Wydarzenia

Rok Szkolny 2023/2024

Ostatni dzwonek wybrzmiał.

            W dniu 21 czerwca 2024r. na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024.

         Uroczystość rozpoczął staropolski polonez w wykonaniu naszych absolwentów oraz przedstawicieli klasy 7. Następnie p. dyr. Agnieszka Rychlewska podsumowała w krótkim wystąpieniu miniony rok dziękując wszystkim za włożony trud i podkreślając szczególne osiągnięcia.

             W części artystycznej mogliśmy ostatni raz podziwiać talent sceniczny naszych absolwentów wcielających się w role uczniów i nauczycieli w scenkach obrazujących szkolne sytuacje. „Pierwsze skrzypce” grał ruch sceniczny na tle odpowiednich podkładów muzycznych.

          Były też podziękowania dla p.dyrektor, wychowawcy, nauczycieli i pracowników szkoły. Słowa pożegnania skierowane dla naszych absolwentów popłynęły ze strony klasy 7 oraz samorządu uczniowskiego.

                Po występach przyszedł czas na wręczanie nagród dla uczniów. Uhonorowano również rodziców zaangażowanych w życie klasy i szkoły. Nie zapomniano o wyróżniających się członkach wolontariatu
i samorządu uczniowskiego.

          Ostatni akcent stanowiło ogłoszenie wyników konkursu „Superklasa”. Zwycięzcami zostały: klasa 2 (wych. Edyta Sylwestrzak) i klasa 6 (wych. Ewelina Zbrońska).

     Słowa podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a szczególnie wychowawcy klasy 8 p. Emilii Mędrek.

Więcej zdjęć


Wypadki i udzielanie pierwszej pomocy

spotkanie

z absolwentem naszej szkoły Pawłem Szumielą

W ostatnim tygodniu roku szkolnego 18 czerwca miało miejsce spotkanie uczniów klas 4 – 5  z absolwentem naszej szkoły Pawłem Szumielą, który obecnie jest  kadetem Liceum Mundurowego - Zespołu Szkół Katolickich
w Sieradzu.

Paweł gościł w naszej szkole po raz drugi. Spotkanie miało charakter dzielenia się wiedzą i umiejętnościami w zakresie wypadków i udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania uczniowie byli bardzo zainteresowani
i zaangażowani, zadawali wiele pytań i dowiedzieli się m. in:

•  jak postępować w sytuacjach dotyczących różnych wypadków i pożarów,

•  w jaki sposób właściwie wezwać pomoc,

•  próbowali resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie,

•  uczyli się układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji.

Mieli możliwość wykonywania praktycznych ćwiczeń podczas których brali aktywny udział i którym towarzyszyła dobra zabawa.
Więcej zdjęć


Podchody w klasie 4.

W dniu 17 czerwca 2024r. klasa 4 wzięła udział w popularnej grze terenowej tzw. podchodach. Na uczniów czekały wcześniej przygotowane zadania polegające na odgadnięciu pytań umożliwiających dotarcie do kolejnych punktów trasy przebiegającej w sąsiedztwie szkoły. Każdy musiał wykonać dodatkowe zadania, które umożliwiały przemieszczenie się w kolejne miejsce. Uczniowie z zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w rozgrywce, a na końcu na każdego z nich czekała miła niespodzianka w postaci słodkich upominków.

Zabawę przygotowała Rada klasowa rodziców pp.:  Katarzyna Wiąz, Alicja Czupryniak i Dagmara Pustelnik za co wszyscy uczestnicy składają słowa podziękowania.

Więcej zdjęć

 


 

Kaskaderskie warsztaty w Chałupkach.

W dniu 11czerwca 2024 r. uczniowie klas VIII wraz z panią Moniką Adamiak
i Emilią Mędrek wybrali się na wycieczkę rowerową do stajni koni "Babski dżygit"
w Chałupkach. Był to nie tylko edukacyjny wyjazd, ale również ostania wycieczka klasy ósmej.

Uczniowie z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie              i boksy, w których znajdowały się konie różnej maści. Dowiedzieli się, w jaki sposób o nie dbać, karmić oraz utrzymać w dobrej kondycji i zdrowiu. Po obejrzeniu koni nastąpiła nauka dżygitówki czyli kaskaderskiej jazdy na koniach pod okiem instruktorki. Dodatkowa atrakcją był profesjonalny pokaz jazdy konnej i tresury pod okiem instruktorki i treserki. Po niesamowitych wrażeniach jeździeckich odbyły się zabawy i gry prowadzone przez uczniów. Wizytę w stajni zakończyliśmy przy ognisku pieczeniem kiełbasek.

Serdecznie dziękujemy właścicielom stajni za interesujące zajęcia, które na pewno na długo zapadną nam
w pamięć.

Więcej zdjęć


 

Realizacja programu"Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej".

      

W drugim półroczu, po feriach zimowych uczniowie klasy II i III uczestniczyli w zajęciach programu „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” realizowanym w naszej szkole po raz pierwszy. W klasie II zajęcia prowadziła wychowawczyni Edyta Sylwestrzak, natomiast w klasie III - Anetta Strzelczyk (w ramach zajęć świetlicy szkolnej brali udział w zajęciach dzieci korzystające ze świetlicy i nie zapisani do niej – wszyscy za zgodą rodziców). Zajęcia sprzyjały kształtowaniu podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych, przygotowywały do radzenia sobie z trudnościami. Realizacja programu kontynuowna będzie w roku szkolnym 2024/2025 w tej samiej grupie dzieci.

 

Więcej zdjęć

Więcej zdjęć

Więcej zdjęć

Więcej zdjęć

 


 

Program Domowych Detektywów – Jaś i Małgosia na tropie.

Klasa V zrealizowała w czerwcu bieżącego roku szkolnego Program Domowych Detektywów  dla uczniów
w wieku 10-12 lat  oraz ich rodziców i nauczycieli ukierunkowany na zapobieganie inicjacji alkoholowej.

Składał się z pięciu zajęć prowadzonych w szkole przez wychowawcę i pedagoga szkolnego przy współpracy liderów rówieśniczych oraz zadań wykonywanych wspólnie przez rodziców i dziecko w domu. W kolejnych tygodniach realizacji programu wykorzystywane były cztery zeszyty zawierające krótkie historyjki komiksowe,
w których poruszane są takie tematy jak: problemy związane z piciem alkoholu przez nastolatków, wpływ reklamy na zachowanie dzieci, rodzaje presji rówieśniczej oraz negatywne konsekwencje picia alkoholu przez dzieci
i młodzież. Zeszyty i aktywności domowe zaplanowano w taki sposób, aby sprzyjały podejmowaniu rozmów pomiędzy rodzicami i dziećmi na temat picia alkoholu oraz używania innych substancji, a także, aby były pomocne w ustalaniu w rodzinie zasad dotyczących picia.

Uczniowie byli zapoznawani z materiałami przez nauczyciela oraz odpowiednio przeszkolonych liderów rówieśniczych i zachęcani przez nich do wspólnej pracy z rodzicami w domach. Bardzo ważną częścią programu było zorganizowany w szkole podsumowanie działań poszczególnych grup tzw. Wieczór Jasia i Małgosi, podczas którego uczniowie przedstawili wykonane przez siebie prace związane z tematem programu oraz zainicjowali wspólną zabawę.

Wszyscy otrzymali dyplomy i słodycze za udział a liderom wręczono dodatkowe podziękowanie za ich pracę wraz z drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że każdy uczeń po realizacji programu pozwoli sobie w gronie rodzinnym i samodzielnie na drobną refleksję na temat szkodliwego wpływu alkoholu na młody rozwijający się organizm.

                                                                  Katarzyna Kwapiszewska, Monika Adamiak

Więcej zdjęć


Zmagania matematyczne.

10 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej Gminy Sieradz im Jana Pawła II w Sieradzu odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Łamigłówki Bystrej Główki" przeznaczony dla uczniów  klas pierwszych.

