Rok szkolny dobiegł końca.
W dniu 25 czerwca 2021r. w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021.
Po roku ciężkiej pracy, doświadczeni uciążliwościami związanymi z pandemią mogliśmy wspólnie przestrzegając reżimu sanitarnego – nauczyciele i uczniowie spotkać się na sali gimnastycznej.
W części oficjalnej pani dyrektor Agnieszka Rychlewska w swoim przemówieniu podsumowała mijający rok dziękując za pracę i zaangażowanie wszystkim – rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz pracownikom obsługi
i administracji..
Ważnym elementem uroczystości była ceremonia przekazania sztandaru szkoły przez uczniów klasy 8 młodszym kolegom. Uczniowie klasy 8 złożyli również uroczyste ślubowanie.
Dużo czasu poświęcono na uhonorowanie nagrodami uczniów, którzy w mijającym roku zasłużyli na świadectwo
z wyróżnieniem. Każdy z nich otrzymał nagrodę książkową.
Dyplomami nagrodzono również uczniów zaangażowanych w działalność szkolnego koła wolontariatu i w pracę samorządu szkolnego.
Przedstawiono i nagrodzono pucharami zwycięzców w konkursie „Super Klasa”.
Odczytano również list okolicznościowy zredagowany przez przewodniczącą Rady Rodziców p.Katarzynę Matusiak.
Uroczystość ubarwił swoim występem chór szkolny pod batutą p.Ryszarda Mikołajczyka. Nie zabrakło też elementu pożegnania w wykonaniu klasy 8. W imieniu szkolnej społeczności odchodzących absolwentów pożegnali uczniowie klasy 7b.
Pożegnali rok szkolny wspólną wycieczką do Łodzi.
Uczniowie klasy VII A oraz VIII wzięli udział w autokarowej wycieczce do Łodzi, która odbyła się
23 czerwca 2021 r. Spacer ul. Piotrkowską szlakiem street art., gra miejska z podziałem na grupy oraz z nagrodami, wizyta w Centrum Nauki i Techniki, zwiedzanie Muzeum Fabryki oraz wejście na wieżę widokową, spacer po Manufakturze szlakiem imperium rodziny Poznańskich to część atrakcji zaplanowanych przez panią przewodnik - Patrycję Czudak.
Podczas wyjazdu nie zabrakło również czasu wolnego w łódzkiej Manufakturze, w której uczniowie nie tylko zjedli posiłek, ale także zrobili drobne zakupy.
Celem wycieczki było nie tylko zwiedzanie stolicy naszego województwa, ale przede wszystkich integracja młodzieży, która większość roku szkolnego spędziła przed komputerami.
Wycieczkę dla swoich klas zorganizowały wychowawczynie: p. Ewelina Zbrońska oraz p. Agnieszka Kwiatkowska
Wycieczka do Łodzi.
22 czerwca 2021 r. dwie klasy - VII B i V uczestniczyły w autokarowej wycieczce do Łodzi. Celem wyjazdu było kino Helios i możliwość ponownego obejrzenia filmów na dużym ekranie. W czasie pandemii uczniowie mieli mocno ograniczoną tego typu rozrywkę kulturalną, więc z tym większą niecierpliwością czekali na ten wyjazd.
Obejrzeli dwa filmy i przyjemnie spędzili czas dzieląc się wrażeniami po seansie w podłódzkiej restauracji
Mc Donald.
Monika Adamiak, Emilia Mędrek, Ewa Pakos
Jubileusz 100-lecia szkoły.
Uroczystość 100-lecia szkoły, którą pierwotnie planowano na październik 2020 r., odbyła się, z powodu pandemii, nieco skromniej 29 maja 2021 r.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym w Chojnem. Następnie w uroczystym pochodzie goście oraz poczty sztandarowe z sąsiednich szkół udały się pod budynek szkoły, gdzie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości.
Rozpoczynając, dyrektor szkoły, Agnieszka Rychlewska, przywitała zgromadzonych gości. W swoim przemówieniu nawiązała do roli szkoły w lokalnym społeczeństwie i podkreśliła, że historię szkoły tworzą ludzie: uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice i przyjaciele. Krótki zarys historii naszej szkoły przedstawił natomiast lokalny historyk, pasjonat, regionalista oraz autor wielu książek Ireneusz Wolman.
Po uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy, ufundowanej, z okazji 100-lecia istnienia szkoły, przez rodziców, absolwentów, nauczycieli oraz pracowników, nastąpiło jej poświęcenie przez ks. Proboszcza Rafała Zatorskiego. Głos zabrali zaproszeni goście: Łódzki Kurator Oświaty - Waldemar Flajszer, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu – Cezariusz Mostowski, Przewodnicząca Rady Rodziców - Katarzyna Matusiak oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnem – Katarzyna Jamroziak. Wójt Gminy Sieradz, Jarosław Kaźmierczak, podsumował pracę dyrektorów naszej szkoły i złożył podziękowania na ręce pani dyrektor Janiny Kiełbik, pani dyrektor Anny Płaszczyk oraz obecnej pani dyrektor Agnieszki Rychlewskiej. Nie zabrakło także miłych słów ze strony radnej Bogumiły Woźniak. Głos zabrały również pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździekiewicza w Dąbrowie Wielkiej, Anna Gołębiowska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej, Wanda Bartosińska.
