pierwszego kierownika naszej szkoły.

       Następnie uczniowie klasy IV wystawili przedstawienie teatralne “Dwa głosy o 11 listopada”, któremu towarzyszył występ chóru szkolnego pod przewodnictwem p. Ryszarda Mikołajczyka. Czwartoklasiści zadbali o to, aby podczas swojego występu, przypomnieć zgromadzonym o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski, które doprowadziły do utraty najważniejszej dla człowieka wartości - wolności. Dama z wachlarzem, Babcia oraz Dziadek Leopold z wielkim sentymentem zapoznali widzów z trudną drogą naszych rodaków prowadzącą do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

    Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodych artystów, ten dzień będziemy jeszcze długo pamiętać.

       Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy: p. Eweliny Zbrońskiej oraz p. Katarzyny Kwapiszewskiej. Wspaniałą dekorację przygotowała p. Ewa Czyżak.

więcej zdjęć


                       

                              Chwalimy się!!!

      5 listopada 2021 r. w naszej szkole odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy
z języka polskiego
 (etap szkolny).

            Do następnego etapu konkursu – rejonowego przeszła uczennica
klasy VIII B Amelia Owczarek.

                                                                                                         Monika Adamiak


 

Pamiętamy...

          Kontynuując tradycje szkolną z okazji Dnia Patrona Szkoły oraz Dnia Wszystkich Świętych dyrektor szkoły – Agnieszka Rychlewska wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej tj. uczniów, nauczycieli
i rodziców odwiedzili grób patrona – Tomasza Masteja w Ksawerowie. Złożone kwiaty oraz znicz symbolicznie oddają hołd
i pamięć wobec pierwszego kierownika naszej szkoły.

                                                  

                "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" (Wisława Szymborska)

________________________________________________________________________________

Kuferek Pana Kleksa pełen tajemnic.

         Lekcje dotyczące przygód Adasia Niezgódki oraz Ambrożego Kleksa klasa IV rozpoczęła od prezentacji tajemniczych kuferków Pana Kleksa, które przygotowali podczas czytania lektury.

              W środku znalazły się przeróżne eksponaty związane z “Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Prawe oko Pana Kleksa, piegi, pastylki na porost włosów, stetoskop, kolorowe szkiełka, powiększająca pompka, plastry do leczenia chorych sprzętów oraz zielony płyn przywracający pamięć - to tylko niektóre ze skarbów zgromadzonych przez naszych czwartoklasistów.

     Kuferki zostały zaprezentowane przez właścicieli, nagrodzone oklaskami oraz wspaniałymi ocenami.

więcej zdjęć


Czwartoklasiści na Dniu Otwartych Koszar.

         Uczniowie klasy IV uczestniczyli 22 października 2021 r. w Dniu Otwartych Koszar, zorganizowanym z okazji 86. rocznicy utworzenia Garnizonu Sieradz oraz Święta 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia.

           Podczas wizyty w jednostce wojskowej w Sieradzu uczniowie mieli okazję uczestniczyć
w pokazie sprzętu wojskowego. Pokaz uzbrojenia, stoiska promocyjne WKU, pokaz sprzętu
i wyposażenia grup rekonstrukcyjnych, strefa dziecka, pokaz musztry porannej, występ orkiestry wojskowej oraz żołnierska grochówka - to tylko niektóre z atrakcji, w których można było uczestniczyć.

           Czwartoklasiści uczestniczyli także w uroczystym apelu - wręczeniu chorągwi Wojska Polskiego. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła uroczysta defilada żołnierzy podczas apelu,
a także żołnierska grochówka, której niektórzy mieli okazję skosztować po raz pierwszy.

         Wyjazd do jednostki wojskowej w Sieradzu był także doskonałą okazją do poznania zawodu żołnierza zawodowego w ramach programu doradztwa zawodowego.

     Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały: p. Ewelina Zbrońska, p. Ewa Czyżak
oraz p. Joanna Małolepsza.

więcej zdjęć


 

 

"Biegające" dyktando.

      Uczniowie klasy VI, korzystając z pięknej pogody, postanowili utrwalić zasady ortograficzne w dość nietypowy sposób.
                Nauczycielka języka polskiego, p. Ewelina Zbrońska, zorganizowała dla nich “biegające dyktando”. Oczywiście, w tej zabawie to uczniowie mieli za zadanie spacerować lub biegać i starać się zapamiętać jak najdłuższy fragment dyktanda. Teksty dyktand zostały rozmieszczone na zewnątrz budynku szkoły. Każda drużyna wybrała osobę, która miała za zadanie zapisać tekst, który przekazywali jej pozostali uczestnicy. W tej konkurencji liczyła się nie tylko szybkość wykonania zadania, ale przede wszystkim poprawny zapis tekstu.

      Taka forma utrwalenia wiadomości z ortografii bardzo spodobała się szóstoklasistom. Połączono w niej to, co lubią najbardziej – ruch oraz naukę.

więcej zdjęć


Szlakiem wrocławskich krasnali i legend.