Do konkursu zakwalifikowało się trzech uczniów z pierwszej klasy: Mateusz Pelka. Bartosz Ratajczyk i Łucja Salamon. Nasza pierwszoklasistka zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej zdjęć


Zwiedzamy  Sieradz na rowerze.

Klasa V 6 czerwca 2024 r. uczestniczyła w drugim już w tym roku rajdzie rowerowym. Tym razem celem był Sieradz i jego urocze zakątki. Trasa przebiegała wzdłuż wału rzecznego, zatem po drodze można było podziwiać okoliczną przyrodę i panoramę rzeki Warty.

Pierwszym etapem wycieczki był skansen w Sieradzu, gdzie piątoklasiści dowiedzieli się jak dawniej na wsi
w regionie sieradzkim wyglądał niedzielny obiad. Składał się on mianowicie z kwosku gotowanego na wywarze
z żeberek wieprzowych i kapusty kiszonej, podawany z kluskami tulanymi oraz z mięsa, kapusty zasmażanej
i ziemniaków. Uczniowie skosztowali przygotowaną na ich oczach potrawę, zwiedzili obiekty muzeum na świeżym powietrzu i zakończyli pobyt beztroską zabawą i wypoczynkiem.

Następnie wraz z opiekunami: Emilią Mędrek, Maciejem Domagalskim i Moniką Adamiak przejechali do Rynku Głównego, gdzie raczyli się pizzą w Da Grasso i lodami z „Lodówki”.

Wracając, uczniowie zwiedzili jeszcze Park im. Adama Mickiewicza w Sieradzu, gdzie przejechali  się ścieżką edukacyjną i spędzili czas na placu zabaw. Wrócili zmęczeni, lecz zadowoleni, pokonując w sumie trasę długości
ok. 25 km.

Więcej zdjęć


DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE

Dla uczniów naszej szkoły Dzień Dziecka trwał do poniedziałku - 3 czerwca, kiedy to w szkole czekało wiele atrakcji.

Cała szkoła podsumowała tegoroczną realizację programu  „Trzymaj Formę” w dowolnie wyreżyserowany sposób prezentacje przygotowały poszczególne klasy. Grupa taneczna (świetlicowa) umiliła czas pokazem tańca Dance.

Najmłodsze dzieci z OP i kl. I-III odwiedzili specjalni goście – szpice miniaturowe wraz z hodowczynią Panią Justyną z Łodzi. Te wyjątkowe pieski, jak się okazało Championy wywołały mnóstwo śmiechu i radości. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o ich wyjątkową sierść, co lubią i jak należy się z nimi obchodzić. Wykazały się przy tym wyjątkową odpowiedzialnością i empatią.

Starsi uczniowie, podczas warsztatów mogli wykazać się kreatywnością. Pod opieką p. Katarzyny Kwapiszewskiej, Renaty Dominiak i Ewy Czyżak projektowali i tworzyli wzory na koszulkach. Efekt był wspaniały. Każdy z uczniów może zaprezentować się w nowej – samodzielnie wykonanej części garderoby. Może są wśród nich przyszli projektanci mody….

Ponadto były pokaz filmu, malowanie kredą na dworze, turniej sportowy. Nad całością organizacji czuwała pani pedagog - K. Kwapiszewska. 

W ciągu dnia również panie kucharki zadbały o wyjątkowe menu: Hamburgery i lody – były wyśmienite.    

         

________________________________________________________________________________________

Wycieczka do Sieradzkiego Parku Etnograficznego

 

W dniu 28 maja 2024 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w wycieczce do Sieradzkiego Parku Etnograficznego. Celem wycieczki było ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare, drewniane chaty i ich wyposażenie.

Uczniowie brali również udział w warsztatach tkackich, które przeprowadził
p. Paweł Kieroń. Pan Paweł wprowadził dzieci w tajniki tworzenia tkaniny. Zapoznał  uczestników
z materiałem tkackim (wełna, len), wyjaśnił,  co to jest wątek, osnowa i czółenko, a także w jaki sposób przy ich pomocy powstaje tkanina.

Wszyscy świetnie  poradzili sobie z tkaniem miniaturkowych tkanin. Uśmiech na twarzach i zadowolenie było tego dowodem, a  samodzielnie wykonane wytwory można było wziąć na pamiątkę.

Ten wyjątkowy dzień uczniowie uczcili także smaczną pizzą serwowaną w Pizzerii Da Grasso, która była dofinansowana w ramach wygranej w konkursie „Super Klasa” oraz pysznymi lodami.

             Opiekę nad uczniami sprawowały p. Anna Płaszczyk i p. Edyta Sylwestrzak
Więcej zdjęć


Igrzyska Dzieci w piłce nożnej.

29 mają na boiskach naszej szkoły odbyły się Igrzyska Dzieci w piłce nożnej na szczeblu powiatowym.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców, która w rozgrywkach miejsko - gminnych wywalczyła awans do finałów powiatowych. Ostatecznie nasi uczniowie zajęli 4 miejsce.


Akcja "Od strażaków dla dzieciaków”

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, Jednostka OSP Chojne zorganizowała i przeprowadziła akcję ”Od strażaków dla dzieciaków”. Już wczesnym rankiem 25 maja b.r. druhny i druhowie zebrali się, aby pomalować ogrodzenie placu zabaw dla dzieci, przy naszej szkole.

Farby do malowania zasponsorowała Radna Gminy Sieradz P. Katarzyna Jamroziak i jednocześnie Prezes OSP. Wszyscy strażacy z dużym zaangażowaniem włączyli się w pracę. Piękna pogoda sprawiła, że wszystkim dopisywały dobre humory i mimo nagłego wezwania strażaków do zdarzenia - zadanie zostało wykonane celująco! Mamy nadzieję, że tak kolorowe ogrodzenie się spodoba i wywoła wielki uśmiech na twarzach wszystkich dzieci. 

Na zakończenie dyrektor szkoły Agnieszka Rychlewska wręczyła podziękowania w imieniu całej społeczności szkolnej, licząc na dalszą współpracę.  

                                                                         Dziękujemy!

____________________________________________________________________________________

VII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Opowiem Wam wierszem…”

 

         23.05.2024 r. nasze uczennice (Kornelia Cieślicka z kl. V, Wiktoria Domagalska z kl. V, Blanka Czarnecka z kl. V i Jagoda Cieślicka z kl. VII) wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Opowiem Wam wierszem…”, który odbył się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Blanka Czarnecka z klasy V została laureatką tego konkursu w kategorii wiekowej uczniów z kasy IV-V, zajmując zaszczytne trzecie miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Więcej zdjęć

 


 

„Pociągiem do kina”.

W dniu 23.05.2024r. klasa 4 wraz z opiekunami: pp. Renatą Dominiak i Janem Fryncel udała się w podróż koleją do Kalisza. Celem tej wyprawy było obejrzenie filmu pt.”Istoty fantastyczne” w kinie Helios znajdującym się
w Galerii Amber.  

Ten niezwykle ciepły obraz opowiadający o tytułowych „Istotach..” wzrusza, bawi, ale i uczy. Uczy wrażliwości na potrzeby innych, konieczności wzajemnego pomagania. Wszystkim ten obraz przypadł do gustu.

Po seansie był czas na kupno drobnych upominków i poczęstunek w licznych barach  znajdujących się na terenie galerii.

Pewną atrakcję stanowiła też sama podróż – dla niejednego uczestnika to była premierowa jazda pociągiem.

 


 

Olimpiada klas pierwszych.

22 maja  2024 r.  nasi pierwszoklasiści wzięli udział w Olimpiadzie Klas Pierwszych im. Romany Klimas "Bawimy się razem" w  Szkole Podstawowej w Rzechcie. Reprezentacje z czterech szkół rywalizowały
w 9 konkurencjach sportowych.

Celem Olimpiady było popularyzacja sportu wśród najmłodszych dzieci, wyzwolenie radości wynikającej
z przeżywania emocji sportowych oraz wdrażanie do zachowania postawy fair play.