Część artystyczną stanowiły występy Grupy Dziecięcej Zespołu Obrzędowego "Chojne” i Zespołu Obrzędowego "Chojne", których kierownikiem jest absolwentka naszej szkoły oraz nauczyciel przedszkola, Agata Wożniak. To, jak bawiły się dzieci 100 lat temu zaprezentował zespół dziecięcy. Z kolei zespół dorosłych zaprezentował dwa tańce ludowe. Występy zespołu obrzędowego spotkały się z wielkim uznaniem ze strony zaproszonych gości. Po uroczystościach na zewnątrz, uczestnicy zostali zaproszeni do budynku szkoły, w której czekały na nich wystawy prac uczniów. Przybyli mogli również obejrzeć prezentację multimedialną „100-lecie Szkoły Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem – 1920-2020. Historia i teraźniejszość” a także dokonać pamiątkowego wpisu w kronice szkolnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza sala regionalna, w której można było podziwiać ludowe stroje, dawne sprzęty gospodarstwa domowego. Dodać należy, że znajdują się w niej również zabytkowe ławki szkolne, w których zaproszeni goście chętnie się fotografowali. Goście zapoznali się również z wydaną z okazji 100-lecia szkoły książką autorstwa pani Anny Płaszczyk oraz pana Ireneusza Wolmana. Uczestnicy uroczystości spacerowali także po szkole, zaglądali do sal lekcyjnych oraz oglądali zdjęcia absolwentów. Nie zabrakło oczywiście tortu, którego wszyscy goście kosztowali.
Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem, Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej oraz Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce - Album fotograficzny
Uroczystość relacjonowały media:
https://www.youtube.com/watch?v=Ci5obnbHQ2M
Laureaci międzyszkolnego konkursu "My English Dictionary" już poznani.
26 maja został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs ,, My English Dictionary " dedykowany dla uczniów klas I-III.
Celem konkursu było m.in. pobudzenie uczniów do kreatywnego i twórczego myślenia oraz wzbudzanie zainteresowania językiem angielskim. Poziom był bardzo wysoki, ale udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce zajęła Blanka Czarnecka Szkoła Podstawowa w Chojnem, II miejsce zajęła Aleksandra Trojan Szkoła Podstawowa w Charłupi Małej, III miejsce zajęła Wiktoria Lisek Szkoła Podstawowa w Charłupi Małej Wyróżnienie otrzymali wszyscy uczestnicy.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Klasa 6 w kręgielni.
W dniu 11 czerwca 2021r. klasa 6 wraz z opiekunami: pp.Katarzyna Kwapiszewską oraz Janem Fryncel udała się na wycieczkę do Sieradza.
Uczniowie mieli okazję (wielu po raz pierwszy w życiu) spróbować swoich sił w grze w kręgle. O dziwo – wyniki pokazały, że dziewczyny nie ustąpiły pola chłopakom, a wręcz przeciwnie. Celne oko i pewna ręka były ich domeną.
Po zmaganiach w kręgielni wszyscy posilili się doskonałą pizzą, a na deser były lody w lodziarni na sieradzkim starym rynku.
Konkurs fotograficzny z fizyki i chemii rozstrzygnięty.
W dniu 7 czerwca poznaliśmy laureatów konkursu fotograficznego z fizyki i chemii.
1 miejsce Karina Czarnecka kl.VIIA
2. miejsce Amelia Owczarek kl.VIIB
3. miejsce Kornelia Ubycha kl.VIIB
Wyróżnienia: Julia Pawlak kl.VIII, Aleksandra Nowak kl.VIIA, Klaudia Nowak kl.VIII.
Wycieczka do stadniny koni Delia w Chojnem
Dnia 08.06.2021r. klasa IV wraz z wychowawca i p. Katarzyną Kwapiszewską wybrała się na wycieczkę pieszą do stadniny koni Delia w Chojnem z okazji Dnia Dziecka. Główną atrakcją była przejażdżka konna pod czujnym okiem instruktorów.
Dzieci były zachwycone i bardzo chętnie brały w tym udział. Ponadto zostało zorganizowane ognisko
w trakcie którego każde dziecko mogło sobie upiec kiełbaskę i ze smakiem zjeść. Odpoczynek na świeżym powietrzu okazał się być udanym.
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania.
20 maja odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania przygotowany i przeprowadzony przez p. Agnieszkę Kwiatkowską. Podczas tegorocznego Konkursu czytane były fragmenty książki „Kubuś Puchatek”. Wybór lektury nie jest przypadkowy. W 1920 roku urodził się jedyny syn autora A. A. Milne’a, Christopher Robin (Krzyś), który na pierwsze urodziny w 2021 roku otrzymał od ojca (autora „Kubusia Puchatka”) pluszowego misia – pierwowzór Kubusia Puchatka. W ekopracowni - leśnej scenerii „Stumilowego lasu” pięknie czytali uczniowie klas I, II i III.
Klasa I:
I miejsce: Oliwia Czupryniak
II miejsce: Oliwia Owczarek, Małgorzata Woźniak
III miejsce: Filip Bakowicz, Miłosz Chebda, Kacper Matusiak
Klasa II:
I miejsce: Gabriela Bobrowska;
II miejsce: Wiktoria Domagalska;
III miejsce: Blanka Czarnecka i Maja Bartczak
Klasa III
I miejsce: Nicola Szukalska;
II miejsce: Lena Pawlak;
III miejsce: Martyna Nowak, Maria Woźniak
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, laureaci – nagrody książkowe.
