Wydarzenia

Rok Szkolny 2022/2023

Przygarnij patyczaka!

              Pod takim hasłem odbyła się przedwakacyjna akcja w naszej szkole, która została zorganizowana przez uczniów klasy V. Piątoklasiści niemal od roku hodują w swojej klasie patyczaki rogate, którymi postanowili podzielić się z innymi uczniami.

            Chętnych do opieki nad własnym owadem było bardzo wielu. Miejmy nadzieję, że zwierzątkom będzie dobrze u nowych właścicieli.

Więcej zdjęć


Zdobyli wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach!

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskich konkursach ,,Z kaligrafią na co dzień”
oraz “Savoir - vivre na co dzień”, organizowanych przez Centrum Edukacji Humanistycznej “Logos”.

           Miło nam ogłosić, że kilkoro naszych uczniów zdobyło w tych konkurach wyróżnienia. W konkursie kaligraficznym wyróżniono Maję Żmudzińską z klasy VII. Z kolei w konkursie “Savoir-vivre na co dzień” wyróżnienia zdobyli uczniowie klasy V: Martyna Nowak i Oskar Mil oraz uczennice klasy VIII: Aleksandra Czupryniak i Julia Śpiewak. Wszyscy nagrodzeni oprócz dyplomów otrzymali dostęp do e-booka.

               Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy!

Więcej zdjęć


Grillowali w szkolnej altanie

                 Uczniowie klasy V świętowali zbliżający się koniec roku szkolnego na grillu, który zorganizowali dla nich rodzice 19 czerwca. Oprócz tradycyjnych przekąsek z grilla znalazło się miejsce na coś słodkiego.  Czas na świeżym powietrzu upływał pod znakiem gier i zabaw.

           Wszyscy wspaniale się bawili, a pogoda dopisała.

Więcej zdjęć


Kreatywnie na języku polskim

                     Uczniowie klasy V ciekawie podsumowali pracę z lekturą “Chłopcy
z Placu Broni” Ferenca Molnara. Wykonali w niewielkich grupach makiety najważniejszych miejsc w powieści. Znalazły się wśród nich: Plac Broni, Ogród Botaniczny oraz kamienica Nemeczka.

              Uczniowie z chęcią przystąpili do realizacji tego zadania, które łączyło to, co najbardziej lubią - naukę i zabawę.

Więcej zdjęć


“Dziadoween” w klasie VII.

              Siódmoklasiści w dość nietypowy sposób przystąpili do omawiania dramatu “Dziady” cz. II Adama Mickiewicza. Cykl lekcji rozpoczęto głośnym odczytaniem tekstu z podziałem na role, któremu towarzyszył mroczny nastrój.

           Miejmy nadzieję, że ta lektura na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Lekcja została zorganizowana z inicjatywy p. Eweliny Zbrońskiej, nauczyciela języka polskiego.


Wzięli udział w wymianie pocztówkowej.

              Nasi piątoklasiści dołączyli do ogólnopolskiego projektu wymiany pocztówkowej “Jesteśmy Polską”.  Realizując zadanie projektowe, wysłali do wybranych szkół w Polsce kartki pocztowe
z pozdrowieniami. Kartki zawierały fotosy z ciekawymi miejscami
w Sieradzu. W zamian otrzymali pocztówki z różnych zakątków naszego kraju, które systematycznie wywieszano na klasowej tablicy.

                 Za organizację i przebieg akcji w klasie odpowiadała
p. Ewelina Zbrońska.


Teatr z Krakowa zagrał “Katarynkę”

             Uczniowie klas IV i V mieli okazję obejrzeć spektakl na podstawie noweli Bolesława Prusa “Katarynka”
w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Przedstawienie odbyło się 7 czerwca w Sieradzkim Centrum Kultury.  Widzów zachwyciła nie tylko profesjonalna gra aktorów, ale także efekty specjalnie, w które obfitowało przedstawienie.

     Podczas wyjazdu nie zabrakło małej przerwy na lody na sieradzkim Rynku.

         Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Ewa Czyżak, p. Katarzyna Kwapiszewska oraz p. Ewelina Zbrońska.

Więcej zdjęć


Poznawaliśmy atrakcje Kotliny Kłodzkiej.

             W dniach 14-15 czerwca uczniowie klas 4-8 z naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Jest to obszar Gór Stołowych, stąd wysuwał się logiczny wniosek, że nie zabraknie pieszych wędrówek po górach. I tak istotnie było. Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z największym szczytem o nazwie Szczeliniec (919m.n.p.m.) Dla wielu z nich pozostaną w pamięci setki schodów prowadzących w górę i w dół, wąskich przejść grożących zaklinowaniem. Ale widoki były przepiękne i zrównoważyły podjęty wysiłek. Nawet krótki opad deszczu nie był przeszkodą.

           Po górskiej wspinaczce byłą obiadokolacja, zakwaterowanie,
a uwieńczeniem dnia było ognisko. Każdy samodzielnie piekł sobie kiełbaskę rozgrzewając się ogniem.

                Drugiego dnia uczniowie przekroczyli granice naszego kraju podróżując autokarem do Czech, a miejscem docelowym było Skalne Miasto w Adrspach. Trudy poprzedniego dnia sprawiły, że niektórzy strasznie wolno pokonywali trasę, robiąc częste postoje. Większość jednak energicznie parła do przodu za przewodnikiem podziwiając różnorodne formy skalne.

            Po obiedzie droga powrotna do rodzinnej miejscowości upłynęła bardzo spokojnie, widocznie trudy zwiedzania dały znać o sobie. Większą energię w uczniach wyzwolił dopiero krótki postój na przekąski
w MacDonald’s.

            Opiekunami na wycieczce byli: Monika Adamiak, Emilia Mędrek, Robert Staniucha, Jan Fryncel.

Więcej zdjęć


"Mój eksperyment chemiczny i fizyczny”.

7 czerwca 2023 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs ” Mój eksperyment chemiczny i fizyczny” dla klas VII i VIII. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania uczniów nauką chemii, fizyki oraz kształtowanie umiejętności prowadzenia doświadczeń chemicznych i fizycznych – zapisywania obserwacji i wyciągania na ich podstawie wniosków. Uczniowie samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy opiekuna wykonali i sfilmowali jedno z ośmiu  doświadczeń chemicznych lub fizycznych.