Więcej zdjęć


„Wesołe literki”.

9 maja w Szkole Podstawowej nr.1 im.Wladyslawa Reymonta odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania "Wesołe literki" dla klas 1.

Wzięło w nim udział 18 uczniów z całego powiatu sieradzkiego. Naszych pierwszoklasistów reprezentowali:
Jan Kamiennik, który zajął 3 miejsce, oraz Łucja Salamon - wyróżnienie.

Gratulujemy!!

Więcej zdjęć

 


Spacer do "Leśnego Zakątka"

      

     W dniu 6 maja dzieci z klasy I pozostające w świetlicy szkolnej oraz uczniowie klasy II wybrały się podczas piątej godziny lekcyjnej pod opieką pań: Anny Płaszczyk, Edyty Sylwestrzak i Anetty Strzelczyk na spacer do punktu zwanego „Leśnym Zakątkiem”. Uczniowie korzystali z uroków ogrodu, spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu, mieli możliwość obserwacji otaczającej przyrody i korzystania z tablic przyrodniczych. Czas spędzony w przepięknym miejscu minął bardzo szybko.

Więcej zdjęć


 

Poranek Wielkanocny

Tradycyjne spotkanie wprowadzające społeczność szkolną w atmosferę Świąt Wielkanocnych odbyło się w dniu 26 kwietnia 2024 roku. Na widowni zasiedli: ks. proboszcz Rafał Zatorski, pani dyrektor Agnieszka Rychlewska, dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły oraz rodzice.

W tym roku część artystyczną prezentującą tradycje i obrzędy wielkanocne przygotowali uczniowie klasy II z wychowawczynią Edytą Sylwestrzak oraz cztery dziewczęta z klasy IV  – Maja KaczmarekLena KaczmarekNatalia Śpiewak, Zofia Wiąz pod opieką p. Renaty Dominiak. Uczniowie klasy II zatańczyli dwa wiosenne układy przygotowane wspólnie z p. Anettą Strzelczyk, a chór szkolny pod kierownictwem p. Ryszarda Mikołajczyka wzbogacił występy świątecznymi piosenkami. Piękną dekorację do inscenizacji przygotowały nauczycielki odpowiedzialne za tegoroczny Poranek Wielkanocny wraz z p. Ewą Czyżak.

Na zakończenie wielkanocnego spotkania wszyscy zostali zaproszeni do degustacji wspaniałych potraw przygotowanych przez oddziały przedszkolne i klasy I – VIII.  

Więcej zdjęć


 

Liczyliśmy dla ekologii…

Z okazji Światowego Dnia Ziemi (22 kwietnia) został zorganizowany konkurs matematyczno- przyrodniczy „Liczymy dla ekologii’’ dla uczniów klasy VII i VIII. Każdy z uczestników otrzymał - Bank Zadań Eko. Spośród  tych zadań wybraliśmy zadania do samodzielnego rozwiązania, podczas trwania konkursu.

Do konkursu zgłosiło czworo uczniów klasy VIII oraz pięcioro uczniów z klasy VII. Bardzo dobre wyniki uzyskali uczniowie:

w kategorii  klasy VII

I miejsce – Julia Gidelska

II miejsce – Ruslan Mamedov

III miejsce – Julia Roman

Wyróżnienie – Patrycja Barczyńska

w kategorii  klasy VIII

I miejsce - Wiktor Matusiak

II miejsce – Jakub Kuder

Wszystkim uczestnikom  gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Ewa Pakos, Emilia Mędrek

Więcej zdjęć


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę!” na finiszu!

       Klasa V wykonała już dwa ostatnie zadania z realizowanego projektu.

„Neosie szkolne” wywołały na początku spore zdziwienie i konsternacje, po czym przerodziły się w dobrą zabawę
i chęć wymyślania coraz to  nowych nazw (neologizmów) dla przedmiotów związanych ze szkołą. Oto efekt:

Ostatnie z zadań  polegało na ułożeniu wspólnie klasowej alfabetycznej historyjki, co z kolei wzbudziło wiele śmiechu i dobry nastrój u uczestników. Każde zdanie rozpoczynało się kolejną literą alfabetu.

Więcej zdjęć

 


Bogowie olimpijscy z wizytą w klasie V

       17 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy piątej brali udział w projekcie „Wstęp do wiedzy o bogach greckich”. Wcześniej losowali imiona bogów, by potem starannie przebrać się za wybraną postać i opowiedzieć o niej całej klasie.

           Słuchacze mogli zadawać pytania prezentującym się bogom i boginkom. W ten sposób uczniowie rozpoczęli swoją przygodę z mitologią grecką, a także uruchomili swoją wyobraźnię w celu przygotowania przebrania i wejścia w rolę.

Więcej zdjęć


Niech się święci 3 Maja!

W dniu 30 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji, która była ogromną zdobyczą reformatorskiej części szlachty z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele.

Uczniowie wcielając się w różne kluczowe postacie przybliżyli widzom atmosferę tamtych dni, ogromną radość i nadzieję na lepsze jutro dla Rzeczypospolitej. Młodzi artyści wykonali swoje zadanie celująco, choć po niektórych widać było ogromną tremę. Wielkie brawa dla Nich!

Ich występ dodatkowo wzbogacił zestaw pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny pod kierownictwem p.Ryszarda Mikołajczyka.

Wielkie podziękowania dla innych osób zaangażowanych w przygotowanie akademii: pp. Ewy Czyżak (dekoracja), Renaty Dominiak (przygotowanie uczniów) i Roberta Staniuchy (obsługa nagłośnienia).

Więcej zdjęć


Spektakle profilaktyczne

W dn. 18.04 naszą szkołę odwiedzili aktorzy z teatru "Magiczna Scena". Spektakle miąły charakter profilaktyczny i uczestniczyły w nim uczniowie z kl. "0"-VIII.

- dla uczniów klas VII – VIII - spektakl pt. „W cieniu prawdy” dotyczący niebezpieczeństwa używania narkotyków, alkoholu oraz dopalaczy. niedojrzałość emocjonalna, nierozwinięta w pełni wyobraźnia, a co za tym idzie brak umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji. Wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych nastolatków;

- dla uczniów klas IV – VI - spektakl pt. „Szkolne tarapaty” dotyczący wpływu grupy rówieśniczej na zachowania innych nastolatków. Uleganie modzie, obowiązującym trendom, co ma niekorzystny wpływ na psychikę młodego człowieka. Bezpieczeństwo, profilaktyka zachowań ryzykownych: troska o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w sieci, umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.

- dla uczniów klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych spektakl pt. „Księga życzeń” dotyczący kształtowania umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji, empatia, sprawiedliwa ocena siebie i innych, szacunek dla norm, ludzi i zasad, pomoc słabszym.

_________________________________________________________________________________________

XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski 
"Tacy jesteśmy"
Chojne 2024

     W dniu 23 kwietnia 2024 roku odbył się XI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI zatytułowany „TACY JESTEŚMY” – CHOJNE 2024. W konkursie przygotowanym przez p. Monikę Adamiak, p. Annę Płaszczyk, p. Anettę Strzelczyk i p. Ewelinę Zbrońską wzięło udział  uczniów w czterech kategoriach wiekowych: oddziały przedszkolne, uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV – VI, uczniowie klas VII – VIII. Komisja w składzie: p. Paulina Banasiak, p. Joanna Maksajda, p. Małgorzata Ziarniak oceniając  recytację wybranych przez dzieci wierszy brała pod uwagę dobór tekstu, znajomość tekstu, dbałość o wymowę, interpretację utworu, wyraz artystyczny.

     Wyniki konkursu znajdują się w zakładce: Konkursy

Więcej zdjęć

_________________________________________________________________________________________

XXI Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Skrzacik 2024".

W dniu 18.04.2024 roku uczennice klasy III - Alicja Salamon, Zuzanna Ratajczyk i Elena Zielonka wzięły udział w XXI Powiatowym Konkursie Ortograficznym "Skrzacik 2024" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową
nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu. Do konkursu przystąpiło dziewięć szkół, a z każdej szkoły troje uczniów.