     Uczniowie klas IV i V wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wrocławia, która odbyła się 6 października 2021 r.

Pierwszym punktem wycieczki, po przybyciu do Wrocławia, okazała się wizyta w Afrykarium, pierwszym w Polsce oceanarium. Uczniowie mieli okazję podziwiać florę i faunę związane ze środowiskiem wodnym Afryki.

         Następnie, razem z przewodnikiem, udaliśmy się na spacer po mieście szlakiem wrocławskich krasnali i legend. Uczniowie z niezwykłym zaangażowaniem odnajdywali kolejne krasnale i dopytywali z czym się wiążą. Rynek, Plac Solny, Ratusz, Pręgierz, Piwnica Świdnicka, Bazylika Św. Elżbiety - to tylko niektóre z punktów na mapie Wrocławia, które udało nam się zobaczyć. Na Rynku wygospodarowaliśmy także czas na zakup pamiątek związanych ze stolicą Dolnego Śląska.

         Po interesującym spacerze, znalazł się także czas na wspólny obiad w Hali Targowej. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Movie Gate, w którym podziwialiśmy eksponaty sztuki filmowej z Hollywood. Wstąpiliśmy również do Laboratorium Szalonego Naukowca. Czekał tam na nas pokaz widowiskowych eksperymentów fizycznych i chemicznych. W roli głównej - ciekły azot. Podczas tej lekcji uczniowie byli bardzo aktywni i z chęcią uczestniczyli we wszystkich doświadczeniach. Nie zawahali się nawet przez zjedzeniem chrupek kukurydzianych zanurzonych w ciekłym azocie.

Podróż powrotna upłynęła wszystkim w wesołej atmosferze. Śpiewom nie było końca!

Opiekę nad uczniami pełniły: p. Ewa Czyżak, p. Ewa Tomczyk oraz p. Ewelina Zbrońska.

więcej zdjęć


Wycieczka zawodoznawcza do Centrum Edukacji  Zawodowej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

Uczniowie naszej szkoły w dniu 20 października 2021 r. wraz z opiekunami odbyli wycieczkę zawodoznawczą
w ramach Sieradzkich Dni Kariery Zawodowej.

W Centrum Edukacji  Zawodowej mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkolnictwa ponadpodstawowego, pracowniami, sprzętem oraz poszerzyć wiedzę o kierunki kształcenia. Celem takiej wycieczki jest
m.in. przygotowanie uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru drogi edukacyjnej
i kształtowania własnej kariery zawodowej w oparciu o własne możliwości, wiedzę i warunki.

Ponadto odwiedziliśmy Powiatową Bibliotekę dla dzieci i młodzieży w Sieradzu. Pracownicy biblioteki zaprezentowali rys historii, szeroką ofertę księgozbiorów, audio buków i czasopism oraz nowoczesne i przyjazne wnętrza. Z pewnością tu jeszcze wrócimy.  

____________________________________________________________________________________________

Globtroterzy z Chojnego.

      W dniach 14-15 października uczniowie naszej szkoły z klas 6,7,8a i 8b uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Wieliczki.

           Pierwszy dzień wycieczki upłynął na podziwianiu Wawelu, ze szczególnym uwzględnieniem Kaplicy Zygmuntowskiej, w której to kryptach obok władców Polski spoczywają najwybitniejsi Polacy. Wspięliśmy się również po dość stromych schodkach na wieżę, aby dotknąć serca najsłynniejszego dzwonu – dzwonu Zygmunta. Po zwiedzaniu wawelskiego wzgórza uliczkami Starego Miasta przeszliśmy na Stary Rynek. Tu był czas na podziwianie Kościoła Mariackiego, można też było usłyszeć hejnał, ale również zakupić pamiątki w licznych sklepikach w Sukiennicach.

   Po atrakcjach Krakowa wieczorem udaliśmy się na kolację i nocleg do Hotelu Jurajskiego w Modlnicy.

          Kolejny dzień przywitał nas również piękną pogodą. Naszym celem była Wieliczka, a dokładniej historyczna kopalnia soli, wydobycie której przez długie lata przynosiło ogromne zyski do królewskiego skarbca. W trakcie zwiedzania podziemnych sztolni uczniowie podziwiali przepiękne figury wyrzeźbione w soli. Po wyczerpującym zwiedzaniu obiad w podziemnej karczmie smakował wybornie. Podróż powrotna upłynęła w niezwykle radosnej atmosferze.

         Słowa podziękowania należą się opiekunom: p.Emilii Mędrek, p.Monice Adamiak oraz naszej pilotce p.Małgorzacie.