I miejsce Maja Bakowicz klas VIII

II miejsce Amelia Prekwa klasa VII

III miejsce Marlena Prekwa klasa VIII

 

Serdecznie gratulujemy!!!


Zajęcia z leśniczym

     Naszą szkołę w dn. 15 czerwca odwiedził p. Artur Musiał z Punktu Edukacyjnego na terenie Szkółki Leśnej w Dąbrowie Wielkiej. Podczas zajęć "Znaczenie lasu w przyrodzie" opowiadał uczniom kl. I-III oraz dzieciom z OP o znaczeniu lasu w życiu człowieka oraz całej  fauny i flory. Zajęcia odbywały się w szkole oraz nowo powstałym zewnętrznym ogródku dydaktycznym. 

Dziękujemy!

_________________________________________________________________________________________

Segregowanie odpadów.

     07.06.2023, uczniowie kl. I i II gościły przedstawiciela z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "ORLI STAW" z  gminy Sieradz. 

           W swojej prezentacji pan Piotr zapoznał uczniów, jak działa zakład „Orli Staw”. Opowiadał również, jak ważne jest dbanie o środowisko i jakie znaczenie ma segregacja odpadów.

           Po prelekcji, dzieci miały okazję segregować śmieci do prawidłowego kosza, pojemnika za pomocą magnetycznych obrazków z odpadami. 
W spotkaniu brał udział specjalny gość, czyli 
maskotka Łosia Czystosia z którym zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcia. Na pamiątkę spotkania, każde dziecko otrzymało mały gadżet „łosia”.

 

Więcej zdjęć


Liczyliśmy dla ekologii….

            22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi chętni uczniowie z klasy klasy VII i VIII wzięli udział w konkursie matematyczno – ekologicznym „Liczymy dla ekologii”. Banku Zadań Eko zostały wybrane zadania konkursowe do samodzielnego rozwiązania, podczas trwania konkursu.                    

Po godzinnych zmaganiach zostali wyłonieni zwycięzcy. 

I miejsce Justyna Rogala (kl. VIII)

II miejsce Ewa Woźniak (kl. VIII)

III miejsce Magdalena Mil (kl. VII)

Celem konkursu było: rozwijanie świadomości ekologicznej, popularyzacja zastosowań matematyki w różnych dziedzinach życia, aktywizowanie uczniów, rozwijanie u uczniów samodzielności w uczeniu się.

Mamy nadzieję, że udało nam się zasiać ziarno ekologicznej refleksji
i
sprowokować trochę uważności przy korzystaniu z zasobów naszej Matki Ziemi.

 

Gratulujemy oraz  życzymy dalszych sukcesów.

Zespół nauczycieli matematyki


Przedstawienie profilaktyczne.

         W dn. 18 maja b.r. w naszej szkole odbyły się przedstawienia profilaktyczne Teatru KURTYNA z Krakowa:

- dla uczniów klas IV – VIII - spektakl pt. „Niewinna gra” dotyczący zagrożenia dla życia młodzieży związanego
z uzależnieniem od alkoholu, papierosów, uzależnień behawioralnych (od telefonów czy Internetu) jako nowa jednostka chorobowa. Bezpieczeństwo, profilaktyka zachowań ryzykownych: troska o własne bezpieczeństwo
w relacjach opartych o kontakty w Sieci, umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.

 
 

- dla uczniów klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych spektakl pt. „Tajemniczy skrzat” dotyczący podstawowych zasad zdrowego stylu życia tj. sport, właściwa dieta, higiena umysłu oraz zagrożeń wynikających
z braku aktywności na świeżym powietrzu, nadużywania słodyczy multimediów."

Więcej zdjęć


OLIMPIADA KLAS I „BAWMY SIĘ RAZEM”

 W dniu 11 maja 2023 r. pierwszoklasiści uczestniczyli w V Olimpiadzie klas I „BAWMY SIĘ RAZEM”
im. Romany Klimas, którą zorganizowała Szkoła Podstawowa
w Rzechcie.

Celem imprezy było rozwijanie sprawności ruchowej, propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci
i promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku.

W Olimpiadzie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych z trzech szkół. Zawodnicy startowali w dziewięciu konkurencjach zawierających ćwiczenia na zwinność,  skoczność, szybkość, i zręczność.

           Zawody rozpoczęły się od rozgrzewki. Nastąpiło wprowadzenie drużyn i otwarcie Olimpiady przez  Panią Dyrektor szkoły Renatę Pawłat, która życzyła zawodnikom udanej zabawy, ponieważ w zawodach nie chodziło
o wyniki, ale ważniejsze było samo uczestnictwo.

Zmagania sportowe budziły wśród dzieci wielkie emocje. Dodatkową atrakcją były zabawy ruchowe pomiędzy konkurencjami, w których uczniowie chętnie brali udział.  Radości było co niemiara. Na koniec  drużyny otrzymały puchary, a wszyscy uczniowie pamiątkowe medale.

Opiekę podczas wyjazdu sprawowały p. Anna Płaszczyk i p. Edyta Sylwestrzak.

Więcej zdjęć


 

Konkurs plastyczno - ekologiczny "Nie wyrzucaj - twórz"

 W dniu 10 maja 2023 roku został rozstrzygniety konkurs "Nie wyrzucaj - twórz".

Wyniki konkursu:

Kategoria klas I – III:

I miejsce – Alicja Salamon – klasa II

II miejsce – Wojciech Czyżak – klasa I, Natalia Śpiewak – klasa III

III miejsce – Lena Kaczmarek  - klasa III

Kategoria klas IV – VI:

I miejsce  - Viktoria Nowak – klasa V

II miejsce – Blanka Czarnecka – klasa IV

III miejsce – Oskar Mil – klasa V

Wyróżnienie – Maja Bartczak – klasa IV, Lena Urbaniak – klasa VI

Kategoria klas VII – VIII:

I miejsce – Magdalena Mil – klasa VII

Więcej zdjęć


"Jeden z dziesięciu wybrany".

              W dniu 28 kwietnia br. zespół nauczycieli matematyki podsumował wyniki dwóch etapów Szkolnego Konkursu Matematycznego „Jeden z dziesięciu”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań matematycznych, kreatywności w myśleniu oraz stworzenia warunków do pożytecznego
i efektywnego wykorzystania czasu wolnego.

            Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. 10 uczestników konkursu przeszło do etapu drugiego, który odbył się stacjonarnie 28 kwietnia 2023 r. Konkurs wygrała uczennica klasy piątej: Martyna Nowak.