Łącznie w konkursie wzięło udział 27 uczestników. Z naszej szkoły uczennica Alicja Salamon zdobyła wyróżnienie, otrzymując dyplom i nagrody. Zuzanna Ratajczyk i Elena Zielonka otrzymały dyplomy za udział
w konkursie. 
Więcej zdjęć


Międzyszkolny Konkurs Literacko-Plastyczny „Napiszemy i zilustrujemy książeczkę zainspirowaną twórczością Teodora Goździkiewicza”.

Uczennice: Julia Grabia z klasy II, Liliana Bartczak z klasy III, Oliwia Owczarek z klasy IV w dniu 18 kwietnia 2024 r. reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Literacko-Plastycznym „Napiszemy i zilustrujemy książeczkę zainspirowaną twórczością Teodora Goździkiewicza” organizowanym przez Szkołę Podstawową
im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej. Konkurs promował twórczość literacką pisarza wśród dzieci
i zachęcał do poznania jego utworów.

 Trzyosobowa drużyna dziewcząt wykazała się kreatywnością tworząc książkę pt. „Między polem a lasem”– redagując tekst opowiadania i wykonując ilustracje. Efektem współpracy było zajęcia I miejsca. Przygotowaniem uczennic do konkursu zajęła się polonistka Ewelina Zbrońska.

Więcej zdjęć


Poznajemy historię wsi Chojne.

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły dzięki uprzejmości p. Ireneusza Wolmana mieli okazję poznać najważniejsze fakty historyczne dotyczące miejscowości Chojne.

Pan Ireneusz to znany pasjonat i miłośnik dziejów Ziemi sieradzkiej, autor licznych publikacji i książek.

W dniu 23.04.2024r. klasy 7 i 8 wzięły udział w pieszej wycieczce po najbliższej okolicy. Pan Wolman wiele miejsca poświęcił historii kościoła, szkoły oraz najistotniejszym wydarzeniom, które wydarzyły się we wsi Chojne na przestrzeni wieków. Istotne fakty wzbogacił ciekawostkami i anegdotami, a najaktywniejszą uczestniczkę wyprawy nagrodził napisaną ostatnio książką z autografem. To była bardzo pouczającą dla uczniów wyprawa, lekcja historii „Małej Ojczyzny”.


22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi w tym roku obchodziliśmy 22 kwietnia pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Ludzie na całym świecie łączyli swoje siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać
o środowisko, wzbudzając wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troskio stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody.

Wszyscy uczniowie klas IV-VIII obejrzeli prezentację multimedialną na temat ekologii i Dnia Ziemi oraz rozwiązali quiz. Uczniowie koła ekologiczno-przyrodniczego aktywnie włączyli się w obchody Dnia Ziemi, posadzili i posiali kwiaty w szkolnym ogródku ekologicznym oraz sprzątali teren wokół szkoły, co pomogło im zrozumieć istotę dbałości
o środowisko, w którym żyją.

Nasi uczniowie są świadomi, że o Ziemię należy dbać oszczędzając energię elektryczną, wodę oraz segregując śmieci i szanując środowisko naturalne.

Więcej zdjęć


Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym "FENEK".  Do konkursu, który odbył się 19 kwietnia, zgłosiło się 28 uczniów. Dzieci samodzielnie rozwiązały 21 zadań o różnym stopniu trudności.

 Konkurs Fenek powstał z myślą o wszystkich uczniach klas I-III szkoły podstawowej. Testy konkursowe składają się z trzech poziomów trudności, dzięki czemu każde dziecko jest w stanie rozwiązać większość zadań bez najmniejszego problemu. Konkurs ma za zadanie motywować uczniów do dalszego rozwoju i wzbudzić miłość do matematyki. Na wyniki musimy poczekać do czerwca.

Mamy nadzieję, że wszystkim poszło znakomicie!
Więcej zdjęć


XV Szkolny Konkurs Recytatorski "Tacy jesteśmy".

          W dniu 17 kwietnia  2024 roku odbył się XV Szkolny Konkurs Recytatorski zatytułowany  „Tacy jesteśmy”.
W konkursie 
wzięło udział  6 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV – VI. Komisja w składzie:  p. Ewa Czyżak, p. Renata Dominiak, p.  Katarzyna Kwapiszewska oceniając recytację brała pod uwagę dobór repertuaru, znajomość tekstu, dbałość o wymowę, interpretację utworu, wyraz artystyczny.

   W kategorii klas I – III przyznano:

I miejsce Zuzannie Ratajczyk z klasy III – wiersz Jana Brzechwy „Samochwała”,

II miejsce Lenie Kulawiak z klasy II – wiersz Marii Terlikowskiej „Ziółko”,

III miejsce Hannie Wawrzyniak z klasy I – wiersz Marii Konopnickiej „Sposób na laleczkę”.

W kategorii klas IV - VI przyznano:

I miejsce Blance Czarneckiej z klasy V – wiersz Doroty Gellner „Pastereczka”,

II miejsce Adamowi Czupryniakowi z klasy VI – wiersz Juliusza Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”,

II miejsce Lenie Kaczmarek z klasy IV – wiersz Marii Terlikowskiej „Ziółko”.

     Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

SKR_2024_-_protokol.pdf

Więcej zdjęć

 


Tworzyli lapbooki na podstawie lektury.

            Omawianie lektury „Mikołajek” z uczniami klasy IV stało się dla nich pretekstem do stworzenia lapbooka na podstawie historii Mikołajka i jego szkolnych kolegów.

            Lapbook, czyli tzw. książka na kolanie, jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić informacje na wybrany temat. Czwartoklasiści umieścili w swoich teczkach wszystkie niezbędne informacje oraz karty pracy dotyczące opowiadań Sempe i Goscinnego.

            Tworzenie kolorowych, zdobionych książek okazało się relaksującym zajęciem i łączyło w sobie naukę
i zabawę.


Więcej zdjęć


Alfabetyczna historyjka - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Polak ma essę!”.

Uczniowie klasy VI zrealizowali kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu, w którym biorą udział. Najpierw musieli rozszyfrować krótką informację,
a następnie próbowali swoich sił w tworzeniu alfabetycznej historyjki. Układali zdania rozpoczynające się kolejną literą alfabetu. Zadanie to sprawiło im mnóstwo radości.

Więcej zdjęć

 

 


 

Konkurs ekologiczny rozstrzygnięty.

W kwietniu nasi uczniowie klas 5-8 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-Planeta” przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” przy współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W kategorii prac indywidualnych: „Skrzydlaci mieszkańcy mojej okolicy-album z opisami” Viktoria Nowak z klasy 6 zdobyła II miejsce, natomiast Magdalena Mil z klasy 8 w pisemnym teście wiedzy o ekologii została wyróżniona.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii wybranych zdjęć pracy konkursowej Victorii.
Więcej zdjęć


Zostały laureatkami XII Powiatowego Konkursu Literackiego „Radość tworzenia”.

Maria Woźniak i Maja Bartczak zostały laureatkami konkursu „Radość tworzenia”, który jest organizowany co roku przez Szkołę Podstawową im. W. Reymonta w Sieradzu.

Maria Woźniak zajęła II miejsce, a Maja Bartczak - III.

Podczas uroczystego finału laureatom konkursu wręczono dyplomy oraz nagrody.

W rywalizacji wzięło udział ponad 50 uczniów klas IV-VIII z siedmiu szkół podstawowych powiatu sieradzkiego. Uczniowie pisali dwie formy wypowiedzi pisemnej, a tematem przewodnim w tym roku były zwierzęta.

Naszym uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Więcej zdjęć


Bieg to zdrowie.

10.04.2024 wzięliśmy udział w Drużynowych Biegach Przełajowych na szczeblu powiatowym, które odbyły się w parku im. Adama Mickiewicza w Sieradzu.

Nasze drużyny z rocznika 2011 i młodsi zajęły V miejsce w kategorii dziewczynek i IV miejsce w kategorii chłopców.