Dzień Dziecka w klasie 1.
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy I wraz z nauczycielami i rodzicami wybrali się do stadniny koni. Atrakcji było bardzo dużo:przejażdżki konne, kiełbaski z grilla, dużo zabawy.
Wycieczka z okazji Dnia Dziecka.
Klasa VII B wraz z wychowawczynią panią Moniką Adamiak i opiekunem panią Ewą Pakos z okazji Dnia Dziecka wybrała się na wycieczkę historycznymi szlakami Sieradza. Wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacer od Rynku Praskiego poprzez Wzgórze Zamkowe aż do Sieradzkiego Parku Etnograficznego, poznając ciekawą i ponad 1000 –letnią historię tych miejsc. Edukacyjną przechadzkę zakończyliśmy w Parku im. Adama Mickiewicza, gdzie miło spędziliśmy czas, odpoczywając, grając w piłkę, rozmawiając i spacerując. Ostatnim etapem naszej wyprawy była pizzeria, lody i krótki odpoczynek na Rynku pośród szumu fontann.
Cudownie, że znów mogliśmy pobyć razem i spędzić miło czas w swoim towarzystwie.
p. Ewa Pakos i p. Monika Adamiak
KONKURSY RECYTATORSKIE W NASZEJ SZKOLE
W dniu 5 maja 2021 roku odbył się XII Szkolny Konkurs Recytatorski zatytułowany „PATRIOTYZM W LITERATURZE” z okazji Roku Konstytucji 3 Maja, będący jednoczesnie szkolnymi eliminacjami do zorganizowanego w dniu 13 maja 2021 roku VIII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego o tym samym tytule.
Konkurs przygotowały: p. Monika Adamiak, p. Anetta Strzelczyk i p. Ewelina Zbrońska.
XII Szkolny Konkurs Recytatorski "Patriotyzm w literaturze"
z okazji Roku Konstytucji 3 Maja
Wyniki konkursu:
W kategorii klas I – III:
I miejsce – Viktoria Nowak z klasy III – wiersz Marii Czerkawskiej „Przed odlotem”
II miejsce – Zofia Wiąz z klasy I – wiersz Władysława Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
III miejsce – Wiktoria Domagalska z klasy II – wiersz Antoniego Słonimskiego „Polska”
W kategorii klas IV - VI:
I miejsce – Jagoda Cieślicka z klasy IV – wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach
z Westerplatte"
II miejsce – Magdalena Mil z klasy V – wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”
W kategorii klas VII - VIII:
I miejsce – Julia Owczarek z klasy VIIa – wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”
VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Patriotyzm w literaturze"
z okazji Roku Konstytucji 3 Maja
Wyniki konkursu:
Kategoria przedszkolaków:
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Kategoria klas I – III:
I miejsce:
II miejsce:
Kategoria klas IV – VI:
I miejsce:
II miejsce:
Kategoria klas VII – VIII:
I miejsce:
II miejsce:
GRATULUJEMY WSZYSTKIM LAUREATKOM!!!
Ze względu na powrót do szkoły uczniów klas I - III i wciąż zdalne nauczanie klas IV - VIII konkursy odbyły się
poprzez komunikator internetowy Skype i niestety szkoła dysponuje znikomą liczbą zdjęć związanych z konkursami.
Laureaci konkursu z języka angielskiego "Sto słów na stulecie" poznani.
Dnia 12 kwietnia 2021r. odbył się konkurs języka angielskiego pt. ”Sto słów na stulecie”.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Adam Śpiewak kl. VII A
II miejsce – Ewa Woźniak kl. VI
III miejsce – Victoria Orszulak kl. IV
Dzień Ziemi.
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Hasło 2021r. brzmi Przywróć naszą Ziemię. Każdego roku do obchodów tego dnia przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.
W naszej szkole obchody Dnia Ziemi odbywają się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, były apele, inscenizacje, konkursy, gazetki, porządkowanie terenu.
W tym roku nie możemy spotkać się w szkole, działamy na terenie domu, ogrodu, własnego podwórka. Wiele dzialań, akcji z powodu pandemii musi przenieść się do świata wirtualnego, można pozyskać wiedzę na temat stanu naszego środowiska, zagrożeń, sposobów zapobiegania dalszej degradacji. Drobne, codzienne działania każdego z nas mają wpływ na stan naszej planety. Dbajmy o nasz wspólny dom – Ziemię.
Dziękuję za przesłane prace.
Agnieszka Kwiatkowska
Dbamy o naszą planetę.
Uczniowie klasy II wzięli udział w zabawie z okazji Dnia Ziemi wykonując stroje z materiałów recyklingowych oraz plakaty mówiące o tym jak dbać o naszą Ziemie.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w zabawie, każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki upominek.
Konkurs fotograficzny "Pierwsze oznaki wiosny" rozstrzygnięty.
W dniu 16 kwietnia 2021r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny dla dwóch kategorii wiekowych: kl. IV-VI i VII-VIII na temat: „Pierwsze oznaki wiosny”.
Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Kwiatkowska, Ewa Tomczyk i Edyta Sylwestrzak wyłoniła laureatów konkursu:
Kategoria I: uczniowie klas IV-VI
I miejsce – Marlena Prekwa kl. VI
II miejsce - Patrycja Barczyńska kl. IV
Witamy wiosnę żegnamy zimę!
Krokusiki rozkwitają,
już o wiośnie sygnał dają.
Pszczółki wstały już o świcie,
by na kwiatkach podjeść sycie.
Wkoło wszystko się zieleni,
niech to każdy z nas doceni.
Bo natura jest przepiękna,
a niedługo przecież święta.
III miejsce - Maja Żmudzińska kl. V
Maciej Kraska
„Żabi skrzek”. |
„Niecierpliwość”. |
Kategoria II: uczniowie klas VII-VIII
I miejsce - Karina Czarnecka kl. VII A
„Wiosna w błękicie”.
II miejsce - Aleksandra Nowak kl. VII A
„Białe przebiśniegi walczą z zimą”.
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy!
"O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci"
W dniu 22 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I - III miały możliwość obcowania z kulturą. Mimo, że trwają ograniczenia związane z pandemią koronawirusa Sieradzkie Centrum Kultury zaprosiło młodych widzów na spektakl muzyczny dla dzieci w wersji on-line.
"Któż z nas nie zna bajki o rodzeństwie, które zabłądziło w lesie i trafiło do chatki z piernika i innych łakoci? Tyle różnych wersji tej historii powstało. My pokażemy Wam, jak było naprawdę… Dzieci wcale nie zabłądziły przypadkiem, a las nie był zwyczajny… Zwierzęta nie tylko potrafią mówić, ale też pięknie śpiewają i to one są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Zapraszamy na niezwykłą muzyczną bajkę o sile przyjaźni i o tym, że sprawiedliwość i dobro zawsze zwyciężą!"
Występują: Agnieszka Bieńkowska, Beata Marczewska, Tomasz Muszyński, Grzegorz Kwas
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kwas
Muzyka: Dariusz Szweda
Performatywne czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry.
Klasy VII (A i B) podczas lekcji zdalnych miały okazję wziąć udział w czytaniu performatywnym „Zemsty” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Kwadrat z Warszawy.
Czym jest czytanie performatywne? Jest to forma między zwykłym czytaniem, a pełnoprawnym spektaklem, polegająca na próbie szybkiego odczytania emocji – najprostszych, ale zarazem najczęściej bardzo trafnych. Czytanie z efektami, z wczuwaniem się w rolę, z charakteryzacją, z muzyką sprawiło, że można było nabrać zupełnie nowego spojrzenia na lekturę. Było to fantastyczne przedstawienie i świetne spotkanie z aktorami. Didaskalia pojawiały się na ekranie w formie napisów, ponadto odpowiednio dobrana muzyka zachęcała do miłego odbioru. W rolach głównych pojawili się znani aktorzy:
Cześnik Raptusiewicz – Andrzej Nejman, Klara – Aleksandra Radwan,
Rejent Milczek – Andrzej Andrzejewski, Papkin – Jacek Łuczak, Podstolina – Lucyna Malec.
https://www.youtube.com/watch?v=wD4jVY4qKkc
Zachęcam wszystkich do miłego spotkania z klasyką literatury polskiej
Monika Adamiak
Tydzień Języka Ojczystego.
Kolejny raz zorganizowaliśmy Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został zorganizowany zdalnie dla uczniów klas IV-VIII.
Działania, przewidziane dla uczniów, zaplanowane zostały na Tydzień Języka Ojczystego. W tym czasie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość udziału w różnorakich wyzwaniach polonistycznych. Wśród nich znalazło się: przygotowanie chmury wyrazowej z trudnościami ortograficznymi. To zadanie szczególnie spodobało się uczniom. Inne zadania polegały na przygotowaniu memu z polskim przysłowiem lub nawiązującego do lektury szkolnej. Uczennice chętnie wykonały koszulki ortograficzne lub koszulki w formie lektury na wieszaku. Ciekawym wyzwaniem było zadanie specjalne “Ta postać brzmi znajomo”. Nasze uczennice wcieliły się w role bohaterów literackich i po wcześniejszej stylizacji wykonano im zdjęcia. W ciągu tego tygodnia nasi uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali zadania interaktywne, pisali dyktanda, robili plakaty. Większość z nich spróbowała swoich sił i nagrała swoje “łamańce językowe”, inni wczuli się w role poetki Wisławy Szymborskiej i próbowali stworzyć swoje “lepieje”.
Dodać należy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO
17 listopada 1999 r. Dzień ten ma na celu pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Za przygotowanie wyzwań dla uczniów odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego: Ewelina Zbrońska
i Monika Adamiak.
Roboty.
Oto efekty pracy uczniów klasy pierwszej, którzy postanowili zbudować roboty ułatwiające rodzicom codzienne obowiązki domowe.
Leksykon bohaterów “Hobbita” na kartach.
Praca z lekturą obowiązkową nie musi być nudna. Lekcje z “Hobbitem” J.R.R. Tolkiena okazały się niezwykle inspirujące.