                 Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w drugim etapie uzyskują cząstkową ocenę celującą z matematyki oraz dyplom. Na najlepszą matematyczkę czekał również mały upominek. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
 

Gratulujemy oraz  życzymy dalszych sukcesów.

Zespół nauczycieli matematyki

Więcej zdjęć


Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Sieradz.

            26 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem odbył się coroczny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Sieradz. Nasza szkoła gościła zawodników ze Szkoły Podstawowej
w Rzechcie, Szkoły Podstawowej w Kłocku i Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej. W wydarzeniu brało udział w sumie 33 uczniów.

          Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 2008-2009 oraz 2010 i młodsi, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Z racji dużego zainteresowania na początku zostały przeprowadzone eliminacje,
a następnie finały.

Po turnieju finałowym klasyfikacja wyglądała następująco.

W kategorii dziewcząt z rocznika 2008-2009

I miejsce LEWANDOWSKA KALINA SP Rzechta
II miejsce CZUPRYNIAK ALEKSANDRA SP Chojne

III miejsce JANIAK MAŁGORZATA SP Chojne

IV miejsce RYCHLEWSKA ZUZANNA SP Kłocko

V miejsce GRODNICKA WIKTORIA SP Kłocko

 

W kategorii chłopców z rocznika 2008-2009

I miejsce KULAWIAK FILIP SP Chojne

II miejsce FIKUS PAWEŁ SP Chojne

III miejsce CHODAKIEWICZ PIOTR SP Chojne

IV miejsce GOCEK GABRIEL SP Dąbrowa Wielka

 

W kategorii dziewcząt z rocznika 2010 i młodsi

I miejsce ŻMUDZIŃSKA MAJA SP Chojne

II miejsce MIL MAGDALENA SP Chojne

III miejsce NOWAK MARTYNA SP Chojne

IV miejsce WALOCHA IGA SP Kłocko

V miejsce CIOŁEK WERONIKA SP Chojne

 

W kategorii chłopców z rocznika 2010 i młodsi

I miejsce OSYDA KACPER SP Chojne

II miejsce WOŹNIAK WOJCIECH SP Chojne

III miejsce SZCZEPANIK FILIP SP Rzechta

IV miejsce MUSZYŃSKI WOJCIECH SP Chojne

V miejsce ZIELONKA FABIAN SP Chojne

VI miejsce CZUPRYNIAK ANTONI SP Chojne

 

Puchary i nagrody w imieniu Wójta Gminy Sieradz wręczał Kierownik referatu spraw samorządowych, obywatelskich i społecznych p. Włodzimierz Miłek oraz Dyrektor szkoły Agnieszka Rychlewska. 

 

Więcej zdjęć


Witaj majowa jutrzenko!

232 lata temu, 3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję, Ustawę Rządową, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, prawa oraz obowiązki człowieka i obywatela. Była pierwszą w Europie
i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

            Apel poświęcony kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odbył się w naszej szkole 
27 kwietnia 2023 r. Akademię rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie społeczność uczniowska obejrzała przedstawienie, w którym głównymi bohaterami byli król Stanisław August oraz potomkowie wielkich Polaków. Spektakl przeplatany był wierszami o tematyce patriotycznej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał chór szkolny pod przewodnictwem p. Ryszarda Mikołajczyka.

Celem spotkania było propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych oraz kształtowanie poczucia przynależności do narodu.  Cała społeczność szkolna pamiętała o odświętnym, galowym stroju.

          Akademia została przygotowana przez uczniów klasy V pod czujnym okiem p. Eweliny Zbrońskiej
oraz p. Katarzyny Kwapiszewskiej. O dekorację zadbała p. Ewa Czyżak.

Więcej zdjęć


„Poczuj chemię do fizyki”.

        W dniu 25 kwietnia 2023r. uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez Grupę „Zaelektryzowani”.

          Spektakl obejmował tematyką materiały z przyrody, fizyki i chemii. Poprzez elementy zabawy aktorzy przemycali ważne zagadnienia dotyczące wyżej wymienionych przedmiotów. W ramach spektaklu można było obejrzeć różne eksperymenty i dowiedzieć się, na czym polegają: piłki Bumber Ball, ekologiczne węże faraona, zabawy z ciekłym azotem i wiele innych.
  Uczniowie chętnie angażowali się w proponowane zabawy.
      Ta niestandardowa lekcja miejmy nadzieję rozbudzi ciekawość i chęć pogłębiania wiedzy.

Więcej zdjęć


Projekt "Trzymaj Formę".

 

Więcej informacji znajduje się w zakładce: Profilaktyka - WYDARZENIA PROFILAKTYKI

 


Poznajemy kulisy  pracy sądu.

        W dniu 20 kwietnia klasa 8 pod opieką pp.Renaty Dominiak i Jana Fryncel udała się do Sieradza. Celem ich wycieczki był Sąd Rejonowy. Uczniowie dzięki uprzejmości Wiceprezesa Sądu Rejonowego SSR Adama Ślipka mogli obserwować pracę sędziego, prokuratura, adwokata podczas kilku rozpraw, których tematyka i ciężar spraw leżą
w gestii tego organu.

         Pan Sędzia znalazł też czas, aby przedstawić uczniom najważniejsze informacje nt. zalet i wad bycia sędzią. Opowiedział również o wymaganiach związanych z tym zawodem i ścieżce zawodowej. Chętnie odpowiadał na pytania młodzieży, a w przerwie posiedzeń wszyscy chętni mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie przywdziewając togę sędziego i łańcuch.


Wycieczka zawodoznawcza do Centrum Edukacji  Zawodowej, 

Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Sieradzu

Uczniowie klasy 8 naszej szkoły w dniu 12 kwietnia 2023 r. wraz z opiekunami odbyli wycieczkę zawodoznawczą do PZS nr 1 w Sierazdu. Po całym obiekcie oprowadzał p. Ireneusz Pietrych, który szczegółowo omawiał bazę dydaktyczną, organizację, infrastrukturę i ofertę placówki. 

Centrum Edukacji  Zawodowej uczniowie mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkolnictwa branżowego, pracowniami, sprzętem oraz poszerzyć wiedzę o kierunki kształcenia. Celem takiej wycieczki jest
m.in. przygotowanie uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru drogi edukacyjnej
i kształtowania własnej kariery zawodowej w oparciu o własne możliwości, wiedzę i warunki.