Spotkanie z policjantkami z KPP Sieradz

     W dniu 4 kwietnia 2024 roku odbyły się spotkania profilaktyczne w klasach V – VIII z mł. asp. Bożeną Grobelną i asp. sztab. Agnieszką Kulawiecką z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Policjantki dostarczyły uczniom wiedzy na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, zachęciły do właściwych postaw obywatelskich.  Zwróciły uwagę na zagrożenia związane z cyberdziałalnością  oraz koniecznością reagowania na hejt. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.

_________________________________________________________________________________________

Warsztaty ekologiczne "Czyste Miasto, Czysta Gmina"

 

         

       Dnia 22.04 (piątek) odbyły się zajęcia edukacyjne, prowadzone przez edukatora Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" i kierownika Stacji Przełądunkowej Odpadów Komunalnych "Orli Staw"w zakresie edukacji ekologicznej.

Uczniowie kl. "0" - VII dowiedzieli się jak prawidłowo segregować odpady i jakie korzyści z tego płyną dla wszystkich. Czym jest odzyskiwanie surowców i jaki wpływ ma każdy z nas na poprawienie stanu naszej planety. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny, rozwiązywali zagdaki i grali w grę edukacyjną.

Dziękujemy za wizytę Panu Karolowi Kalińskiemu i przekazanie profesjonalnej wiedzy w ciekawy i atrakcyjnej formie. 

                                                             

_______________________________________________________________________________________

Międzypowiatowy Konkurs Recytatorski „ Z polską poezją przez wieki”.

22.03.2024 r. nasze uczennice (Viktoria Nowak z kl. VI i Blanka Czarnecka z kl. V) wzięły udział
w XII Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim „Z polską poezją przez wieki”, który odbywa się pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty. 

Blanka Czarnecka z klasy V zajęła w tym konkursie II miejsce. Gratulujemy serdecznie naszej uczennicy.


Wsiąść do pociągu…. nie byle jakiego.

W pierwszy dzień wiosny (21.03.2024 r.) klasa V odbyła podróż pociągiem do Kalisza. Na miejscu uczniowie obejrzeli film pt. „Emma i czarny jaguar” o dziewczynce, która dorastała w amazońskiej dżungli. Po śmierci mamy jednak wraz z tatą wyprowadza się do Nowego Jorku, pozostawiając swoją towarzyszkę zabaw, Hope – czarnego jaguara. Kiedy Emma dowiaduje się, że puszczy zagrażają okrutni łowcy zwierząt, bez wahania wyrusza do krainy dzieciństwa, by ratować przyjaciela.

W zmaganiach towarzyszy jej nauczycielka biologii, która walczy dodatkowo z agorafobią. Film wzrusza
i jednocześnie zwraca uwagę na ochronę środowiska, ekologię i trudne do pokonania choroby cywilizacyjne.

Po seansie uczniowie mogli posilić się w restauracjach znajdujących się w galerii oraz odbyć spacer po centrum handlowym. Ponadto przejażdżka pociągiem dodatkowo pozostawiła niezapomniane wrażenia.

Więcej zdjęć


Młodzi w Akcji - znów w akcji

            

W dniu 12 marca 2024 roku nastąpiło uroczyste otwarcie "Kącika ciszy", który powstał z inicjatywy uczniów naszej szkoły, biorących udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Młodzi w Akcji. Pięcioro uczniów z klasy ósmej, pod opieką pani pedagog Katarzyny Kwapiszewskiej, przeprowadziło działania, których efektem jest powstanie miejsca do odpoczynku w ciszy i w skupieniu podczas przerw, przede wszystkim dla uczniów klas starszych. Szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy Młodych w Akcji znajdują się w zakładce Profilaktyka - WYDARZENIA PROFILAKTYKI.

Więcej zdjęć
 


Odwiedzili Nasze Radio Sieradz.

            Wizyta w Naszym Radiu Sieradz była głównym celem wycieczki, w której uczestniczyli szóstoklasiści. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą dziennikarza radiowego i zwiedzić redakcję naszego lokalnego radia. Na antenie mogli porozmawiać z panią redaktor programową Moniką Waraczyńską, pozdrowić i złożyć życzenia wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet.

            Ten wyjątkowy dzień uczcili także smaczną pizzą serwowaną w Pizzerii Art, w której wspaniale ich ugoszczono.

Więcej zdjęć


 

Szkoła bez przemocy.

Uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach na temat przemocy rówieśniczej przeprowadzonych na terenie naszej szkoły przez panie: Igę Synowiec oraz Aleksandrę Powroźnik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sieradzu.  Spotkanie odbyło się 23 lutego.

Warsztaty dotyczyły nie tylko agresji na terenie szkoły, ale dotykały także problemu cyberprzemocy. Dużo mówiono o obojętności i o właściwym reagowaniu na przemoc wokół nas.

Spotkanie można podsumować hasłami, które warto zapamiętać: 

Agresja rodzi agresję.

Stosujesz przemoc, pokazujesz niemoc.

Widzisz – reaguj!

Więcej zdjęć


Kaligrafia, co na polski trafia - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Polak ma essę!”.

Kolejne zadanie, w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu edukacyjnego, przyniosło naszym szóstoklasistom mnóstwo radości.

Młodzi pisarze zmierzyli się z trudną sztuką kaligrafii. Na początku wszyscy z trudem kaligrafowali poszczególne litery alfabetu. Kiedy ta czynność została opanowana, pokusili się o piękne nakreślenie swoich imion.

W ten sposób powstał plakat uczniów klasy VI.

Więcej zdjęć


Tworzyli z radością.

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Literackim “Radość tworzenia”, który odbył się 21 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Sieradzu. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

W rywalizacji wzięło udział ponad 50 uczniów klas IV-VIII z siedmiu szkół podstawowych Powiatu Sieradzkiego. Uczniowie pisali dwie formy wypowiedzi pisemnej,
a tematem przewodnim w tym roku były zwierzęta.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas V-VIII: Maja Bartczak, Natalia Wdowiak, Lena Pawlak, Maria Woźniak, Patrycja Barczyńska, Julia Roman, Zofia Frankowska i Amelia Prekwa.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Więcej zdjęć


Znam swój język ojczysty.

                  W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klasy VIII: Magdalena Mil, Judyta Wdowiak oraz Krystian Miłek uczestniczyli w konkursie “Znam swój język ojczysty”, który został zorganizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną 21 lutego. W ósmej edycji konkursu swoją wiedzę sprawdziło 22 uczniów z ośmiu szkół podstawowych i średnich z powiatu sieradzkiego.

             Uczestnicy rywalizacji musieli wykazać się znajomością lektury obowiązkowej “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Konieczne było również zredagowanie kartki z pamiętnika. Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu dotyczącego znajomości gramatyki języka polskiego. Nie było łatwo, a dodatkowym utrudnieniem był ograniczony czas na realizację zadań.

                   Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników!


Lody, lody, lody...

W słoneczny, aczkolwiek chłodny poranek klasa 4 pod opieką pp.: Renaty Dominiak i Jana Fryncel udała się autobusem linii 103 do Sieradza.

Miejscem docelowym była lodziarnia MammaMia, a okazję do skosztowania słodkich specjałów stanowił nadchodzący 8 marca - Dzień Kobiet.

W restauracji uczniowie zamawiali głównie desery lodowe. Niektórzy dość długo nie mogli zdecydować się co wybrać ze względu na bogatą ofertę. Po degustacji pożegnaliśmy gościnne progi lodziarni i wróciliśmy do szkoły. Chyba wszystkim uczniom zapadnie w pamięci takie świętowanie Dnia Kobiet.

Więcej zdjęć


Ekowarsztaty chemiczne w klasie 7 i 8.

Nasi uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w ekowarsztatach dla szkół podstawowych  pt.„Na ratunek Panu Gadżetowi” przygotowanych i prowadzonych online przez Centrum ElektroEkologii.