Szóstoklasiści rozpoczęli swoją przygodę z Bilbem, Gandalfem oraz krasnoludami od obejrzenia fragmentów filmowej ekranizacji Petera Jacksona. Zachwycali się nie tylko kreacją głównych bohaterów, ale także doskonałą ścieżką dźwiękową. Na jednej z lekcji przeanalizowali doskonały świat Śródziemia i rozrysowali na interaktywnej mapie wędrówkę przyjaciół do krainy smoka Smauga. Wykorzystując zdjęcia z filmowej trylogii, przygotowali także karty z bohaterami powieści J.R.R. Tolkiena.
Praca z generatorem kart postaci okazała się wspaniałą okazją do powtórzenia i utrwalenia wiadomości związanych z lekturą.
Dzień Bezpiecznego Internetu.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty, które miały na celu ukazanie zagrożeń, jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z internetu. Informacje na temat bezpieczeństwa w sieci przypomnieli również wychowawcy, a dużym wsparciem był też przygotowany przez
p. Ewelinę Zbrońską padlet, zawierający linki do stron poświęconych cyberbezpieczeństwu. Prezentowane filmiki i gry
w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie wzbogaciły wiedzę uczniów.
Udział naszej szkoły w akcji Dnia Bezpiecznego Internetu był odpowiedzą na przedłużający się czas nauki zdalnej oraz na potrzebę ciągłego przypominania i utrwalania najważniejszych zasad bezpiecznego korzystania
z internetu. Za jego organizację odpowiedzialny był zespół do spraw bezpieczeństwa cyfrowego w naszej szkole.
Dla młodszych klas zorganizowano spotkanie warsztatowe podczas którego "babcia Gienia" i "wnuczka Halinka" rozmawiały o zagrożeniach występujących w internecie. W starszych klasach natomiast wychowawcy rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie w Internecie. Z tej okazji uczniowie przygotowali plakaty.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Bezpieczeństwo w sieci”.
W dniu 18.02.2021r. został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Bezpieczeństwo w sieci”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas I-III wszystkich szkół gminnych. Celem konkursu było włączenie szerokiego grona dzieci w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu.
Wśród autorów prac przyznano:
I miejsce:- Franciszek Ligner SP w Kłocku:- Wiktoria Wiertelak SP w Dąbrowie Wielkiej
II miejsce:- Antoni Rytych SPGS w Sieradzu;- Gabriela Wolska SP w Dąbrowie Wielkiej
III miejsce:- Blanka Borecka SPGS Sieradzu;- Julia Spętana SPGS w Sieradzu
Wyróżnienie otrzymali:- Oliwia Kolasa SP w Kłocku; Anna Szczepanik SPGS w Sieradzu; Mateusz Parzybut SP w Dąbrowie Wielkiej; Dawid Mizerski SP w Kłocku.
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy.
Jak stworzyć wiersz?
Na to pytanie znają już odpowiedź nasi szóstoklasiści. Zastosowali przepis na wiersz Tristana Tary, który szokował swoimi eksperymentalnymi próbami tworzenia nielogicznych, zabawnych, absurdalnych tekstów.
Tristan Tzara
Weź numer gazety
Chwyć nożyczki
Wybierz artykuł długości
Wiersza, który chcesz napisać
Wytnij ten artykuł
Starannie wybierz słowa
Włóż do worka
Delikatnie wstrząśnij
Wybierz pewną ilość słów
Przepisz starannie w porządku
W jakim te słowa opuściły worek.
Wiersz taki będzie twym wizerunkiem
A ty zostaniesz pisarzem
Niezmiernie oryginalnym
O pięknej wrażliwości,
Choć − niedocenionej.
Uczniowie klasy VI postanowili stworzyć swoje własne teksty z gazety, które nazwali przypadkowymi wierszami.
Szóstoklasiści zaangażowani w działania
z okazji roku Stanisława Lema
Rok 2021 ustanowiono rokiem Stanisława Lema, jednego z najpopularniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury.
Uczniowie klasy VI docenili twórczość tego pisarza i wybrali jego “Cyberiadę” jako jedną z lektur uzupełniających. Z ogromnym zainteresowaniem śledzili wyczyny konstruktora Trurla oraz jego rywala Klapaucjusza. Szóstoklasiści wykorzystali tę okazję i zmierzyli się z trudem redagowania opowiadań fantastycznonaukowych. Niektóre z nich powstały na papierze, inne zostały nagrane i przesłane w formie ścieżki dźwiękowej. Większość uczniów odkryło
w sobie także smykałkę do wynalazków. Stworzyli oni własne recyklingowe roboty i maszyny.
Stanisław Lem i jego twórczość z pewnością na długo pozostaną w pamięci tej klasy.
"Pierwsze abecadło".
W dniu 2 lutego 2021r w klasie pierwszej zostały wręczone książki "Pierwsze abecadło " wydanej przez Instytut Książki że środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii "Mała książka-wielki człowiek".
Pasowanie na czytelnika.
Dnia 2 lutego 2021roku uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki.
Nowi czytelnicy zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, regulaminem i księgozbiorem dla najmłodszych. Po rozwiązaniu zagadek na temat książki i biblioteki, każdy nowy Czytelnik samodzielnie wybrał
i wypożyczył pierwszą książkę, co sprawiło wiele radości.