            

              

_________________________________________________________________________________________

         Drużynowe Biegi Przełajowe.

          5 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy piątej i czwartej naszej szkoły wzięli udział w finałach Drużynowych Biegów Przełajowych na szczeblu powiatowym.

          Każdy z uczniów dał z siebie wszystko i pobiegł na miarę swoich możliwości za co należą im się wielkie brawa. Ogromne gratulacje należą się przede wszystkim uczennicom klasy czwartej, które w tych zawodach zajęły trzecie miejsce.

Gratulujemy!!!


Wypadki i udzielanie pierwszej pomocy - spotkanie

z absolwentem naszej szkoły Pawłem Szumielą

24 marca miało miejsce spotkanie uczniów klas 4 – 6 z naszym absolwentem Pawłem Szumielą, który obecnie jest  kadetem Liceum Mundurowego - Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu. Spotkanie miało charakter dzielenia się wiedzą i umiejętnościami w zakresie wypadków i udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania uczniowie byli bardzo zainteresowani i zaangażowani, zadawali wiele pytań i dowiedzieli się m. in:

  • jak postępować w sytuacjach dotyczących różnych wypadków i pożarów,
  • w jaki sposób właściwie wezwać pomoc,
  • próbowali resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie,
  • uczyli się układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji.

Mieli możliwość wykonywania praktycznych ćwiczeń podczas których brali aktywny udział i którym towarzyszyła dobra zabawa.

 

Więcej zdjęć


Podsumowanie pracy z lekturą J.J. Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem” – tworzenie mapy fantastycznego świata.

                  Uczniowie klasy VI na podsumowanie pracy z lekturą 21.03.2023 r. stworzyli mapę własnego fantastycznego świata. Przygotowany wcześniej ryż rozsypali na dużych arkuszach papieru, a przypadkowo rozrzucone ziarenka stworzyły kontury mapy i nowych fantastycznych miejsc, które miałyby się na niej znaleźć.               Po obrysowaniu schematu uczniowie pomalowali stworzony przez siebie świat i nazwali poszczególne miejsca. Ponadto każda grupa przygotowała legendę do mapy z krótkim opisem fantastycznych krain.

Dzięki temu projektowi moi uczniowie zyskali wiele:

- dobrą zabawę,

- każdy mógł wykazać się w tym, co lubi najlepiej (rysowanie, projektowanie, wymyślanie kreatywnych historii),

- prezentacja i umiejętność wypowiadania się publicznie,

- pracowitość i cierpliwość.

A nauczyciel? Znów miał szansę tylko (lub aż) być obserwatorem... 

Więcej zdjęć


Poranek Wielkanocny.

          Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święta obchodzone przez chrześcijan. Upamiętniają one męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

    W tym roku Święta Wielkanocne przypadały na 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

           W naszej szkole Poranek Wielkanocny obchodziliśmy 04.04.2023r. Podczas uroczystości klasa VI  przedstawiła polskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, klasa II zatańczyła do jednej ze śpiewanych przez szkolny chór piosenek.

          Całą uroczystość uświetnili swoim występem absolwenci naszej szkoły – Dominika, Patrycja i Mateusz Stępniowie, którzy zaśpiewali na głosy pieśni wielkanocne. Na zakończenie wspólnego świętowania odbyła się degustacja potraw, przygotowanych przez przedszkolaków i uczniów naszej szkoły.

Więcej zdjęć.


Wizyta uczniów Ogólnoszktałcącego Liceum Katolickiego w Sieradzu

       W ramach poszerzania wiedzy o lokalnej ofercie szkół ponadpodstawowych gościnnie do naszej szkoły przyjechali uczniowie z pobliskiego LO. Pod okiem  opiekuna- p. Wiesława Bednarskiego zaprezentowali liczne umiejętności wojskowe promujące profil wojskowy.

Ta oraz inne wizyty naszych absolwentów obecnie reprezentujących różne szkoły średnie pozwolą w pełni świadomie na podjęcie decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia przez uczniów klasy 8. 

 ___________________________________________________________________________________________

X REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI.

            „Z polską poezją przez wieki”

      10 marca 2023 r. uczennice naszej szkoły – Blanka Czarnecka z klasy IV i Viktoria Nowak z klasy V wzięły udział  w X Regionalnym Konkursie Recytatorskim „Z polską poezją przez wieki”.

         Odbył się on w WCK w Warcie. Dziewczęta przygotowały do prezentacji po dwa wiersze polskich poetów: Bolesława Leśmiana, Jana Lechonia i Józefa Ratajczaka. Blanka Czarnecka znalazła się w finale konkursu,
w gronie 11 najlepiej recytujących uczniów w kategorii wiekowej klas IV-VI.

Więcej zdjęć


Poranek w kinie.

        W dniu 16 marca 2023r. klasy 3,4 i 8 udały się na wycieczkę do Kalisza. Ich celem było kino Helios znajdujące się w Galerii Amber. Młodsze dzieci obejrzały film pt.” Szczęście Mikołajka”, natomiast starsi zapoznali się z najnowszą superprodukcją fantasy „ANT-MAN i OSA: Kwantomania”.

    Po wrażeniach filmowych był czas na skorzystanie z oferty znajdujących się w galerii licznych punktów gastronomicznych.

Opiekunami na wycieczce byli pp.: Joanna Czyżewska, Monika Adamiak, Renata Dominiak i Jan Fryncel.


      Z kaligrafią na co dzień...

        Uczennice naszej szkoły wzięły udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym “Z kaligrafią na co dzień...”, organizowanym przez Centrum Edukacji Humanistycznej “Logos”. Konkurs odbył się w naszej szkole 16 marca 2023 r.

                Zadanie konkursowe wiązało się z pięknym przepisaniem krótkiego tekstu literackiego.  Był to fragment “Małego Księcia” A. de Saint – Exupery'ego. Uczestniczki podejmowały kilka prób: kreśliły, zmazywały i niszczyły swoje dzieła, aż oddały najlepszą wersję swojej pracy.

              Prace zostaną ocenione przez komisję zewnętrzną, w której zasiądą wykładowcy uczelni artystycznych, malarze i graficy. Jury weźmie pod uwagę: kształt i sposób łączenia liter, proporcje, odstępy między wyrazami, czytelność tekstu oraz organizację przestrzenną.

          Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Nikola Mucha, Martyna Nowak i Maria Woźniak z kl. V, Jagoda Cieślicka z kl. VI oraz Magdalena Mil, Judyta Wdowiak oraz Maja Żmudzińska z kl. VII.

      Wyniki konkursu poznamy w czerwcu.

                                                Naszym uczennicom życzymy powodzenia!

Więcej zdjęć


       

                                                                             Rywalizacja w grze w kręgle z okazji Dnia Kobiet.

                Uczniowie klasy V i VI wybrali się do Sieradza na kręgle z okazji Dnia Kobiet. Oprócz integracji zespołu klasowego, wycieczka miała na celu także propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku oraz zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu.

           Do dyspozycji uczniów był także bilard. I choć niektórzy grali
w kręgle i bilard dopiero pierwszy raz, wszyscy wspaniale się bawili. Wyjazd zakończył się wspólnym posiłkiem w restauracji McDonald’s.

        Opiekę nad uczniami w trakcie wyjazdu sprawowali: p. Ewa Czyżak, p. Ewelina Zbrońska oraz p. Robert Staniucha.

Więcej zdjęć

 


                               

 Wycieczka klasy IV do Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu.

 

 

     W dniu 7 marca 2023 r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu. Podczas niej zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki, zwiedzili jej poszczególne pomieszczenia: pokój  informacji, czytelnię, wypożyczalnię, pokój audiowizualny oraz magazyny na księgozbiór. Poznali sposoby  przechowywania książek. W pracowni audiowizualnej oglądali zbiory specjalne: płyty, kasety, nagrania.  Szczególną uwagę dzieci przyciągnęły płyty analogowe oraz kieszonkowe wydania książek. Kolejnym etapem  zwiedzania była aula, w której obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Jak działają książki” oraz wysłuchali  komentarza pani bibliotekarki. Mieli też możliwość zapoznania się z katalogiem online, w którym wspólnie z  panią bibliotekarką wyszukiwali interesujące ich pozycje wg tytułów, autorów, tematów.

 

Więcej zdjęć

 


                                   

Nasz kot.

             Międzynarodowy dzień kota stał się dla naszej szkoły inspiracją do zaopiekowania się kotem, który od kilku miesięcy koczował przy naszej szkole.  

              W trosce o jego zdrowie został umówiony na wizytę do weterynarza, by przyjąć niezbędne szczepienia. Poznaliśmy także jego płeć, a wyniku szkolnego głosowania zostało wybrane imię. W ten oto sposób Łatka została naszym szkolnym kotem.

                                       

 

______________________________________________________________________________________

Spektakl teatralny "Jaś i Małgosia".

   Nauczyciele przedszkola przygotowali dla wszystkich przedszkolaków oraz klas I - III  spotkanie teatralne podczas którego przedstawili spektakl pt.: „Jaś i Małgosia”. Przygotowanie widowiska wymagało dużego zaangażowania. Korytarz przy bocznym wejściu do szkoły zamienił się w prawdziwą scenę teatralną ze scenografią. „Aktorzy” - nauczyciele przedszkola, zadbali również o stroje oraz różnorodne rekwizyty. Na zakończenie wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodkim drobiazgiem wprost z chatki z piernika. Bajka sprawiła wiele radości oraz była miłą niespodzianką.

Więcej zdjęć

Nagranie spektaklu "Jaś i Małgosia" - fioletowa ramka poniżej:

"Jaś i Małgosia"

 

______________________________________________________________________________________

 

Odczuwają radość z tworzenia.

 

     “Radość Tworzenia” - pod takim hasłem odbył się 15 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej
nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu XI Powiatowy Konkurs Literacki dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych Powiatu Sieradzkiego.

         Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maja Bartczak i Natalia Wdowiak z klasy IV, Lena Pawlak
i Maria Woźniak z klasy V, Patrycja Barczyńska i Julia Roman z klasy VI oraz Magdalena Mil i Judyta Wdowiak z klasy VII.

         Uczestnicy redagowali krótką i dłuższą wypowiedź pisemną na podany temat. Wyniki konkursu poznamy w marcu.

Naszym uczennicom życzymy powodzenia!

Więcej zdjęć       


Modelowanie na biologii.

          W edukacji przyrodniczej ogromne znaczenie ma nie tylko samo przyswajanie wiadomości, lecz także umiejętność ich zastosowania. W biologii dotyczy to na przykład modelowania procesów biologicznych lub elementów budujących organizmy jak
i przedstawianie różnych zależności w postaci doświadczeń.

            Uczniowie klasy piątej na zajęciach biologii  poznawali budowę komórki zwierzęcej, roślinnej, grzybowej, wirusowej i bakteryjnej. W ramach zajęć, wykonali modele komórki roślinnej i zwierzęcej, bakteryjnej
i wirusowej. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Trójwymiarowa powierzchnia przekroju komórek, przedstawiająca organelle, pozwoliła uczniom w sposób ciekawszy zapoznać się z ich budową i funkcjami.

           Uczniowie klasy szóstej w ramach zadania domowego wykonali  model wybranego stawonoga lub przedstawiciela pierścienic. Zadbali o to, aby model był wykonany starannie
i pomysłowo. Oprócz stworzenia modelu potrafili również podać najistotniejsze cechy budowy.

             Uczniowie klasy siódmej w ramach powtórzenia i podsumowania działu- układ krążenia wykonali doświadczenie "Transfuzja krwi w szkolnej pracowni". Wykonanie tego doświadczenia pozwoliło zaobserwować jak przedstawia się zależność miedzy krwią dawcy i biorcy oraz przyczyniło się do pogadanki pt.: "Twoja krew-Moje życie".

Więcej zdjęć


Dzień Bezpiecznego Internetu.

         7 lutego 2023r. przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest
w ponad 150 państwach.

          W naszej szkole z tej okazji uczniowie wykonali szereg plakatów propagujących aktywności alternatywne dla komputera i Internetu. Oglądający je mogli z pewnością znaleźć coś dla siebie. Oderwać się od szklanego ekranu monitora czy smartfona, żeby pobiegać, pospacerować, przeczytać dobrą książkę, pograć w gry planszowe itp.

 

              W minionym tygodniu uczniowie w ramach akcji "Zamiast cyfrowy - bądź analogowy" - napisali 164 kartki dla koleżanek i kolegów, które wkrótce trafią do nich z pozdrowieniami. Powyższe inicjatywy cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów, którzy z ogromną energią zaangażowali się w przygotowanie plakatów i pisanie kartek.