Podczas zajęć dowiedzieli się:

  • czym są elektrośmieci i gdzie je oddać
  • dlaczego warto przekazywać elektrośmieci do recyklingu
  • jakie metale należą do grupy metali rzadkich
  • jakie jest zastosowanie metali ziem rzadkich
  • jak szkodliwy dla środowiska jest proces wydobycia metali ziem rzadkich.

 

Warsztaty były połączone z quizami online, w których uczniowie sprawdzili swoją wiedzę. Była to edukacja, zabawa a także tworzenie prawidłowych ekonawyków wśród młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

                                                                                               Bogumiła Klimczak

Więcej zdjęć


“Nie mijam “ Czesława Janczarskiego i przekład intersemiotyczny – Innowacja “Polski jak namalowany!”.

“Polski jak namalowany!” - to tytuł innowacji, w której uczestniczą nasi szóstoklasiści. Wspólnie ze swoimi nauczycielkami: języka polskiego - p. Eweliną Zbrońską i plastyki - p. Ewą Czyżak bazują na przekładzie intersemiotycznym dzieł poetyckich i literackich na prace plastyczne.

Pierwszym wyzwaniem okazał się wiersz Czesława Janczarskiego “Nie mijam”, którego analiza i interpretacja doprowadziła do wprowadzenia perspektywy zbieżnej i wykonania rysunku “Moja droga do szkoły”. Zadanie to sprawiło im sporo trudności, ale okazało się także bardzo satysfakcjonujące.

Więcej zdjęć


W związku ze związkiem frazeologicznym - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Polak ma essę!”.

Szóstoklasiści zaprzyjaźnili się ze związkami frazeologicznymi. Podczas realizacji kolejnego zadania dowiedzieli się, czym jest związek frazeologiczny i w niewielkich grupkach próbowali wyjaśnić znaczenie wybranych frazeologizmów.

Kolejnym punktem zabawy były kalambury - pokazywane i rysowane. Śmiechu było co niemiara! Na końcu każdy uczeń przygotował zabawny rysunek dla wylosowanego frazeologizmu. Zobaczcie, jak się bawili!

 

Więcej zdjęć


Modne lektury szkolne.

 Uczniowie klasy V przed feriami zrealizowali podczas zajęć na kółku polonistycznym kolejne, piąte już zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!”.

Tym razem uczniowie zaprojektowali stroje dla różnych bohaterów lektur. Sami też wcielili się w te postacie. Obok mrocznych bohaterów z serii książek o Harrym Potterze (Bellatrix i Draco Malfoy) pojawiły się delikatne postacie dziewczęce we współczesnej wersji: Ludeczka i Jadwinia z „Mikołajka”, Ania z Zielonego Wzgórza, Hermiona Grenger oraz wróżka z „Kopciuszka”.

Nowo stworzeni bohaterowie nagrali nawet film ze swoim udziałem.


Półmetek za nami.

23.01.2024 r. klasa V i VIII wybrały się do kina w SCK Sieradz na nową ekranizację „Akademii pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. Film ten to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

Po seansie klasy wraz z wychowawczyniami udały się na posiłek do MC Donalda. Ten dzień stał się miłym podsumowaniem I półrocza i wprowadził wszystkich powoli w nastrój nadchodzących ferii.

 


I Ty możesz zostać pizzermanem!

W dniu 25 stycznia klasa 4 pod opieką pp.: Renaty Dominiak i Jana Fryncel udała się do Sieradza.

Celem wycieczki były zajęcia kulinarne, które prowadzone były przez pracowników Pizzerii 105. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego skomponowania pizzy w oparciu o składniki przygotowane wcześniej przez obsługę. Wielka szkoda, że nie dane im było uformować ciasta.

Ale i tak zabawa była przednia, a przygotowane pizze po upieczeniu smakowały chyba wszystkim. Nikt przecież nie będzie krytykował samego siebie. Było to dla uczniów ciekawe doświadczenie, przybliżające tajniki zawodu pizzermana.

Więcej zdjęć


Zabawa karnawałowa

     18 stycznia 2024 r. wszyscy uczniowie oraz dzieci z przedszkola pląsali się w rytmie karnawałowych przebojów. Organizatorem balu był Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy klas I-VIII i oddziałów przedszkolnych.  Najmłodsze dzieci i uczniowie z klas I-III bawili się w godzinach dopołudniowych, a starsi z klas IV-VIII po południu od 16.30 do 19.00. Zabawa udała się, wszyscy uczestnicy świetnie się czuli podczas imprezy. Szczegółowe informacje z wydarzenia oraz wyniki karnawałowych konkursów  znajdują się w zakładce Samorządu Uczniowskiego.

Więcej zdjęć


 

Matematyczne domino.

Uczniowie klasy V podczas zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z matematyki w formie zabawy, powtórzyli wiadomości o kątach w trójkątach.

Domino matematyczne utrwaliło wiadomości o sumie kątów wewnętrznych w najmniejszym wielokącie oraz pozwoliło zapamiętać własność trójkąta równoramiennego, gdzie kąty przy podstawie mają równe miary.

Współpraca uczniów dała wiele satysfakcji i zaowocowała sukcesem, ponieważ każda para prawidłowo ukończyła grę dydaktyczną.

Więcej zdjęć

                                                                                          Emilia Mędrek


Z geometrią przestrzenną za pan brat…

            Uczniowie klasy VIII przystąpili do realizacji kolejnego działu z matematyki „Graniastosłupy”.

Każdy uczeń wykonał podczas lekcji szkielet bryły graniastosłupa prawidłowego trójkątnego, czworokątnego oraz sześciokątnego i omówił jego budowę.

Następnie w grupach rozwiązywali zadania przydzielone przez nauczyciela odnoszące się do poznanego materiału. Połączenie zajęć technicznych z matematycznymi pozwoliło pogłębić wyobraźnię przestrzenną i inaczej spojrzeć na trudny dział z geometrii przestrzennej.

Więcej zdjęć


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę”.

           Uczestnicy koła polonistycznego z klasy V wykonali z radością dwa kolejne zadania
z lubianego przez siebie projektu. Tym razem zmierzyli się z ortografią. Chcąc utrwalić zasady ortograficzne tworzyli z zapałem tzw. ortoobrazki. Oto ich przykłady:

 

Następnie poznali początki druku i bawiąc się w pierwszych na świecie drukarzy przywitali Nowy Rok 2024.

Więcej zdjęć  


Nowe gry w szkolnej świetlicy

      

     Uczniowie uczęszczajacy do świetlicy szkolnej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych serdecznie dziękują Pani Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnem Katarzynie Jamroziak za wspaniały prezent z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Klocki Lego i gry planszowe (min. "Milionerzy, "Tabu", "Nowy Jork") przyczynią się do miłego, twórczego i aktywnego umysłowo spędzania czasu w oczekiwaniu na lekcje, autobus, czy rodziców. 

 


 

Mikołajki w V klasie.

Klasa V 13.12.2023 r. świętowała wspólnie mikołajki w pizzerii Da Grasso na warsztatach kulinarnych. Uczniowie w strojach kucharzy przygotowali sobie danie: samodzielnie ugniatali i wałkowali ciasto na pizzę, przystrajali pysznymi dodatkami i z apetytem oczekiwali na upieczenie.

Na koniec po obfitym posiłku wszyscy otrzymali dyplomy pochwalne z oceną celującą. Było dużo radości,
a czas spędzony wspólnie upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.

Więcej zdjęć


Zabawy z tabliczką mnożenia.

17 listopada 2023 roku obchodziliśmy 13 – edycję Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. Podczas lekcji matematyki uczniowie klasy czwartej, szóstej i siódmej w grach i zabawach matematycznych zdawali egzamin z tabliczki mnożenia.

            Wszyscy egzaminowani bardzo dobrze poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami i chętnie rozwiązywali zadania przygotowane przez nauczycieli.