ŁAŃCUCH JEDNOŚCI
Łańcuch Jedności jest tradycją, która na stałe wpisała się już w historię naszej szkoły. Samorząd Uczniowski stoi co roku na straży podtrzymania tego zwyczaju, łącząc ogniwa wykonane przez uczniów poszczególnych klas i wychowawców. W tym roku szkolnym pragniemy uczcić ten rytuał, wstawiając na stronę SU wirtualny Łańcuch Jedności. Niech będzie on symbolem miłości, pojednania i szczególnego ciepła, które poczujemy w sercach, gdy będziemy na niego patrzeć. Niech zrodzi on w nas nadzieję i wiarę, że po świątecznej przerwie i feriach zimowych powrócimy znów do szkoły i będziemy się cieszyć sobą nawzajem.
Każdemu indywidualnie i Wszystkim razem te świąteczne życzenia składa Rada SU wraz z opiekunkami:
Karoliną Potasińską i Moniką Adamiak.
KLASA II
Spokojnych świąt Bożego Narodzenia,
spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze
oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku
życzą uczniowie klasy II wraz z wychowawcą
W małym Świętym Dziecku Bóg daje nam Zbawienie. Niech Gwiazda Betlejemska zwiastuje nam w sercu na nowo tę Dobrą Nowinę, niech się rozraduje serce i uwierzy Jezusowi, niech się umocni nadzieją na cały Nowy 2021 Rok. Zdrowych, pogodnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia życzy
KLASA IV Z WYCHOWAWCĄ
Z DŹWIĘKIEM DZWONKÓW MELODYJNYCH WRAZ Z OPŁATKIEM WIGILIJNYM W DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA ŚLEMY NAJLEPSZE ŻYCZENIA
KLASA VII A Z WYCHOWAWCZYNIĄ
Życzy Pani Dyrektor, Rada Pedagogiczna
i Pracownicy Szkoły Podstawowej Im. Tomasza Masteja
w Chojnem
ŁAŃCUCH JEDNOŚCI GRUP PRZEDSZKOLNYCH
Dzieci z grup przedszkolnych z wychowawcami i pozostali pracownicy pracujący stacjonarnie w placówce podtrzymali tradycję łączenia się przed Świętami Bożego Narodzenia poprzez wykonanie ogniw Łańcucha Jedności. Łańcuch został zawieszony na korytarzu szkolnym i mimo, że zajmuje w tym roku niewielką część korytarza jest symbolem nie tylko jedności społeczności szkoły, ale również wyrazem nadziei na powrót uczniów do szkół.
Radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia każdego marzenia w 2021 roku
życzą przedszkolaki z wychowawcami, opiekunkami, paniami ze świetlicy i pozostałymi pracownikami szkoły.
"Młodzi znów w akcji".
Uczniowie zaangażowani w projekt "Młodzi w akcji" w ubiegłym roku, dzięki którym na naszym szkolnym korytarzu powstał Kącik "Świat zabaw", wznowili działanie.
Pod czujnym okiem opiekunek projektu: p. Kasi Kwapiszewskiej i p. Eweliny Zbrońskiej pracowali nad planowaniem kolejnej edycji projektu. Pomimo iż nasze działania mogą skupić się tylko na onlinowych spotkaniach chcielibyśmy nadal aktywnie pracować nad zadaniem: "Kampania zaufania".
Za nami spotkanie warsztatowe, pełne pomysłów i świetnej zabawy. Już wkrótce opowiemy Wam o zaplanowanych przez młodzież działaniach.
Zmierzyli się w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego.
Chętni uczniowie klas VII-VIII z naszej szkoły wzięli udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, który odbył się 1 grudnia 2020 r.
Uczestnicy zmierzyli się z fragmentem “Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry oraz z bajkami Ignacego Krasickiego. Charakterystyka bohatera literackiego, który komuś bardzo zaufał - to temat, na który trzeba było się rozpisać.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników.
Do konkursu przygotowały uczniów: p. Monika Adamiak i p. Ewelina Zbrońska
Gminny Konkurs Plastyczny "Szkoła marzeń" rozstrzygnięty!!!
W dniu 30 listopada 2020 roku został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny "Szkoła marzeń" zorganizowany
z okazji 100. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Wencwel Natasza - klasa II a - Szkoła Podstawowa Gminy Sieradz im. Jana Pawła II w Sieradzu
II miejsce - Wiertelak Wiktoria - klasa III - Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej
III miejsce - Mil Oskar - klasa III - Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem
Wyróżnienia:
Bartczak Maja - klasa II - Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem
Gonera Kinga - klasa I - Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej
Słodowa Martyna - klasa III - Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej
I miejsce - Walczakiewicz Ignacy - klasa IV c - Szkoła Podstawowa Gminy Sieradz im. Jana Pawła II
w Sieradzu
II miejsce - Hołuj Krzysztof - klasa IV - Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej
III miejsce - Piotrowski Patryk - klasa V - Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej
Wyróżnienie: Walocha Zofia - klasa VI - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kłocku
Kategoria III: uczniowie klas VII - VIII
I miejsce - Makówka Patrycja - klasa VII - Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej
Wyróżnienie: Filipiak Dawid - klasa VII - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Wartą Września 1939 r. w Rzechcie
Organizator konkursu dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za nadesłanie prac.
_protokol_z_rozstrzygniecia_GKP-SM.pdf
"Szkoła do hymnu 2020"
Projekt młodzieżowy „Młodzi w akcji” – kolejny rok w szkole.