Jan Fryncel

więcej zdjęć


Dzień Edukacji Narodowej - Pasowanie na Ucznia 

     14 października to dzień w którym dziękujemy wszystkim pracownikom szkół i przedszkoli. W naszej szkole z tej okazji 13.10 uczniowie kl.I-III wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowali apel. Były wiersze, piosenki i tańce w podzięce za trud, zaangażowanie i poświęcenie dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników kuchni, obsługi i administracji. 

W tym dniu do grona społeczności szkolnej oficjalnie dołączyli również pierwszoklasiści. Rozpoczęli długą ścieżkę edukacji. Najmłodsi uczniowie złożyli ślubowanie, a dyrektor szkoły każdego z uczniów pasowała. Na koniec życzenia owocnej i pełnej sukcesów pracy oraz, aby każdy czuł się dobrze i bezpiecznie w szkole.  

_______________________________________________________________________________

Obchody XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

               Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi  najlepsze  efekty. Obchody Dnia Tabliczki Mnożenia skierowane  są do uczniów, którzy chcą przypomnieć  sobie  tabliczkę mnożenia. W tym roku szkolnym w akcji wzięły udział cztery klasy (III, IV, V, VI). Podczas zajęć matematycznych nauczyciele, w każdej klasie przygotowali interaktywnych test z tabliczki mnożenia, który wyłonił  Mistrzów Tabliczki  Mnożenia 2021. 

          Podsumowanie obchodów XI ŚDTM odbyło się w sali  gimnastycznej  w dniu 12.10 2021 podczas wspólnej  zabawy.  Wszystkie cztery klasy wzięły udział konkurencjach przygotowanych przez nauczycieli matematyki, były to m.in. (wąż matematyczny,  jajecznica matematyczna,  łączenie w pary wyniku z działaniem). Wszyscy uczniowie bawili się wspaniale, a najlepsi zostali uhonorowani dyplomem i drobnym upominkiem.

        Podjęte w ramach akcji działania pozwoliły na powtórzenie i utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia, a przede wszystkim stanowiły okazję do nauki poprzez zabawę.

 Za wspaniałą zabawę, zaangażowanie dziękujemy i zapraszamy do udziału za rok.

p. Ewa Pakos, p. Emilia Mędrek     

więcej zdjęć


Wycieczka rowerowa do stadniny koni w Chałupkach.

              23 września 2021 r. klasa VIII b uczestniczyła w wycieczce rowerowej do stadniny koni w Chałupkach. Jest to piękne miejsce niedaleko Chojnego, w którym uczniowie mogli dostrzec urok miejsca położonego w oddali od innych gospodarstw, piękno życia blisko natury i poczuć miłość do zwierząt. Sami mogli obcować nie tylko
z końmi, ale również z pieskami i kotami, które zaprzyjaźniły się z grupą
i cieszyły z okazywanej im sympatii.               

       Uczniowie, zanim skorzystali z przyjemności jazdy konno (każdy indywidualnie), najpierw pomogli właścicielom przy przygotowaniu zwierząt: czyścili i pomagali osiodłać konie. W czasie dość długich przejażdżek każdy indywidualnie mógł porozmawiać z właścicielami, którzy prowadzili konie na uprzęży. Uczniowie mieli wiele pytań o codzienne życie gospodarzy, ich pracę oraz tajniki jazdy konno.

              Później rozpalone zostało ognisko i po tak wielu przyjemnościach wszyscy chętnie zjedli kiełbaskę i napili się ciepłej herbaty. Po posiłku chętnych czekała jeszcze jazda bryczką,
a ci co zmarzli, mogli rozgrzać się przy ognisku, o którego płomień sami musieli zadbać, dokładając drew.

          Ponadto jednym z opiekunów wycieczki, oprócz wychowawczyni p. Moniki  Adamiak i nauczycielki
p.E. Mędrek, był emerytowany nauczyciel i dyrektor szkoły leśnej p. Zbigniew Włochacz. Uczniowie wypytywali go o tajniki pracy leśnika i związane z tym możliwości. Czas wspólnie spędzony pozostanie długo w pamięci uczniów ze względu nie tylko na urok miejsca, ale także możliwość wspólnego spędzenia czasu, radość z bliskości
i poznawania nowych ciekawych ludzi.

                                                                          p. Monika Adamiak i  p. Emilia Mędrek

więcej zdjęć


   

   Dbamy o środowisko.

      Jak co roku nasza Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. Hasło tegorocznej kampanii to: „Myślę, więc nie śmiecę’’.

            Porządkując teren zebraliśmy dużo opakowań plastikowych i szklanych. Pomyślmy więc, co zrobić, by tych odpadów było mniej i… jeżeli już są, to dlaczego nie w odpowiednim pojemniku do segregacji, ale w lesie, wokół szkoły, na poboczach dróg?

             Uczestnicząc w Akcji nie tylko sprzątamy nasze otoczenie. Jest to lekcja poszanowania przyrody, środowiska, jak również promowanie ograniczenia odpadów, których wciąż jest zbyt dużo. Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych śmieci.

więcej zdjęć