Klasa 4 - rozwiązywała quiz na czas oraz wykonywała kartę pracy z zaszyfrowaną tabliczką mnożenia. Klasa 7 - uczniowie mieli za zadanie ułożyć domino matematyczne, wykorzystując znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia. Prawidłowo wykonane działania matematyczne doprowadziły uczniów do kształtu wózka.

Zabawa była dla uczniów emocjonująca, gdyż każda grupa chciała ułożyć domino jako pierwsza, widać było bardzo dobrą współpracę między uczniami i zaangażowanie. Klasa  6 -  uczniowie mieli za zadanie rozszyfrować zaszyfrowane zdanie - "Pamiętaj, że tabliczka mnożenia to podstawa". „Powodzenia”. Wspaniała współpraca w grupach i dobra zabawa.

 

Wszystkim gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia.

Emilia Mędrek, Ewa Pakos

Więcej zdjęć


Kibicowaliśmy Widzewowi!

 

Dzięki współpracy z sieradzkimi kibicami łódzkiego Widzewa uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w meczu PKO Ekstraklasy pomiędzy Widzewem Łódź a drużyną Radomiaka Radom, który odbył się w sobotę 2 grudnia.

Dla większości uczniów było to nowe doświadczenie. Pomimo zimowej aury i padającego śniegu nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu na stadionie, na którym w tym dniu zasiadało ponad 15000 kibiców.

Więcej zdjęć


Z wizytą w….

 

       Klasa V 23.11.2023 r. wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Sieradzu.

 

Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” przygotowany
i zrealizowany przez Teatr Nowoczesny z Krakowa. Przedstawienie wywołało wiele emocji, zwłaszcza, że niedawno na lekcjach języka polskiego omawiano lekturę, a przeczytaną niedawno książkę porównywano do widowiska, doszukując się podobieństw i różnic.

Następnym celem wyprawy były odwiedziny w redakcji Naszego Radia. Uczniowie brali udział w audycji na żywo, mogli pozdrawiać p. Dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodzinę i przyjaciół. Wykazali się dużą odwagą i chętnie wypowiadali się publicznie. Wycieczka przyniosła wszystkim wiele radości i pozostawiła wspomnienia.

Więcej zdjęć


Spotkanie z X muzą.

W dniu 22 listopada 2023r. klasy 4,5 i 8 pod opieką pp.: Emilii Mędrek, Moniki Adamiak, Renaty Dominiak i Jana Fryncel miały przyjemność uczestniczyć w wycieczce szkolnej do kina w Kaliszu na film pt:”Kajtek Czarodziej”.

Niezwykła opowieść o losach młodego chłopca, adepta sztuk magicznych niesie ze sobą przesłanie o potrzebie miłości i akceptacji dla innych. I jak wszystkie tego rodzaju historie dobrze kończy się. Czasem dobrze jest oderwać się od hollywoodzkiej produkcji na rzecz rodzimej kinematografii. I co istotne – seans nie był poprzedzony reklamami. Po przeżyciach filmowych był czas na spacer po galerii i zakup przekąsek.

Wszystkim dziękuję za wzorową postawę w trakcie wycieczki.
Więcej zdjęć


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę”.

Uczestnicy koła polonistycznego (uczniowie kasy V) z radością wykonali kolejne zadanie  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę” pt. Kaligrafia co na polski trafia.

Sztuka pięknego pisania okazała się niełatwa, ale zarazem satysfakcjonująca, zwłaszcza, gdy udało się uzyskać efekt wytężonej pracy. Dumni z siebie uczniowie chętnie pokazali swoje dzieło. Wkradł się w nie, co prawda, mały ortograficzny chochlik, ale młodzi twórcy zapewniają, że już został poprawiony i nie odebrał im radości z działania.

Więcej zdjęć


Policyjna Akademia Bezpieczeństwa.

31 października 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu odbyły się powiatowe eliminacje  do 16. edycji konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie pod nazwą „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa".

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy drugiej: Amelia Kos i Aleksander Wojtysiak.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności dwuosobowa drużyna miała za zadanie wspólnie rozwiązać test wiedzy o bezpieczeństwie, a następnie już indywidualnie każdy zawodnik pokonywał sprawnościowy tor przeszkód.

Zarówno Amelia jak i Aleksander wykazali się  bogatą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa oraz doskonałą sprawnością fizyczną.  Mimo, iż nie udało im się stanąć na podium, to warto było wziąć udział w konkursie. Uczniowie  doskonale się bawili i zdobyli nowe doświadczenia.

Więcej zdjęć


Pamięci tych, którzy odeszli....

Kontynuując tradycje szkolną z okazji Dnia Patrona Szkoły oraz Dnia Wszystkich Świętych dyrektor szkoły – Agnieszka Rychlewska wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej tj. uczniów, nauczycieli i rodziców odwiedzili grób patrona – Tomasza Masteja w Ksawerowie. Złożone kwiaty oraz znicz symbolicznie oddają hołd i pamięć wobec pierwszego kierownika naszej szkoły.

     

 

_________________________________________________________________________________________

Wiersze z odzysku.

 

Uczniowie klasy V podczas zajęć na kółku polonistycznym wykonali pierwsze zadanie
z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę”.

Z tekstów znanych baśni wyłaniali inne ciekawe historie, zaznaczając tylko niektóre wyrazy, wyrażenia lub związki wyrazowe. Nowe wierszyki przyozdabiali rysunkami pasującymi do ich treści. Czuli się zrelaksowani przy tym zadaniu i powtarzali jednocześnie cechy baśni.

 

Więcej zdjęć

 


II Międzyszkolny konkurs

„Pokochaj nauki ścisłe 2023/2024”.

17 października w Szkole Podstawowej nr 9 w Sieradzu odbyła się druga edycja konkursu chemiczno - fizycznego pt.  "Pokochaj nauki ścisłe". Zakres materiału obejmował właściwości materii, test był przeprowadzony za pomocą aplikacji Microsoft Forms.

Uczennice naszej szkoły w składzie: Magdalena Mil, Amelia Prekwa i Judyta Wdowiak zajęły IV miejsce
w tej rywalizacji.

Serdecznie gratulujemy.


Wkroczyli do magicznej szkoły z tajemniczymi kuferkami.

Czwartoklasiści rozpoczęli swoją przygodę z Adasiem Niezgódką i innymi uczniami “Akademii Pana Kleksa” od prezentacji tajemniczych kuferków pana Kleksa, które przygotowali podczas czytania lektury w domach.

Umieścili w nich przedmioty, które podczas czytania książki kojarzyły im się z nauką w tej niezwykłej szkole. Kolorowe szkiełka, pigułki na porost włosów, prawe oko w balonie, które Pan Kleksa wysłał na Księżyc, powiększająca pompka, plastry do leczenia chorych sprzętów – to tylko niektóre ze skarbów zgromadzonych przez naszych czwartoklasistów. Kuferki zostały zaprezentowane przez właścicieli i nagrodzone oklaskami oraz wspaniałymi ocenami.

 

Więcej zdjęć


Szóstoklasiści wymyślili “neosie szkolne”.

           Uczniowie klasy VI zrealizowali pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego “Polak ma essę!” i opracowali własne “neosie szkolne”.

          Ileż przy tym było zabawy i fantazjowania! Musieli się sporo natrudzić, aby wymyślić nowe określenia dla znanych wszystkim uczniom przedmiotów szkolnych i nie tylko.  Kreatywności tym uczniom można tylko pozazdrościć.

Więcej zdjęć


Igrzyska dzieci i młodzieży.

10.10.2023  w Burzeninie odbyły się igrzyska dzieci i młodzieży w sztafetowych biegach przełajowych na szczeblu powiatowym. W tym roku w każdej kategorii startowało 12 szkół.     

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5 i 6. Obie drużyny, po zaciętej walce do samego końca
zajęły 5 miejsce. 


 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

"Polak ma essę!"