W pamięci mamy jeszcze działania grupy projektowej „Młodzi w akcji”, dzięki którym na terenie szkoły powstał Kącik „Świat zabaw”. Aktywne działania na rzecz naszej społeczności szkolnej dostarczały wiele satysfakcji oraz radości. Pomimo pandemii grupa rozpoczyna działania. W tym roku będą to zadania dotyczące ścieżki: „Kampanii zaufania”.
Szczegóły: https://mlodziwakcji.ceo.org.pl/opis-programu.
W najbliższy poniedziałek 09 listopada o godz. 13:00 za pośrednictwem komunikatora Skype odbędzie się spotkanie dotyczące działań projektowych w I półroczu roku szkolnego. Zainteresowanych uczniów ( z klas V- VIII), którzy chcieliby dołączyć do grupy proszę o kontakt za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub komunikatora Skype.
Opiekun grupy – Katarzyna Kwapiszewska.
Powiatowe zawody tenisa stołowego.
W dniach 21 i 22 październik w naszej szkole odbyły się zawody na szczeblu powiatowym w tenisie stołowym
w kategorii Igrzyska Młodzieży dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Weronika Osyda z Wiktorią Frątczak oraz Jakub Czupryniak z Piotrem Matusiakiem.
Igrzyska Młodzieży dziewcząt:
I miejsce: SP Charłupia Wielka
II miejsce: SP Chojne
Igrzyska Młodzieży chłopców:
I miejsce: SP Chojne
II miejsce: SP Charłupia Wielka
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy sukcesów w przyszłości.
Ślubowanie klas pierwszych.
W dniu 15 października nadszedł moment najważniejszy dla uczniów klas pierwszych – ślubowanie.
Poprzedził je występ uczniów w trakcie którego dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Po części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze przed sztandarem Szkoły pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Pani Dyrektor Agnieszka Rychlewska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.
Następnie było mnóstwo życzeń i prezentów od rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
Po uroczystości dzieci udały się na słodkie przyjęcie przygotowane przez rodziców. Ten dzień z pewnością pozostanie pierwszakom w pamięci.
Uczniów do uroczystości przygotowała p.Joanna Czyżewska.
Zmagania tenisowe.
W październiku w naszej szkole odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezydenta Miasta Sieradza w ramach Rejonowych Igrzysk Dzieci oraz Rejonowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, zorganizowany we współpracy z Sieradzkim Szkolnym Związkiem Sportowym.
Szkołę odwiedzili zawodnicy z:
-Szkoły Podstawowej nr 4,
-Szkoły Podstawowej nr 10,
-Szkoły Podstawowej w Charłupi Wielkiej,
-Szkoły Podstawowej w Charłupi Małej.
Trzy drużyny naszej szkoły zakwalifikowały się do turnieju na szczeblu powiatowym. Miejsca jakie uzyskały Nasze drużyny wyglądają następująco:
Igrzyska dzieci:
Dziewczynki: Maja Żmudzińska i Magdalena Mil - III miejsce
Chłopcy: Piotr Chodakiewicz i Bartłomiej Czupryniak - II miejsce
Igrzyska młodzieży:
Dziewczynki: Weronika Osyda i Julia Makówka - II miejsce
Chłopcy: Piotr Matusiak i Jakub Czupryniak - I miejsce
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Opiekunem uczniów była p.Karolina Potasińska.
Dzień Komisji Edukacji Narodowej.
W dniu 14 października 2020r. w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Społeczność szkolna miała okazję posłuchać i obejrzeć montaż słowno-muzyczny, w którym młodzi wykonawcy pod kierunkiem p.Lidii Zielińskiej i p.Ryszarda Mikołajczyka zaprezentowali swoje talenty. Nie zabrakło okolicznościowych wierszy, piosenek i życzeń.
W dniu 08.10.2020r. w Burzeninie odbyły się zawody dziewcząt i chłopców w biegach przełajowych na szczeblu powiatowym. Nasza szkoła brała udział w Igrzyskach Dzieci (rocznik 2008 i młodsi) oraz Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (rocznik 2007 i 2006). W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy:
- Igrzyska Dzieci dziewczynki (kl. VIA i VIIA): czwarte miejsce,
- Igrzyska Dzieci chłopcy (kl. VIA i VIIA) szóste miejsce,
- Igrzyska Młodzieży chłopcy (kl. VIIB i VIIIA) czwarte miejsce.
Gratulujemy wszystkim drużynom uzyskania świetnych wyników.
Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy sportowe!
Opiekunami uczniów byli: p.Karolina Potasińska i p.Robert Staniucha
„Czy warto czytać książki?”
Wychowanie do czytania jest pracą żmudną i wieloletnią. Powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Stąd pomysł przeprowadzenia zajęć podczas koła języka polskiego w klasie IV pod hasłem „Czy warto czytać książki?” zainspirowanych wierszem Edwarda Szymańskiego pt. „Książka”. Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na dwa zespoły i każda grupa otrzymała zestaw wypowiedzi bohaterów rozmowy – książki i komputera – napisanych na paskach papieru. Zadaniem każdej drużyny było ułożenie z nich dialogu, który kończył się w taki oto sposób:
Książka: Ale co zrobić, co zrobić, żeby czytelnicy nie odwracali się ode mnie, żebyś przestał być moim konkurentem?