Więcej zdjęć


Warsztaty w kl. 8 

W klasie ósmej w dniu 14.12 została zorganizowana lekcja  doradztwa zawodowego “Nic, co ma wielką wartość w życiu nie przychodzi łatwo” - prowadzona przez doradcę metodycznego doradztwa zawodowego z CREWŁ p. R. Błaszczyk.

Dzięki autoprezentacji z wykorzystaniem Mapy marzeń uczniowie mogą zastanowić się nadswoją przyszłoscią edukacyjno-zawodową oraz określać własne aspiracje i potrzeby w zakresie  samorozwoju i możliwosci ich realizacji. 

                              

_____________________________________________________________________________________

Świąteczny seans.

            W dniu 13 grudnia 2022r. klasy IV, VII i VIII miały możliwość poobcowania z kulturą i kształtowania swojej wrażliwości estetycznej biorąc udział w wycieczce szkolnej do kina w Kaliszu.

            Uczniowie klasy IV obejrzeli film pt.”Uwolnić Poly”, natomiast klasy VII i VIII w świąteczny nastrój wprowadziła projekcja obrazu pt.„Świąteczny cud”.

          Ten szwedzki film opowiadający perypetie młodego chłopca, syna bogatego handlowca chcącego na swój sposób naprawić porządek tego świata i wyrównać szanse biedniejszym przypadł chyba młodzieży do gustu.

            Po seansie uczniowie mieli możliwość skorzystania z wielu punktów gastronomicznych znajdujących się na terenie Galerii „Amber”, z czego chętnie skorzystali.

Opiekunami na wycieczce byli pp.: Monika Adamiak, Katarzyna Kwapiszewska, Emilia Mędrek i Jan Fryncel.


Konkurs wiedzy o drzewach.

            3 listopada odbył sie w naszej szkole konkurs wiedzy o drzewach. Celem konkursu było poszerzenie małej obecnie znajomości rosnących wokół nas drzew oraz rozwijanie uzdolnień, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania roślinami drzewiastymi.
               Uczniowie klasy II IV uczyli się rozpoznawać drzewa na podstawie kart - rysunków oraz prezentacji gatunków drzew w szkolnym ogródku przyrodniczym.

            Po prezentacjach został przeprowadzony test wiedzy o poznanych gatunkach drzew podzielony na dwie kategorie – klasa II i klasa IV, wyłoniono najlepszych uczestników z każdej kategorii i przyznano nagrody oraz wyróżnienia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Więcej zdjęć


W Akademii pana Kleksa.

         Uczniowie klasy IV skorzystali z zaproszenia pana Kleksa i wzięli udział w nietypowych zajęciach. Podzielili się na pięć  grup i każda z nich miała do wykonania pięć nietypowych zadań. Podczas kleksografii rozlewali na kartkach kleksy z farb a następnie opisywali kształty jakie powstały.

     Na geografii rozpoznawali miasta przedstawione na fotografiach i wysyłali z nich pocztówki
z pozdrowieniami do pana Kleksa. Kolorystyka polegała na nadmuchaniu balonów i przywiązaniu do nich kartki z pytaniami do pana Ambrożego (każdy wyraz w pytaniu miał być zapisany innym kolorem). Lekcja rupieciarni polegała na nadaniu przedmiotom drugiego życia – uczniowie wybierali jeden z pięciu przedmiotów i wymyślali różne sposoby jego zastosowania, spisując je na kartce.

           Podczas przędzenia liter wybierali jedną literę z napisu KLEKS i wypełniali ją kolorowymi nićmi. Zabawy i radości było co niemiara. Uczniowie utrwalali sobie wiele umiejętności, m.in. pisanie kartki pocztowej, poprawne formułowanie zdań, czytanie instrukcji i najważniejszą – współpracę w grupie. Wszyscy uczniowie na podsumowanie pracy w nagrodę otrzymali naklejki na lekturowniki. Oto na zdjęciu widać efekty pracy.

                                                                                                                                     Monika Adamiak

Więcej zdjęć


Wycieczki do Torunia i Wrocławia

Już po raz trzeci nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do organizacji wycieczek w ramach ogólnopolskiego projektu MEiN "Poznaj Polskę".

                                          

Uczniowie kl. I-IV w dn. 2 listopada w ramach projektu MEiN "Poznaj Polskę" odwiedzili Toruń. Podróż choć długa warta była wielu atrakcji. W Muzeum Piernika prócz zwiedzania wystaw uczniowie piekli pierniki. Następnie pod kierunkiem przewodnika zwiedzali stare miasto min: krzywą wieżę, pomnik M. Kopernika, fontannę flisaka, rynek. Odwiedzili również Planetarium - seans „Cudowna podróż" oraz wystawę interaktywną Geodium. 

W dniu 22 (kl. V-VI) i 25 listopada (kl.VII-VIII) odwiedzili Wrocław. Pierwszym punktem było Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego– podczas wizyty odbyły się warsztaty z pracownikiem „Strategie obronne zwierząt” oraz zwiedzanie wystaw.  Pod kierunkiem licencjonowanego przewodnika uczniowie zwiedzili również Ostrów Tumski min. Katedrę Św. Jana, most tumski, ołyński, wyspy, bulwary.  Następnie odwiedzili Hydropolis, gdzie z przewodnikiem zwiedzili interaktywne wystawy o tematyce wody. Dodatkową atrakcją była wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

    

 __________________________________________________________________________          

Co dalej po klasie ósmej?

         Koniec nauki w szkole podstawowej wiąże się z dokonaniem wyboru dalszej ścieżki kariery i poszukiwania swojego miejsca w dalszym życiu.
Każdy z uczniów klasy 8 będzie musiał zastanowić się  -
w jakim kierunku kontynuować naukę. Szkoła średnia ogólnokształcąca czy też szkoły o profilu zawodowym, których ukończenie przyspiesza wejście na rynek pracy i możliwość zarabiania.  

     Poznaniu lokalnego rynku pracy i tego co oferuje posłużyła wycieczka w dniu 4 listopada do firmy Scanfil. Klasa 8 pod opieką p.Renaty Dominiak i Jana Fryncel mogła zwiedzić olbrzymią, nowoczesną firmę (zatrudnia obecnie ponad 1200 osób) zapoznając się z procesem produkcji elementów elektronicznych m.in. sterowników do pomp ciepła, wind, schodów ruchomych itp., które są produkowane na zlecenie wiodących firm o zasięgu globalnym. Uczniów w tajniki zakładu wprowadzili: p.Marta Warszewska (HR Business Partner – Zasoby Ludzkie i Komunikacja) oraz
p.Kamil Kluba (product Engineer). Zachęcali Oni uczniów do wyboru szkół o profilu elektronicznym oraz rozwijania nauki języków obcych.