 

    Nasza szkoła realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę!” Pomysłodawcą jest Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie. Głównym założeniem projektu jest utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów, tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy, pomoc w rozwijaniu naturalnej kreatywności dzieci a także nauki poprzez zabawę, dodatkowo doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym naturalnego wyrażania odczuć. W przedsięwzięciu biorą udział klasy: V (koło polonistyczne pod kierunkiem p. Moniki Adamiak) i klasa VI (zajęcia obowiązkowe z języka polskiego pod kierunkiem p. Eweliny Zbrońskiej).  Czas trwania: od 2 października 2023 r. do 31 maja 2024 r.

 


 

Upiekli pizzę z okazji Dnia Chłopaka.

         Szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach kulinarnych Akademii Małego Kucharza, zorganizowanych z okazji Dnia Chłopaka w Pizzerii 105 w Sieradzu. Warsztaty odbyły się 28 września.

         Każdy uczestnik miał okazję przygotować pizzę niemalże od podstaw. Instruktarzu cierpliwie udzielał szef kuchni. Każda pizza przygotowana przez naszych kucharzy była wyjątkowa. Królowały przeróżne kształty i rozmaite dodatki. Najwspanialszą częścią wspólnego gotowania była oczywiście degustacja.

            Po skończonej pracy znalazł się także czas na relaks na pobliskim placu zabaw. Wszyscy wspaniale się bawili. Pogoda i dobry humor nie opuszczała naszych uczniów.

        Wycieczka odbyła się z inicjatywy wychowawczyni klasy p. Eweliny Zbrońskiej, której towarzyszyła p. Ewa Czyżak.

Więcej zdjęć

 


 

Narodowe Czytanie.

     W dniu 11-13 września w klasach: VI i VII odbyło się Narodowe Czytanie.  

Uczniowie wysłuchali Legendy o Janie i Cecylii- fragmentu powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Następnie w grupach wykonywali zadania przydzielone im przez nauczycieli odnoszące się do poznanego tekstu. Rozwiązywali krzyżówkę, przechodzili przez labirynt, wyszukiwali wyrazów przy pomocy kodów QR pasujących do podanych definicji, w wykreślance - nazw zawodów, które pojawiły się w tekście.

Za każde dobrze wykonane zadanie otrzymali fragment do rozszyfrowania kodu, który znajdował się w liście wklejonym przez uczniów do zeszytu. Dobrze się bawiąc, mogli poznać fragment dzieła, które w tym roku królowało podczas Narodowego Czytania.


                                                                       Ewelina Zbrońska, Monika Adamiak

Więcej zdjęć


Rowerowo znaczy sportowo.

W dniu 20 września 2023 r. odbyła się wycieczka rowerowa do Ośrodka Sportowego w Burzeninie. Głównym jej celem było aktywne
i kulturalne spędzanie wolnego czasu. Gotowi  i odpowiednio przygotowani wyruszyliśmy spod szkoły około godziny 9.00.
Z Chojnego, drogą asfaltową dojechaliśmy do Burzenina. 

Gdy dotarliśmy do Ośrodka, czekał na nas zasłużony odpoczynek, zjedliśmy śniadanie i pyszne lody. Wypoczęci
i posileni rozpoczęliśmy zajęcia sportowe. Klasa VIII mierzyła się ze ścianką wspinaczkową, a klasa V doskonaliła swoje sportowe umiejętności na torze przeszkód. Po pierwszym wysiłku nastąpiła przerwa, ale uczniowie nie odpoczywali, tylko aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu, grając w piłkę i korzystając
z kompleksu boisk udostępnionych dla nich. Po obiedzie wszyscy przeszli tor przeszkód na wysokości, mierząc się z atrakcjami parku linowego.

Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem, piekąc kiełbaski
i opowiadając o przeżyciach minionego dnia. Około godziny 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną, jadąc na rowerze przestrzegaliśmy zasad bezpieczeństwa i podziwialiśmy piękne widoki naszego regionu. Trasa wycieczki liczyła 22km. Ogromne podziękowania należą się p. Michałowi Matusiakowi oraz p. Maciejowi Domagalskiemu, którzy wspaniale wypełnili funkcję opiekunów wycieczki. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

Monika Adamiak, Emilia Mędrek

Więcej zdjęć


“Dziady” cz. II na deskach sieradzkiego teatru.

26 września zorganizowano wyjazd na spektakl teatralny “Dziady” cz. II do Sieradzkiego Centrum Kultury.
W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klasy VII i VIII pod opieką nauczycieli: p. Eweliny Zbrońskiej oraz p. Katarzyny Kwapiszewskiej.
            Dramat Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa wywarł na widzach ogromnie wrażenie. Ruch sceniczny, mimika, gesty oraz oprawa muzyczna sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w pamięci uczniów oraz nauczycieli.

Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


Ujarzmiła “ortograficzne potwory”.

Uczennica klasy VI - Martyna Nowak wygrała konkurs “Ortograficzne potwory” organizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu.

W konkursie internetowym, który odbył się 20 września wzięli udział szóstoklasiści z naszej szkoły. Zadanie uczestników polegało na wybraniu prawidłowych odpowiedzi na pytania z zakresu ortografii w jak najkrótszym czasie. Quiz został przeprowadzony online za pośrednictwem aplikacji “Kahoot!”.

Martynie gratulujemy wygranej i życzymy kolejnych sukcesów!

Więcej zdjęć


30 finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata pod hasłem

“Sprzątanie świata łączy ludzi”

             W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do 30. akcji Sprzątanie Świata pod hasłem "Sprzątanie Świata łączy ludzi". 

            22 września uczniowie klas I-VIII, otrzymali gumowe rękawice i worki na śmieci a następnie wyruszyli aby sprzątać okolice szkoły i najbliższy teren wokół niej. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci uczestniczyły
w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.

Więcej zdjęć


46 rajd pieszy "Szlakiem walk nad Wartą 1939 r."

        W sobotę 23 września 2023 r. odbył się 46 Rajd “Szlakiem walk nad Wartą 1939”, którego organizatorem był PTTK w Sieradzu.

              Naszą szkołę reprezentowała drużyna  w składzie: Nicola Mucha, Martyna Nowak, Nicola Szukalska, Weronika Ciołek, Lena Pawlak, Patrycja Barczyńska, Magdalena Mil, Amelia Prekwa, Judyta Wdowiak, Maja Dudek, Krystian Miłek, Piotr Chodakiewicz, Jakub Kuder. Podczas rajdu poznawaliśmy walory turystyczno-krajoznawcze okolic Sieradza, uczciliśmy pamięć poległych w walkach nad rzeką Wartą we wrześniu 1939 r., a także wzięliśmy udział w konkursie teoretycznym – nasza reprezentantka Amelia Prekwa zajęła III miejsce. Zaprezentowaliśmy się w konkursie piosenki żołnierskiej. Uczestnicy rajdu pokonali blisko 14-kilometrową trasę (Sieradz, Woźniki-Ruda-Męka)
               Dziś po rajdzie pozostają nam miłe wspomnienia i zdjęcia.

Więcej zdjęć


Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty.

4 września 2023 roku odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego. Salę gimnastyczną zapełniły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły.

           Na uroczystości byli obecni również goście: Wójt Gminy Sieradz – p. Jarosław Kaźmierczak, proboszcz parafii pw. świętej Anny w Chojnem – ks. mgr Rafał Zatorski, Kierownik Referatu Spraw Samorządowych, Obywatelskich i Społecznych – p. Włodzimierz Miłek oraz radni z naszej gminy – panie: Mariola Bartos, Bogumiła Woźniak, Renata Zasińska.

          Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor szkoły Agnieszka Rychlewska oraz Wójt Gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak. Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku szkolnego obecni na sali obejrzeli krótki występ artystyczny przygotowany przez przedstawicieli klas I – VI pod opieką  p. Anetty Strzelczyk i p. Agaty Woźniak. Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Sieradz wręczył pierwszoklasistom upominki w postaci piórników szkolnych.  

             Dziękujemy wszystkim za przygotowanie uroczystości: opiekunom pocztu i uczniom wchodzącym w skład pocztu sztandarowego oraz p. Ewie Czyżak za dekorację.

Więcej zdjęć