Komputer: Słuchaj uważnie. Mam pomysł……
Uczniowie mieli za zadanie odkryć, co komputer miał na myśli i doszli do wniosku, że komputer na swoim ekranie przygotuje reklamę książki. Uczniowie zatem weszli w rolę komputera opracowującego reklamę i wykonali plakaty przedstawiające komputer reklamujący książkę. Zwracali uwagę na połączenie słowa i znaku graficznego. Po zrobieniu plakatów zapisywali na podstawie wiersza Edwarda Szymańskiego korzyści płynące z czytania książek, dokonując parafrazy poetyckich sformułowań.
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła p. Monika Adamiak
Ósmoklasiści rywalizowali w grze miejskiej.
Uczniowie klasy VIII zmierzyli się z szeregiem zadań podczas gry terenowej w Sieradzu 2 października. Wyjazd zorganizowany z okazji Dnia Chłopaka przypadł uczestnikom do gustu.
Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, spacerowali po mieście rozwiązując zagadki i kierując się przygotowanymi wcześniej wskazówkami. W każdym z odwiedzonych miejsc czekało na nich zadanie do wykonania, które należało uwiecznić na fotografii lub filmiku. Ponadto zawodnicy musieli zaznaczyć trasę swojego spaceru na przygotowanych wcześniej mapach miasta. Podczas tej rywalizacji uczestnicy zwiedzili Stare Miasto w Sieradzu. Po wykonaniu wszystkich zadań odpoczęli i omówili szczegóły zadań w pizzerii.
Grę miejską dla ósmoklasistów przygotowały: wychowawczyni klasy p. Ewelina Zbrońska oraz pedagog szkolny p. Katarzyna Kwapiszewska.
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
W dniu 2 października odbyła się X edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Święto to w naszej szkole poprzedziły trwające kilka dni przygotowania, podczas których uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia na zajęciach matematyki.
Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie klasy 3, 4, 5 i 6 realizowali to podczas różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym był przeprowadzony egzamin.
Odbył się on pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji oraz pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z dziećmi na całym świecie.
Akcje przygotowały i przeprowadziły – p. Emilia Mędrek i p. Ewa Pakos.
Narodowe Czytanie „Balladyny” w naszej szkole.
Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
W naszej szkole akcję zorganizowano z zachowaniem reżimu sanitarnego. Stąd też pomysł aby wzięły w nim udział poszczególne klasy. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy VIII, którzy wcielili się w role bohaterów dramatu i odczytali w klasie fragmenty utworu. Wcześniej przygotowano również gazetkę tematyczną na temat autora oraz czytanego tekstu.
Akcja miała na celu promocję czytelnictwa poprzez kontakt z jednym
z największych dzieł polskiej literatury.
Odpowiedzialną za przygotowanie spotkania była p. Ewelina Zbrońska.
Finał Wojewódzki w Indywidualnych Biegach Przełajowych.
W dniu 29.09.2020r. na obiekcie Powiatowego Centrum Sportowego w Bełchatowie odbyły się zawody w indywidualnych biegach przełajowych oraz uroczysta Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2020/2021.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIIA Karina Czarnecka, która zdobyła 16 miejsce w województwie z czasem 4:05.
Gratulujemy uzyskania świetnego wyniku i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy sportowe!
Opiekunem uczennicy była p. Karolina Potasińska.
Indywidualne Biegi Przełajowe - zawody powiatowe.
W dniu 23.09.2020r. na łęgach za białym mostem w Sieradzu odbyły się zawody dziewcząt i chłopców w biegach przełajowych na szczeblu powiatowym. Nasza szkoła brała udział w Igrzyskach Dzieci (rocznik 2008 i młodsi) oraz Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (rocznik 2007 i 2006). Uczestnikami biegu byli uczniowie klasy:
Gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskania świetnych wyników. W szczególności naszej medalistce Karinie Czarneckiej za zdobycie III miejsca oraz zakwalifikowanie się do zawodów rangi wojewódzkiej. Trzymamy kciuki za kolejny sukces!
Opiekunem uczniów była p.Karolina Potasińska.
Odkrywanie tajemnic Chojnego.
W dniu 15 września 2020r. klasa 8 odbyła wycieczkę pieszą po miejscowości Chojne zapoznając się z ciekawostkami i nieznanymi faktami z jej historii. Przewodnikiem w tej pieszej peregrynacji był p. Ireneusz Wolman – znany wszystkim badacz dziejów regionu sieradzkiego, autor wielu książek i publikacji. W odkrywaniu tajemnic uczestniczył również proboszcz parafii św. Anny w Chojnem ks. mgr Rafał Zatorski oraz w roli opiekunów uczniów: p. Ewelina Zbrońska i p. Jan Fryncel.
Dzięki p. Wolmanowi uczniowie poznali wiele interesujących, nieznanych faktów z historii wsi. Nasz przewodnik nie zapomniał również o postaciach zasłużonych dla miejscowości m. in. o postaci Tomasza Masteja, którego imię nosi nasza szkoła, obchodząca w tym roku 100. lecie istnienia.
Jeszcze raz powiedzenie „Cudze chwalicie, swojego nie znacie” znalazło realne odbicie w rzeczywistości, a uczniowie mogli przekonać się, jakie piękno skrywa ich najbliższa okolica.
https://www.8tvr.pl/m/8413/mlodziez-poznaje-historie-chojnego/