         Na zakończenie spotkania, każdy z uczniów otrzymał pamiątkowe gadżety z logo firmy.


          "Kręci mnie bezpieczeństwo".

              W dniu 2 listopada klasa 8 pod opieką pp.Renaty Dominiak i Jana Fryncel miała przyjemność wziąć udział w koncercie przygotowanym przez Państwową Straż Pożarną w Sieradzu. Na scenie mogliśmy podziwiać wirtuozerię gry instrumentalnej połączoną z wyselekcjonowanym obrazem tragicznych zdarzeń, często ze skutkami śmiertelnymi.

                 Strażacy przestrzegali, uczyli i edukowali młodzież w oparciu o opowieści i dokumentację fotograficzną z działań ratowniczych w których brali udział. Opowieści dotyczyły nie tylko samych działań ratowniczych ale także kulis akcji ratowniczych takich jak np. przyjazd bliskiej rodziny na miejsce wypadku w celu identyfikacji zwłok. Spotkanie miało zszokować młodzież
i poruszyć ich wyobraźnie. Pokazać, że wszystkie te sytuacje dzieją się wokół nas, a nie w amerykańskich filmach. Uzmysłowić młodym ludziom że życie to nie gra komputerowa. Ma się tylko jedno życie, następnego nie będzie. GAME OVER. Wszystko zostało przedstawiane
w taki sposób, aby uczeń sam wysunął wnioski bez zbędnego komentarza.  Strażacy opowiadali o tragicznych zdarzeniach jak i o swojej pracy, przedstawiając kolejne ofiary jako dane statystyczne meldunków ze zdarzeń.

                 Ta forma spotkań z młodzieżą uzyskała bardzo dobre opinie pedagogów prowadzących przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa. Nie było pouczania, nie było gróźb, przestróg. Były suche fakty podane w obojętny sposób przez ratowników z puentą że Ty możesz być następny. Mało tego – Ty będziesz następny chyba że ….. Wybór należy do Ciebie.

Więcej zdjęć


 

W tym roku obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia i z tej okazji                      w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje ze znajomości tabliczki mnożenia dla uczniów klas 4-8. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w dość nietypowy sposób, bo interaktywnie na platformie Quizziz. Uczniom towarzyszyła dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Z każdej klasy zostało wyłonionych dwoje zwycięzców, którzy będą walczyli w konkursie „Jeden z Dziesięciu” o tytuł mistrza szkoły.

 

Do konkursu „Jeden z Dziesięciu” zakwalifikowali się:

Klasa 4:

1 miejsce – Gabriel Bruździak

2 miejsce – Maciej Dusza

Klasa 5:

1 miejsce – Martyna Nowak

2 miejsce – Alexander Olszewski

Klasa 6:

1 miejsce – Ruslan Mamedov

2 miejsce – Jagoda Cieślicka

Klasa 7:

1 miejsce – Maciej Kraska

2 miejsce – Magdalena Mil

Klasa 8:

1 miejsce – Julia Jędras

2 miejsce – Szymon Grabowski

 

 

 

Zdjęcia


                   

        W dniu 26 października naszą szkołę jako jedną z pierwszych w naszym powiecie odwiedziło Mobilne Laboratorium. Wykwalifikowani edukatorzy z Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadzili 8 godz. warsztatów z uczniami o tematach: „Druk 3D” oraz „Jak widzi komputer?”.  Mobilne laboratorium jest częścią największego w Polsce  projektu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości” Ministerstwa Edukacji i Nauki.  Dzięki niemu otrzymaliśmy zgodnie z kryteriami kwotę 60 tyś. zł. na zakup sprzetu i pomocy do zajęć. Są to min: drukarka 3D, laptop, kamera HD, mikrokolntrolery, wyposażenie klasopracowni techniczno-matematycznej w meble, sprzęt i narzędzia warsztatowe oraz do robótek ręcznych podczas zajęć dodatkowych.

Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów i zapewnienie warunków do wejścia w świat technologiczny z odpowiednimi kompetencjami. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli w ich nauce poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach.

_____________________________________________________________________

Pamięci tych, którzy odeszli....

Kontynuując tradycje szkolną z okazji Dnia Patrona Szkoły oraz Dnia Wszystkich Świętych dyrektor szkoły – Agnieszka Rychlewska wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej tj. uczniów, nauczycieli i rodziców odwiedzili grób patrona – Tomasza Masteja w Ksawerowie. Złożone kwiaty oraz znicz symbolicznie oddają hołd i pamięć wobec pierwszego kierownika naszej szkoły.

 

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci - Wisława Szymborska

_______________________________________________________________________________

 

 

Tenis Stołowy, 24.10.2022 Chojne


Arena cyrkowa w szkole.

    W dniu 12 października społeczność szkolna miała okazję podziwiać występy artystów cyrku „Heca”.

          Uczniowie z zapartym tchem obserwowali pokaz jazdy na bicyklu (małym, dużym i bardzo dużym), żonglerki różnymi przedmiotami, ekwilibrystycznych wyczynów na drabinie, sztuki iluzji. Artyści wciągali w zabawę młodszych
i starszych, niektórzy pokazali zadatki na wysokiej klasy sztukmistrzów. Wielu dzięki podjętej próbie przekonało się, jak dużo pracy i talentu wymaga pokaz sztuki cyrkowej.

          Wielką atrakcją była też możliwość potrzymania w rękach dużego gada – węza boa. Liczna kolejka chętnych wydłużyła czas spektaklu. Gromkie i długie oklaski na koniec udowodniły, że występ się spodobał.

więcej zdjęć


 

Sztafetowe Biegi Przełajowe, 10.10.2022 Burzenin


Dzień Chłopaka w klasie IV.

       Klasa IV w piękny jesienny dzień (06.10.2022 r.) uczciła Dzień Chłopaka, udając się na pieszą wycieczkę do stadniny koni w Chałupkach. Uczniowie wraz z opiekunami prężnym krokiem dotarli na miejsce, gdzie czekała już na nich właścicielka i inni pracownicy tego niezwykłego miejsca.

          Zanim dzieci wsiadły na konie, by odbyć przejażdżkę, najpierw dowiedziały się, jak pielęgnować i przygotowywać do jazdy te piękne zwierzęta. Oprócz koni mieszkańcami gospodarstwa są kozy, koty, kaczki, kury, króliki i niezwykle przyjaźnie nastawione do ludzi psy. Uczestnicy wycieczki chętnie spędzali z nimi czas między kolejnymi konnymi przejażdżkami. Zwieńczeniem zabawy było ognisko, w którym każdy mógł upiec kiełbaskę. To był naprawdę udany dzień.

                                                           Monika Adamiak i Anna Płaszczyk


"Uczeń kule toczy".

            W dniu 7 października 2022r. klasa 8 wraz z wychowawcą p. Janem Fryncel oraz p. Katarzyną Kwapiszewską udała się na wycieczkę do Sieradza w ramach uczczenia Dnia Chłopaka.

                W planach eskapady pierwszym punktem była wizyta w kręgielni klubu „Prorock”, gdzie uczniowie mieli możliwość rozwijać swoje umiejętności gry w kręgle. Na przydzielonych im 4 torach, w małych grupach sprawdzali swoją celność, która rosła z upływem czasu. Niektórzy z nich to już prawdziwi „zawodowcy”.

         Następnie mogli rozkoszować się pizzą w lokalu „Pizza ART”. Wspólna biesiada nie trwała zbyt długo, gdyż trzeba było wracać do szkoły.


WTORKOWE CZYTANIE.

           We wtorek 4 października w bibliotece szkolnej zainagurowany został cykl spotkań na przerwie pod hasłem „Wtorkowe czytanie”. Myślą przewodnią podjętych działań jest pragnienie rozbudzenia i pielęgnowania pojawiającej się chęci czytania u dzieci, a także potrzeby częstego kontaktu z książką. 

       Bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I – III, którzy słuchali wierszy  Jana Brzechwy „Na straganie” i „Kaczka dziwaczka” czytanych przez panią dyrektor Agnieszkę Rychlewską. Przybyli też piątoklasiści, dla których czytała koleżanka z klasy IV Blanka Czarnecka, ubiegłoroczna laureatka konkursu recytatorskiego „Tuwim dzieciom”.
Z zainteresowaniem i uśmiechem wysłuchali wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”.

 
 

         Na spotkanie z cyklu „Wtorkowe czytanie”, w dniu 11 października, biblioteka zaprasza uczniów z klas IV, VI, VII, VIII.

więcej zdjęć


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.

              29 września  w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

           Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

           W ramach akcji pani Anna Płaszczyk wraz z wychowawcami poszczególnych klas i oddziałów przedszkolnych w dniu 29 września 2022 r. zorganizowała głośne czytanie dla grup oddziału przedszkolnego, klas I-VIII i dzieci korzystających ze świetlicy. Czytano książki wspólnie wybrane przez uczniów i nauczycieli. Czytali uczniowie, rodzice i nauczyciele.

               Podziękowania składamy osobom, które czytały i słuchały.

 

więcej zdjęć


Indywidualne Biegi Przełajowe w Sieradzu.

Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęliśmy tradycyjnie od zmagań w Indywidualnych Biegach Przełajowych na szczeblu powiatowym, które odbyły się 23.09.2022 w parku im. Adama Mickiewicza w Sieradzu. Naszą szkołę reprezentowało dziesięcioro uczniów z klasy piątej, szóstej i siódmej. Wszyscy zasługują na słowa uznania za wysiłek, jaki włożyli, aby zdobyć jak najlepsze miejsca. 

           Na wyróżnienie zasługują dwie uczennice, które zakwalifikowały się do finałów wojewódzkich, a które odbyły się 29.09.2022 w Uniejowie.
     Są to Maja Żmudzińska i Martyna Nowak, które zajęły odpowiednio drugie i czwarte miejsce
w powiecie.

 


Narodowe Czytanie w naszej szkole.

Rok 2022 ogłoszono rokiem romantyzmu polskiego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zgłębiali tajemniczy świat “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wspólne czytanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2022, która odbywa się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Podczas lekcji języka polskiego czytano wspólnie romantyczne utwory: ,,Powrót taty”, ,,Świteziankę” oraz ,,Świteź”. Oprócz tradycyjnego głośnego czytania, także z podziałem na role, szkolne obchody Narodowego Czytania urozmaicono odsłuchaniem nagrań mickiewiczowskich ballad. Największe wrażenie wywarły na uczniach krótkie filmy
i animacje, które obejrzeli po lekturze tych utworów.

          W akcję włączyli się uczniowie klas V-VIII wraz z nauczycielami języka polskiego: p. Moniką Adamiak
oraz p. Eweliną Zbrońską.


Bądż bezpieczny na drodze.

W dniu 22 września uczniowie klasy 4 naszej szkoły wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Charłupi Małej brali udział w prelekcji przeprowadzonej przez przedstawiciela Terenowego Oddziału  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Pana Tomasza Olejnika. Prelekcja miała na celu:

  • wyjaśnienie uczniom jak ważne jest posiadanie karty rowerowej,
  • wyjaśnienie uczniom jakie konsekwencje można ponieść w sytuacji samodzielnego poruszania się małoletnich poniżej 10 roku życia po drogach publicznych
  • przedstawienie problematyki bezpieczeństwa uczniów jako uczestników ruchu drogowego
  • zapoznanie uczniów z podstawowymi znakami drogowymi
  • naukę praktycznej jazdy na rowerze oraz prawidłowego poruszania się po miasteczku ruchu drogowego

Wykład wzbogaciła prezentacja  multimedialna, a uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.                Na koniec spotkania uczniowie wyposażeni zostali w elementy odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie istotne w okresie jesienno - zimowym, kiedy szybciej zapada zmrok i piesi są słabiej widoczni na drodze. W tych warunkach nawet najmniejszy odblask niejednokrotnie może zapobiec tragedii.

więcej zdjęć


Dbamy o czystość w naszym toczeniu.

         16.09.2022 w naszej szkole odbył się 29 finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata  pod hasłem

"Wszystkie śmieci nasze są”

          Uczniowie klas I-VIII wraz z Samorządem Uczniowskim  i Kołem Ekologicznym wyruszyli do wyznaczonych miejsc w celu posprzątania i posegregowania śmieci.

          Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.